Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.2.2010, 4:11   #161
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Predvidjam kratak zivotni vek ove moje poruke, ali kad sam prvi put video ovu temu, zamisljao sam sledecu situaciju:

23. februar tekuće godine, redakcija SK:

Nakon javne rasprave o predmetnoj temi pod okriljem Top Secret naziva "Okrugli sto":

Dukes: Da li misliš isto što i ja?
VojaM: Verovatno da, ali to je previše rizično!
Dukes: A da ipak probamo?
VojaM: Misliš?! Moraću celu noć da brišem poruke... A znaš i sam da mi se zdrastveno stanje pogoršalo od kada sam postao administrator... Bolje da postavimo anketu.
Dukes: Ne, nemoj anketu, bolje da vidimo javno mnjenje... Pretpostavimo da će sada biti drugačije!
VojaM: To si rekao i prošli put...

Pouka


Disclaimer: Nažalost svaka slučajnost sa stvarnim akterima nije slučajnost, autor nije imao nameru da uvredi nekoga, shvatiti sa određenom dozom humora!

Poslednja ispravka: Eddy (24.2.2010 u 4:26) Razlog: greške u kucanju
Eddy je offline  
Stara 24.2.2010, 4:19   #162
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Мрзи ме да читам даље, прве три стране су ми довољне
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=139

Citat:
Постојање ћириличног домена као алтернативе државним институцијама, те привредним субјектима чије је превасходно тржиште Србија, апсолутно је плус у пословању.

То да ли ће гомила дечурлије хтети да укуца ћирилицом адресу странице своје омиљене игрице, није тема - неће.
U vezi gore navedenog i ostatka tvog posta, ko se ponaša kao dete što se možda ne prihvataju njegovi sopstveni stavovi?! Ovakav ispad nije nešto što sam očekivao od tebe iako više nego verovatno si u pravu što se tiče suštine tvog posta.

EDIT: izvinjavam se zbog duplog posta!

EDIT2: A i kad sam video tekst sa priložene slike, odmah se dalo videti da cela ova diskusija neće imati nikakve veze sa dotičnim tekstom. To je sve samo štura standardizacija, a naslov teme je da li je potrebna ćirilica!

Sad da li ima razlike između ćirilično A i latinično A u unicode formatu zasad ne znam. No to u ovom trenutku i nije ponta.

Na kraju krajeva, postavite glasanje. Barem da se vidi na koju se stranu tada naginje.

A i kao što je već pomenuto, hteo sam da izbegnem ovo, mi nismo ni rusi, ni kinezi, ni japanci et cetera. Razlozi su već navedeni.

EDIT3: Sa sledećim se apsolutno slažem:
Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Tako dakle, moja ideja, kada neko u Srbiji registruje domen, neka država zatraži stranci da dostavi i ćiriličnu verziju =)

Ono čime bi država više trebala da se bavi je standardizacija kompjuterskog rečnika. Tako da se ista riječ za iste stvari koristi u različitim programima. A ne ovako, u chromu piše obeleževači, u firefoxu piše markeri, negdje pišu i oznake... Haos...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	domen2.JPG
Viđeno:	32 puta
Veličina:	90,1 KB
ID:	33434  

Poslednja ispravka: Eddy (24.2.2010 u 4:58)
Eddy je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eddy na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (24.2.2010)
Stara 24.2.2010, 5:06   #163
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Volim ćirilicu i koristim je kad god nešto piskaram olovkom. Vizualno mi je lepša itd...ipak, kada su kompjuteri u pitanju, mislim da to može samo probleme da stvara. Tehničke prirode, naravno. Na šta li će ličiti podrška browsera, operativnih sistema, baza podataka koje su po dosadašnjim pravilima ipak rađene po nekim svetskim standardima. Ne sviđa mi se ovaj potez ICANN-a uopšte. Videćemo na šta će to da liči kad zaživi. Možda ipak ne bi morali da žurimo i da sačekamo malo da vidimo kakva će biti iskustva drugih (prvenstveno zemalja koje koriste ćirilicu), pa da onda odlučimo. Mi imamo problem koji kod drugih ipak nije toliko izražen. Iako je po poslednjem ustavu samo ćirilica zvanično pismo, latinica se u principu dosta češće koristi, sem kod stvari koje po zakonu moraju da budu pisane ćirilicom. Lako će se Rusi odreći latinice i preko noći prebaciti većinu adresa svojih sajtova na ćirilicu jer je u ruskom jeziku ona jedino i moguća. Kod nas to nije slučaj, pa onda tu dolazimo do problema. Prvi (i možda najbanalniji, ali ipak problem) je prebacivanje tastature na ćirilicu prilikom ukucavanja adrese. Drugi koji mi pada na pamet je indexiranje stranica na pretraživačima. Da li će Google znati da nam izbaci stranicu čija je adresa na ćirilici, a mi smo upit uneli latinicom ili ćemo svaku pretragu morati da ponavljamo na oba pisma? A siguran sam da je spisak potencijalnih problema vezanih za ovo pitanje znatno duži i ozbiljniji od ova 2 primera koja sam naveo.
Rocker je offline  
Stara 24.2.2010, 5:44   #164
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@Ninoslav: razlog koji si naveo je dobar, ali državne institucije (i sl.) će sigurno zadržati i latinični domen, upravo zbog toga.Ovaj ćirilični će biti opcioni, ne primarni.Imam utisak da se kroz celu temu provlači ideja da će se ceo internet "poćiriličiti". Uostalom, ne rekoh li ja na početku (druga ili treća strana) da će se ovo pitanje koristiti u cilju prepucavanja ljudi sa različitim političkim gledištima...Što je totalno glupo i gadi mi se... Da ne bude zabune, ne mislim na post ninoslava, već na gomilu drugih koji su trebali da budu obrisani jer nemaju veze sa mozgom a kamoli sa temom.
JohnnyNT je offline  
Stara 24.2.2010, 8:44   #165
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Preteraste, brate mili. Ovo se pretvori u čisto prepucavanje uz nabacivanje ironije uz stalne ekskurzije iz krajnosti u krajnost.
Znate da uvođenje domena neće smetati, jer ti domeni ionako neće biti primarni (najverovatnije), već sekundarni, i nema previše razloga za brigu.
Jedne te iste rečenice vrtite u krug zadnjih 50ak postova... Bezveze.
doctor je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Auror (24.2.2010), player1 (24.2.2010)
Stara 24.2.2010, 9:37   #166
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Moglo bi ono W da se insistira kod uvoznika tastatura da bude izdvojeno, tako da ta vrsta problema bi jednostavno nestala. A recite pošteno koliki krug ljudi bi moglo da vidi i pročita ćirilični sajt? Ima puno koji jednostavno ne žele da ga čitaju iako ga delimično ili u potpunosti znaju. Moj Otac je davno u tzv. sretna vremena bio na radu u Malom Lošinju, (Hrvatska) i onda je iz pošte adresirao na ćirilici, tj. slao pare kući. Odbili su, zbog naravno, ćirilice, on je nokautirao službenika zbog toga, onda su pristali, odjednom su sve razumeli, ali je na žalost došla policija i privela ga.
todos je offline  
Stara 24.2.2010, 9:46   #167
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Bolje bi bilo da umesto cirilice ubace "nasa" latinicna slova, jednostavno bilo bi mnogo prakticnije i mislim da bi bilo mnogo korisnije nego ubacivanje cirilice. ne treba gledati da li je cirilica nasa, i da li je treba ugurati, nego treba da bude nesto sto bi olaksalo izbor domena, a ne jos vise da ga zakomplikuje.
DonCorleone91 je offline  
Stara 24.2.2010, 11:00   #168
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Odgovor svima:

1. Srbija ne izmišlja ćirilične domene niti se cela priča vodi zbog Srbije. Ćirilični domeni (i oni na drugim "neengleskim" pismima, uključujući i latinične karaktere iz drugih jezika kojih u engleskom nema) će vrlo brzo postati stvarnost. Pitanje je da li Srbija treba da se aktivno uključi i napravi svoj ćirilični domen ili ne.
2. Ćirilični domen i upotrebu ćirilice na internetu i kompjuterima (ponavljam) ne treba brkati. Domen je samo "adresa", a sadržaj može biti ćirilični i na latiničnom domenu i obratno.
3. Pismenost našeg naroda je na jako niskom nivou i na latinici i na ćirilici. Upotreba Facebook-a može tu nepismenost samo da pokaže, ali je ne generiše. Problem je u mentalitetu, kućnom vaspitanju i školstvu i ćirilični domen to neće rešiti.
4. Upotreba dva pisma je jedna od najvećih prednosti našeg jezika. Ne treba forsirati ni jedno ni drugo, nego ih treba ravnopravno i slobodno koristiti.
namcor je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku namcor na korisnoj poruci:
urke (25.2.2010)
Stara 24.2.2010, 11:07   #169
IonX
Član
 
Član od: 17.11.2006.
Poruke: 52
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 63 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Zaista ne vidim nijedan razlog da domeni budu ćirilični.
Kako se to ugrožava "srbski identitet" ako domen nije ćirilični, a na samom sajtu se piše ćirilicom?
Može li neko da kaže kako će uzgledati pretraživanje Interneta gde će postojati i Srbija.com i Србија.цом?
Ako neko ukuca u Google reč "srbija", zar neće biti "osakaćen" za ćirilične rezultate?

Takođe, mešanje pisama u okviru domena (www.ћирилица.цом) će uvesti samo zabunu i ništa više.
IonX je offline  
Stara 24.2.2010, 11:43   #170
Hephaestus
Veteran
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 886
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 380 puta na 218 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Stvarno ljudi, treba da razdvojimo pisanje cirilicom na nekom sajtu, i koriscenje cirilicnog domena. Mislim da nam ne treba cirilicni domen, iz dva razloga, tehnickih komplikacija i necega sto mi, uopste, nemamo, a to su PARE! Pare, novci, lova, mi to nemamo. Neka se sredi neka bolnica, neka se ulozi u nauku, bilo sta sto je korisno. Ziveli smo bez cirilicnog domena tolike godine, neka se prvo sredi drzava, pa onda, brate, stavljajte domene i na kineskom pismu.

Poslednja ispravka: Hephaestus (24.2.2010 u 12:13)
Hephaestus je offline  
Stara 24.2.2010, 11:53   #171
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Miki1987 kaže: Pregled poruke
2) Националну мржњу је исказао твој табор, који мрзи све што има предзнак српско.
Ja, "mrzitelj svega što ima predznak srpskog", sam kršten dok si se ti mućkao kod ćaleta u gaćama, a ćirilicu sam čitao i pisao sasvim lepo već sa pet godina. Prema tome, gtfo. Vi što se najviše upinjete za odbranu svega srpskog ste često najmanji Srbi. Nađi život.
voodoo_ je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (24.2.2010), Marshall George (25.2.2010)
Stara 24.2.2010, 11:58   #172
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Убр, имају Руси и латиницу.

Него, зашто ти уопште живиш у Србији, зашто не идеш у неку већу земљу која је већи играч? Зашто код куће, на улици и у школи говориш српским језиком? Зашто не говориш кинеским, пошто је Кина „веома је многољуднија“ земља од Србије, и „велики је играч“?

НЕ ГЛЕДАЈ У ТУЂЕ ДВОРИШТЕ, СРЕЂУЈ СВОЈЕ!
Hvala bogu vise!
Neko normalan
Ja sam se razocaro u Srbiju jer se ovdje okuplja inteligentniji slojevi drustva.Ima onih koji ne daju cirilicu ali ih je malo.

Srbijanci
Zao mi je sto cete takvim razmisljanjem brzo da nestanete
White Ripper je offline  
Stara 24.2.2010, 12:01   #173
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

A ti dečko ćuti i čekaj da malo stekneš neke mudrosti na osnovu životnih iskustava, umesto što misliš da si mnogo pametan a imaš 16 godina i nisi mrdnuo nigde da vidiš kako drugi žive.
voodoo_ je offline  
Stara 24.2.2010, 12:06   #174
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Dobro je ti si mi sa 20 prozivio masu. Vidio sam ja dovoljno i razocaro se
Bio sam i u Parizu i u Moskvi i nidje nema sto ovdje ima

Ne vrijedi nista vise da vam govorim.Sami sebe unistavate.Ranije sam zbog toga a sad sam
Sto da ne.Treba uvesti cirilicni domen

Aj pa uzdravlje
White Ripper je offline  
Stara 24.2.2010, 12:08   #175
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ma sve si ti video. O srpstvu i nacionalizmu znaš samo iz guslanja i narodnog pojanja, a kad malo budeš video kako je to u praksi, jer su ljudi go*na i u stanju su da i ono najlepše pokvare i iskoriste samo za ličnu korist, biće druga pesma.
A imam i za tebe jedan "during the war" primer. Dok si sisao svoj palac i nisi znao gde si šupalj, mene su slali u redove za mleko, jer je u to vreme jedan mamlaz tvrdio da su Srbi najveći carevi ikad a svi ostali smrde, zbog čega smo se mi zabavljali u takvim redovima, a njegova imovina rasla linearno. Od tog vremena gajim izrazitu netrpeljivost prema "patriotama", jer se iza toga krije samo sopstveni interes.
voodoo_ je offline  
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (24.2.2010), Game fever (24.2.2010), jozvan_Kg (24.2.2010), Kisr (24.2.2010), Lich_king2 (24.2.2010), Marshall George (25.2.2010), todos (24.2.2010)
Stara 24.2.2010, 12:13   #176
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Ma sve si ti video. O srpstvu i nacionalizmu znaš samo iz guslanja i narodnog pojanja, a kad malo budeš video kako je to u praksi, jer su ljudi go*na i u stanju su da i ono najlepše pokvare i iskoriste samo za ličnu korist, biće druga pesma.
Tako je brate moj!Shvatio si sta ocu da kazem.Tako stvari stoje,nazalost
E taj go***luk treba da se neutralise,a ti ne bi smio da se pomijesas sa masom
Treba cuvat sve.Idiota uvjek ima ali mi je zao sto su u vecini
A i ti si pomjeso prave patriote i one lazne kojih ima masu.
Bio patriota ili ne ni slucajno zanemarivat cirilicu
White Ripper je offline  
Stara 24.2.2010, 12:36   #177
Morandi
Starosedelac
 
Član od: 10.3.2008.
Lokacija: KaluCITY
Poruke: 2.362
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 345 puta na 249 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Vojo sto ne stavi glasanje?
Ja glasam ne! Sta ce nam to? Ovako kako je, odlicno je. Drugacije bi nastala samo zbrka. Ako je dobro, ne diraj
Morandi je offline  
Stara 24.2.2010, 12:51   #178
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Glasanje bi dobro doslo.
Cirilicni domen bi bio samo komplikacija, odnosno korak vise, da se otkuca adresa. Ako postoji mogucnost, moglo bi da se stavi kao alternativno resenje, cisto da ga ima, ali verujem da to onda niko ne bi koristio i opet se vracamo na to da li nam je potreban? Ja mislim da nije.
toxic je offline  
Stara 24.2.2010, 13:05   #179
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Tema je "javna rasprava", a ne "referendum".
player1 je sada online  
Stara 24.2.2010, 14:44   #180
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Aman zaman ljudi, ne govori se o kolektivnom prebacivanju adresa na ćirilicu i neće ćirilični domen biti jedini. Ko hoće neka uzme ćirilični domen i fino. Ja sam za.
Djordje Turjacanin je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com