Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > Fotografija

Fotografija Radovi korisnika iz oblasti digitalne fotografije, diskusija na temu fotografije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.6.2008, 17:16   #41
Notorious B.I.G
Veteran
 
Član od: 16.4.2007.
Lokacija: Novi Sad,Veternik
Poruke: 874
Zahvalnice: 628
Zahvaljeno 452 puta na 231 poruka
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Upravo tako to dovodi do stvaranja monopola,i smanjenja kvaliteta
Notorious B.I.G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2008, 3:03   #42
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Zanimljiva tema i nadovezacu se sa jednim vaznim pravilom vezanim za fotografisanje a to je saglasnost.
Kad nekog "slikate" (koristicu termin "slikanje" jer mi je predugo da pisem "fotografisanje"),morate da imate saglasnost te osobe za objavljivanje slika ukoliko zelite da ih negdje plasirate,prodate,prikazete ili izlozite.

Iz iskustva prijatelja koji se s ovim problemom susreo kao fotograf amater,danas mogu da vam kazem da je jako bitno imati saglasnost od onoga koga slikate,ako se bavite umjetnoscu a ne senzacionalistickim paparazzo radom.

Naravno,ne moze fotograf da trazi saglasnost od 20,30,100 ljudi koje uslika na nekom javnom mjestu,na pijaci,u pozoristu ili na nekom drugom okupljalistu masa, ali ipak,ako slikate jednu osobu ili manju grupu,nista ne radite "krisom".

Sto se tice uvodnog komentara autora teme za myspace,mislim da je prvi propust napravljen time sto je fotografija zavrsila na myspace sajtu,jer ako postane javno dostupna,tesko je dokazati ko je i na koji nacin izvrsio zloupotrebu slike.

Ne ostavljajte komercijalne fotografije koje planirate izlagati ili prodavati bez potrebe po servisima tipa photobucket i slicno,upravo iz razloga zloupotrebe.

Ako stavljate svoje slike sa ljetovanja ili neku jednostavnu Photoshop "kreaciju" to je OK,ali ako stavljate nesto sto planirate izlagati ili prodati,onda morate shvatiti da ti podaci prestaju biti samo vasi u trenutku kad ih uploadujete na bilo koji server za razmjenu i hosting fotografija.

Toliko od mene,jos jednom sve pohvale za ovakvu temu.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
che daboli guz (22.6.2008)
Stara 7.8.2008, 6:45   #43
Joca_Jox
Član
 
Član od: 27.1.2007.
Poruke: 66
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Ljudi pomozite mi.Ja imam problem sa jednim sajtom koji je objavio moje fotke.Nije problem u tome sto ih je objavio jer se fotke i nalaze na picasi i javne su.Problem je u tome sto je on stavljao razne tekstove i komentare na svoj sajt u vezi tih fotki.On kaze da su fotke javne i da ima pravo da radi sa njima sta hoce.Ja koliko znam to sto su one javne ne znaci da moze da pise ispod njih sta hoce.Kako sad da resim taj problem sa njim.A na tim fotkama su izmedju ostalog jos i javne licnosti a on ih je ispljuvao samo tako a nije tako.
Joca_Jox je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2008, 11:39   #44
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Gde se hostuje sajt? Jednostavno kontaktiraj administratora. Moze on da pise sta hoce, ali ako se autor protivi kacenju fotografija na taj sajt, on nema pravo da iste objavljuje.
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2008, 14:38   #45
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Aj pa i malo pitam nesto.

Posto kacim slike na Panoramio i pise u uglu all right reserved za sliku (tj ovo © All rights reserved
by dzonihsv), da li neko moze tu sliku da uzme/kopira gde hoce bez mog odobrenja? Verujem da ne moze ali ipak da pitam.

I koji mi plugin preporucujete u photoshopu za pravljenje ramova, ono klasicno da na beloj pozadini na kojoj se nalazi slika napisem ime,prezime,godinu.... ili moram "rucno" to da sredim.
Ako ste me shvatili, malo sam nesto "razbijen".

Poslednja ispravka: dzonihsv (7.8.2008 u 14:55)
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2008, 17:49   #46
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Aj pa i malo pitam nesto.

Posto kacim slike na Panoramio i pise u uglu all right reserved za sliku (tj ovo © All rights reserved
by dzonihsv), da li neko moze tu sliku da uzme/kopira gde hoce bez mog odobrenja? Verujem da ne moze ali ipak da pitam.
To 'ladno moze da se obrise u photoshopu ili samo da se isjece (cropuje) tako da nema ni malo c od tvog copyrighta nazalost

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
I koji mi plugin preporucujete u photoshopu za pravljenje ramova, ono klasicno da na beloj pozadini na kojoj se nalazi slika napisem ime,prezime,godinu.... ili moram "rucno" to da sredim.
Ako ste me shvatili, malo sam nesto "razbijen".
Udjes na google,nadjes skriptu ili sablon za photo-ram i kasnije samo provlacis slike kroz njega...simple as that,ne oduzima puno vremena ni ram memorije jer ne ocitavas ni plugin ni efekat nego samo action ili gotov PSD fajl u koji dodas jos jedan layer sa svojom slikom kojoj zelis dodati ram

Kasnije file-save as... i gotova stvar
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
Down Force (4.4.2009), dzonihsv (7.8.2008)
Stara 7.8.2008, 18:59   #47
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Zanimljivo... Ma nema frke. Hvala inace. :P
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2008, 9:37   #48
Joca_Jox
Član
 
Član od: 27.1.2007.
Poruke: 66
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Citat:
Gde se hostuje sajt?
To ne znam ali cu da proverim
Citat:
Jednostavno kontaktiraj administratora. Moze on da pise sta hoce, ali ako se autor protivi kacenju fotografija na taj sajt, on nema pravo da iste objavljuje.
Kontaktirao sam ga i covek se pravi lud.Kaze fotke su javne i nicim nisu zasticenje.Da li ja moram to dodatno da oznacavam ili ne.Koliko ja znam ne moram.
Joca_Jox je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2008, 14:46   #49
che daboli guz
Banned
 
Član od: 23.1.2006.
Lokacija: http://www.fotoklub.info
Poruke: 694
Zahvalnice: 231
Zahvaljeno 190 puta na 95 poruka
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Citat:
Joca_Jox kaže: Pregled poruke
Da li ja moram to dodatno da oznacavam ili ne.Koliko ja znam ne moram.
Paaaa mozes da "spichish" watermark skoro preko citave slike.
I onda neces imati nikakvih problema...sem jelda nece biti bas lijepa(slika).

Ili izaberes par mjesta na fotografiji gdje ces staviti antycopyright,kao sto rade web stranice koje se bave prodajom fotografija.

Postoji i treci nacin ali nazalost tu moras sve napraviti sam(www stranicu) i dodatno zastiti fotografije protiv skidanja.
che daboli guz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2008, 8:11   #50
Joca_Jox
Član
 
Član od: 27.1.2007.
Poruke: 66
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Znam ja sta mogu ali ta li to moram ili ne da uradim.Da li i ako toga nema svako ko preuzme neku moju fotku mora da oznaci otakle je uzeo.Koliko ima fotki na kojima nema watermark ali to ne znaci da se sa njima moze raditi sta se zeli..
Joca_Jox je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2008, 16:08   #51
che daboli guz
Banned
 
Član od: 23.1.2006.
Lokacija: http://www.fotoklub.info
Poruke: 694
Zahvalnice: 231
Zahvaljeno 190 puta na 95 poruka
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Citat:
Joca_Jox kaže: Pregled poruke
Koliko ima fotki na kojima nema watermark ali to ne znaci da se sa njima moze raditi sta se zeli..
Ehh ,kad bi svi bili takvi...na kugli zemaljaskoj bi bio samo "Raj".
Al posto nije tako....onda ti samo preostaje da cuvas orginal (raw) i ako naletis na svoju fotku u nekim novinama... tuziti ili ne tuziti pitanje je sad?!

che daboli guz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2008, 16:19   #52
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Citat:
Joca_Jox kaže: Pregled poruke
Znam ja sta mogu ali ta li to moram ili ne da uradim.Da li i ako toga nema svako ko preuzme neku moju fotku mora da oznaci otakle je uzeo.Koliko ima fotki na kojima nema watermark ali to ne znaci da se sa njima moze raditi sta se zeli..
Ne moraš, zakon brani da neko ukrade tvoju fotku. Sa druge strane, ne moraš ni da zaključavaš ulazna vrata, zakon brani da neko uđe i useli se, pa opet to radiš... Saberi 2 i 2...

BTW, zakon štiti fotografe koji se sami štite
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2008, 11:30   #53
Joca_Jox
Član
 
Član od: 27.1.2007.
Poruke: 66
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Citat:
Ne moraš, zakon brani da neko ukrade tvoju fotku. Sa druge strane, ne moraš ni da zaključavaš ulazna vrata, zakon brani da neko uđe i useli se, pa opet to radiš... Saberi 2 i 2...
E ovo poredjenje mi se dopada.Ali ja i ako otvorim vrata to ne znaci da mi u kucu moze uci svako. Tako i sa fotkom.Mada u kakvom drustvu zivimo moramo da se zakljucavamo i da sve dodtno zasticujume.Znaci ostaje mi da od sad stavljam neki svoj logo ili nesto slicno.
Joca_Jox je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2008, 11:15   #54
thesmurf
Novi član
 
Član od: 22.10.2008.
Poruke: 14
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Ja citah sve ovo i sad me interesuje da li ja smem da izlazem i prodajem moje fotografije crkava, plaza, prirode, tudjih kucnih ljubimaca i sl. bez da me neko kudi i juri?!
thesmurf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2008, 21:04   #55
Joca
Novi član
 
Član od: 9.9.2006.
Poruke: 28
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zaštita autorskih prava u fotografiji

ovo drugo sve mozes osim Crkava.Za Crkve je potrebno da trazis blagoslov ili ti dozvolu.Mada poznajuci nase u Crkvi niko te za to nec ni juriti..

Kada sam vec ovde daj da pitam nesto.Jel zna neko kako i u kom programu mogu da menjam metadata podatke ali da budu na cirilici...Hteo bi da ubacujem kometar slike koji bi bio na cirlici.Probao sam sve moguce programa i nista.Potrebno mi je da to radim na vise slika od jednom.Nesto kao Lightroom ali u njemu ne mogu da bude na cirilici..Mada mozda i moze ali ja ne umem...
Joca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.12.2008, 22:01   #56
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Zaštita autorskih prava u fotografiji

Citat:
Joca kaže: Pregled poruke
Jel zna neko kako i u kom programu mogu da menjam metadata podatke ali da budu na cirilici...Hteo bi da ubacujem kometar slike koji bi bio na cirlici.Probao sam sve moguce programa i nista.Potrebno mi je da to radim na vise slika od jednom.Nesto kao Lightroom ali u njemu ne mogu da bude na cirilici..Mada mozda i moze ali ja ne umem...
Mozda rusko cirilicno izdanje Photoshopa

A sad ozbiljno,ne znam nacin da ti metadata (EXIF) podaci budu na cirilici,niti sam ikada vidio fotografiju sa cirilicnom metadatom.

Ako i ima,bas bih volio da vidim takvu fotografiju.

To bi izgledalo nesto ovako,cini mi se :

Дејт пикчр тејкен : данашњи
Тајм пикчр тејкен : к'о јуче у ово доба
Пикчр формат : ЈПЕГ
Пикчр сајз : 1024х768 пикселс
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2008, 18:53   #57
Bond_007
Veteran
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: CRW file
Poruke: 734
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 73 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Zaštita autorskih prava u fotografiji

Citat:
Joca kaže: Pregled poruke
ovo drugo sve mozes osim Crkava.Za Crkve je potrebno da trazis blagoslov ili ti dozvolu.Mada poznajuci nase u Crkvi niko te za to nec ni juriti..
na stokovima ima gomile slika crkava cak sam i ja neke slao i nisu mi trazili "property release" niti ikakav blagoslov
Bond_007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2008, 23:11   #58
Joca
Novi član
 
Član od: 9.9.2006.
Poruke: 28
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Zaštita autorskih prava u fotografiji

Citat:
na stokovima ima gomile slika crkava cak sam i ja neke slao i nisu mi trazili "property release" niti ikakav blagoslov
U pojedinim crkvama je zabranjeno fotografisanje i to pogotovo blicem jer steti freskama... To sto ti nisu trazili ne znaci da je to i dozvoljeno... Neke crkve smes da slikas, neke ne, to zavisi od svestenika koji je u njoj... To vrlo dobro znam jer je to moj deo Za slikanje je potrebno traziti blagoslov od svestenika, ali ti mozes slikati i bez toga i niko te od njih nece juriti

Poslednja ispravka: VojaM (12.12.2008 u 15:21) Razlog: malko pravopisa, svetenik --> svestenik
Joca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2008, 23:37   #59
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Zaštita autorskih prava u fotografiji

Citat:
Joca kaže: Pregled poruke
Jel zna neko kako i u kom programu mogu da menjam metadata podatke ali da budu na cirilici...Hteo bi da ubacujem kometar slike koji bi bio na cirlici.
EXIF po specifikaciji ne omogućava upotrebu non-latin karaktera u vrednostima. Dakle, mogu da idu samo karakteri koji pripadaju Latin1 kôdnom rasporedu (ASCII). Pogledaj EXIF 2.2 specifikaciju za više detalja.

Poslednja ispravka: urke (11.12.2008 u 23:43) Razlog: dodao link za EXIF 2.2 specifikaciju u PDF
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2008, 0:25   #60
Bond_007
Veteran
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: CRW file
Poruke: 734
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 73 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Zaštita autorskih prava u fotografiji

Citat:
Joca kaže: Pregled poruke
U pojedinim Crkva je zabranjeno fotografisanje i to pogotovo blicem jer steti freskama...To sto ti nisu trazili ne znaci da je to i dozvoljeno...Neke Crkve smes da slikas neke ne,to zavisi od svetenika koji je u njoj..To vrlo dobro znam jer je to moj deo Za slikanje je potrebno traziti blagoslov od svetenika ali ti mozes slikati i bez toga i niko te od njih nece juriti
svi spolja slikaju crkve za stok niko ne slika iznutrasnjost jer je puna umijetnina koje su autorsko delo i za to bi trebalo juriti autora da potpise release i bla bla ko ce tu da se cima a i dobar deo tih autora je odavno pod zemljom
Bond_007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
autorska prava, fotografija, zakon, zloupotreba

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razgovori o fotografiji • Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada Simke Fotografija 219 10.9.2014 17:14
Zaštita na Internetu i zaštita sajtova Schnak3 Web razvoj 9 24.10.2008 13:48
Zaštita autorskih prava dr.mrgud Web dizajn 4 11.7.2008 10:46
Provera autorskih prava slika Gale84 2D radovi 1 11.12.2007 15:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com