Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.8.2010, 16:33   #21
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Cool Re: Izludjeh od RAM-a!!!

Zar nije najjednostavnije resenje da odes i zamenis tu memoriju?

Inace nema pravila oko kompatibilnosti - sa P6T OCz Reaper ni u snu nije hteo da proradi. Nabavka P6T V2 DL je resila problem. Kasnije je i Blade radio bez ikakvih problema.. Doduse ove memare su egzoticnijeg tipa. Inace kad se daju pare za malo skuplje komponente nije na odmet pogledati utiske po stranim forumima oko izbora memorije. Ako ne znas gde da pogledas posaljes LP nekome ko to prati i resi te problema..

Citat:
Nisi napisao koji je ram, najcesci problemi su sa gskill, mushkin i corsair cipovima.
Da ljudi koriste odgovarajuce module problema nebi bilo u tolikoj meri. Ne znam odakle ti ova informacija oko pomenutih proizvodjaca kad sva tri dizajniraju posebne memorijske module za X58 platformu. Sigurno ih ne pustaju u prodaju bez prethodnog testiranja Pogotovo ove tri kompanije koje su vrhunske po pitanju performansi. Vise do nekompatibilnosti dolazi kod uparivanja odredjene memorije sa odredjenim proizvodjacem maticnih ploca..
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2010, 20:03   #22
SIgor
Novi član
 
Član od: 21.8.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 16
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Izludjeh od RAM-a!!!

Kao prvo, bavim se obradom videa, dakle radim u Media Composeru i After Effects-u. 1080p je postao standard, a to jede RAM...

Kao drugo, racunar sam kupovao nekih, 3-4 mjeseca, kopao po forumima, pitao za savjete... Dosao sam do optimalnih komponenti po savjetima drugih ljudi i po compatibility listama proizvodjaca.
RAM je namjenjen X58 platformi. Kupljen je kao 2 triple channel kit-a po 6GB. Asus navodi KONKRETNI model (dakle PVT36G1600ELK) kao 100% podrzan.

Ako ne mogu da vjerujem Asusu, Patriotu i Intelu... Onda stvarno kucno sklapanje PC-a nema smisla. 3-5k EUR za neki Dell i lagano...

@iska
Da, RAM ti sada radi na 1600MHz.
SIgor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2010, 11:44   #23
SIgor
Novi član
 
Član od: 21.8.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 16
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Izludjeh od RAM-a!!!

Update:

Problem, makar za sada, rijesen.

Napokon su mi se javili ljudi iz Patriota. U 99% situacija je dovoljno podici DRAM Bus Voltage na 1.66V. Navodno je to toliko malo da nece ostetiti procesor, ali mu daje dovoljno snage za RAM... ili tako nesto

Mada, pominjali su da podignem i napon procesora na 1.23V. Meni radi i bez toga, ali me zanima (ako mi neko moze reci) da li je to obavezno, tj. da li postoji neka veza izmedju napona, ili je to potpuno nebitno? Trenutno mi je na 1.21V.
SIgor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2010, 12:29   #24
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Izludjeh od RAM-a!!!

Pa ako radi, sto bi cackao?

Ako budes imao problema lako ces podici napon. Skok sa 1.21V na 1.23V nije dramatican, podigla bi se temperatura procesora za 2-3 stepena i to je to.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
SIgor (27.8.2010)
Stara 29.8.2010, 3:10   #25
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom

'Ajde javi molim te da li je povecanje voltaze rama pomoglo, jer 99% mislim da nije. Kao sto sam napisao u prvom postu, imao sam iste probleme i nije mi pomoglo povecanje voltaze rama.

Sto se povecanja voltaze procesora tice nisam probao ali ima svakog smisla, zbog toga sto je na nehalemu memorijski kontroler deo procesora, mozda taj problem nema toliko veze sa ramom koliko sa memorijskim kontrolerom. Ne bi me cudilo da je deklarisana voltaza procesora (sa kontrolerom) premala, odnosno taman dovoljna za stock ram, jer Intel se odra ziv da smanji potrosnju procesora i svaki milivolt im je bitan.

Evo i zanimljiv link za sve koje zanima detaljniji test DDR3 cipova od 1066 do 1866:
http://www.anandtech.com/show/2792/1

Ispada da osim sintetickih testova u prakticnim aplikacijama razlika je marginalna.

Poslednja ispravka: Beagle (29.8.2010 u 12:45) Razlog: spajanje poruka
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2010, 13:38   #26
SIgor
Novi član
 
Član od: 21.8.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 16
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Izludjeh od RAM-a!!!

Update no.2:

Za sada nista ne drzi kad se komp ostavi ugasen preko noci. Na drugi-treci dan se opet pojavi 8GB.

Kopajuci po forumima, nadjoh savjete nekih overclockera (nevjerovatno da se i to mora, no izgleda da ti ljudi znaju najvise ). Oni su mi dali neke smjernice:

1. Nijedan RAM preko 1066 nece u 100% slucajeva da radi po defaultu (dakle, XMP neka je samo zdra'o).
2. Nema recepta za uspjeh. Svaka ploca, procesor, RAM modul (kit) ima neke svoje bubice. Samo treba cackati dok se nadje neki sweetspot.
3. Cijeli sistem je "poligon" za eksperimente. Uglavnom se nista ne postize ako promjenis 1-2 parametra.
4. Bolje da je nesto malo sporije, nego da se ugrozi stabilnost (dobro, ovo svi znamo i namjenjeno je likovima kojima je bas stalo da guraju RAM na 2000+)

E, sad...

Ja sam, eto, cackao i dobio sljedece vrijednosti (koje mi ZA SADA - citaj nekih 48h - rade):

Bclk: 160
CPU voltage: minimalno preko 1.21 (zavisi od ploce, meni je 1.216nesto), moze do najblize ispod 1.23. Sve preko, zaboraviti na stock cooler.
Tajminzi: 9-9-9-24
Ref cycle: 88
Timing mode: 2N

Samim tim, morao sam korigovati CPU multiplier na 17 (sad radi nekih 80MHz sporije). RAM freq postavljen na 1600MHz (Uncore mora X2).

I, najbitnije RAM voltaza 1.66! Bez toga ne radi.

@Boris B.

Mislim da si u pravu. Niko zvanicno nista ne govori, ali nezvanicno se govorka da se Intel ubi od prilagodjavanja raznih faktora. (cak, u startu, po specifikacijama nisi ni smio da imas 6 modula ako zelis punu brznu RAM-a, itd). Net je PREPUN ljudi koji izgorese od X58/i7 kombinacije. Sve sto proizvodjac ima da preporuci je: pogledajte ima li iskrivljenih pinova, pogledajte rade li vam svi moduli i (pretpostavljam) pogledajte je li vam ko bacio kakvu anatemu na procesor.

Intele, voda te odn'jela . Napravio si vrhunsku kombinaciju cipset/procesor... samo sto ne radi .
SIgor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SIgor na korisnoj poruci:
jozvan_Kg (30.8.2010)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Od kada čitate "Svet kompjutera"? _NDJ_ O SK-u uopšte 605 26.7.2020 21:28
Best Buy grafičke karte Renche ŠDK - Grafika 1 3.6.2010 11:01
iPod, nova serija popularnog audio/video plejera alesandro Foto i audio/video 60 3.11.2008 23:01
Koju memoriju od 1GB (potrebna pocetnicka pomoc) jonathan ŠDK - Osnovne komponente 19 11.5.2007 15:51


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com