Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.9.2010, 0:17   #1
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Ne bacajte stare računare

Čitajući stare teme i postove, u više navrata naišao sam na situacije da ljudi, ne znajući šta da rade sa starim, dotrajalim i isluženim računarima, odlučuju da ih “bace“. Slične nedoumice sam viđao i ranije kod prijatelja, poznanika, kolega itd.


E sad, “baciti“ nešto je vrlo širok i uopšten pojam. Postoji više solucija: baciti kroz prozor ili preko terase (vrlo retko, možda 1%), baciti u kontejner (malo češći slučaj, oko 10%) ili ostaviti pored kontejnera (oko 90% slučajeva).
Dakle, 90% naših starih i iznemoglih vernih drugara završi pored kontejnera, sa zebnjom čekajući da modovanim motokultivatorom ili friziranim traktorom dođe neki od “kraljeva reciklaže“, pokupi ih i proda otpadu, gde će biti samleveni u prašinu (ashes to ashes, dust to dust).


Zašto??! Mnogi stari računari bivaju bačeni poluispravni ili ispravni, što je velika šteta, jer komotno mogu da odu u zasluženu penziju kao ruteri, fajervoli, fajl serveri, nas-ovi, P2P-torrent serveri itd.
Uz minimalna ulaganja i modifikacije mogli bi da nadju utočište u nekom kutku gde nikom ne smetaju i da nam služe još mnogo godina.


Ovom prilikom apelujem na sve one koji planiraju da “(od)bace“ svoje ljubimce da to ne čine.

Hvala.
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 0:22   #2
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Lepo si ti to sročio, ali oni korisnici/ljudi koji ''bleje'' na ovom forumu to već znaju i to mahom i rade. Trebaš reći prosečnim (facebook, youtube...) korisnicima računara to.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 0:26   #3
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Ih...pa nisu svi kao ti "mister 11.267 poruka" ;))
Ima ovde i nas prosečnih korisnika, a ima i onih sto ne znaju šta će od besa, pa bacaju.
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 0:30   #4
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Ja ne znam o čemu ti pričaš, ja imam 11.269 poruka.

Nisam mislio na to. Nego na to da novootvorene teme obično gledaju članovi koji su često na forumu (naravno i administracija foruma) i koji to sve već znaju. Daleko od toga da je ova tema suvišna, ali pravi efekat tvog apela ćeš pre postići na nekom manje IT orijentisanom sajtu nego ovde.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 0:46   #5
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Ok, čim bude bilo prilike biće urađeno.
Već duže vreme se borim protiv toga, pa kad god mogu prikupljam stare kompove, sređujem i poklanjam kome treba.
Od 2-3 napravim jedan da valja, a ono sto mora da se baci zbrinjava moj prijatelj koji ima otpad, tako da mi je savest mirna
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 1:21   #6
Trubac
Član
 
Član od: 6.9.2007.
Lokacija: NS
Poruke: 117
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 38 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Citat:
ticketoride kaže: Pregled poruke
Ok, čim bude bilo prilike biće urađeno.
Već duže vreme se borim protiv toga, pa kad god mogu prikupljam stare kompove, sređujem i poklanjam kome treba.
Od 2-3 napravim jedan da valja, a ono sto mora da se baci zbrinjava moj prijatelj koji ima otpad, tako da mi je savest mirna
Ja kad imam nesto staro da mi ne treba - tipa hardver. Spakujem i zapisem datum. Ako ga nisam goristio godinu ili vise, onda ili nekome pokonim ili dam kolegi sa posla koji ima servis, pa kad mi treba nesto novo on mi da popust... Kontam to mi je najbolja varijanta...
Trubac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 1:46   #7
lobanja
Veteran
 
Član od: 18.5.2008.
Poruke: 864
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 135 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

nemoj da zaboravis da bvecina ljudi nezna sta ce sa njima,i da zele da ih primene neznaju kako stoga im je jednostanije da "bace" jer im to zauzima prostor
lobanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 2:00   #8
PsyDuck
Veteran
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Celeblast
Poruke: 899
Zahvalnice: 88
Zahvaljeno 126 puta na 102 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PsyDuck
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

ja matore mašine skupljam,čerupam,prepakujem i prosleđujem dalje [mašina za vikendicu,mašina za ćalete i kevu i sl.]

kapiram da nisam jedini...>
a te mašine koje bivaju ostavljene pored kante za smeće najčešće tako prođu-pogledam izjutra kad idem do prodavnice,stoji ful mašina sa sve monitorom,vraćam se-mašine više nema :P
PsyDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 7:31   #9
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Ali ove sve metode "zbrinjavanja" nisu dugoročno održive. Taj hardver se mora reciklirati, a svi ste propustili da kažete da je glavni razlog zbog kog ne treba bacati ekološli, a ne greota da se baci ako još može da koristi nekome.

Davanje prijatelju koji ima otpad je loše, osim ako on ne reciklira, ili daje nekome ko reciklira.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 10:49   #10
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Citat:
Trubac kaže: Pregled poruke
Ja kad imam nesto staro da mi ne treba - tipa hardver. Spakujem i zapisem datum. Ako ga nisam goristio godinu ili vise, onda ili nekome pokonim ili dam kolegi sa posla koji ima servis, pa kad mi treba nesto novo on mi da popust... Kontam to mi je najbolja varijanta...
Ovo je fenomenalno, ovo moram da pocnem da primenjujem

Kapiram totalno šta OP priča, kad sam bio klinac hardver je bio skup i nedostižan a sad kad imam kompova na kilo žao mi da bacim pa imam pun stan komponenti. Imam npr. kompletnu plocu i procesor (čuvena ABIT NF7 i pravi Barton za kojim sam obišao pola Beograda da nađem dok su svi prodavali Semprone) koju mi je toliko žao da bacim jer znam da trenutna ploča koju imam iako 5x moćnija nikad po kvalitetu neće prismrdeti abitki...

Isto tako imam eksterni US Robotics Sportster 33.6 modem koji mi je žao da bacim jer sam lično pravio adapter za struju (našao u nekoj firmi na otpadu bez adaptera) Ili Yamahu DS-XG koja je imala daleko superioran MIDI u odnosu na sve ostale SB kompatibilce... Joj nostalgija.

"Davanje prijatelju koji ima otpad je loše, osim ako on ne reciklira, ili daje nekome ko reciklira"
Što bre, pa planeta najviše voli elektrolitske kondenzatore, i to one od pre RoHS direktive
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 14:38   #11
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Vidi ovako, jos od PII na 400MHz pa na ovamo svaki sledeci komp kupujem tako sto stari prodam i dodam kes, zadrzavajuci po nesto, uglavnom . Svakako da nista ne bacam, nisam lud. Naravno, uvek ima onog sto ostane kao visak, pa se vuce, uvek ima ljudi koji mi poklanjaju krseve, pa samim tim obicno imam komponenti za omanji servis .
Cuvam cak i raritete koji nekome deluju presmesno, ali ima ljudi kojima treba, pa mi tako ortakov cale prosle godine nudio 50 jevreja za 486DX2 procesor . Covek je knjigovodja, ceo zivot radi na tom racunaru, ne treba mu nista novo.
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 15:48   #12
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Citat:
lobanja kaže: Pregled poruke
nemoj da zaboravis da bvecina ljudi nezna sta ce sa njima,i da zele da ih primene neznaju kako stoga im je jednostanije da "bace" jer im to zauzima prostor
Nema problema...neka ih daju nama.

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Ali ove sve metode "zbrinjavanja" nisu dugoročno održive. Taj hardver se mora reciklirati, a svi ste propustili da kažete da je glavni razlog zbog kog ne treba bacati ekološli, a ne greota da se baci ako još može da koristi nekome.

Davanje prijatelju koji ima otpad je loše, osim ako on ne reciklira, ili daje nekome ko reciklira.
Gresis...ovaj...gresis grdno sinak! Ne stavlja ih sigurno u presu za staro gvozdje, nego prodaje dalje onima koji rade sa tom vrstom otpada...don't happy, be worry

Citat:
Boris B. kaže: Pregled poruke
Ovo je fenomenalno, ovo moram da pocnem da primenjujem

Kapiram totalno šta OP priča, kad sam bio klinac hardver je bio skup i nedostižan a sad kad imam kompova na kilo žao mi da bacim pa imam pun stan komponenti. Imam npr. kompletnu plocu i procesor (čuvena ABIT NF7 i pravi Barton za kojim sam obišao pola Beograda da nađem dok su svi prodavali Semprone) koju mi je toliko žao da bacim jer znam da trenutna ploča koju imam iako 5x moćnija nikad po kvalitetu neće prismrdeti abitki...

Isto tako imam eksterni US Robotics Sportster 33.6 modem koji mi je žao da bacim jer sam lično pravio adapter za struju (našao u nekoj firmi na otpadu bez adaptera) Ili Yamahu DS-XG koja je imala daleko superioran MIDI u odnosu na sve ostale SB kompatibilce... Joj nostalgija.

"Davanje prijatelju koji ima otpad je loše, osim ako on ne reciklira, ili daje nekome ko reciklira"
Što bre, pa planeta najviše voli elektrolitske kondenzatore, i to one od pre RoHS direktive
Ah...neke stvari se jednostavno nemogu kupiti, za sve ostalo tu je Mas***card

Ne znam da li ovako nesto jos negde opstoji, ali je mnoogooo dobro...cista por*****fija
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 15:57   #13
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

^zar nije takva neka izlozba bila kod nas pre nekog vremena.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 16:35   #14
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Citat:
ticketoride kaže: Pregled poruke
Gresis...ovaj...gresis grdno sinak! Ne stavlja ih sigurno u presu za staro gvozdje, nego prodaje dalje onima koji rade sa tom vrstom otpada...don't happy, be worry
Uopšte ne grešim, nego si ti umislio da ti godine daju pravo da govoriš mlađima od sebe da greše. Rekao sam da je loše davati prijatelju koji ima otpad osim ako ne daje nekome ko reciklira. Nije ti valjda promakao taj deo rečenice posle magične reči "osim".

A ja odavno nisam sinko. Studiram, a mentalno sam odrastao još pre nekoliko (ne mislim na 3-4 nego više) godina. Neću da se svađam, samo tražim da bolje čitaš šta pišem i prekineš da podcenjuješ mlađe.

Poslednja ispravka: ivan90BG (22.9.2010 u 16:53)
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 16:52   #15
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Citat:
lobanja kaže: Pregled poruke
nemoj da zaboravis da bvecina ljudi nezna sta ce sa njima,i da zele da ih primene neznaju kako stoga im je jednostanije da "bace" jer im to zauzima prostor
Zato ja bacam samo kucista... komponente pakujem u jednu malu kutiju velicine dve kutije za cipele. Vrlo cesto mi zatreba ili rezervni ram ili rezervna grafika, ili par gigabajta prostora pa namontiram neki stari 80gb hdd.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2010, 18:01   #16
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

U pravu je autor teme, ne bacajte, dajte meni
Ja sam ogroman nostalgičar (iako imam samo 17 ljeta), i dan-danas se sećam kada sam gledao komšu kako kucka u DOS promptu...
I danas se iz hobija igram sa DOSBox-om, Winom 3.11, i uživam gledajući ispravni HDD od 250MB koji mi sedi u kutiji u podrumu... I i dalje tugujem za 386SX laptopom koji mi je crkao pre godinu-dve...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2010, 11:02   #17
ticketoride
Član
 
Član od: 28.8.2010.
Lokacija: Beograd, Čukarica
Poruke: 66
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
^zar nije takva neka izlozba bila kod nas pre nekog vremena.
Ne znam, nisam cuo...gde, kada?
Samo sto ovo nije neka jednokratna izlozba. Kaze da je:
"The Working Computer Museum is an interactive PERMANENT exhibition where visitors can not only look vintage computers, but also try them, "put their hands on them" using their old Operating Systems, softwares or reading their original manuals."

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Uopšte ne grešim, nego si ti umislio da ti godine daju pravo da govoriš mlađima od sebe da greše. Rekao sam da je loše davati prijatelju koji ima otpad osim ako ne daje nekome ko reciklira. Nije ti valjda promakao taj deo rečenice posle magične reči "osim".

A ja odavno nisam sinko. Studiram, a mentalno sam odrastao još pre nekoliko (ne mislim na 3-4 nego više) godina. Neću da se svađam, samo tražim da bolje čitaš šta pišem i prekineš da podcenjuješ mlađe.
Samo sam citirao jednog poznatog glumca ( http://www.youtube.com/watch?v=rydNTC7BmTs - na 5:20 )...jako sam neozbiljan za svoje godine...oprosti mi.
ticketoride je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2010, 11:14   #18
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Ne bacajte stare računare

Neka sk napiše članak na samom početku SK-a sa ovim naslovom jer ih to ništa ne košta a sigurno bi imalo efekta.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
stari racunari

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Stare igre u novom odelu... Maverick Stare igre 48 17.2.2024 19:52
Da li su stare igre bile zabavnije? Sasa92 Stare igre 671 11.10.2023 0:34
Web arhiva Sveta kompjutera - Pravljenje indeksa za stare brojeve Tom-Cat O SK-u uopšte 39 3.5.2010 16:53
Stare igre Gerson Stare igre 7 24.5.2009 15:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com