Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.11.2010, 21:49   #1
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Kaptain Brawe

Prema novoj-staroj teoriji svi smo prikriveni nasilnici jer smo dopustili da "Tom i Dzeri" utice na nasu tananu podsves'. Jedni jure miseve oklagijom, drugi izvoljevaju iskljucivo skupocene busne sireve, a oni najproblematicniji su razvili fetish prema nogama punackih domacica. Neki su dozvolili jos vece zlo - kao logican sled stvari, zavoleli su i srodnu disciplinu u industriji video igara, recimo kartunolike avanture. Tako bi onda neko nepopravljivo deriste i pod stare dane nastavilo da kvari svoj karakter kroz noci provedene uz The Curse of Monkey Island, Day of the Tentacle, Toonstruck, Discworld... bas kao uz subliminalne poruke Uncle Diznija i Nindza Kornjaca. Roditelji oprez - stigla je jos jedna naizgled naivna crtana avantura - Kaptain Brawe - A Brawe New World.


Komicne igre stizu tek sporadicno - pa smo tako imali npr. Ankh igre ili Telltalove stancarije, a one 2D i crtane su skoro pa i zasticena vrsta. Posle Runaway-a 3, The Whispered Worlda... iz Hrvatske nam stize jedna takva, koja je lansirana posle dugogodisnjeg rada entuzijaste Petra Ivanceka. Njegova zamisao je posle dosta peripetija najzad ostvarena onda kada je i Cateia Games uskocila u pomoc.

Kaptain Brawe je klasicna komedija u sci-fi fazonu. Medjutim, igra se od vecine futuristickih opera razlikuje po tome sto je smestena u - proslost, ili u, kako bi "Dok" Emet Braun objasnio, njen alternativni tok. Dzejms Vat tako nije otkrio parnu masinu koja bi ljudima omogucila da se otisnu put sina vec "jonski polarizator" kojim su zaplovili u - svemir. Kolonizacija i stvaranje "Vrlog novog sveta" medjutim, nije protekla bez svojih problema. Kako bi opravdali romanticnu tradiciju jednookih ljubitelja papagaja i svojih karipskih kolega, javili su se i svemirski pirati. Unija je formirala policiju ciji je pripadnik i stameni kapetan iz naslova - Brawurskij. Tokom jednog rutinskog leta, Brawe prima SOS poziv sa planete gde se srusio brod. Zajedno sa pomocnikom odlazi da izvidi situaciju, sto ce naravno, prerasti u opstu svetsku, tj. svemirsku zaveru.

Uz Brejva, vodicemo i misterioznu i utegnutu Lunu i "afro" pirata Denija. Interfejs je jednostavan - desni klik nam otvara "utrobu" robota saputnika Rowboat-a, sto je i inventar, u COMI fazonu. Space taster ubrzava hod sto ce posebno dobro doci na "overhead mapi" koja je prisutna doduse, samo na prvoj planeti. Kliktanjem na objekat se otkrivaju akcije, sto postaje jos prostije u laksem modu igre jer ce biti samo jedna akcija. Dakle, postoji izbor tezine, a sustinska razlika izmedju "Hardcore" i "Casual" moda je pre svega u - hintovima. Dok u oba imamo dnevnik sa ciljevima (nadji brod, popravi masinu...) samo u laksoj varijanti dobijamo i postepene savete koje otkrivamo po volji. Sa druge strane, laksi mod, kao sto je receno, uproscava interfejs pa npr. umesto "Talk" i "Look" imamo samo "Talk", tj. iskljucivo jednu akciju bitnu za nastavak igre. Odabir moda je prema tome i mac sa dve ostrice - ili cemo biti liseni pomoci koju je igra predvidela i koja moze dobro doci u par navrata, ili cete je imati ali ne i neke komentare, uz psiholoski pritisak gde cete teze odoleti hintovima "kad su vec tu".
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2010, 21:50   #2
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Kaptain Brawe

Grafika je sigurno nesto po cemu KB bije gro nezavisnih naslova. Rucno crtana i u stilu Bila Tilera, bila je i prva stvar koja je skrenula paznju jos kad se i demo igre pre vise godina pojavio. Boje imaju izrazene motive po poglavljima, poput ljubicastog enterijera broda, karipskog zelenkastog smeka ili azurno-plavicaste pecine. Brod je posebno zanimljiv, sa kontrastom svemirske tehnologije i jednog "smederevca". Zamerka je sto prva planeta ima i najvise raznolikih lokacija, a neke stvari deluju neujednaceno i zbrzano. Ipak, za rad jednog coveka, grafici se stvarno nema sta zameriti. Muzika je, sa druge strane, iako solidna, kao isprebijani slucajni prolaznik kojeg su u nedostatku glumaca nabili u kostim, napuderisali i bacili na osvetljenu scenu. Zasto? Jednostavno, jer nema glasovne glume. Isto kao u The Legend of Crystal Valley, gluma je i ovde izostala, a po priznanju autora to je zato sto "nisu zeleli bilo kakvu glumu". Dobar voice-over verovatno moze usput i da kosta vise od ostatka projekta, pa ne treba biti alav prema nezavisnim timovima, ali je pitanje da li ga i izostaviti ako se ne uklapa u "globalnu viziju", ili ga ipak otaljati sa bastovanima? Ovo ce verovatno odbiti mnoge koji nisu rasli na "mleku i kajmaku" zlatnog doba, niti palili AGS, ScummVM, DOSBox... Muzika i kreket zaba ce tako biti sve od zvucnog ansambla, a mesavina simfonije, regea i "spejsa" iako interesantna, moze da bude i repetativna i nerezonski dinamicna na momente, sto ne znaci da ne mozete da pustite i Mejdenov "Brave New World" u pozadini kao dodatnu podrsku.

Sto se humora tice, on nije urnebesan, ali osim par ispada, nema puno ni usiljenih fora. Ipak, kao da su se autori malo zagubili izmedju komicne i sci-fi tematike, pa su ostali nedoreceni u obe. Humor pre svega dolazi iz Brejvove pojave i Guybrush-olike naivnosti u kontrastu sa maco figurom i ponosom svemirskog rendzera u stilu Baz Lajtjira. Lajtmotiv je njegov katastrofalni engleski, u kombinaciji sa istocno-evropskim poreklom, kljakavim brodom i drvenim robotom.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	2.jpg
Viđeno:	118 puta
Veličina:	90,0 KB
ID:	37177
Kaptain Obwious

Zagonetke su skroz inventarske, sa nekom zalutalom logickom poput otvaranja sefa. Bice i par vremenski tempiranih sekvenci da se i Sierra ne zaboravi. Iako solidno zabavne, zagonetke su i previse predvidljive. Pre cete se zaglaviti onda kada previdite novootvorenu tacku dijaloga (ili na par mesta gde igra ume da zabaguje) nego sto cete gubiti sate oko glavolomke. Iako se stvari malo komplikuju sa vodjenjem dva ili tri lika, i tu se uglavnom svodi na pojedinacna jurcanja, uz par situacija gde je potrebna saradnja i razmenjivanje predmeta, kao i jedna lepo resena kada je potrebna koordinacija citave ekipe.

Ipak, prica i duzina igre su jedva za prelaznu ocenu. U laganom ritmu, iskusni ce je preci za dan-dva, dok dogadjaji pred kraj deluju zbrzano. Mozda to i ne treba da cudi, jer je KB prvobitno zamisljen kao epizodna igra, pa i pored zaokruzene celine u prici gde se preplicu naucnici, negativci, spijuni i malo "good-old" kloniranja, kao da je prica tek delic veceg potencijala. Mnogo veci problem je sto su likovi apsolutno mlako profilisani, od glavnih do sporednih, gde ne stizemo da vidimo njihove vece motive, razvoj i interakciju. Ironicno nazivu svog lakseg moda tezine, i pored toga sto ce iskusnijima pre biti zabava za jednu noc, Kaptain Brawe je utoliko hrabar sto ne odstupa od klasicnog sharma Flight of the Amazon Queen-a, Space Quest-a..., pa cu rado docekati ako se od Hrvata pojavi i malo bolja i razradjenija druga ep.. ovaj, nastavak.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	1.jpg
Viđeno:	101 puta
Veličina:	61,0 KB
ID:	37176 Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	3.jpg
Viđeno:	94 puta
Veličina:	65,1 KB
ID:	37178

Poslednja ispravka: dijego_ (6.11.2010 u 21:59)
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku dijego_ na korisnoj poruci:
getawayblues (6.11.2010), nameless1 (29.11.2010), Nash Knight (12.12.2010), Shlaymara (7.11.2010), Shumsko_drvece (1.4.2021)
Stara 7.11.2010, 16:01   #3
iss division
Član
 
Član od: 1.11.2010.
Poruke: 60
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kaptain Brawe

Malo sam je igrao,nije losa-kad uporedim sa prethodnim (Hotel,Legend of crystal valley...)cak je i bolja,vise im lezi ovaj crtani stil.Covece,sto su bili ruzni i jezivi likovi,pogotovo one glavne zenske!Primedba je naravno sto nema nikakvih glasova pa je pomalo kao da gledate nemi film-otvaraju usta a ne izlazi nista !I humor bi bio bolji da ima glasova!Inace,nije teska za sada,tek sam poceo da je igram.Dobra za prekracivanje vremena do neke ozbiljnije avanture.
iss division je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2010, 1:30   #4
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Kaptain Brawe

In-game font je apsolutna katastrofa za čitanje. Osim toga igra nije loša, liči mi na kombinaciju MI, DOTT i SQ.
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.12.2010, 17:48   #5
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Kaptain Brawe

Odlicna recenzija dijego, chak je neshto bolja od ove iz SKa. Poceo sam juce da igram igru i, pa, sve sto si rekao je istina. Zabavna mi je, nekako je bas old school sto mi se mnogo svidja. Ali najtacniji ti je pocetak teksta, ima nas koji smo jednostavno zeljni cartoonolikih avantura, ostale me nekako po malo odbijaju, tako Scratches nisam uspeo da odigram ali sam Whispered World progutao sa uzivanjem. Nadam se da ce biti drugog dela nekad, sa govorom i malo doradjenim animacijama, ostalo mi je ok.
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nash Knight na korisnoj poruci:
dijego_ (12.12.2010)
Stara 20.12.2010, 21:56   #6
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Kaptain Brawe

Tек сам је почео и већ ми се нешто не свиђа.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2011, 10:56   #7
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Kaptain Brawe

Citat:
Nash Knight kaže: Pregled poruke
Odlicna recenzija dijego, chak je neshto bolja od ove iz SKa. Poceo sam juce da igram igru i, pa, sve sto si rekao je istina. Zabavna mi je, nekako je bas old school sto mi se mnogo svidja. Ali najtacniji ti je pocetak teksta, ima nas koji smo jednostavno zeljni cartoonolikih avantura, ostale me nekako po malo odbijaju, tako Scratches nisam uspeo da odigram ali sam Whispered World progutao sa uzivanjem. Nadam se da ce biti drugog dela nekad, sa govorom i malo doradjenim animacijama, ostalo mi je ok.
Kao da sam ja pisao.

Jeste da nema glasovne glume (da ima igra bi bila sleeper hit) ali za nas odrtavele matorce odrasle uz Monkey Island, Day of the Tentacle, Full Throttle, Grim Fandango...(gle, sve LucasArts igre) ovo dođe kao blagi dašak nostalgije. Mene Brawe podseća na prva dva MI više nego ove Telltale epizode. Jeste da stoji to što je Dijego napisao, ali ovakav entuzijazam i trud jednog čoveka zaslužuje maksimalan respekt.
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com