Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.7.2014, 14:59   #1
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Početak studiranja programiranja sa 24 godine?

Pozdrav

Pošto sam duboko zaglavio na fakultetu (3. godina Fizičkog fakulteta), razmišljam da li bi bilo moguće i imalo smisla da se preusmerim na programiranje i na koji način to da uradim. Molim vas za vaše savete. (Ironično je da sam svojevremeno položio prijemni na ETFu, ali sam ipak odlučio da ga ne upišem.)

Pitanje je da li probati da se samostalno priučim i snađem, ili da probam da upišem neke studije programiranja?

U prvoj varijanti bih pokušao sa nekim "ubrzanim" kursom web programiranja, freelance-ovanjem i građenjem portfolia. Na osnovu onoga što sam pročitao po netu (koliko se ceni znanje i iskustvo, bez diplome), ovo mi se ne čini nemogućim. Ovaj put me privlači i zato što sam pomalo umoran od fakultetskog modela učenja i teorije. Čini mi se da ću na ovaj način brže doći do prakse.

U drugoj varijanti bih pokušao da upišem neki "programerski" studijski program, ukoliko je to uopšte moguće. O ovome razmišljam zato što mi se čini da je to manje riskantan put što se zapošljavanja tiče, kao i sistematičniji i sveobuhvatniji put do znanja. Razmišljao sam o VIŠER i o MATF.

Šta vi mislite? Saveti i mišljenja su mi preko potrebni. Hvala
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2014, 21:21   #2
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: Početak studiranja programiranja sa 24 godine?

Ne mogu da te posavetujem sta da upises, ali ti mogu reci da godine ne bi trebale da ti predstavljaju problem. U mojoj generaciji (sad sam apsolvent) je jedan lik upisao sa 25 godina FTN. Radi, ozenjen je i mislim da ima i dete, ali je hteo da upise kako bi mogao da napreduje na poslu. Evo ga, jos koji ispit i zavrsava, iako ne sa sjajnim prosekom, ipak je covek uspeo. 24 godine nije apsolutno nista, i ako bas zelis da ucis, jos par godina investicije kako bi ostatak zivota ziveo kao covek nije apsolutno nista. Ako ne zelis da ucis 4 godine, uvek mozes da upises neke strukovne studije koje traju 3, i sa kojima takodje mozes da nadjes posao u struci. Znam jednog decka koji je zavrsio 3 godine strukovnih i zaposlio se u jednoj stranoj firmi, gde radi web programiranje u Javi.

U svakom slucaju, nikad nije kasno da bilo sta naucis.
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Krilce na korisnoj poruci:
Reloader (2.7.2014)
Stara 1.7.2014, 22:53   #3
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Početak studiranja programiranja sa 24 godine?

Ako se odlucis za fakultet ne bi trebalo da imas problema da upises etf sa znanjem koje imas sa tog fakulteta.
Prijava je ja mislim idalje u toku, al moras da pozuris.

EDIT: Prijava za prijemni na ETF-u je sutra i preksutra, dakle 2 i 3 jul.
Imaš prijemni iz matematike i fizike. Možeš da radiš jedan, a možeš i oba, računa ti se samo onaj koji si bolje uradio.
Ako si treća godina na fizici prijemni iz fizike će ti biti sprdnja i imaš desetak dana da ga spremiš tako da bi ja išao na to da sam na tvom mestu.

Poslednja ispravka: SirDuck (1.7.2014 u 23:01)
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2014, 23:33   #4
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Početak studiranja programiranja sa 24 godine?

Samo napred!
Ne bih da zvučim isuviše grubo, ali ako je zaista takva situacija jedino što i ima smisla jeste da se preusmeriš.

Što se tiče nekog ubrzanog kursa ili fakulteta/više škole, naravno da je uvek preporuka da upišeš fakultet ili višu. Jednostavno ti to daje malo veći uvid u tematiku.

E sada, što se tiče VISER-a ili MATF-a ... tu ne znam šta bih ti rekao.
Po mojim poslednjim informacijama VISER traje tri godine + možeš da završiš još jednu kao specijalizaciju koja apsolutno ništa ne znači niti ćeš biti mnogo pametniji. Smer NRT na VISER-u je dobro organizovan. Imaš dosta praktičnih stvari i mislim da uz malo truda sa strane možeš da iz te škole izađeš sa solidnim znanjem programiranja. (ali ako te zanima samo web programiranje mislim da se to radi tek na trećoj godini).

MATF traje 3+2 godine. 3 godine osnovne, i 2 master. Što možda i nije loša varijanta, samo dobro proceni da se ne zaglaviš negde zbog nekih matematika.
Naravno na papiru je mnogo cenjeniji od VISER-a.
Tako da ovde zaista nisam pametan sta da ti preporučim.

ALI, na kraju dana ni jedan fakultet, viša, kurs ili već nešto slično ti neće doneti posao. Moraš koliko-toliko da budeš zainteresovan za programiranje, da imaš neke vannastavne projekte i samostalne experimente. To ništa ne mora da bude komercijalno, revolucionarno ili već nešto. Ali kada za 3 godine budeš imao CV od dve strane, gde je na jednoj tvoje obrazovanje i opšti podaci, a na drugoj spisak projekata koje si radio, sa kojim tehnologijama i koje si probleme rešavao - prvi papir niko neće ni da gleda.

P.S
Imaj na umu da možda možeš da se prebaciš sa svog fakulteta na neki drugi.
To ti možda bude olakšalo život i ubrzalo studije ako ti priznaju neke ispite.
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2014, 0:54   #5
Lucic Nemanja
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 65
Zahvaljeno 76 puta na 49 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Lucic Nemanja
Određen forumom Re: Početak studiranja programiranja sa 24 godine?

Moje lično mišljenje je da bi ti ETF bio jako dobar izbor. Sa svojim znanjem se nećeš glaviti sa predmetima poput mate, osnova elektrotehnike i fizike na prvoj godini i moći ćeš od starta da se usmeravaš "kako želiš". Naravno i prijemni ti neće teško pasti, a takođe je i veliki fond za budžet tako da je velika verovatnoća da ćeš na njega i upasti. Ja završavam sada treću godinu na smeru "Informatika i računarstvo" na ETF-u i mogu ti iz prve ruke preneti sve što te zanima. Needless to say, već imam ponude za posao, kao i svako na IR odseku ko je iole normalan student.
Znanje koje ti pruža fakultet je veoma temeljno i svestrano (ponekad možda i previše temeljno, ali bože moj).

Godine neka ti ne predstavljaju problem, ima ljudi sa mnom na godini koji imaju i po 30 godina.
Lucic Nemanja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2014, 11:52   #6
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Početak studiranja programiranja sa 24 godine?

Ja sam završio Informatiku na Matematičkom, sad sam na masteru i generalno sam zadovoljan. Matematika ima i insistira se na njima, ali su dosta blaže nego što očekuješ i prilagođene su struci. Studije traju 3 godine ali retko ko završava na vreme.

Nama je profesor na uvodnom predavavanju, kada smo tek došli objasnio razliku u pristupu na FONu, ETFu i MatFu. Msm FON ću da preskočim jer ga je lepo napljuvao U principu na MatFu je dosta teorijski pristup celom programiranju i akcenat je veći na algoritmci i primeni matematike u svakodnevnom programiranju, dok je na ETFu veći akcenat na korišćenju tehnologija. Tu ide ona anegdota, da će MatFovac pre da napravi sve ispočetka nego da koristi neko gotovo rešenje, jer je jednostavno tako naučen

Elem, MatF je teško završiti, al posle imaš siguran posao a i sigurno znanje, jer ti neće dati diplomu ako ne znaš (ovde akcentiram matematiku xD ). Što se tiče poslova, ako se pokažeš imaćeš na svakom koraku ponude za posao, jer asistenti (poneki put i profesori) preporučuju studente firmama, tako da će ponude same stizati, naravno ako se pokažeš
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2014, 21:37   #7
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Početak studiranja programiranja sa 24 godine?

Citat:
Teva kaže: Pregled poruke
Tu ide ona anegdota, da će MatFovac pre da napravi sve ispočetka nego da koristi neko gotovo rešenje, jer je jednostavno tako naučen
A na FON-u te uče da samo koristiš gotova rešenja, ako nema gotovo neće ni da rade.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2014, 23:02   #8
RexGrammer
Starosedelac
 
Član od: 18.7.2012.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 1.258
Zahvalnice: 105
Zahvaljeno 238 puta na 210 poruka
Određen forumom Re: Početak studiranja programiranja sa 24 godine?

E moj Gendalfe licno ne mogu da ti kazem bilo sta vezano za fakultete, ali mogu za freelance-ovanje: To da se znanje i umece ne ceni, nije tacno, ja sam bez stecene diplome odradio par freelance projekata sa cetvorocifrenom cenom (naravno sve je to sica, koliko u stvari moze da se zaradi sa dobrim papirom i stalnim zaposljenjem), znaci nije nesto cime bi trebalo da se fokusiras, ali moguce je.
RexGrammer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Grand Theft Auto 3 gta mamlaz Akcione igre 91 3.2.2018 15:19
Windows 8 starx Operativni sistemi 4257 11.2.2014 9:18
[Mobilni telefon] Telenor Smart Pro (aka Alcatel OT-991) Dekip Opisi, recenzije i testovi 7 25.12.2012 23:34
Malo extremnog OC sa MSI GTX580 lightning Perica_barii Overklok 2 17.2.2012 14:17
Igre sa Facebooka NjegovaWisost Male igre 96 23.2.2011 18:54


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com