Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.5.2006, 22:54   #121
W.Axl Rose
Novi član
 
Član od: 17.5.2006.
Lokacija: Lepo mesto,mnogo lepo
Poruke: 24
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
Lord kaže:
Ne, nisam na to mislio. Mislio sam na SVE postove koje je doticni postavio - i na jednu uvredljivu licnu poruku...

EDIT: Jos mu je i Oluja obrisao 5-6 postova...
Zanima me kako si uspeo da vidis njegovu licnu poruku,i da znas sta mu je moderator izbrisao od poruka???
W.Axl Rose je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2006, 10:11   #122
Diablo
Član
 
Član od: 12.5.2006.
Poruke: 73
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Trenutno kompjuterske igre su samo jedan nacin virtualne zabave i zaradjivanja para. Njih prave ljudi kao vi i ja koji su zaposleni i to im je posao, ali kako ga oni dozivljavaju to je njihova stvar.Mozda ce u bliskoj(ili daljoj) buducnosti postati i vid umetnosti, ali malo je verovatno.
Diablo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.5.2006, 11:05   #123
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Edit: Malo izvinjenje, pomesao sam ga sa jednim drugim korisnikom foruma - Darekeyfot ili stagod...

Poslednja ispravka: Lord (23.5.2006 u 6:11)
Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2006, 21:17   #124
toni
Novi član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: USA
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku toni Slanje poruke preko MSN-a korisniku toni Slanje poruke preko Yahooa korisniku toni Slanje poruke preko Skypea korisniku toni
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
brainZ kaže:
Odavno nisam cuo nesto gluplje...
a ti si propali umetnik, pa se osetio prozvanim?

A da s obzirom da si toliki mozaK, ja, covek skromnog poimanja, da izlozis tvoje vidjenje stvari umesto nadobudnog kritikovanja i proglasavanja necijeg komentara glupim, samo zato sto ti nemas svoj. ali, neko je rekao da je pametnije cutati, te sam sklon verovanju u isto. Stoga, povlacim, prethodni post.
toni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2006, 21:27   #125
toni
Novi član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: USA
Poruke: 29
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku toni Slanje poruke preko MSN-a korisniku toni Slanje poruke preko Yahooa korisniku toni Slanje poruke preko Skypea korisniku toni
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

ako igre nisu umetnost, onda svakako treba naci novu metafizicku kategoriju u koje bismo ih svrstali, jer umetnici se jednostavno boje interaktivnog, kao sto ranije rekoh. Skloni su namteanju svog misljenja. Primera radi, sta mozete uraditi u galeriji ispred slike, sem diviti joj se ili mrzeti je. To isto mozete uciniti i sa igrom, ali tek nakondubljeg upoznavanja s njom.

Inace, u zivotu nisam odigrao vise od 15-ak igara, a gotovo 20 godina "kompujem", ali igre (ne sve) jesu nesto posebno, izvesna sinteza svih umetnosti.
toni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2006, 21:46   #126
HELL-O
Član
 
Član od: 5.10.2006.
Poruke: 53
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 8 puta na 6 poruka
Post Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

OK, da vidimo...Ovde je bilo mnogo poruka koje su trebale da pojasne "sta je umetnost". Bilo je bar 3 razlicite definicije umetnosti, pored toga i toliko dodatnih argumenata, slaganja i neslaganja... U svakom slucaju bilo je pravo uzivanje citati poruke sa strana 4-6,ali da li je to sve bilo neophodno? Pogledajmo stvari malo prostije.
Verujem da svi, i oni koji misle da igre jesu, i oni koji misle da nisu umetnost,slazu se u jednom: igra predstavlja "mesavinu" razlicitih umetnosti. Kad se bolje pogleda, sa filmom je isto: i tu imamo malo knjizevnosti kod price, muziku, glumu... Jos bolje je poredjenje sa animiranim filmovima.Tu imamo i modeliranje (sto bi se moglo nazvati kompjutersko vajarstvo, zar ne?), i texturisanje (kompjutersko slikarstvo?).Iskreno, ne primecujem nikakvu razliku sa filmovima, ono sto ih jedino izdvaja je interaktivnost, dakle "prica se nece sama odvijati, vec mi moramo tu da se umesamo". Slicno je i sa knjigom-moramo okretati strane i citati, ali ni u jednoj umetnosti nema ovakve interakcije sa delom, a da li je to dovoljno da se igra zauvek izbaci sa "liste potencijalnih umetnosti", procenite sami.
Dakle, to je moje misljenje - da, igre jesu umetnost. Svakako, nisu svi filmovi, sve knjige, slike, -ili igre umetnost, sa tim se potpuno slazem. Ne znam, a zeleo bih da znam - sta je sprecavalo filmove da postanu umetnost u pocetku. Ne znam zaista nista o tome, ali osecam da bi mogla da se povuce paralela izmedju "tada sa filmovima" i "danas sa igrama". Mozda bi to moglo i da se iskoristi... poz.
HELL-O je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 12:08   #127
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.850 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Neko je negde u ovim temama pisao kako Qzma cita hrvatske kolumniste i kako ih kopira... khmmm...

http://www.bug.hr/ostav/index.asp?id=70915&page=1
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 13:11   #128
su27killer
Član
 
Član od: 4.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 39 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Pa dobro...
su27killer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 13:37   #129
seymourc64
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: Sombor
Poruke: 245
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Ispada da ovi iz Buga kopiraju Kuzmanovica,ako je suditi po datumu ove njihove kolumne o Igr(ic)ama.Znaci,ako nista,makar je uticajan u balkanskoj(ili barem ex-YU) gaming zajednici...Ja npr nisam ni to... a pretpostavljam ni vecina(onih malko starijih) sa ovog foruma...Uf,malko sam depresivan...
seymourc64 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 14:04   #130
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Ok, ja mislim sledece, sto znaci da to mislim JA, i nikog ne pokusavam u to da ubedim, zato molim, bez prozivki.
Igre jesu umetnost, neke manje vredne od drugih. To je slicno kao sa slikarstvom. Ima mnogo malih, i nepoznatih umetnika, cija su dela odlicna, pa cak i bolja od nekih dela koja su majstorija nekog umetnika (ili ekipe) sa poznatim imenom. Mogu slobodno da kazem da vise postujem i cenim one koji sami naprave igru, u nju uloze trud i ljubav, nego one kojima je to samo posao, i nista vise, koji to rade kao obavezu, ne uzivanje.
Mislite da Da Vinchi nije uzivao slikajuci Mona Lizu? Zamislite kakva bi bila Mona da je davinci naslikao samo zato sto je hteo, recimo pare.
Ili recimo, za poredjenje sa timovima koji prave igre, uzmimo arhitekte. Ako se arhitekte ne sloze, i ne objasne medju sobom sta tacno misle, plod njihovog rada nece biti dobar. Kapirate na sta mislim. Secate se kako su igre nekako imale bolji smek i feel kada su ih pravili uglavnom timovi ljudi koji znaju sta hoce, i imaju inspiraciju (recimo blizzard)? Produkt takvog rada je jedan Diablo. A sta se desava kada se okupe tipovi koji samo oce pare and/or slavu? Nastane neki F/A-18 Operation Iraqi Freedom.
Znaci : Igre jesu umetnost, mada zaista dobra umetnost je retka. Ali su ipak umetnost, i to ne treba osporavati.
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 16:50   #131
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

"Ok, ja mislim sledece, sto znaci da to mislim JA, i nikog ne pokusavam u to da ubedim, zato molim, bez prozivki"

E, pa sad prijatelju, ne možeš da okačiš svoje mišljenje na javni forum, izložiš ga surovom oku javnosti a onda da insistiraš da se ne komentariše. Mislim, nemam nameru da te prozivam, naravno, ali možda nije zgoreg reći da JA mislim da si na pogrešnom putu i to po nekoliko osnova.

Ne ponavljajući opširno ono što sam već poodavno naširoko napisao na ovom topiku, moram da istaknem da uopšte ne vidim koji je tvoj argument za tvrdnju da su igre umetnost. Zapravo, mislim da ga i nema, ti to jednostavno izneseš kao tvrdnju, što bi ajde-de bilo okej, ali onda umesto argumentacije odmah utrčiš u nekakvu komparaciju sa slikarstvom koja ne samo da ne potvrđuje tvoju tezu već i sama iznosi još jednu takođe sumnjivu tezu a umotanu u opservaciju, kako su dela malih i nepoznatih umetnika često bolja nego dela velikih & poznatih. Pretpostavljam da se ovde implicira da su dela velikih & priznatih 'manje' umetnost ali ni za tu kripto-hipotezu nema apsolutno ni jedan argument u tvom postu. Kakve to veze ima sa time da li su igre umetnička grana nije jasno a ti i ne pokušavaš da to pokažeš. Umesto toga govoriš o 'trudu', 'ljubavi' i 'uživanju' kao da i jedna od tih stvari ima neporeciv rezultat u formi umetničkog dela. Mislim, trud, ljubav i uživanje može da se pojavi i unutar seksualnog odnosa, pa ipak niko ne tvrdi da je beba umetničko delo niti koitus naziva umetničkim radom. Možda bi trebalo? Ima ljudi koji ulažu trud i ljubav i dobijaju uživanje kao rezultat otimanja, mučenja i ubijanja dece ili obrađivanja zemlje za potrebe prehrane pa ni to ne zovemo umetnošću.

Plus, naravno, kako li ti znaš šta je Leonardo mislio i osećao tokom kreacije Đokonde??? Tvoje špekulacije o tome da je on 'uživao' i da bi slika bila skroz drugačija da ju je samo radio 'za pare' su zasnovane na presumpcijama koje ne možeš ni da dokažeš nti iko može da ih opovrgne pa su kao takve prilično beskorisne za ovu raspravu.

Dok tvrdnja o timovima koji znaju šta hoće i zbog toga prave bolje igre možda i može da se prihvati kao makar odbranjiva, očigledno je da to nema nikakve veze sa tvojom inicijalnom tezom da su igre umetnost. Ako mi dozvoliš da ekstrapoliram to što si rekao, usudio bih se da kažem da ti pričaš o mehanici igre u ovom slučaju, ne o njenom estetsko/ umetničkom sadržaju. Što nikako nije isto a argumentaciju za to potraži na stranama 4-6 ovog topika.

Heh, možda ovo zvuči kao da sam se malo grubo oborio na tebe, pa bih da te uverim da ne mislim ništa loše, te da je sve napisano samo u duhu kvalitetne rasprave a pre svega za potrebe mog odmaranja mozga od izveštaja koji pišem celog dana i IZRAZITO me nervira.
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 20:56   #132
Grabulja
Novi član
 
Član od: 17.10.2006.
Lokacija: Stan
Poruke: 19
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Lightbulb Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

U svetu igara sam jako kratko: mozda 6-7 godina. Svejedno, za to vreme sam odigrao dosta i mogu da se pohvalim pozamasnom kolekcijom (bar u odnosu na moje drugove). Istina je da je zalazak sunca u Oblivion-u divan. Cak, stavise, sunce zaista zalazi za razliku od slika. Takodje, muzika iz Painkiller-a je vanserijska (naravno, po mom ukusu). Medjutim, i pored svega, ne mislim da su igre umetnost. Ljudi pricaju o tome kako tu ima nevidjene lepote. IMA. Ali, to sto je igra skup razlicitih umetnickih pravaca ne cini je umetnickim delom.
Igra poput Farenheit-a jeste umetnicko delo, ali posmatrano kao film, ne kao igra! U sustini, to i jeste film, s tim sto moras da pritiskas odredjene tastere kako bi se prica nastavljala. Zar nisam u pravu?
Mozda ce se nekada igra proglasiti umetnoscu. Mozda mnogo gresim. Samo kazem da ona to sada nije. Niti vidim razlog zasto je bitno da se ona proglasi umetnickim delom. Kakve koristi imam ja, kao igrac?
Da parafraziram nekoga sa 4. strane (izvinjavam se sto nisam zapamtio nick!): "mozda je ljudima koji gube svoje vreme uz igre bitno da je to, ipak, umetnost."
Grabulja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 23:55   #133
su27killer
Član
 
Član od: 4.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 39 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Wtf zasto je film umjetnost a igre ne?!
su27killer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 0:52   #134
Grabulja
Novi član
 
Član od: 17.10.2006.
Lokacija: Stan
Poruke: 19
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
su27killer kaže:
Wtf zasto je film umjetnost a igre ne?!
Zasto je bilo koja umetnost - umetnost? Koji su kriterijumi za tako nesto? Ko o tome uopste i odlucuje? Ne znam. Ali to je stanje stvari... Ako neko zna, nek' zbori.
Grabulja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 1:42   #135
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Najveci problem u ovoj diskusiji,po mom misljenju ,je to sto svi vi pokusavate definisati umetnost,kao neki matematicki pojam. Umetnost je ono sto u coveku budi pozitivne stvari, sto ga uzdize iznutra,a to je razlicito kod svake osobe pojedinacno.Evo ja na primer ne razumem ni najmanje kubizam i nadrealizam,ali za mene su grafiti kod Jugopetrola umetnost,i nije mi bitno sta neki kriticar kaze,jer sta meni znace grafiti, to nekom znaci ovaj kubizam,ali to je razlicito kod svakoga, i jedino uopstena definicija umetnosti po meni bi bila da je to delo koje kod nekoga izaziva ovakva osecanja,pa makar to bilo samo kod jedne jedine osobe.
Sve ovo je istovetno i za igre,jer meni je umetnost Psyhonauts ,a Doom i Quake najobicnija dosada,dok je nekom obrnuto,jer umetnost se gleda kroz sopstvene oci ,a ne tudje, i ne moze meni niko odrediti sta je za mene umetnost a sta ne.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 6:05   #136
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Vec je bila ova tema, ali sa manje smislenih poruka. Mislim da je greska sto ljudi polaze od toga da su knjige, slike, skulpture - umetnost. Nisu. One mogu biti umetnost. Nije svaka knjiga umetnost, a ne daj boze svaki film. Isto vazi i za igrice. Teoretski mogu biti, samo sto ja jos nijednu nisam video. Sto je steta, jer omogucuju jos potpuniji dozivljaj, odnosno ukljucuju te u sebe, dok si u slucaju citanja knjiga i gledanja filmova pasivni posmatrac. No, to je opet i kontraargument jer mogucnost uticanja na igru moze da promeni njenu sustinu i poremeti potencijalnu poruku koju je umetnik imao. Kao one knjige sa mogucnosti izbora: "ako zelite da ukradete automobil, predjite na stranu 47" - " ako ne zelite da ukradete automobil, predjite na stranu 34".

Znaci mogucnost postoji, samo jos fale - umetnici.

Mislim da dokle god je poenta igara da se prodaju sto bolje, tu od umetnosti nece biti nista. Dokle god sedi upravni odbor i odlucuje kakve ce igre praviti na osnovu grafikona o profitu, a ne neko sa vizijom, male su sanse da vidimo nesto sto predstavlja umetnicko delo. Tetris je najblize sto ce igre prici umetnosti, bar za neko vreme.
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 17:27   #137
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Da se još jednom papagajski i dosadno ponovim. To što ima među nama onih koji misle da se umetnost ne može definisati je okej, ali o čemu onda raspravljamo? Ako čak ni suštinski pojam rasprave ne znamo da identifikujemo, kako onda uopšte diskutovati?

Na primer:

Citat:
Wtf zasto je film umjetnost a igre ne?!
Ili

Citat:
Najveci problem u ovoj diskusiji,po mom misljenju ,je to sto svi vi pokusavate definisati umetnost,kao neki matematicki pojam.
Kao što rekoh, nekliko strana ranije, postoje prilično široko prihvaćene i iscrpno argumentovane definicije umetnosti i ova rasprava bi trebalo da se vodi u njiovim okvirima, ako uopšte treba nekuda da vodi. Ako će svaki novi učesnik da dolazi sa svojom definicijom umetnosti, onda ne možemo da raspravljamo o tome da li su igre umetnost jer očigledno prvo treba da raspravimo prvo šta je umetnost. S obzirom da su filosofi i estetičari obavili ovaj posao umesto nas, ne bi bilo zgoreg makar uputiti se u njihove definicije pre nego što se čovek ubaci u raspravu sa svojom tezom. Možda oni i nisu bili u pravu, ali imamo li mi bolju ponudu? Za sada, reklo bi se - ne. Jer ako stvari idu ovim tokom

Citat:
Umetnost je ono sto u coveku budi pozitivne stvari, sto ga uzdize iznutra,a to je razlicito kod svake osobe pojedinacno
dakle, ako se TVRDI da je umetnost subjektivna kategorija, onda kako diskutovati? Ako svaki diskutant ima samo svoju verziju umetnosti koju niko drugi ne deli (što se implicira ovom izjavom koju sam citirao) kako uopšte može da se priča o nečemu?

Poslednja ispravka: Meho Krljic (7.11.2006 u 17:53)
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 17:33   #138
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Pa dalje:

Citat:
Evo ja na primer ne razumem ni najmanje kubizam i nadrealizam,ali za mene su grafiti kod Jugopetrola umetnost,i nije mi bitno sta neki kriticar kaze,jer sta meni znace grafiti, to nekom znaci ovaj kubizam,ali to je razlicito kod svakoga,
Kao što je već razmatrano nekoliko strana ranije, to što je nešto loša a nešto dobra umetnost, što je nešto razumljiva (za pojedinca) ili nerazumljiva umetnost i šta kažu kritičari, nije uopšte bitno za ovu raspravu. Ovde pričamo o stanju bitka da li nešto JESTE ili NIJE umetničko delo (umetnički gest itd.) a ne da li je ocenjeno kao dobro ili loše umetničko delo. Još jednom ću ponoviti: objaviti da je nešto umetničko delo/ predmet/ gest ne znači automatski mu pripisati pozitivne odlike, već samo ga klasifikovati u pojmovnom smislu. Po gruboj analogiji: objaviti da je neka tvar hranljiva (to jest da je ljudski organizam može svariti i iz nje izvući dovoljno energije/ drugih koristi da može da se regeneriše) ne znači istovremeno i reći da je ukusna. To su dve različite stvari: jedno je činjenično stanje (koliko su činjenice uopšte nepormenljiva kategorija je tema za drugu raspravu), a drugo je stvar ukusa, vladajućih trendova i ličnog mišljenja.
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 17:42   #139
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

I dalje

Citat:
nije mi bitno sta neki kriticar kaze,jer sta meni znace grafiti, to nekom znaci ovaj kubizam,ali to je razlicito kod svakoga, i jedino uopstena definicija umetnosti po meni bi bila da je to delo koje kod nekoga izaziva ovakva osecanja,pa makar to bilo samo kod jedne jedine osobe.
Da, ali ako je neko umetničko delo umetničko samo za jednu osobu znači da ta osoba ima kriterijume za definisanje umetnosti potpuno jedinstvene, kriterijume koje ne deli NI JEDNA druga osoba na svetu. Dakle, naša osoba NEMA zajedničku osnovu da o ovom konceptu raspravlja sa bilo kim drugim. To nije zločin ali u tom slučaju je njeno uključivanje u raspravu 'da li su igre umetnost?' beskorisno. Rasprava se temelji na poređenju dve KATEGORIJE pojava (pojam igre, pojam umetnosti) a naša hipotetička jedinstvena osoba nema koncept kategorije ili, ako ga ima, ne deli ga ni sa kim drugim. Analogija: mi ostali pokušavamo da raspravimo da li se tamnije boje mogu nazvati toplim bojama za potrebu njihovog apstraktnijeg opisivanja, a ova osoba je jedina na svetu koja smatra da se boje mogu opisati poređenjem sa masama (crvena boja - lagan predmet, zelena - predmet srednje mase, plava - predmet velike mase). Možda kod ove osobe postoji neki sistem, ali mi taj sistem ne delimo pa ona ne može da se uključi u našu raspravu.

Poslednja ispravka: Meho Krljic (7.11.2006 u 17:54)
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 17:52   #140
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Što je sve zapravo sumirano ovim rečima:

Citat:
ne moze meni niko odrediti sta je za mene umetnost a sta ne.
Ali zašto se onda uopšte uključuješ u raspravu, ako sam kažeš da ne postoji zajednička osnova za raspravljanje? (Da ne bude zabune, ne pitam ovo Nebojšu direktno, njega samo koristim kaoprimer) Niti ti možeš mene da ubeđuješ da je nešto umetnost po istoj logici...

S druge strane:

Citat:
Sve ovo je istovetno i za igre,jer meni je umetnost Psyhonauts ,a Doom i Quake najobicnija dosada,dok je nekom obrnuto,jer umetnost se gleda kroz sopstvene oci ,a ne tudje
I još da si dao neki argument koji bi obrazložio zašto je Psychonauts umetnost a Doom nije, možda bi bilo interesantnije. Bilo bi zanimljivo pročitati uporednu analizu ove dve igre sa pozicija pre svega njihove mehanike a zatim estetike uz pokušaj da se obrazloži koliko sve to ima uticaja na 'užitak' igrača i prirodu tog užitka (da li je ona umetnička ili nekakva drugačija). Bilo bi zanimljivo videti koliko nivoi stilizacije ove dve igre utiču na njihovu 'vrednost' - Doom sa svojom redukcijom percepcije okruženja na klaustrofobični košmar, Psychonauts sa svojim dvostrukim saltom apstrakcija: prvo uzimanje psihoanalitičkih pojmova kao osnovu (a koji su i sami redukcije/ apstrakcije) a zatim njihovim parodiranjem UZ ogromnu količinu referenci na pop kulturu koja se psihoanalizom bavi od samog nastanka. Moglo bi se argumentovati da je u slučaju Psychonauts postupak kompleksniji pa zato 'bolji' ali to bi značilo tvrditi da je složenost sama po sebi vredna i prenebreći gotovo iskonsku čistotu Doom koncepta eksploatacije primalnog straha koja, pošto zahteva manje apstraktnog razmišljanja i poznavanja kulture samim tim može da bude umetnički jača, neposrednija.

Ali ništa od toga ti nisi rekao, samo si rekao da je za tebe Psychonauts 'umetnost' a Doom 'dosada'. Više truda bi valjalo uložiti...
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
igre, umetnost

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ultimate Fight igara - prva sezona Patton O igrama uopšte 102 9.5.2009 0:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com