Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.9.2009, 22:51   #41
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Treba ova tema da bude "Sticky" u ovom podforumu, gde bi početnici u Linux svetu našli svoj kutak gde da pitaju za neke osnovne stvari, kao instaliranje linux distro-a, osnovne komande, rad sa filesistemom ili offline instalacija programa, Možda će reći neko neka guglaju, ali šta bi falilo da u guglanju medju prvim rezultatima pretrage nađu topic na SK forumu?
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2009, 22:58   #42
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Razmišljao sam o jednoj takvoj "svaštara" temi, ali se malo plašim da će postati pretrpana i nepregledna (velike teme retko ko čita od početka pa će pitanja početi da se ponavljaju, a ako nekome prebacimo da ne koristi pretragu bićemo namćori i tako to...). Neka ide za sada ovako u Q&A stilu, a ukoliko neka diskusija dovoljno poraste dobiće svoju temu.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2009, 23:05   #43
raspucin
Član
 
Član od: 23.9.2009.
Poruke: 96
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
Predrag Stankovic kaže: Pregled poruke
Treba ova tema da bude "Sticky" u ovom podforumu, gde bi početnici u Linux svetu našli svoj kutak gde da pitaju za neke osnovne stvari, kao instaliranje linux distro-a, osnovne komande, rad sa filesistemom ili offline instalacija programa, Možda će reći neko neka guglaju, ali šta bi falilo da u guglanju medju prvim rezultatima pretrage nađu topic na SK forumu?
moja apsolutna podrskaps uvek mi je bilo smesno kad ljudi pitaju gluposti u vezi windowsa ,a sada postajem car foruma ja i dalje cekam da mi neko objasni kako da napravim ikonicu,....obrisacu ovo izgleda ubrzo

Poslednja ispravka: raspucin (27.9.2009 u 23:23)
raspucin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 3:02   #44
raspucin
Član
 
Član od: 23.9.2009.
Poruke: 96
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Ako znas koja je komanda za program koji zelis da precica startuje, ne treba ti putanja. Kucaj ime programa u terminal. To treba da ga startuje. Ako si pogodio ime, nadju u dijalogu za pravljenje precice odeljak "command" i tu ukucaj isto ono sto si kucao u konzoli.
e ovako poslusao sam...i malo dodao , desni klik create lancer,unesem computer u name i u comand computer,odem na ok ,ubuntu izbaci eror ali i neku ludacku ikonu,ludacku ikonu obrisem,i od tad mi radi drag and drop,plus provalio sam kako da mi sacuva pozadinu koju sam poslednju stavio xaxaxaxaxa,pozdrav
raspucin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 11:07   #45
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Upisao si "computer"?

Dobar pokušaj, ali neće to tako da radi, linux i windows na različite načine barataju resursima računara. Win će ti, recimo, dozvoliti direktan pristup particijama HDD-a, kod linuxa one moraju da se montiraju (postave, mount-uju) u određeni direktorijum kako bi mogao da im pristupiš. Iz istog razloga ono što je "My Computer" na winu, na linuxu (u tom smislu) ne postoji.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 17:55   #46
raspucin
Član
 
Član od: 23.9.2009.
Poruke: 96
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

odlicno napredujem(od kad sam presao na ubuntu mislim da sam retardiran,al ne vracam se tako lako na windows)pitanje: obisao gugle,wiki,forume,nigde ne pise...Kako da mi sacuva ubuntu pozadinu koju sam poslednju stavio?stavim pozadinu desnim klikom change beckraund,add...ili aperence ,preference,kako god,kad upalim ubuntu,ne ucita mi pozadinu,iako je snimim sa temom koju koristim,tek kada udjem u hdd media,ili po starom particiju D,pozadina se ucita,sta da radim?
raspucin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 18:04   #47
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

Citat:
raspucin kaže: Pregled poruke
odlicno napredujem(od kad sam presao na ubuntu mislim da sam retardiran,al ne vracam se tako lako na windows)pitanje: obisao gugle,wiki,forume,nigde ne pise...Kako da mi sacuva ubuntu pozadinu koju sam poslednju stavio?stavim pozadinu desnim klikom change beckraund,add...ili aperence ,preference,kako god,kad upalim ubuntu,ne ucita mi pozadinu,iako je snimim sa temom koju koristim,tek kada udjem u hdd media,ili po starom particiju D,pozadina se ucita,sta da radim?
Prebaci sliku koju hoces na ext3 disk na kom ti je linux. Stavi je bilo gde-Documents, Pictures, nebitno, samo da je na tom disku. To se desava jer ti svaki put moras da mountujes windows particije, a do tad linux ne vidi nista sa njih, pa ni tu tvoju sliku. Ako vec neces da prebacujes slike na linux particiju, pogledaj na drugoj strani ove teme moj post za program koji automatski mountuje ntfs diskove, tako da ces moci stavljati slike sa ntfs particije kao wallpaper na linuxu.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 18:05   #48
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

Stavi sliku negde na / (filesystem) particiju. To sto se tebi desava je normalno jer Ubuntu ne montuje particije odmah nego tek kad im pristupis. Samo / se montuje odmah. Stavis sliku recimo u tvoj home pa pictures. I onda ce odma da je ucitava.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
raspucin (28.9.2009)
Stara 28.9.2009, 18:10   #49
raspucin
Član
 
Član od: 23.9.2009.
Poruke: 96
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Stavi sliku negde na / (filesystem) particiju. To sto se tebi desava je normalno jer Ubuntu ne montuje particije odmah nego tek kad im pristupis. Samo / se montuje odmah. Stavis sliku recimo u tvoj home pa pictures. I onda ce odma da je ucitava.
HVALA,osecam se kao dete
raspucin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 18:42   #50
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

Imam i ja neko pitanje o Linux-u, KAKO SE INSTALIRAJU PROGRAMI NA LINUX, mislim na offline instalaciju programa koji su upakovini u bz2 ili gz arhive, pokusao sam na ubuntu da instaliram wine i vlc plejer ali - muljo, uspeo sam da raspakujem na desktop i za wine nasao sam fajl wineinstall ali kada pokusam da ga otvorim nista se nedesava, guglajući našao sam da treba preko terminala da se instaliraju, što me obeshrabrava, to bi značilo da moram još mnogooo da guglam i da učim linux komande, prokleti komplikovani kodovi za koje sam mislio da predstavljaju prošlost i da se sve može iz grafičkog interfejsa, sad ako hoću da naučim osnovne stvari u linux-u moram da razbijam glavu sa komandama i kodovima, pa neka mi neko kaže jednostavan je Linux pređi na njega , ma gde jednostavam, Daj mi bar malo pomognite barem za dotične programe kako da ih instaliram, posle će mi valjda biti lakše za sve ostalo, nemam stvarno nerava za neki comprehensive search, ili da se manem ćorava posla, da se vratim na windows i zaboravim linux.
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 18:58   #51
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

Nije ni izbliza tako tesko koristiti terminal kako sto ti se cini. Kad naucis da koristis terminal, postavices sebi pitanje "Kako sam dosad mogao bez njega". Stedi vreme, olaksava dosta stvar a kao bonus, ostali koji neznaju da ga koriste te smatraju za strucnjaka. Ja u koristim teriminal i Mac OS X-u iako tamo ic nije potreban.

Ali, ako (jos) ne zelis da priones na ucenje terminala, naravno, moze i bez njega. Imas i OpenOffice i VLC u repozitorijumu Ubuntu-a. Otvoris Synaptic i kucas imena programa. Mozes da stikliras ono "download only" da bi te pakete imao i za kasnije. Oni ostaju u temp folderu. Za one programe kojih nema postoji sajt http://www.getdeb.net/

Skines deb paket, kliknes dvaput i teras.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 19:00   #52
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

@Win32

Pogledaj u tim raspakovanim arhivama koje bi trebalo da sadrže izvorni kod programa jel postoji README ili INSTALL fajlovi, otvori ih nekim editorom teksta i pročitaj.

Inače, instalacije bi trebalo obavljati ili upotrebom menadžera paketa i online repozitorijuma, ako to nije dostupno onda naći prekompajlirani paket za distribuciju i ako ni to nema tek onda instalirati kompajliranjem izvornog koda.

Ali opet, ako nemaš vremena i živaca, mani se ćorava posla i drži se windowsa, nije linux za svakoga...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 19:25   #53
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Inače, instalacije bi trebalo obavljati ili upotrebom menadžera paketa i online repozitorijuma, ako to nije dostupno onda naći prekompajlirani paket za distribuciju i ako ni to nema tek onda instalirati kompajliranjem izvornog koda.

Ali opet, ako nemaš vremena i živaca, mani se ćorava posla i drži se windowsa, nije linux za svakoga...
Sve bi to bilo OK da imam neku brzu net konekciju, sve bi te programe dovukao preko paket manager-a, ali na windows-u koristim dial-up, kao jedini moguci - jer živim u takvoj vukoje*ini gde nema bolje, dok na ubuntu nemogu da koristim dial-up jer nije podržan i jedino mogu offline da instaliram nešto , instalirao sam Ubuntu 9.04 iz radoznalosti jer dosta ljudi hvale linux, rekoh ajd i ja da probam, da osetim malo čari Unix-like operativnih sistema i da zaplovim malo u te vode, e sad kao što kažeš možda i nije linux za svakoga, a sad da jeste ili nije za mene saznaću uskoro, potrudiću se malo više da naučim neke stvari ako mi ne bude išlo onda , što se windows-a tiče , zadovoljan sam sobom koliko znam , sada bi malo da promenim teren , evo pogledajte ovaj README fajl od wine-a pa mi malo uprošćeno objasnite kako da ga instaliram, ako vas ne mrzi
Priloženi fajlovi
Tip fajla: zip README.ZIP (2,9 KB, 12 puta viđeno)
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 20:12   #54
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

kako da iskljucim obavestenja o update-u? ja sam stavio da me obavestava jednom mesecno al on smara kad god upalim komp ili instaliram neki program
HELP
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 20:37   #55
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

@Win32

Prva stvar, mogao bi da kazes odakle si skinuo Wine(tacan link)? Jel to source ili binarni format? Mogao si da skines gotov .deb za ubuntu umsesto toga sto si skinuo, ali kad vec nisi...

Osnovne stvari sa konzolom idu ovako: Komanda cd znaci change directory, otvoris konzolu i kazes cd Desktop, to te stavlja na u Desktop folder.

Komanda ls znaci list, kad je ukucas izlistace sve sto se nalazi u trenutnom direktorijumu. Znaci videces sve sto ti je na desktopu.

Komanda pwd (print working directory) ti pokazuje gde si trenutno. Kad ukucas pwd izace ti nesto kao /home/username/Desktop, same ce usmesto username pisati tvoje korisnicko ime u Linux-u.

Kad hoces da izadjes iz destopa u direktorijum koji se nalazi za stepenik vise, kucas cd ..

Dakle sta ti treba da uradis ovde. Po ovom read me fajlu trebas da raspakujes tu arhivu i onda da konzolom udjes u taj folder. Ako si shvatio ovo gore uputstvo, znaces kako. Raspakujes na desktop ovu arhivu, onda otvoris terminal, kucas cd Desktop pa cd imedirektorijuma gde je imedirektorijuma ime ovog foldera gde je arhiva raspakovana.

Onda treba da ukucas ./tools/wineinstall. To bi valjda trebalo da startuje installer, i valjda bi dalje trebalo da ide lako. E sad ja neznam kakav si to paket skinuo pa neznam ni kako dalje treba da izgleda, ali mislim da sam ti malo pomogao.

@Stepanov
Pa uradi update, nije to toliki problem?
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2009, 20:40   #56
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

fora je u tome sto neke updateove necu da odradim jer se odnose na mozzilu firefox 3.0 a ja imam 3.5 pa on (predpostavljam) prakticno oce da mi instalira staru
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2009, 0:30   #57
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
.......................
Onda treba da ukucas ./tools/wineinstall. To bi valjda trebalo da startuje installer, i valjda bi dalje trebalo da ide lako. .................
Ja sam mišljenja da neće biti baš lako. Taj instaler garant nije ništa drugo do skripta za automatizaciju procesa kompajliranja (odradi sama CMMI), a garant će stati čim configure naleti na neispunjenu zavisnost. Zato se i ne preporučuje početnicima instaliranje iz sorsa, to je prečica do pakla međuzavisnosti

Jel dolazi Ubuntu sa instaliranim Synapticom? Njegova mogućnost da sačuva download skriptu (ili kako su to već krstili) bi moglo da olakša manipulaciju na kompu bez neta...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2009, 14:25   #58
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

Neće ni tako , pokusao sam na taj nacin, but nothing happens, pokusao sam i da kompajaliram tako sto sam u terminalu prevukao fajl configure (tako sam izguglao) , i onda je malo duze vremena ispisivao nešto, kasnije sam isto ponovio i sa fajlom wineinstall I napisao mi je da ga pokrećem iz pogrešnog direktorijuma, što bi značilo da nešto nisam odradio kako treba ili sam napravio neki propust, takodje sam izguglao da takve programe koji se instaliraju offline iz gz i bz2 arhiva treba raspakovati , u "određeni" folder, zatim kompajlirati , i na kraju instalirati, što mu dodje da je dovoljno napraviti samo jedan maleni propust i ništa od posla, BTW te neke Linux programe mi je skidao prijatelj sa Softpedia.com i poslao disk, tako da su neki tar.gz a neki tar.bz2 arhive a ima i nekih 'propratnih" .sign fajlova, probao sam da instaliram jos i vlc player i gnome commander, ali uvek biva isto, nije da sam neka neznalica sa inteligencijom ispod proseka i susretao sam se ranije nekim distro-ima linux-a (kubuntu, fedora, mandriva, openSUSE) koje sam instalirao na VM kao i sa Live OS distribucijama (Knoppix, puppy linux) ali priznaćete da takav način instaliranja programa gde se mora ispoštovati određena procedura je izgleda za one koji se baš razumeju, što bi značilo da to što imam meni nevredi ništa jer ne poznajem suštinu tj. ne razumem značenje komandi(cd, sh, ./, `make' itd...) koje treba razumeti da bi se prionulo na posao, OK možda je lako i jednostavno za onog ko zna, ali da se stigne do tog nivoa verovatno treba dosta vremena i zalaganja, ajd da uzmemo za primer Firefox 3.5.3 koga cu skinuti sa oficijalnog sajta http://www.mozilla.com/products/down...nux&lang=en-US, koji je takodje zapakovan u arhivu bz2, i treba da ga offline instaliramo, šta dalje i kako ćemo ga instalirati KORAK PO KORAK, ako ukapiram šta treba da uradim i ako mi krene barem sa jednim programom mislim da ću kasnije shvatiti suštinu i da ću moći i ostale programe tako instalirati

Poslednja ispravka: Win32 (29.9.2009 u 14:39)
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2009, 15:09   #59
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

Instalacija kompajliranjem izvornog koda je napredna tehnika u linuxu tako da podrazumeva i neki nivo znanja kako bi se proces uspešno završio. Kratak kurs kompajliranja možeš naći na http://www.webmonkey.com/tutorial/Co...om_Source_Code ili još malo guglaj kako bi se upoznao sa procedurom.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Win32 (29.9.2009)
Stara 29.9.2009, 16:45   #60
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Početnička pitanja!

YES , Uspeo sam da instaliram Firefox 3.5.3 na Ubuntu iz tar.bz2 arhive, mucio sam se sa terminalom, da bih na kraju iz raspakovanog foldera na desktop-u pokrenuo fajl firefox (shell script) punudjena mi je opcija "run in terminal" kou sam odabrao, i onda se startovala upgrade-ovana 3.5.3 verzija firefox-a iz koje sada ponosno kucam ovo, Vazno je da sam probio led i da sam instalirao svoj prvi program na linux-a, a za ostalo cu polako i strpljivo, hvala na pomoci, i moze jos neki link za osnovne programe, drajvere, kodeke za linux koji mogu offline da se instaliraju i ne zahtevaju komplikovano kompajliranje
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
linux, pocetnicka pitanja

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pređoh na SuSE - trebaju mi odgovori na nekoliko pitanja Bokile Slobodni softver 1 21.6.2009 21:40
Editovanje pitanja u Milioneru stefanACM Male igre 12 12.5.2008 22:04
Spisak pogođenih pitanja - Muzički kviz [Imzadi] Kvizovi 5 4.4.2008 21:06
Početnička pitanja u vezi sa ADSL-om d_drazic Internet usluge 6 19.12.2007 1:09
Spisak pogođenih pitanja - Filmski kviz [Imzadi] Kvizovi 2 30.10.2007 20:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com