Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.5.2010, 18:05   #1
Omadawn
Novi član
 
Član od: 30.7.2009.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Pregrevanje procesora na XP-u na HP2133 mini netbook-u

Skoro sam nabavio Netbook hp2133 (procesor na 1.6, giga rama) sa instaliranim windows 7. Problem je sto je laptop relativno slab pa je prosto bilo kakav multitasking na sedmici prakticno nemoguc a i sedmica je prezahtevna za ovaj model. Prethodni vlasnik mi je stavio do znanja da nije stavio XP posto se tada procesor pregreva mnogo i laptop zabada i vrlo je samim tim nestabilan cim se zagreje. Naime on je u widowsu 7 podesio da je procesor na 80% i sistem je slab al stabilan.
Zanima me da le ja nekako na XP mogu da podesim da mi procesor radi sa manjim performansama pa da sprecim preveliko grejanje i samim tim stabilizujem sistem na XP-u?
Ili mozda podesavanja u BIOS-u?
Ili da pokusam sa Vistom posto i ona ima ta podesavanja kao sedmica (Al Vistu mrzim).
Omadawn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2010, 18:47   #2
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje procesora na XP-u na HP2133 mini netbook-u

Verovatno misli na Power Options podesavanja u Control Panelu, gde u Win7 i Visti mozes da podesis maksimalno stanje procesora, pa ako stavis 80%, radice malo downclockovan.

Nazalost, nisam siguran dal to radi kako valja na XPu.

Vecina Atom procesora podrzavaja Speedstep, tj. downclockovanje u zavisnosti od opterecenja, i to bi "delimicno" trebalo da je podrzano i sa XPom.

Stvar je u tome, da u WinXP postoje samo seme (power scheme), i u zavistnosti koju uzmes Speedstep ce biti il ukljucen il ne (mislim da laptop/portable i max battery jedine podrzavaju Speedstep). Dodatna podesavanja nisu moguca.

Tako da bi u tom slucaju (laptop sema), tebi radio Atom na manjem kloku dok nista zahtevno ne radis, al cim pocnes nesto zahtevnije grejace se maksimalno.

Mada bi max battery sema, ako nisi prikljucen na struju, trebala uvek da postavi laptop na najmanji moguci takt, bojim se da u tom slucaju ne samo da se nece grejati nego da ce biti dosta sporiji nego da radi na 80% (tj. verovatno ce uci u najslabije moguce stanje, sa najmanjim klokom koji podrzava taj Atom).


P.S.
Inace, Vista je zahtevnija od Win7.


EDIT:
Po ovome, u najnizem stanju, taj procesor radi na 800Mhz:
http://www.cpu-world.com/CPUs/Atom/I...586GE025D.html

EDIT2:
Mozda bi mogao da probas da instaliras Windows7 Starter verziju (ako je vec nemas). Ona je manje zahtevna po pitanju memorije, sto bi trebalo da pomogne.

Takodje, mogao bi da das netbook lepo u servis i da oni ociste kulere. Taj netbook ne bi trebalo da je nestabilan na maksimalnom kloku, sto znaci da se pregreva, verovatno zbog prasine u kuleru.

Poslednja ispravka: player1 (15.5.2010 u 19:09)
player1 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2010, 19:44   #3
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje procesora na XP-u na HP2133 mini netbook-u

Ocisti laptop od prasine.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Counter Strike FAQ, Serveri, Troubleshooting Sale013 Mrežne igre 93 24.4.2020 15:26
MultiBoot USB flash - vodič za preživljavanje laikexpert Slobodni softver 5 11.12.2015 21:15
Menjanje brzine procesora na Acer Aspire 5720? Didi Prenosni računari 11 13.2.2009 21:41
AMD mora da udvostruči udeo na tržištu procesora da bi opstao Beagle Vesti 1 7.5.2008 19:27
Uticaj procesora na igre Dusan_BG Osnovne komponente 15 11.12.2007 11:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com