Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.10.2010, 11:40   #1
MilanGM
Član
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Pomoć oko kupovine apgrejdabilnog kompa

Pozdrav ljudi. Kao što sam naslov govori treba mi mala pomoć oko toga da se odlučim šta da kupim.

Odmah da kažem da se ja u suštini jako dobro razumem u kompove (radim kao web dizajner) međutim nisam abgrejdovao svoj harver ima sigurno jedno 3-4 godine, pa sam malo izgubio korak sa hardverom.

Dakle hteo bih sledeći mesec da se častim za rođendan i da konačno drastično abgrejdujem svoj komp, u to spada:

- Novo kućište: ako neko kože da mi preporuči neko lepo izdizajnirano kućište za ne-neke-prevelike-pare jer mi je jedino bitno da ima gomilu USB-ova NAPRED i da eventualno ima mesta za kuler sa stranem, znači ništa nešto mega fensi providno svetleće itd.

- Napajanje (uz kućište) me ne interesuje jer sam skoro kupio novo OCZ napajanje od 500W (kad mi je riknulo staro)

- Nova ploča: Za ovo mi najviše treba vaša pomoć! Želeo bih da kupim neku do jaja "obećavajuću" ploču koju ću moći maximalno da nadograđujem u daljoj budućnosti. Budžet može da ide i malo preko 100€. Interesuje me koja marka proizvođača je trenutno najbolja. Znam da je ranije bio Abit, ali danas ne znam... Hteo bih da ploča obavezno ima DDR3 podršku od (bar) 1600mhz magistrale i gađao bih recimo i-core od intela (nikad nisam voleo AMD)

- Procesor: Kolko sam skapirao sada je u modi i-core, međutim mislio sam da za sada uzmem core i3 pa da eventualno prodam taj procesor sledeće godine i uzmem i7. Razmišljam samo da li ću moći uopšte da prodam nekome taj i3 procesor sledeće godine? Ili šta mi vi predlažete da mi je najpametnije da radim? Budžet za ovo takođe oko 100€.

- Grafička: E u ovo se stvarno danas uopšte ne razumem. Vidim da je danas ATI prestigao nVidiu, a vidim da i intel prodaje neke ploče sa integrisanom grafikom koje rade u dosluhu sa njihovim procesorima. Ovde stvarno nisam pametan. Budžet za ovo sigurno ispod 100€, jer mi komp više treba za velike photoshop operacije a manje za igrice (ali igara će sigurno biti)

- Memorija: dobro, kapiram da ovde nema neke preterane filozofije. Pretpostavljam da će DDR3 memorija bilo koje marke na 1600+mhz raditi posao. Na kraju ću samo odlučiti koliko giga ću da uzmem.

Hvala što ste pročitali sve ovo
MilanGM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 12:16   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

- Što se kućišta tiče, mislim da je Xigmatek Asgard najbolje ne-mnogo-skupo kućište na našem tržištu. Košta ~ 3700din

- Matičnu i procesor neka preporuči neko drugi jer nisam previše obraćao pažnju na intel, upravo zato što je i najeftiniji i3 100€ ili blago iznad. Savetujem da makar razmotriš odlične AMD Athlon X4 modele, koji upadaju u klasu do 100€. Nisu to više vrući, slabo klokabilni procesori kao pre par godina.

- Što se grafičke tiče, u sub 100 € klasi trenutno vlada Ati HD5670, koji može da se nađe za 80 - 90€. nVidia se polako vraća na scenu ali su njihove dobre karte tek od 120€ pa naviše.

- Za memoriju dobro kontaš.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 12:42   #3
Marshall George
Veteran
 
Član od: 21.11.2006.
Lokacija: Subotica / Harlow (UK)
Poruke: 1.171
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 340 puta na 268 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marshall George Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marshall George
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

ATI HD5670 512MB (XFX, Sapphire, PowerColor) ili MSI HD5670 1GB (80-95 evra)
Intel i3-540 3,06 GHz (oko 120 evra)
Gigabyte GA-P55A-UD3 (oko 120 evra)
2x2GB(4 GB Kit) Mushkin Blackline Frostbyte 1600MHz (oko 85 evra)

Što se tiče kućišta sa nekom gomilom USB priključaka napred, a da nije skupo to teško da imaš na ovima od 30-50 evra..Imaš Xigmatek Asguard II, Thermaltake V3 ali oni imaju napred na kućištu po 2 USB 2.0 slota..
Marshall George je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 12:55   #4
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Što se tiče USB priključaka na kučištu možeš da kupiš neki kvalitetniji USB hub koji će ti izaći ne manje od 20 evra ako se ne varam.

Druga stvar, mislim da bi trebalo da ideš na AMD zato što on sada trenutno ima socket am3 za novije procesore i am2+ za neke stare što je ukupno 2. Kod intela imaš mnogo više vrsta socket-a tako da moraš da paziš koji ćeš procesor da kupiš prilikom upgrade-a. Možda ti to mnogo ni ne znači ali ja mislim da je bitno. Čuo sam da je sada dobar MSI i ASUS. Nisam baš siguran koliko je tačno ali za sada nisam čuo neke negativne kritike.

Treće, ovde predložena Mushik memorija će ti sasvim dobro odraditi posao. Trenutno nema bolje memorije na tržištu od nje.

Pošto si naveo da ćeš koristiti photoshop dobro je da na ovo sve gledaš da uzmeš neki monitor od 22 inča. Naravno tu se podrazumeva i neki dobar miš jer preciznost znači dosta u takvom programu.

Toliko od mene. Srećno u sklapanju.

Poslednja ispravka: ilic stefan (7.10.2010 u 13:11)
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 13:29   #5
MilanGM
Član
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Uuuu hvala momci na brzim odgovorima.

Kućište: ee tako nešto mi je trebalo, lepo izdizajnirano i praktično za sklapanje/rasklapanje. Ovo od Xigmateka je prelepo! Ne treba mi sad 256 USB portova napred. Mislim, preživeo bi i sa 2, nego me nervira moje staro kućište

Ploča: Do sada furam gigabyte. Asus nešto nisam voleo jer mi dve stare asusove crkle, al to je bilo pre 7-8 god. Međutim vidim da sada mnogi imaju asuse, a i čuo sam da su sada gigabyte i asus ista firma?
Ova ploča gigabyte GA-P55A-UD3 piše da podržava samo i5 i i7 (?)

Procesor: Pa jeste u suštini me nervira što evo čitam u SK da intel početkom 2011-te izbacuje nove procesore sa novom podlogom... znači kad se zaglavim na jednoj texnologiji to je to. Nije loša fora što AMD ima manje vrsta podnožja (čak šta više!) ali eto... nisam do sada zarmišljao o AMD-u uopšte.
edit: evo sad sam bacio pogleda na itsvet:
intel i3-540 = 103€+
intel i3-530 = 95€+

Grafička: znači to je to, ATI HD5670

Monitor(e) imam (22"+19") od sadašnjeg kompa. HD takođe. Međutim... vidim da postoje ovi neki novi SSD HD-ovi. Al kolko sam skapirao, nije još vreme za njih. Ili jeste?

Poslednja ispravka: MilanGM (7.10.2010 u 13:38)
MilanGM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 13:43   #6
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Što se SSD-ova tiče, mislim da je "skuplja dara nego mera", kao i sa svakom novom tehnologijom. Lično, ne bih još neko vreme razmišljao o njima.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 13:51   #7
MilanGM
Član
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Imate neki dobar sajt za benčmarke da uporedim ove AMD i intelove procesore?
MilanGM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 14:11   #8
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Guglaj tomshardware cpu charts ili samo cpu charts 2010...

Moja preporuka ti je da se ne zaleces za taj i3 vec da pogledas AMD Phenom x4. Npr: AMD Phenom II X4 955 3.2GHz i ploca MSI 890GXM-G65 (14K+11K) sto je otprilike isto kao sto bi dao za onaj i3 540 i GA-P55A-UD3.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 14:16   #9
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Evo jednog: http://www.tomshardware.com/charts/processors,6.html
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 15:01   #10
MilanGM
Član
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

A koja je fora sa ovim novim tečnim hlađenjem? Mene u suštini jako nervira buka iz kućišta, pogotovu što spavam u istoj sobi gde i komp a kad ga ostavim celu noć da mi bruji...
MilanGM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 15:01   #11
nerro7
Veteran
 
Član od: 21.9.2010.
Lokacija: Bimmer
Poruke: 988
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 97 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Kuciste: imas predlog
Napajanje: imas
Monitor/e: imas
Mis/tastatura: imas
HDD: imas
Grafika: imas predlog(ali ti taj ne odgovara posto imas 2 monitora), a moj prelog je Sapphire Radeon 5770(jeste da je malo skuplja ali vredi)
RAM: imas predlog(odlican), a moj predlog je zavisi od ploce
Ploca: imas predlog, a moj je neki AMD: Asus M4a79t Deluxe, Asus M4a89td Pro/usb3
Intel(to care, moj si covek), racunaj da se kod Intel konfig moras malo vise protegnuti po dzepu: Asus P6t SE, Asus P7p55d Deluxe, Gigabyte GA-x58-USB3
Procesor: AMD: PhenomII x4 955BE 3.2GHz 8MB
Intel: i3-540 3.06GHz 4MB / i3-550 3.2GHz 4MB / i5-650 3.2GHz 4MB / i5-760 2.8GHz 8MB, ali nezaboravi da jos uvek imas i "jeftiniju" C2D/C2Q seriju.

Na sve ovo ja bih dodao jedan kuler/hladnjak, jer sigurno ce ti trebati:


P.S. Koliki ti je konacni budzet?
P.S.2: Mislim da ti tih 500W nece biti dosta za nekog i3/i5+hd5770...ti si se zeznuo kad si kupovao napajanje kao i ja. 500W je sad neka jadna sredina, ni tamo ni ovamo...

Poslednja ispravka: nerro7 (7.10.2010 u 15:03) Razlog: hladnjak
nerro7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 15:20   #12
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Šta možeš eventualno za hlađenje da uradiš. Kupiš 2 ventilatora od 12 cm i obavezno gledaj da su to renomirane marke (cooler master, thermaltake... ima ih dosta, od skupljih imaš noctua) i gledaj da je nivo buke do 20 decibela. Staviš jedan nazad i jedan napred i podesiš ih da rade na 1500 obrtaja od 2000 ako nisu preglasni i imaš super provetravanje u kućištu koje je veoma tiho. Zaista ti ne treba vodeno hlađenje. To koriste samo oni sa dubljim dzepom i oni koje se bave overclockovanjem. Svi ostali kupuju to iz besa.

Pošto si naveo da nećeš overclockovati samo je dovoljan kuler za procesor koji već dobijaš uz njega. AMD-ovi su veoma hladni što se tiče temperature. Moj npr. u idle-u je nkeih 22 stepena. Ne prelazi 40 čak ni leti. Takođe za ovo xigmatec kućište mogu da ti kažem da je dobar izbor. Nećeš se pokajati.

Takođe bilo koji procesor da uzmeš, nebitno AMD ili Intel, obe marke će ti završiti posao. Nećeš čak ni razliku primetiti.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 15:34   #13
MilanGM
Član
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Pa to sad i ja gledam... ne bavim se 3D renderingom pa da mi nešto treba procesor baš toliko (a mislim, sve je bolje od mojeg sadašnjeg single-core intela na 3ghz i DDR1 memorije )

U stvari treba da gledam šta je naj-abgrejdabilnije. Uzeću nešto sad, a sledećih godina - prodam kao polovno i uzmem nešto bolje.

Sad me intel razočarao što su stali kod i7 (izgleda) ja sam se nadao da će izbaciti i neki i9 pa će padati cene

Žao mi je samo što se da uopšte ne razumem u AMD procesore i njihove podloge i druge fore. vidim da na itsvetu pričaju da treba paziti prilikom Qpovine da procesor bude ne C3 revizije. To su valjda verzije tog istog procesora?

A zapravo, i to što čovek kaže, moram da pazim i šta je low-power consuming jer sam dao 65€ za to napajanje od 500W i sad mi se baš nešto ne kupuje novo...
MilanGM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 16:57   #14
Marshall George
Veteran
 
Član od: 21.11.2006.
Lokacija: Subotica / Harlow (UK)
Poruke: 1.171
Zahvalnice: 459
Zahvaljeno 340 puta na 268 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marshall George Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marshall George
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Citat:
MilanGM kaže: Pregled poruke
Uuuu hvala momci na brzim odgovorima.


Ova ploča gigabyte GA-P55A-UD3 piše da podržava samo i5 i i7 (?)
Ploča podržava Intel Core i3 530-560 seriju procesora...To je Socket 1156 ležište. Idi na sajt Gigabajta i pogledaj pod P55 chipset tu ploču i klikni na 'CPU Support'
Marshall George je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 19:42   #15
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Citat:
MilanGM kaže: Pregled poruke
Pa to sad i ja gledam... ne bavim se 3D renderingom pa da mi nešto treba procesor baš toliko (a mislim, sve je bolje od mojeg sadašnjeg single-core intela na 3ghz i DDR1 memorije )

U stvari treba da gledam šta je naj-abgrejdabilnije. Uzeću nešto sad, a sledećih godina - prodam kao polovno i uzmem nešto bolje.

Sad me intel razočarao što su stali kod i7 (izgleda) ja sam se nadao da će izbaciti i neki i9 pa će padati cene

Žao mi je samo što se da uopšte ne razumem u AMD procesore i njihove podloge i druge fore. vidim da na itsvetu pričaju da treba paziti prilikom Qpovine da procesor bude ne C3 revizije. To su valjda verzije tog istog procesora?

A zapravo, i to što čovek kaže, moram da pazim i šta je low-power consuming jer sam dao 65€ za to napajanje od 500W i sad mi se baš nešto ne kupuje novo...
Ne daj da te zbunimo silnim predlozima, to tvoje napajanje je sasvim ok i 100% će terati bilo koji od pomenutih procesora sa bilo kojom grafikom koja dolazi u obzir. I lepo neko reče, za koji god brend da se odlučiš, biće prilično dobro u realnom radu. Ako ideš na Intel, proći ćeš nešto skuplje i znaćeš da je neki i7 vrh upgrade-a na toj ploči, što i nije mala stvar jer je reč o odličnim procesorima. AMD je celu tu priču racionalizovao, pa tako npr. ja koji imam solidno star procesor i podnožje mogu da ubodem trenutno najači Phenom x6 sa 6 jezgara...sa njihove strane veoma lepo odrađeno. Ni to sa C3 jezgrima ne treba da te brine, lako se sredi da bude takvo.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2010, 21:28   #16
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Pa da rezimiram kako bih ti malo pomogao.

Recimo neki AMD Phenom II x4 ili neki i7. Šta se odlučiš.

Ploča sa odgovarajućim socket-om (podnožijem) U slučaju AMD-a to bi bio AM3 socket a u slučaju i7 ne znam mada će me tu dopuniti "kolege".

4 GB RAM-a Mushikn DDR3 Ovde uzmi set od 2 memorije po 2 gigabajta zato što je bolje imati dvokanalnu memoriju nego jednokanalnu.

Hard 1 TB a može i manje ako ti nije puno potrebno. Sada hvale dosta onaj samsung f3 spinpoint od 1 TB ako se tako zove.

Grafička zašta se odlučiš ali bih ti tu preporučio neku ATI jer je trenutno jeftiniji a ne planiraš neki ozbiljan overclock ili neki ozbiljan rad. I nVidia će ti završiti posao ali za veće pare. Tu je stvar tvog izbora.

Kućište xigmatec asgard i sa njim uzmi dve tih 12-ice. Jednu stavi napred, drugu pozadi na kućište.

Ako ti se uklapa u budzet uzmi i neki laserski miš zbog Photoshop-a.

Malo sam se ponovio u ovom postu ali reko da spojim sve lepo u jedan.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2010, 15:28   #17
MilanGM
Član
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

E DA! Laserski miš za photoshop! Baš to mi zapravo i treba!
Brate kolko puta sma pokušavao da ubodem nešto tačno u pixel, sa gomilom undo-ovanja
MilanGM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2010, 11:50   #18
MilanGM
Član
 
Član od: 17.7.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Neko mi je rekao da mi ne treba veća brzina DDR3 memorije od 1066mhz. Učemu je fora? Sa neke druge strane sam čuo da je to samo marketinška fora(??!!?)
MilanGM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2010, 15:39   #19
DoooX
Veteran
 
Član od: 23.8.2010.
Lokacija: WonderLand
Poruke: 855
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 170 puta na 125 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Pa u praksi neces osetiti neku veliku razliku izmedju 1066MHz i 1333MHz .. tako da mozes uzeti bilo koju za koju imas para..
DoooX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2010, 15:39   #20
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pomoć oko kupovine abgrejdabilnog kompa

Fora je u tome da brzina memorije ne utiče previše na komfor pri radu, tj. teško da ćeš u realnom korišćenju primetiti ikakvu razliku izmeđi 1066 i 1600 npr.
^^ Preteče me
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoć oko kupovine grafičke karte BorisBG ŠDK - Grafika 79 22.6.2007 15:12
Pomoć oko kupovine laptopa - ASUS A6M gosn.prirodni ŠDK - Prenosni računari 7 28.4.2007 13:29
Nova konfiguracija Mean_Machine Šta da kupim? 59 17.9.2006 19:29
Pomoć oko kupovine... pRoskiLLz Šta da kupim? 33 17.7.2006 21:21
Pomoć oko kupovine RAM-a harmon Osnovne komponente 23 20.6.2006 0:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com