Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.8.2011, 10:34   #1
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Pozdrav svima,
na desktopu sa profila (ASUS P5B ploča, Intel C2D E6850, ATI 2400 Pro, 500 GB HDD, 3 GB RAM) imam neke probleme sa Windowsom 7 pa sam odlučio da ga reinstaliram na taj disk od 500. Tu nemam problema pošto to znam uraditi, a htio sam na tu konfiguraciju ubaciti još jedan hard disk od 80 GB i njega cijelog iskoristiti za Linux.
Konkretno bih odabrao Arch, 32bitnu verziju, u kombinaciji sa pomenutim Windows 7 32bit Ultimate.

Radio sam dual boot na laptopu sa jednim hard diskom, a sad ne znam kako se to radi sa dva diska na desktopu. Da li da postavim ovaj hard disk od 500 na master i na njega stavim Win7, a hard disk od 80 na slave i da na njega stavim Arch nakon instalacije Win7?

Pošto sam Arch linux instalirao putem video tutorijala, volio bih da mi na ovo pitanje odgovore iskusniji korisnici Linuxa kao GoranSTX, na12, Neky ili neko drugi ko me neće upućivati na kilometarske linkove FAQ priručnika i slične stvari za koje nemam vremena jer mi kompjuter treba i želim da ga što brže osposobim. Po mogućnosti danas.

Takođe, zanima me kako da instaliram i "naštelujem" openbox unutar Archa i da li će svi oni "fancy" efekti raditi sa mojom grafičkom karticom?

Zanima me i da li ću moći iz Linuxa (sa HDD od 80GB moći pristupati ovom disku od 500 GB pošto trebam da ga formatiram u NTFS, i da li će Arch podržati rad sa tim formatom, upis i ispis podataka)?
Kako to da podesim?

Hvala svima unaprijed

Poslednja ispravka: LoneWolf (28.8.2011 u 11:02)
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2011, 10:41   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Nikakave razlike prilikom podešavanja dual boot-a nema kad su u pitanju dve particije ili dva hard diska. Podesi hardove kako ti odgovara, instaliraj win, instaliraj arch gde ti odgovara i pusti GRUB da se smesti u MBR. Done.

Za Openbox i fancy efekte ćeš sačekati nekog drugog, a NTFS će raditi bez porblema u read/write modu.

I jesi rekao da ne želiš linkove, ali jedan koji je nezaobilazan čak i iskusnijim korisnicima Archa svakako je https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners%27_Guide i ne bi ga trebalo zaobilaziti
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
LoneWolf (28.8.2011)
Stara 28.8.2011, 10:46   #3
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Dok čekaš njih mogu ti ja dati odgovor na neka pitanja.

"Zanima me i da li ću moći iz Linuxa (sa HDD od 80GB moći pristupati ovom disku od 500 GB pošto trebam da ga formatiram u NTFS, i da li će Arch podržati rad sa tim formatom, upis i ispis podataka)?
Kako to da podesim?"

Moći ćeš u Linuxu da vidiš sve podatke sa tog hdd od 500GB koji će ti biti u ntfs i moćeš da upisuješ/brišeš podatke.

A što se tiče dual boot-a, stavi taj hard od 500GB da ti bude prvi i možeš dok čekaš odgovore instalirati Windows 7, pa ćeš posle Arch kad dodju Arch-ovci.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dare01 na korisnoj poruci:
LoneWolf (28.8.2011)
Stara 28.8.2011, 11:00   #4
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Hvala obojici, i izvini Dare, treb'o sam i tebe da se sjetim kao iskusnijeg linuksaša al' napisao sam ovo politički korektno "i ostali" na kraju

Moraću prvo da završim backup tog hard diska od 500 GB pošto su mi na njemu fotografije, muzika, filmovi i sve drugo što mi treba. Podijeljen je u C (100 GB) i D (sav ostatak) particije a trebam iskopirati samo tih stotinjak gigabajta.

Baš maloprije čitam raspravu o grafičkim okruženjima pa ni sam ne znam koje da odaberem (ne želim da u temi stvorim flejm oko toga koje je okruženje bolje, nego mi treba neko okruženje koje će biti funkcionalno za rad sa tom konfiguracijom i pod tom grafičkom kartom).

Volio bih i da podrži sve ili pojedine eyecandy efekte pošto se nikad nisam igrao s tim, ali nije obavezan uslov. Prije svega mi treba stabilnost u radu uz podršku za mnogo tema da mogu mijenjati izgled, i volio bih da mi napišete "obaveznu listu" programa pod Linuxom; bila je negdje na forumu tema o tome ali sam je davno čitao.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2011, 11:18   #5
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Evo sad cu i ja da se uvredim sto nisam spomenut.
Sto se konfiguracije openboxa tice, moraces malo da citas. Srecom po tebe, ima programa koji ce ti olaksati stvari, da ne moras odmah da se bakces sa konfiguracionim fajlovima. A to su programi kao sto je obconf, obmenu i lxappearance. Uz to bih dodao pcmanfm-mod-prov iz AUR-a koji ce ti kontrolisati desktop. Ovde imas spisak "lakih" programa koji se super uklapaju uz openbox, sve zavisi od tebe sta ti bude odgovaralo. Jer ono sto meni odgovara, ne znaci da ce i tebi, tako da je bolje probati sam i izabrati.
Sa druge strane, mozes i LXDE instalirati. To ti je DE zasnovano na openboxu, te je lakse za pocetnike. Ali ako hoces fensi efekte, onda instaliraj i KDE i GNOME pa vidi koje ti vise odgovara, samo niko ne odgovara za brzinu. Ako hoces brzinu i mogucnost menjanja svega zivog, potrudi se malo da naucis osnovne stvari oko openbox-a, neces zazaliti
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
LoneWolf (28.8.2011)
Stara 28.8.2011, 11:25   #6
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Izvukao si se ovaj put.
Zavisi šta ti se više svidja. Koliko sam ja video korisnici Arch-a preferiraju Openbox. Možeš ti staviti nekoliko okruženja pa se samo uloguješ u koje hoćeš. Staviš npr. Gnome, KDE i Openbox pa vidiš šta ti više leži. A evo ti tema sa Top 10 programa: http://www.sk.rs/forum/showthread.ph...rame+koristite

Neki moji favoriti:

1. Opera
2. Emesene - messenger
3. Empathy - messenger
4. Deluge - torrent
5. JDownloader
6. Banshee - plejer za muziku
7. VLC - za filmove
8. Brasero i K3b - za rezanje
9. Gimp
10.Docky - po meni najbolji dok
11.Shotwell - za pregled slika
12.Griffith - za upravljanje kolekcijom filmova
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dare01 na korisnoj poruci:
LoneWolf (28.8.2011)
Stara 28.8.2011, 11:26   #7
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Openbox je relativno mali za download a može fino da se našteluje (svi smo videli primere ovde a i na drugim mestima).

Ja bih ti preporučio da probaš i Compiz kao samostalni window-manager. Lagano se podešava, ima lep GUI alat i prilično je brz. To ne znači da moraš imati gumene prozore i da kiša mora stalno da ti pada - potpuno suprotno od toga.

Neke od mana su da je potreban dock iz kog pokrećeš programe jer nema menija na desni klik (može se ubaciti) i moguće štucanje sa nekim grafičkim karticama i određenim drajverima.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neky na korisnoj poruci:
LoneWolf (28.8.2011)
Stara 28.8.2011, 11:46   #8
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Ne znam na koje efekte mislis u openbox-u,posto sam openbox i nema neke "fancy" efekte,to uglavnom dolazi od nekog kompozitnog menadzera kao sto su xcompmgr ili cairo-compmgr.Mada ako si pocetnik,moj ti je savet da instaliras LXDE.Oko samog openbox-a ima malo cimanja da se namesti,moras sam da istrazujes,ne moze sve da ti se objasni u nekoliko recenica.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku na12 na korisnoj poruci:
LoneWolf (28.8.2011)
Stara 28.8.2011, 12:13   #9
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Evo sad cu i ja da se uvredim sto nisam spomenut.
Isteklo mi vrijeme za editovanje posta, tišina tamo Vidjeću šta ću sa openboxom, a možda instaliram i LXDE.

Citat:
Neky kaže: Pregled poruke
Ja bih ti preporučio da probaš i Compiz kao samostalni window-manager. Lagano se podešava, ima lep GUI alat i prilično je brz. To ne znači da moraš imati gumene prozore i da kiša mora stalno da ti pada - potpuno suprotno od toga.

Neke od mana su da je potreban dock iz kog pokrećeš programe jer nema menija na desni klik (može se ubaciti) i moguće štucanje sa nekim grafičkim karticama i određenim drajverima.
Vidio sam ovdje na forumu da ljudi "čuda rade" sa compizom a ja sam još uvijek početnik što se tiče Archa, dakle nisam onaj tipični početnik koji 'oće sve na tacni nego želim da se potrudim oko "kastomizacije" vlastitog kompjutera i operativnog sistema da bi se oboje iskoristilo najbolje i da bi potencijal svih komponenti otišao do maksimalnog stepena iskorišćenja.
Jedino što me mrzi kod ovih FAQ tekstova je činjenica da su ih pisali ljudi koji ne znaju da pređu na stvar (recimo hoću da pomjerim dugmad maximize, minimize i close sa desne na lijevu stranu a "vrli stručnjak" mi piše o razlikama u Linuxu i Windowsu, zašto je odabran taj položaj, šta je window manager itd.); vidite da ne bježim od čitanja i učenja, samo ne želim gubiti vrijeme na nebitne stvari i pojmove, želim dobiti konkretne odgovore po pitanju konkretnih problema pa zato se radije obraćam svima vama koji ste iskusniji u praksi nego nekom američkom FAQ-o-piscu koji će mi napisati roman o Linuxu a na kraju mi neće ništa pametno, smisleno ni slojevito objasniti.

Citat:
na12 kaže: Pregled poruke
Ne znam na koje efekte mislis u openbox-u,posto sam openbox i nema neke "fancy" efekte,to uglavnom dolazi od nekog kompozitnog menadzera kao sto su xcompmgr ili cairo-compmgr.Mada ako si pocetnik,moj ti je savet da instaliras LXDE.Oko samog openbox-a ima malo cimanja da se namesti,moras sam da istrazujes,ne moze sve da ti se objasni u nekoliko recenica.
Mislio sam na samu adaptaciju tema, menija i onog kvazi-3D-desktopa sa kockom, ne znam da li je to u openboxu ili se koriste i Rainmeter, dockovi i druge stvarčice. Volio bih jednostavno podesiti jednu temu sa izgledom kao kod nekih od vas, da mi stoje neke osnovne funkcije na desktopu tipa vremenske prognoze, sata, datuma, zauzeća sistemskih resursa i sličnih stvari koje ne trebaju biti samo funkcionalne nego i dopadljive oku, "kozmetički"
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2011, 11:58   #10
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Nisam još ništa uradio. Kako, zašto? Evo detalja :

- hard disk od 500 GB MAXTOR mi je stavljen na SATA1 granu, na SATA 2 je Philipsov rezač, a na SATA3 grani je SEAGATE hard disk od 80 GB na koji sam planirao staviti linux

- na 500 GB HDD je uspješno instaliran Windows 7 Ultimate

- na hard disku od 80 GB sam pokušao instalaciju Archa i podijelio particije na sljedeći način: 6 GB particija za boot pošto mašina ima 3 GB RAM a negdje sam čitao da ta particija treba biti dva puta veća od količine rama, ostale particije su ostavljene na recommended i ostatak je ostavljen za krajnju particiju (radnu)

- instalacija je protekla naizgled OK, svi paketi su instalirani, root pass podešen, ALI kao što vidite na slikama iz BIOS-a i s kompjutera, NE MOGU da bootujem taj sistem

- NE ZNAM da li sam napravio grešku kad sam GRUB instalirao na dev/sda2 (na taj hard od 80) i da li je trebalo da ga instaliram na HDD od 500 GB?

Pogledajte slike, ja ne znam šta dalje da radim







LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2011, 12:05   #11
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Prvo, ne treba ti boot particija od 6GB već swap particija. Boot particija može da bude i stotinak MB.
Drugo, kad instaliraš GRUB instaliraj ga u MBR tj. u /dev/sda.
Treće, ukoliko su ti oba hard diska priključena na komp u toku instalacije (preporučljivo, ali budi oprezan prilikom particionisanja) ne moraš da menjaš boot opcije pošto će ti grub nuditi izbor sistema.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
LoneWolf (2.9.2011)
Stara 30.8.2011, 12:09   #12
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Nema to veze. Bitno je da ti u BIOSU bude namesten hard na kome je grub.
Meni je na primer Grub na jednom hardu, a linux na drugom. Mozda ti zato i ne dize.
Ako imas 2 harda kao sto kazes 500gb i 80 gb znaci imas 2 gruba. Jedan je dual boot gde win7 i arch dele grub, a drugi je 80GB.
Znaci samo ces morati u biosu da menjas redosled hardova koji ce ti biti primarni, u zaivsnosti koji zelis sistem da dizes.
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku singularity na korisnoj poruci:
LoneWolf (2.9.2011)
Stara 30.8.2011, 12:17   #13
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Prvo, ne treba ti boot particija od 6GB već swap particija. Boot particija može da bude i stotinak MB.
Drugo, kad instaliraš GRUB instaliraj ga u MBR tj. u /dev/sda.
Treće, ukoliko su ti oba hard diska priključena na komp u toku instalacije (preporučljivo, ali budi oprezan prilikom particionisanja) ne moraš da menjaš boot opcije pošto će ti grub nuditi izbor sistema.
Na swap sam i mislio, loše sam se izrazio, ne zamjeri, nervozan sam zbog ovoga svega

Šta sad da uradim pošto vidiš kakvo je stanje na slikama, kako da sredim boot oba sistema po izboru (da me pita na samom paljenju kompjutera koji sistem hoću da pokrenem)?

Citat:
singularity kaže: Pregled poruke
Nema to veze. Bitno je da ti u BIOSU bude namesten hard na kome je grub.
Meni je na primer Grub na jednom hardu, a linux na drugom. Mozda ti zato i ne dize.
Ako imas 2 harda kao sto kazes 500gb i 80 gb znaci imas 2 gruba. Jedan je dual boot gde win7 i arch dele grub, a drugi je 80GB.
Znaci samo ces morati u biosu da menjas redosled hardova koji ce ti biti primarni, u zaivsnosti koji zelis sistem da dizes.
Šta mi preporučuješ, da svaki put kad dižem sistem ulazim u BIOS i mijenjam hard disk s kojeg ću da bootam sistem?
Prije bih se nego to da radim, ima li kakav drugi način?
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2011, 12:23   #14
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Ponavljam, ako su ti oba hard diska bila priključena tokom instalacije onda možeš da probaš da popraviš GRUB sa SuperGrubDisk-om. http://www.supergrubdisk.org/

Ako nisu, priključi ih i ponovi instalaciju, ali dobro pazi na raspored particija!!!
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
LoneWolf (2.9.2011)
Stara 30.8.2011, 14:22   #15
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Koliko ja vidim ovde sa slika tebi namesteno u BIOS-u da se butuje sa tog harda na kom ti je windows.Ono sto treba da uradis je da stavis da se butuje sa tog drugog na kom ti je instaliran linux,a posle u menu.lst podesi za windows.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku na12 na korisnoj poruci:
LoneWolf (2.9.2011)
Stara 30.8.2011, 17:17   #16
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Ponavljam, ako su ti oba hard diska bila priključena tokom instalacije onda možeš da probaš da popraviš GRUB sa SuperGrubDisk-om. http://www.supergrubdisk.org/

Ako nisu, priključi ih i ponovi instalaciju, ali dobro pazi na raspored particija!!!
Oba hard diska su bila prikopčana tokom instalacije, sad sam uspio da bootujem Arch nakon što sam ga reinstalirao i smjestio grub na SDA1 od 500 GB i boot record od Windowsa 7 se izgleda izgubio.

Citat:
na12 kaže: Pregled poruke
Koliko ja vidim ovde sa slika tebi namesteno u BIOS-u da se butuje sa tog harda na kom ti je windows.Ono sto treba da uradis je da stavis da se butuje sa tog drugog na kom ti je instaliran linux,a posle u menu.lst podesi za windows.
Ja definitivno nemam sreće s ovim s*anjem od dual boota, unutar Archa neće da mi prepozna ni mrežu ni da pokupi apdejte, ovo pišem sa laptopa sa Win7 i trenutno mu se klanjam jer radi normalno i ne zahtjeva čupanje kose pri instalaciji. Koristim WADSL protokol za povezivanje na net, kompjuter na kom hoću dualboot je povezan na ruter a ruter mi daje signal za laptop s kog upravo pišem. Arch je pobudalio ili šta god, ali ne da mi izlaz na net. Kucao sam i ifconfig i izbaci mi UNKNOWN COMMAND, ne znam kako da konektujem prokleti sistem na internet da ga konačno apdejtujem i da mu dodijelim grafičko okruženje.
Dajte mi samo kopirajte komande koje trebam da otkucam, konfiguraciju imate u profilu i naveo sam vam način konektovanja na net, oči mi ispadoše čitajući glupi FAQ iz kojeg mi svaka druga komanda izađe kao unknown ili se nakon kucanja ne desi nikakva promjena. Logično je da sam ispi*dio i da ne znam šta dalje da radim, a i Windows neće da mi se bootuje na tom kompjuteru.

Dakle, treba mi :

- komanda za update prokletog sistema (pacman -Syu ne radi jer nema konekciju)
- komanda za konekciju i da je konačno sredim
- komanda za sređivanje boot recorda da mogu dobiti taj famozni dual boot meni pri pokretanju kompjutera i da mi se ne baguje nijedan od dva OS-a
- komanda za instalaciju XFCE (probao sam pacman -Syu xfce4 ali neće da se konektuje)
- treba mi link bar jednog servera za apdejt koji RADI.

***em ti Arch, oči ispadoše
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2011, 18:00   #17
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Nisi trebao da stavljas grub na sda,al aj sad sta da se radi,kasnije cemo da se zezamo sa windows-om,sad da sredimo prvo arch.Kucaj u terminal pppoe-setup i odgovori na sva pitanja sto ti trazi.Posle konekciju ostvarujes sa pppoe-start komandom.Ovo sve treba da odradis kao root.

PS Ne znam kako ne moze da ti prepozna mreznu,da li si ti cekirao sve sto je potrebno kad si odredjivao pakete koji ce da se instaliraju.Najsigurnije je da sve oznacis,posto vidim da si prilicno tanak sa ovim stvarima.

Poslednja ispravka: na12 (30.8.2011 u 18:22)
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku na12 na korisnoj poruci:
LoneWolf (2.9.2011)
Stara 30.8.2011, 18:08   #18
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

@LoneWolf

Jedan savet oko Arch-a. Hteo ti ili ne ako hoćeš Arch da instaliraš, podesiš i koristiš moraš zasukati rukave i pročitati dosta toga sa njihovog wikija. Tu ćeš naći i uputstvo za početnike i sve što ti može zatrebati. Tek onda kad se dobro naoružaš znanjem kreneš da ga instaliraš. Ja bi prvo u VirtualBox-u probao, pa tek onda na hdd.

A ovo oko hard diskova, isto tako stoji kod mene kao što ti sad hoćeš da imaš, na velikom hardu je windows 7, a na manjem je linux (ubuntu). I sad kao što si već bio uradio instalirao windows na taj veliki hard, sad kad instaliraš linux staviš da grub bude na tom velikom hardu (/dev/sda). sda ti je prvi hard, sdb drugi. I onda ćeš imati opciju da biraš koji hoćeš OS, Windows 7 ili Arch.

Ne znam jesi koristio pre neku Linux distribuciju. Ako nisi bolje kreni sa Ubuntu-om ili još bolje Linux Mint-om.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dare01 na korisnoj poruci:
LoneWolf (2.9.2011)
Stara 30.8.2011, 18:46   #19
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Citat:
na12 kaže: Pregled poruke
Nisi trebao da stavljas grub na sda,al aj sad sta da se radi,kasnije cemo da se zezamo sa windows-om,sad da sredimo prvo arch.Kucaj u terminal pppoe-setup i odgovori na sva pitanja sto ti trazi.Posle konekciju ostvarujes sa pppoe-start komandom.Ovo sve treba da odradis kao root.

PS Ne znam kako ne moze da ti prepozna mreznu,da li si ti cekirao sve sto je potrebno kad si odredjivao pakete koji ce da se instaliraju.Najsigurnije je da sve oznacis,posto vidim da si prilicno tanak sa ovim stvarima.
UPDATE: Sredio sam GRUB tako što sam ušao na ponovnu instalaciju i nakon reinstalacije skinuo # ispred onog dijela za Windows u boot listi što nisam uradio prethodno...dakle, sad imam dual boot i Windows 7 radi savršeno. Arch me još uvijek zeza. Kod instalacije sam odabrao da instalira BASE pakete, a ne BASE-DEVEL.

Citat:
Dare01 kaže: Pregled poruke
@LoneWolf

Jedan savet oko Arch-a. Hteo ti ili ne ako hoćeš Arch da instaliraš, podesiš i koristiš moraš zasukati rukave i pročitati dosta toga sa njihovog wikija. Tu ćeš naći i uputstvo za početnike i sve što ti može zatrebati. Tek onda kad se dobro naoružaš znanjem kreneš da ga instaliraš. Ja bi prvo u VirtualBox-u probao, pa tek onda na hdd.

A ovo oko hard diskova, isto tako stoji kod mene kao što ti sad hoćeš da imaš, na velikom hardu je windows 7, a na manjem je linux (ubuntu). I sad kao što si već bio uradio instalirao windows na taj veliki hard, sad kad instaliraš linux staviš da grub bude na tom velikom hardu (/dev/sda). sda ti je prvi hard, sdb drugi. I onda ćeš imati opciju da biraš koji hoćeš OS, Windows 7 ili Arch.

Ne znam jesi koristio pre neku Linux distribuciju. Ako nisi bolje kreni sa Ubuntu-om ili još bolje Linux Mint-om.
Koristio sam Ubuntu, Mint, Puppy, DSL, Xubuntu i Lubuntu a Arch sam instalirao na virtuelnoj mašini i na ovom ASUS laptopu gdje je bio donedavno. Na virtuelnoj mašini je druga stvar pošto tamo odmah prepozna sav hardware i pusti me da odradim update, a ovdje na "pravom" kompjuteru me ne pušta. Vrlo čudno.

Ne znam kako da otklonim ove probleme jer samo želim da imam mogućnost apdejtovanja sistema i da instaliram grafičko okruženje (Xorg, Vesa, pa XFCE4) a nakon toga i programe.

Znam dosta teorije i prakse, tako da uspijem obaviti instalaciju ali me očigledno zeza nešto sa mrežom iako ne znam šta bi moglo biti pošto sad upravo kucam sa tog kompjutera iz Windowsa 7 i kao što vidiš nemam problema sa mrežom. Ne znam šta se Archu dešava i kako bih mogao da prepravim bilo šta. Ulazio sam u rc.conf i ništa posebno nisam čačkao. Ulazio sam i u onaj fajl gdje stoje serveri za update (server list, kako god se zove) i sve sam ih "uncomment" (skinuo im # ispred imena) i uprkos tome ne mogu da se konektujem a ne znam zašto.

Kako da popravim ovo i kako da se uspješno konektujem?

Izbacuje mi pri apdejtu grešku tipa "no address" ili tako nešto, nisam je zapamtio pošto mi je teško balansirati između dva OS-a na istom kompjuteru gdje jedan radi a drugi ne radi kao što vidiš... kako da sredim parametre za mrežu i kako da ga "natjeram" da me pusti da apdejtujem sistem i instaliram grafičko okruženje?
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2011, 19:18   #20
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Dual boot Linux + Win7 na dva HDD-a, potrebna pomoć

Menjano je par stvari kod Archa, možda wiki nije apdejtovan. netcfg paket je zastareo i nije instaliran po defaultu. Sad je potrebno da u /etc/rc.conf, pod odeljkom NETWORKING postaviš ovako:

Kod:
interface=eth0
address=
netmask=
broadcast=
gateway=
u slučaju da adresu dobijaš putem DHCPa, odnosno automatski. Ako želiš ručna podešavanja popuni odgovarajuće linije adresom, maskom i gatewayom. U ovom slučaju možda treba uneti i DNS servere u /etc/resolv.conf mada nisam siguran.

Koja mrežna je u pitanju? Da li je modul učitan? Odradi
Kod:
lspci | grep Ethernet
pa vidi da li dobiješ nešto.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neky na korisnoj poruci:
LoneWolf (2.9.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
dual boot, instalacija, linux, pomoc

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Boot manager za Win7 i XP (iz Win7 u XP jednim klikom) Crnac_Pripravnik Aplikativni softver 7 23.12.2010 1:28
Potrebna pomoć [editovanje strimova na DVD-u] Fibonacci Kompjuteri i film 2 7.10.2010 13:06
POTREBNA HITNA POMOĆ! Flash player na Ubuntuu 9.04 64 bit markonny Slobodni softver 19 20.10.2009 15:25
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24
Dual Boot Rocker Operativni sistemi 6 24.10.2006 7:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com