Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.6.2013, 13:24   #1121
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
@s3t2tru

Igrao sam go Morrowind tamo negde 2005. bez ekspanzija koje su koliko toliko sredile journal. Imao sam svesku A4 formata koja je bila gotovo cela ispunjena raznim zapažanjima iz igre, mapama, šturim uputstvima... Duže od dva meseca sam gotovo svako popodne posle posla provodio uz igru i na kraju nisam sve završio. To je bila prava avantura, današnje igre su mahom casual avanture, sa sve quest trackerom i insta travelom, stvarima na koje su baby gejmeri odveć navikli i razmišljaju da ako neka igra to nema onda je shit i nije vredna igranja...
Jednostavno, ako nešto ne razumeš nemoj zbog toga pljuvati po tome
Eh, a ja sam je igrao 2003. bez ekspanzija, odstampao art mapu na photo papiru u ultra HQ modu, tako kad se osusila da si mogao pod prstom da osetis reljef gde je bila crna boja - potrosio pola boje u stampacu
Beleske vodjene u svesci, gomila kvestova predjena, otkrivenih ruina, hramova, legendary item-a, i opet nisam sve presao, sve je to stajalo pored monitora na stolu.
Isti dozivljaj kao i ti, neprevazidjeno iskustvo u open world RPG adventure svetu. Oblivion sa nestrpljenjem ocekivao, batalio posle 20-ak sati igre.
Skyrim nisam ni stigao da igram, nemam vise toliko vremena za open world igde, a znam da mi iskustvo nece biti ni izbliza onom iz 2003.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku Asmodeus na korisnoj poruci:
Bascelik (24.6.2013), filpan (24.6.2013), mvasic (24.6.2013), qwerty- (22.8.2013), Skenderevo (24.6.2013), zvucnjak (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 13:32   #1122
s3t2tru
Član
 
Član od: 12.11.2011.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 123
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 23 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
zvucnjak kaže: Pregled poruke
Ovime si samo potvrdio da je Morrowind ultimativno čistokrvno RPG iskustvo, bar za one koji znaju šta to znači. Za razliku od Action-RPG-a ili TPS-a sa blagim primesama RPG-a, što je očigledno ono što tebi više leži.
Znači, don't mix frogs and grandmothers
the witcher serijal je ozbiljnijiji rpg od svih elder scrollsa zajedno.mass effect i kotor imaju vise emocija i pravog rpg osecaja(jer vidis stvarno kako tvoj heroj polako postaje onakav kakvim ga pravis,dobar,los itd),price su produkcijiski mnogo bolje uradjene,kvestovi imaju vece znacenje,samim tim vise te uvuku u svet,zato su i bolji rpg MENI,ne razumem zasto na ovom forumu ako se nekome nesto ne svidi odmah su ljudi u fazonu hmm ok ali za prave fps igrace,hmm ali za prave tenis igrace,hmmm ok ali prave prostitutke itd to sto si ti mozda igrao davne 1897 neku igru ne znaci da se bolje razumes od nekog ko je krenuo da ih igra 2000 tih...znam sta je rpg i znam sta je meni bolje i igrivije,ja tebe ne teram da delis moje misljenje ali ne omalovazavaj moje,niti moj ukus za igre.
ps i ako nisi znao gde god da pogledas morrowind je opisan kao action rpg.
s3t2tru je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku s3t2tru na korisnoj poruci:
MoNsTeR (24.6.2013), simke85 (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 13:32   #1123
MoNsTeR
Veteran
 
Član od: 4.11.2010.
Lokacija: Mars
Poruke: 927
Zahvalnice: 42
Zahvaljeno 40 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
@s3t2tru

Igrao sam go Morrowind tamo negde 2005. bez ekspanzija koje su koliko toliko sredile journal. Imao sam svesku A4 formata koja je bila gotovo cela ispunjena raznim zapažanjima iz igre, mapama, šturim uputstvima... Duže od dva meseca sam gotovo svako popodne posle posla provodio uz igru i na kraju nisam sve završio. To je bila prava avantura, današnje igre su mahom casual avanture, sa sve quest trackerom i insta travelom, stvarima na koje su baby gejmeri odveć navikli i razmišljaju da ako neka igra to nema onda je shit i nije vredna igranja...
Jednostavno, ako nešto ne razumeš nemoj zbog toga pljuvati po tome
Sve si u pravu,ne mogu da pricam za ovu igru ali postoje igre koje nisu lepo uradjene pa bez kvest trakera ne bih mogao ni da igras..Opet on je rekao da je to njegovo misljenje, neko igra rpgove zbog price,neko zbog istrazivanja a neko da ubija karakondzule...tako da zavisi sta trazis u igri, verrujem da on nije trazio avanturu u stilu Sherolka Nego da se vise bazirao samo na pricu i mlacenje karakondzula
MoNsTeR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2013, 13:43   #1124
s3t2tru
Član
 
Član od: 12.11.2011.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 123
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 23 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
MoNsTeR kaže: Pregled poruke
Sve si u pravu,ne mogu da pricam za ovu igru ali postoje igre koje nisu lepo uradjene pa bez kvest trakera ne bih mogao ni da igras..Opet on je rekao da je to njegovo misljenje, neko igra rpgove zbog price,neko zbog istrazivanja a neko da ubija karakondzule...tako da zavisi sta trazis u igri, verrujem da on nije trazio avanturu u stilu Sherolka Nego da se vise bazirao samo na pricu i mlacenje karakondzula
e bas to,ja ne volim da trcim pola sata da bih dosao do cilja,jos kada vidis animacije trcanja,prvih 10 min se smejes a drugih 20 places i to sto nema quiest trackera gledam kao manu a ne vrelinu jer te to samo tera da opet citas a kao sto sam rekao u ovoj igri je toga previse.mada probaj,mozda ti se svidi a mozda budes imao misljenje kao ja ili jos gore kao moji drugovi pa je odmah izbrises,sve u svemu daj joj sansu kao sto vidis ima ljudi koji je obozavaju...
s3t2tru je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2013, 13:45   #1125
Bascelik
Starosedelac
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 2.501
Zahvalnice: 884
Zahvaljeno 1.169 puta na 629 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
virtuoz pavle kaže: Pregled poruke
sada kad vec dobro poznajem igru, tesko mi je da budem archer
Imas bolesno jaka oruzja i za archera, npr: Dwarven Dart, Poison Grip Arrow , 5 bolesnih Ebony Arrow of Slaying i jos neke.

Citat:
MoNsTeR kaže: Pregled poruke
Nisam ja rekao da ne mogu nego da mi treba tri sata, a svo vreme je gore dole Sad cu bas da igram
E sad zamisli igru gde ne postoji marker bilo kakve vrste, ne postoji fast travel, dobar deo ostrva je wasteland u kome je jako tesko nacio bilo kakav orientir i na to mozes da dodas, maglu i pescane/blight oluje koje su ceste na Vvanderfellu i koje smanjuju vidljivost i jos na sve to, konstantno ces biti progonjen od strane Cliff Racera,takodje ne postoji lvl scaling ,pa ce ulazak u pogresnu pecinu znaciti smrt. Tu su onda i razne bolescine kojih, em ima mnogo vise nego u Skyrimu, em ovde zaista mogu da ti osakate lika, oprema se degradira,pa mozes ostati bez dela oklopa ili oruzja i to sve u sred neke nedodjije ,bogu iza nogu...

U svakom slucaju, obavezno bar probaj,pa kako ti bude

Poslednja ispravka: Bascelik (24.6.2013 u 14:09)
Bascelik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bascelik na korisnoj poruci:
Asmodeus (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 13:54   #1126
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
MoNsTeR kaže: Pregled poruke
... pa bez kvest trakera ne bih mogao ni da igras..
Nekad su sve igre bile bez tih quest trackera i to je bilo pravo zadovoljstvo igrati, istrazivati, lutati svetom i otkrivati nove sadrzaje a sada fali samo jos indijanac koji stoji na svakoj raskrsnici i kaze ti "Otici tamo, haug!"
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Marti Misterija na korisnoj poruci:
Asmodeus (24.6.2013), filpan (24.6.2013), zvucnjak (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 14:01   #1127
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.681
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
Beleske vodjene u svesci, gomila kvestova predjena, otkrivenih ruina, hramova, legendary item-a, i opet nisam sve presao, sve je to stajalo pored monitora na stolu.
Isti dozivljaj kao i ti, neprevazidjeno iskustvo u open world RPG adventure svetu. Oblivion sa nestrpljenjem ocekivao, batalio posle 20-ak sati igre.
Skyrim nisam ni stigao da igram, nemam vise toliko vremena za open world igde, a znam da mi iskustvo nece biti ni izbliza onom iz 2003.
hehe
Citat:
zvucnjak kaže: Pregled poruke
Još kad sam provalio kako funkcioniše leveling sistem pa kad je krenulo treniranje, bukvalno, tipa trčanje i skakanje svako jutro po plaži, pa šibanje mudcrabova golim rukama itd.. Kao Rocky samo fali ova muzika u pozadini... Milina! Gde toga ima danas?



Citat:
s3t2tru kaže: Pregled poruke
ja tebe ne teram da delis moje misljenje ali ne omalovazavaj moje,niti moj ukus za igre
Ne znam kako si shvatio da tvoje mišljenje neko omalovažava i sl; naprotiv, sve što si napisao je tačno, a ja sam samo hteo da kažem da stvari koje si ti naveo kao mane su u stvari vrline za ovaj tip igre. Naravno da ne može svima da nam se sviđa isto, i ne treba, a ovakve rasprave i postoje za to da se vidi šta je šta da onaj ko možda hoće da je igra pročita i sazna kakva je igra zapravo. Znači nikakvo vređanje i omalovažavanje, samo iznošenje činjenica.
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku zvucnjak na korisnoj poruci:
Asmodeus (24.6.2013), Mario Pavićević (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 14:14   #1128
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
s3t2tru kaže: Pregled poruke
the witcher serijal je ozbiljnijiji rpg od svih elder scrollsa zajedno.mass effect i kotor imaju vise emocija i pravog rpg osecaja(jer vidis stvarno kako tvoj heroj polako postaje onakav kakvim ga pravis,dobar,los itd),price su produkcijiski mnogo bolje uradjene,kvestovi imaju vece znacenje,samim tim vise te uvuku u svet,zato su i bolji rpg MENI,ne razumem zasto na ovom forumu ako se nekome nesto ne svidi odmah su ljudi u fazonu hmm ok ali za prave fps igrace,hmm ali za prave tenis igrace,hmmm ok ali prave prostitutke itd to sto si ti mozda igrao davne 1897 neku igru ne znaci da se bolje razumes od nekog ko je krenuo da ih igra 2000 tih...znam sta je rpg i znam sta je meni bolje i igrivije,ja tebe ne teram da delis moje misljenje ali ne omalovazavaj moje,niti moj ukus za igre.
ps i ako nisi znao gde god da pogledas morrowind je opisan kao action rpg.
Sve to sto si napisao stoji. Medjutim, ono sto izdvaja Morrowind je tzv. "immersion". Taj "open world" osecaj. Sve lokacije su "otkljucane" u startu. Igras kako ti se svidi, ali bukvalno. Recimo, meni je u KOTOR-u smetalo sto ne mogu da napadnem bilo kog NPC-ja kad mi padne na pamet. Morrowind mozes da igras kao razbojnik.

Sledeca stvar koju bih izdvojio mora da ide u spojler:

Spoiler za Quest:
Treci korak u "Path of Incarnate" quest-u. Kad moras da nadjes "Moon and Stars". Bilo kakav quest marker bi ovaj quest upropastio.

Drugi momenat bi bio kad moras da nadjes knjigu u biblioteci.


Meni u novijim RPG-ovima strasno fali taj "do-what-you-want" momenat. Iako volim dosta elemenata iz KOTOR-a, Witcher-a, Mass Effect-a, Dragon Age-a, ipak, to je jedina stvar koja im fali da bih ih smatrao punim RPG.

Dosta nas (starijih) je pocelo da igra RPG kao igre u kojima pravis svog "lika" i igras kako bi hteo. Pogotovo sa "pen and paper" varijantama. Zato neki malo vise insistiraju na povlacenju te, Full vs. Action RPG, granice. Witcher, KOTOR, ME, DA... su ipak vise Action RPG, jer ne mozes da igras 100% kao klasa koju si izabrao, ako to nije combat klasa. Recimo, Mass Effect. Bez obzira sto igram infiltratora, ne mogu da se sunjam kroz neprijateljsku bazu, i odradim quest bez ispaljenog metka. Niko video, niko cuo. Meni smeta sto tacno znam kada ce doci do bitke, a ne mogu da uradim nista da bih je izbegao, iako imam potrebne skilove (Hide, Speech...)

Nemoj ovo shvatiti kao napad, zelja mi je da pokazem razliku u poimanju RPG.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
Asmodeus (24.6.2013), filpan (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 14:17   #1129
MoNsTeR
Veteran
 
Član od: 4.11.2010.
Lokacija: Mars
Poruke: 927
Zahvalnice: 42
Zahvaljeno 40 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Poenta svih mojih postova je da je misljenje individualna stvar razlicita kod svakog pojedinca, tako da ono sto ti smatras vrlinama kod nekog mogu da budu mane...To je kao kad pitas Dota igraca da li je LoL bolji ili obrnuto, isto kao recimo neko slusa sale tru-a a neko kaze za njegovu muziku da mu se ne svidja, kapiras? A ovo za quest trackere, ne kazem ja da je to potrebno u svakoj igri nego ako igra nije dobro uradjena tj zbunjujuca da ne mozes da se snadjes(losa objasnjenja itd..) onda je itekako potreban...e sad sto ste vi verovatno stariji ljudi koji su navikli na nesto pa vam se ne svidja ovo drugo to je vasa stvar.
MoNsTeR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2013, 14:22   #1130
s3t2tru
Član
 
Član od: 12.11.2011.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 123
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 23 puta na 16 poruka
Određen forumom

Citat:
zvucnjak kaže: Pregled poruke
hehe


Još kad sam provalio kako funkcioniše leveling sistem pa kad je krenulo treniranje, bukvalno, tipa trčanje i skakanje svako jutro po plaži, pa šibanje mudcrabova golim rukama itd.. Kao Rocky samo fali ova muzika u pozadini... Milina! Gde toga ima danas?




Ne znam kako si shvatio da tvoje mišljenje neko omalovažava i sl; naprotiv, sve što si napisao je tačno, a ja sam samo hteo da kažem da stvari koje si ti naveo kao mane su u stvari vrline za ovaj tip igre. Naravno da ne može svima da nam se sviđa isto, i ne treba, a ovakve rasprave i postoje za to da se vidi šta je šta da onaj ko možda hoće da je igra pročita i sazna kakva je igra zapravo. Znači nikakvo vređanje i omalovažavanje, samo iznošenje činjenica.
izvini onda,pogresno sam ja protumacio tvoju poruku.
mada opet ne slazem se,citanje satima u krug i planiranje danima ne treba da bude srz ovih igri,poenta je da se uzivis u svet a ako vreme provodis citajuci i planirajuci-ja to zovem skolom a ovo su pre svega igre,ne kazem da treba da budu radjene za ljude koji imaju iq 9 ali isto tako ne treba ih provoditi sa beleskama vec samo ukljuciti igru i prirodno uci u tok igre,u tome je najbolji skyrim od elder scrollsa i tu se vidi koliki je napredak u tehnologiji za 10 godina,za ono sto je trebalo pola sata u morrowindu skyrim ti objasni za minut jednim dijalogom,sta koristis to se leveluje i kada nesto udaris udario si a ne da se kockas udarcima moras se sloziti to cini rpg iskustvo boljim a ne manjim rpgom

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Sve to sto si napisao stoji. Medjutim, ono sto izdvaja Morrowind je tzv. "immersion". Taj "open world" osecaj. Sve lokacije su "otkljucane" u startu. Igras kako ti se svidi, ali bukvalno. Recimo, meni je u KOTOR-u smetalo sto ne mogu da napadnem bilo kog NPC-ja kad mi padne na pamet. Morrowind mozes da igras kao razbojnik.


Drugi momenat bi bio kad moras da nadjes knjigu u biblioteci.[/SPOILER]

Meni u novijim RPG-ovima strasno fali taj "do-what-you-want" momenat. Iako volim dosta elemenata iz KOTOR-a, Witcher-a, Mass Effect-a, Dragon Age-a, ipak, to je jedina stvar koja im fali da bih ih smatrao punim RPG.

Dosta nas (starijih) je pocelo da igra RPG kao igre u kojima pravis svog "lika" i igras kako bi hteo. Pogotovo sa "pen and paper" varijantama. Zato neki malo vise insistiraju na povlacenju te, Full vs. Action RPG, granice. Witcher, KOTOR, ME, DA... su ipak vise Action RPG, jer ne mozes da igras 100% kao klasa koju si izabrao, ako to nije combat klasa. Recimo, Mass Effect. Bez obzira sto igram infiltratora, ne mogu da se sunjam kroz neprijateljsku bazu, i odradim quest bez ispaljenog metka. Niko video, niko cuo. Meni smeta sto tacno znam kada ce doci do bitke, a ne mogu da uradim nista da bih je izbegao, iako imam potrebne skilove (Hide, Speech...)

Nemoj ovo shvatiti kao napad, zelja mi je da pokazem razliku u poimanju RPG.
pre svega i morrowind je action rpg ali isto tako morrowind nema emocije kakve ima jedan mass effect ili witcher,nema ozbiljnu pricu kakvu oni imaju i moras da razumes da elder scrolls igre i nemaju neku poentu,njima glavni kvest dodje ko sporedni,dok igre koje si nabrojao imaju vec pricu koju prate i baziraju se na pricanju te price,sami glumci koji daju glasove su dovoljan dokaz koliko im je bitna prica dok tes ima drugaciji smek,bezi iz tamnice i ceo svet je tu da radis sta hoces ,nema nikakvih velikih emocija,niti neke price ali zato npr idi i ukradi konja pa onda idi zatvori oblivion gate ili ubi zmaja itd i naravno u tesu gde god da odes nadjes nesto vredno paznje,kapiram ja formulu tesa,meni samo 3 ne lezi dok npr skyrim obozavam,svaki dan ubacujem neki novi mod.

Poslednja ispravka: DeCoy (24.6.2013 u 14:37)
s3t2tru je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2013, 14:34   #1131
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Nije tehnologija napredovala u zadnjih 10 godine, eto Skyrim ima očajan, nepregledan UI, ništa bolji od onog u Morrowindu recimo.
I u Morrowindu se leveluje ono šta koristiš, čak i više nego u Skyrimu. Meni je recimo veće uživljavanje u RPG to što kao mladi junoša koji ne zna ništa mi treba "pola sata" da ubijem krabu, nego da posle 5 minuta igre razvalim Daedru iz tri udarca
Razvoj igara je uveliko nazadovao u poslednjoj deceniji (osim naravno tehničke strane) jer publika traži da im igra sve sažvaće, da ne moraju da upotrebe ni jednu moždanu ćeliju da bi iz nečega izvukli zaključak, već da instinktivno reaguju na ponuđeni sadržaj, tj. da se kreću od cutscene do cutscene, ubijajući ono na šta naiđu između njih. ***** ti takvo RPG iskustvo.

A za izjavu da Morrowind nema ozbiljnu priču, mogu samo da ti lupim još po koji facepalm

Jednostavno ne razumeš neke stvari i ne znam šta uopšte tražiš u temi o igri koju ne razumeš i koju, kako sam kažeš, nisi igrao duže od sat vremena...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 11 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Acidum Dominicum (24.6.2013), Andross (24.6.2013), Asmodeus (24.6.2013), Bascelik (24.6.2013), filpan (24.6.2013), Krilce (24.6.2013), Marti Misterija (24.6.2013), mvasic (24.6.2013), Obtainer (24.6.2013), Skenderevo (24.6.2013), zvucnjak (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 14:40   #1132
Bascelik
Starosedelac
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 2.501
Zahvalnice: 884
Zahvaljeno 1.169 puta na 629 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Tesko je poverovati da si ti igrao Morrowind,kamoli presao jer pored toga sto te savladao najslabiji protivnik u igri

, postovi ti imaju malo ili nimalo smisla:
Citat:
s3t2tru kaže: Pregled poruke
sta koristis to se leveluje
A u Morrowindu nije tako?!
Citat:
s3t2tru kaže: Pregled poruke
nema ozbiljnu pricu
Sada sam poprilicno siguran da ti igru nisi ni presao,mozda cak ni igrao, buduci da je prica jedan od ,a cesto i najvise hvaljen deo Morrowinda.
Bascelik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Bascelik na korisnoj poruci:
Acidum Dominicum (24.6.2013), Asmodeus (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 15:09   #1133
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
s3t2tru kaže: Pregled poruke

pre svega i morrowind je action rpg ali isto tako morrowind nema emocije kakve ima jedan mass effect ili witcher,nema ozbiljnu pricu kakvu oni imaju i moras da razumes da elder scrolls igre i nemaju neku poentu,njima glavni kvest dodje ko sporedni,dok igre koje si nabrojao imaju vec pricu koju prate i baziraju se na pricanju te price,sami glumci koji daju glasove su dovoljan dokaz koliko im je bitna prica dok tes ima drugaciji smek,bezi iz tamnice i ceo svet je tu da radis sta hoces ,nema nikakvih velikih emocija,niti neke price ali zato npr idi i ukradi konja pa onda idi zatvori oblivion gate ili ubi zmaja itd i naravno u tesu gde god da odes nadjes nesto vredno paznje,kapiram ja formulu tesa,meni samo 3 ne lezi dok npr skyrim obozavam,svaki dan ubacujem neki novi mod.
Morrowind ima sjajan glavni quest, medjutim, ostavljena ti je sloboda u odradjivanju tog questa. Prica je fantasticna, da ne spojlujem ovde, idi na Wikipediju i procitaj zaplet Morrowind-a.

Taj deo "ceo svet ti je tu da radis sta hoces" je i smisao full RPG. Voice acting je sasvim sporedan deo, glazura sto bi neko rekao. Sto se emocija tice, ja sam se nevidjeno uziveo u ulogu iz Morrowinda. Kao sto su ljudi rekli ovde, treba ispratiti pricu da bi se shvatio koliko je igrac uvucen u pricu, a i u istoriju Morrowind-a (provincije).

Meni je Skyrim suvise pojednostavljen. Vizuelno sjajan, ali "immersion" (uzivljavanje), odnsono poistovecivanje s likom mi je meh... RPG mehanika, takodje. Borba s prvim zmajem, epska, ali kasnije... Lakse ubiti zmaja, nego sabertooth-a ili medu.

Ima u Vivec-u, u kanalizaciji, neki ork koji cuva ulaz u jednu prostoriju, nisam mu mogao nista dok nisam digao par nivoa (bio sam u prvih par nivoa kad sam ga nasao prvi put). A onda sam se vratio i "nacestitao mu se mile nove godine". Side quest, nije nikakav boss, niko... Ali me osecaj drzi i danas, posle X godina. A zmajevi iz Skyrim-a.... meh...
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2013, 15:23   #1134
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
zvucnjak kaže: Pregled poruke
hehe


Još kad sam provalio kako funkcioniše leveling sistem pa kad je krenulo treniranje, bukvalno, tipa trčanje i skakanje svako jutro po plaži, pa šibanje mudcrabova golim rukama itd.. Kao Rocky samo fali ova muzika u pozadini... Milina! Gde toga ima danas?




Ne znam kako si shvatio da tvoje mišljenje neko omalovažava i sl; naprotiv, sve što si napisao je tačno, a ja sam samo hteo da kažem da stvari koje si ti naveo kao mane su u stvari vrline za ovaj tip igre. Naravno da ne može svima da nam se sviđa isto, i ne treba, a ovakve rasprave i postoje za to da se vidi šta je šta da onaj ko možda hoće da je igra pročita i sazna kakva je igra zapravo. Znači nikakvo vređanje i omalovažavanje, samo iznošenje činjenica.
Aaaa, matori, pa nisi profi. Kakva ti je ovo mapa sa pathovima, ja sam to sam ucrtavao
Ovu mapu (u nekoj ludackoj rezoluciji, 5MPixela, tako nesto) imao sam otstampanu:
Spoiler za Slika:

@Mvasic:
Ima i do toga da danas zbog nedostatka vremena mi (i starijim igracima) i ne pada na pamet da igram nastavke TES-a, znam da mi to open world iskustvo nece prijati kao nekad, pa slobodne sate izdvajam za "drugacije" tipove igara, kakve nude indie naslovi ili igram story based igre (Witcher, Alan Wake i sl.).
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2013, 16:09   #1135
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.681
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Lepo kaže mvasic, "razlike u poimanju RPGa"...

Definicija RPGa je uvek i u celom svetu izvor neslaganja...

Ja mogu da kažem šta je meni bitno kod RPGa i zašto Morrowind smatram reperom za idealan RPG. (tj. mogu da pokušam, ne znam koliko će mi poći za rukom )


Ako stavimo na stranu tehničke elemente (koji su takođe bitni IMO), mislim da će se svi (ili bar većina) složiti da je najbitniji element, a možda i sam smisao RPGa baš to uživljavanje, "immersion" što rekoste, u određeni svet (bilo da je u pitanju neki stari vek, fantazijski, futuristički, postapokaliptični ili bilo kakav svet).
Meni je Morrowind vrhunac baš po realnošću i logičnošću tog uživljavanja i funkcionisanja u tom nekom svetu. E sad će neko sigurno da pita o kakvoj realnosti govorim u igri sa magijama i čudovištima... Ne mislim na tu realnost.
Evo nekoliko primera:

Za početak, mi smo lik koji je "tabula rasa", bez ikakvih prethodnih znanja i preduslova, što je super jer možemo da se razvijamo 100% od nule u bilo kom pravcu (I Witcher se razvija ali je on ipak donekle uslovljen time što ima prošlost i priču). Znači - veća sloboda što se tiče našeg shvatanja ličnosti glavnog lika.

S obzirom da smo tabula rasa ili "junoša" koji ne zna ništa - moramo da učimo. I zato postoji savršeno logičan sistem levelovanja na osnovu skillova i attributa (pohvalno je to što uopšte i postoje atributi, za razliku od Skyrima).
I da se osvrnem odmah na level scaling, pošto govorim o "realnosti uživljavanja". Zar nije realno, ako ste balavac koji se tek ispilio i nije nikad uzeo u ruku ni viljušku, da ćete biti ugroženi čak i od strane manjih životinja, a kamoli nečeg opasnijeg, i da tek nakon dosta vremena mukotrpnog treniranja, borbi i učenja dođete do stadijuma da možete da se nosite sa jakim protivnicima u igri, a ove slabije možete da smrvite jednim udarcem? Zbog toga recimo smisao Obliviona kao RPGa pada u vodu jer možete da ga pređete za nekoliko sati na malom levelu 'jednom rukom iza leđa' što kažu ameri. To nije RPG, to je Džon Meklejn i "Umri muški".

Levelovanje: Za razliku od igara gde se dobijaju XP poeni na kraju završenog questa ili tako nešto, ovde bukvalno morate da "trenirate" skill koji hoćete da poboljšate. Čak se išlo toliko daleko da svaki skill ima skalu koja se puni posle svake uspešno obavljenje akcije (udarca i sl.) i kada se ona napuni skill se povećava.
Opet ponavljam, realno, zar ne? Ako nikad niste uzeli u ruku, recimo, longsword, čak i da ste vešti sa nekim drugim oružjem, opet vam neće biti uspešnost napada kao kada imate mesece i godine iskustva makljanja sa tim longswordom. A 'vežbanjem' longsworda povećava se, logično, i atribut Snaga, koji je bitan za druge skillove za koji je potrebna snaga. Just like in real life

Ovime sam došao i do sistema borbe: nigde nisam video da se toliko u borbi oseća skill level za oružje i opremu koju nosite. Bukvalno se oseća razlika u borbi kada vam je recimo 'longsword' 55, 58, 65, ili 80. Napucajte ga na 100 pa ćete imati i ovde "kad udariš udario si". Realno Koliki si baja, toliko ćeš i da mu skineš kad ga udariš. Kakvi QTEovi, nepogrešivi automatizovani takedowni i druge nebuloze...

Kretanje i istraživanje:
Stavite se recimo u situaciju da vas lično neko baci u takav svet kao što je ovaj. Pa logično da bi bili pogubljeni! I baš je činjenica što je taj osećaj izgubljenosti verno predstavljen je za mene džinovski plus. Brate u se i u svoje kljuse, snalazim se kako umem, raspitujem se, istražujem, pa kad naiđem na raskrsnicu sa putokazom upišam se od sreće! Ako imaš para, možeš da koristiš jedan od raznih vidova GSPa , ako hoćeš da treniraš kondiciju i brzinu možeš da hodaš, trčiš i sl. Koliko samo tu ima avanturističkog istraživačkog doživljaja koji bi quest tracker automatski eliminisao! A kad dođem na stanicu prevoza, uvek je tu!!! Pa to mi je u poređenju sa Beogradom luksuz, ovde ga čekam po sat vremena!!! I šta će mi onda Fast Travel, em ne vidim ništa od okoline, em sve pređem brzo, em mi noge atrofiraju.
I koje je uopšte objašnjenje za taj Fast Travel sa strane priče?? Ajde da kažemo da neki magovi imaju sposobnost teleportacije, ali sigurno neki napredniji, a ne početnici ili ne-magovi. Rupa u logici funkcionisanja sveta.


Rezime: ne samo "open world" već i "open life" iskustvo


Verovatno ima još bitnih elemenata ali i ovo je dosta, nisam ovoliko pisao ni u školi

Što se tiče nekih tehničkih elemenata, i tu ima par stvari gde Morrowind prednjači. Npr. pritiskom na jedno jedino dugme dobijate prikaz čitavog inventara, podataka o liku i mapu!
I sad je Skyrim tu kao nešto napredan, a ne mogu jednu stvar da nađem pola sata?
Naravno grafika i animacije su totalno nebitna stvar sa stanovišta RPGa. To što ima puno čitanja takođe mu daje neki "mističan" šmek tako da mi je i to prednost.

Inače, tehnički elementi RPGa su posebna tema, ali meni recimo igra koja nema inventar uopšte teško da može da bude RPG... But that's just me



Toliko o tome od mene; namerno sam pravio paralele sa nekim drugim igrama čisto da se vidi po čemu je Morrowind drugačiji. To naravno ne znači da nešto pljujem te druge igre, naprotiv, obožavam ja i Witchera i Mass Effect (prvi deo doduše), ali iz drugih razloga. Ovde sam govorio čisto o jednom RPG elementu.
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 9 korisnika se zahvaljuje korisniku zvucnjak na korisnoj poruci:
Acidum Dominicum (24.6.2013), Andross (24.6.2013), Asmodeus (24.6.2013), Bascelik (24.6.2013), Krilce (24.6.2013), Mare! (24.6.2013), Marti Misterija (24.6.2013), mvasic (24.6.2013), Skenderevo (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 16:14   #1136
zvucnjak
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.681
Zahvalnice: 854
Zahvaljeno 261 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
Aaaa, matori, pa nisi profi. Kakva ti je ovo mapa sa pathovima, ja sam to sam ucrtavao
Mapa javnog prevoza
Jedna boja su strideri, jedna brodovi, jedna magovi, itd...

Mada sve to posle nekog vremena naučiš manje više, i onda ti mape i ne trebaju toliko često...
zvucnjak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2013, 16:40   #1137
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Problem RPG-a je što mora puno da se čita. Šta sve neće čovek pročitati na internetu.
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2013, 16:45   #1138
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Citat:
zvucnjak kaže: Pregled poruke
Lepo kaže mvasic, "razlike u poimanju RPGa"...

Definicija RPGa je uvek i u celom svetu izvor neslaganja...

Ja mogu da kažem šta je meni bitno kod RPGa i zašto Morrowind smatram reperom za idealan RPG. (tj. mogu da pokušam, ne znam koliko će mi poći za rukom )

...

Verovatno ima još bitnih elemenata ali i ovo je dosta, nisam ovoliko pisao ni u školi

...
Kad je covek u stanju ponovo da dodje na sto puta prezvakanu temu i ima strpljenja da, u svojim godinama, novajlijama ispise ovoliki traktat na temu Morrowind-a iako je presao sve moderne RPG-ove koje vi hvalite i suprotstavljate naspram njega, onda to treba postovati i zapitati se zasto je to tako... Kapa dole, zvucnjak!
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2013, 16:59   #1139
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Сећате ли се задатка за Ходочаснике, када из Вивека морате да одете до неког олтара на острву на самом северу мапе уз услов да не проговорите ни једну реч ни са киме успут
Два сата пешачења, тренирање живаца, танталове муке. Баш оно што се и очекује од тог свештеничког еснафа.
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Miki1987 na korisnoj poruci:
Asmodeus (24.6.2013)
Stara 24.6.2013, 17:17   #1140
Bascelik
Starosedelac
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 2.501
Zahvalnice: 884
Zahvaljeno 1.169 puta na 629 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

@zvucnjak
Da mogu dao bi ti hiljadu zahvalnica
Citat:
zvucnjak kaže: Pregled poruke
Meni je Morrowind vrhunac baš po realnošću i logičnošću tog uživljavanja i funkcionisanja u tom nekom svetu.
Upravo ovo! Ne samo mehanika, nego ceo svet je napravljen toliko "realno" da je to prosto neverovatno.

Mnogo sitnih detalja doprinose "realnoscu" tog sveta,sto u mehanici igre sto u samom dizajnu istog,npr.:
1. Obratite paznju na imperijalna utvrdjenja videcete da se pored svakog glavnog grada Dunmera nalazi po jedno (Sadrith Mora-Wolverine Hall,Balmora-Moonmoth Legion Forth,Ald'ruhn-Buckmoth Legion Fort, Vivec-Ebonheart). Ko USA sto postavlja svoje baze po svojim satelitima

2. Gradovi su otvoreni! Jednostavno mnogo je bolje kada je grad sastavni deo sveta,a ne neko magicno izolovano mesto.

3. Gradovi su VELIKI, Balmora~95,Ald'ruhn~130, Vivec cak ~330, dok je najveci grad u SKyrimu Riften sa ~80 !!! Radi daljeg poredjenja Morthal u Skyrimu ima priblizno isti broj stanovnika koliko i Urshilaku ashlander kamp u Morrowindu

4. Primer kako novija tehnologija ,u nekim segmentima,nije donela nista Skyrimu,cak naprotiv! U Morrowindu NPC-ovi se uglavnom ne krecu, ako su napolju onda su napolju,ako su u kuci onda su u kuci i to je to, sto u Skyrimu nije slucaj. Medjutim, plemici u Morrowindu su obuceni daleko bolje nego obicni ljudi, imaju bolje kuce u kojima ih neretko cuva i straza. U Skyrimu Vittoria Vici
Spoiler za VV:

Koja ne da je samo plemic NAJVISEG ranga, nego je cak u srodstvu sa samim Imperatorom!!!, seta se po pijaci Solituda gde seljani prodaju ribu bez straze tako ide, gde se nalaze naoruzani prosjaci i ostala bratija...
To bi bilo ko kad bi ja sreo Kate Middleton na lokalnom buvljaku

5. Guilde. Kao prvo u Morrowindu su stvarno guilde, imaju svoja predstavnistva sirom mape u vise razlicitih gradova, a ne samo na jednom mestu. Questovi za iste su odgovarajuci, Miki je vec pomenuo jedan, ja cu npr. da dodam kada treba da dokazete vasu veru tako sto ce te "disati pod vodom"
Fighters Guild ,najobicniji quest:
Morrowind: Uterati dug, kod onih sto drze onaj bordel u Suranu
Skyrim: Ubiti random zivotinjku u nekoj pecini u tri lepe bogu iza nogu Pa od koga sam ,koji moj ,mogao da dobijem taj posao kada u okolini od kilometar nema zive duse

itd. itd.

Poslednja ispravka: Bascelik (24.6.2013 u 17:29)
Bascelik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Bascelik na korisnoj poruci:
Andross (24.6.2013), Asmodeus (24.6.2013)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
elder scrools, morrowind

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com