Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.11.2011, 15:37   #1
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Arrow Grejanje, hlađenje

Interesuje me koje su normalne temperature za Fermi G540M prilikom igranja na medium podešavanjima (konkretno World of Tanks)?
Kada sam u dnevnoj sobi gde je toplo, posle nekog vremena ventilator za hlađenje počinje da se brže okreće i tada postaje čujan, a kada sam kod mene u sobi gde je hladno onda nema problema sa brzinom okretanja ventilatora za hlađenje i ne čuje se.
Da li je normalno da se grafička više greje na normalnoj sobnoj temperaturi?
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2011, 17:21   #2
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Naravno da jeste to ti je jedan od osnovnih zakona termodinamike... zagrejano telo uvek odaje toplotu ka hladnijem telu.. tacnije sto je niza okolna temperatura telo ( u ovom slucaju graficki cip) ce se brze i bolje hladiti, a samim tim ce biti i manje posla za vent na grafici koji ce raditi na nizem broju obrtaja i samim tim biti hladniji. Evo ti kod mene procesor je u toku leda bio na 45 stepeni, a sada je u istoj sobi i na istom mestu temperatura procesora jedva 30....
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nutsbre@ker na korisnoj poruci:
miša topola (15.11.2011)
Stara 15.11.2011, 17:43   #3
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Evo kod mene: Temperatura CPU i MB zna otici i do 80-81 stepeni C. Ove su temperature sa pozajmljenim hladjedjenjem za laptop, identicni rezultat se dobija bez njega.

Pretpostavljam da dodatno hladjenje uzrokuje samo kasnije paljenje venta na laptopu ili njegov tisi rad.

P.S. Igrao sam WoT.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	temp.JPG
Viđeno:	114 puta
Veličina:	61,6 KB
ID:	41657  
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2011, 20:52   #4
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Dobro je, nije neki kvar.
Koliko bi mi pomoglo dodatno hlađenje?
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2011, 21:16   #5
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Temperature bez hladnjaka, dakle laptop na stolu, neuzdignut (snimano pomocu TeamViewera, posto cim alt tabujem iz igre temperature opadnu):



Kao sto se vidi razlika ima, sa dodatnim hladnjakom retko pocrvene temperature, grafika je hladnija. Zbog nacina na koji WoT funkcionise nakon svake partije temperature CPU i MB opadnu, te bi se sa nekom "kontinualnom" igrom nakon duzeg igranja rezultati bili verovatno drugaciji.

Poslednja ispravka: Eddy (15.11.2011 u 21:30)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eddy na korisnoj poruci:
miša topola (15.11.2011)
Stara 15.11.2011, 21:39   #6
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Hvala.
Da, tokom bitke se povećava temperatura dok sam u hangaru onda je normalna. Posle jedne bitke pravim pauzu do druge tako da se laptop malo ohladi. Nadam se da ne može da naškodi komponentama temperatura od 71 stepena koja je inače najviša do sada izmerena.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2011, 23:12   #7
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Hvala.
Da, tokom bitke se povećava temperatura dok sam u hangaru onda je normalna. Posle jedne bitke pravim pauzu do druge tako da se laptop malo ohladi. Nadam se da ne može da naškodi komponentama temperatura od 71 stepena koja je inače najviša do sada izmerena.
To jeste poivseno i iznad normale ali nije bas toliko strasno, ali ako je temperatura takva kada je ovakvo vreme napoju zamisli sta ce da bude leti kada temperature napolju budu isle preko 35 stepeni. Predlazem ulaganje u neko kvalitetnije postolje i detaljno ciscenje.
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2011, 0:05   #8
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Citat:
Nutsbre@ker kaže: Pregled poruke
To jeste poivseno i iznad normale ali nije bas toliko strasno, ali ako je temperatura takva kada je ovakvo vreme napoju zamisli sta ce da bude leti kada temperature napolju budu isle preko 35 stepeni. Predlazem ulaganje u neko kvalitetnije postolje i detaljno ciscenje.
Poviseno i iznad normale u poredjenju sa cime? Nadam se da ne uporedjujes mobile verzije sa desktop varijantama.

Za i5 je max temp 100 stepeni (ili 105 ako citam odgovarajucu stavku na intelovom sajtu)

EDIT:
Za novu seriju CPU:
Intel preporucuje da se na ovoj temperaturi provrti ventilator na max:T(FAN)= T(j,max) – 10 ºC. (datasheet)
Iz dokumentacije:

Sa sajta:


Za Intel Pentium P6200 (max 90 stepeni):

Poslednja ispravka: Eddy (16.11.2011 u 0:29)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2011, 12:17   #9
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Naravno da ne uporedjujem, i naravno da ce masina moci da radi bey problema na ovim temperaturama, ali zasto bi maltretirao masinu kadas moze da je ohladi, a osim toga kao sto sam rekao 71 stepen je u ovim hladnim uslovima, zamisli sta ce da bude sredinom leta...
Osim toga misu brine temperatura grafike, a ne procesora, mada pretpostavljam da je i ona blago povisena.
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2011, 13:22   #10
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Sumnjam da njegov lap ima dodatni vent ne grafickoj kartici koji bi rasteretio onaj koji hladi cpu.

Sto se tice letnjih temperatura, to ti Misa moze najbolje reci, jer nit je sad kupio laptop, nit je sad poceo da igra WoT. Jedini problem moze biti samo ako je tek sad poceo da prati temperature.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2011, 15:09   #11
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Dobro je, nije neki kvar.
Koliko bi mi pomoglo dodatno hlađenje?
Podloga je super stvar za lap-top. Meni je dosta snizila temperature i po meni je obavezan dodatak za lap-top. Ima dosta finih podloga sa ventilatorima, ja sam uzeo Cooler Master X1 i zadovoljan sam, oko 2500 dinara je (3 godine garancije).
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku toxic na korisnoj poruci:
Eddy (16.11.2011)
Stara 16.11.2011, 15:28   #12
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

I ja razmatram uzimanje podloge. A sta mislite, jer velika razlika u hladjenju izmedju gornjeg CM i recimo ovih jeftinijih?

http://winwin.rs/oprema-za-laptopove...roductId=32895
http://winwin.rs/oprema-za-laptopove...oductId=29348#
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2011, 16:18   #13
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Ne verujem da je neka razlika, nije to bas neka tehnologija. Bitno je da postolje napravi promaju ispod laptopa i ima neki vent da dodatno ohladi. Sacekaj jos neki odgovor, verovatno neko ima takvo. Ja nisam imao neku ponudu pa sam uzeo CM jer je on jedino imao vent.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2011, 19:24   #14
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Citat:
Eddy kaže: Pregled poruke
Sumnjam da njegov lap ima dodatni vent ne grafickoj kartici koji bi rasteretio onaj koji hladi cpu.

Sto se tice letnjih temperatura, to ti Misa moze najbolje reci, jer nit je sad kupio laptop, nit je sad poceo da igra WoT. Jedini problem moze biti samo ako je tek sad poceo da prati temperature.
Leti nije bilo problema jer je tada hladnije u dnevnoj sobi nego sada

Citat:
Nutsbre@ker kaže: Pregled poruke
To jeste poivseno i iznad normale ali nije bas toliko strasno, ali ako je temperatura takva kada je ovakvo vreme napoju zamisli sta ce da bude leti kada temperature napolju budu isle preko 35 stepeni. Predlazem ulaganje u neko kvalitetnije postolje i detaljno ciscenje.
71 stepen na temperaturi od > 30 stepeni. Čitaj pažljivije.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2011, 23:02   #15
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Ne verujem da je neka razlika, nije to bas neka tehnologija. Bitno je da postolje napravi promaju ispod laptopa i ima neki vent da dodatno ohladi. Sacekaj jos neki odgovor, verovatno neko ima takvo. Ja nisam imao neku ponudu pa sam uzeo CM jer je on jedino imao vent.
I ja tako mislim. Ali sa druge strane gornje temperature su izmerene sa koriscjenjem ovog kulera:

http://www.itsvet.com/tekst/canyon-n...-cnp-ns4/4779/

Inace vlasnik tog kulera ne bi uopste mogao da se igra bez njega. I dalje verujem da mi dodatni kuler u WoT daje samo lufta da vrti vent u laptopu na manjim brzinama, tj da ga firmware kasnije pali, pa su zato temperature skoro identicne temperaturama bez postolja. Koji program prati rpm ventilatora? MSI afterburner ima tu mogucnost na desktopu ali je nema na laptopu.

Ovi jeftiniji su verovatno u rangu sa ovim canyon postoljem. Ja razmisljam da li neki skuplji donosi neku bitnu razliku.

Recimo ovaj kuler mi se svidja zbog rasporeda ventova, ali mi se ne svidja sto ne podize laptop i nema podesavanja nagiba, i sto je gornja povrsina od plastike.
A i pretpostavljam da su ti manji ventovi bucniji.


EDIT: Jel zna neko gde ima ovo da se kupi i koliko bi moglo da kosta:
http://www.itsvet.com/proizvod/canyo..._cooler/76/537
http://pclosmag.com/html/Issues/201002/page06.html
http://www.itsvet.com/tekst/canyon-c...ostolje/1146/#
Doduse nema dodatni usb port

Poslednja ispravka: Eddy (16.11.2011 u 23:46)
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2011, 0:15   #16
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Imas u tom testu sa IT sveta firmu, samo umesto .co.yu stavi .rs.
Meni je postolje smanjilo prosecne temperature za 10 do 20 stepeni. Sad, ja lap ne koristim za igranje, ali se greje dosta i od filmova, flash igrica, prasine...
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2011, 0:58   #17
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Mislis na asbis? Izgleda da se oni ne bave maloprodajom, tako da je moguce da vise nema tog podnozja. Svakako cu pogledati po prodavnicama koje mi izlista. Al sve mi se cini da cu na kraju p*pizdeti i uzeti nesto sto ima u ns za kilo dinara.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2011, 9:29   #18
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Inace, ako nekog interesuje kupio sam ovo postolje prosle nedelje.

Za ovo sam imao para, i bolje ista nego nista. Ako se budem odlucio za nesto kvalitetnije, ovo postolje ce naslediti stari lap. Izrada nije neka, canyon koji sam testirao je bolji, a i ima 20 cm vent. Neki sajtovi i ovaj intex reklamiraju kao da ima 20 cm vent ali to znaci samo da ima mesta da se montira fan te velicine, ali postolje dolazi sa 15cm ventilatorom. Najveca zamerka ide na nekvalitetne nozice.

Temperature su mi iste.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2011, 15:34   #19
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Kako mislis, temperature iste? Ono i ne bi trebalo da osetno smanji najnize temperature, vec one najvise. Meni je procesor isao preko 75 stepeni kad ga opteretim, sad (sa postoljem) ne ide preko 60.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2011, 19:53   #20
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Grejanje, hlađenje

Ovako iste. Eventualno ostaje da ispitam brzinu ventilatora sa i bez hladnjaka.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Postolje za hlađenje laptopa Dula ŠDK - Prenosni računari 20 15.4.2012 18:01
tiho napajanje i tiho hlađenje veseliburek ŠDK - Ostale komponente 20 29.5.2010 21:56
Hlađenje za Gigabyte MA-770 UD 3 ilic stefan ŠDK - Ostale komponente 4 6.4.2010 17:28
Vodeno hlađenje, pomoć oko odluke šta i kako vasiljevic Ostale komponente 12 21.7.2009 9:45
Fabričko ili naknadno kupljeno hlađenje marbm Grafika 3 29.6.2008 8:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com