Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.1.2018, 15:27   #1
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Kada "filips" ("krstak") nije "filips :)

Valjda ovo može u temu za "Kvarove" - iako je "šrafless" tehnika sve više u modi.

Majstorišem otkad znam za sebe. Ovo je bio onaj momenat kada se smeješ samom sebi uz misli "idiote!". Najbolje objašnjenje narodne: "čovek se uči dok je živ, pa opet glup umre".

Ne znam je li ovo "opšte poznato" pa sam samo ja to propustio, ali vidim da mnogi iz, barem mog, okruženja nisu imali pojma. Naravno, Google sve zna.

Elem, primećivao sam da neki šrafovi ne pasuju dobro sa filips ("krstastim") šrafcigerima. Na mnogim električnim uređajima, motorima i delovima za bajseve - uglavnom japanske proizvodnje. Jedinica je premali, dvojka prevelik. Često sam se služio manjim ravnim šrafcigerima, jer čak i oni bolje hvataju te šrafove od "krstaka". Gledanjem oblika šrafa, jasno mi je bilo da nije u pitanju pozidrajv, ali mi nije bilo jasno zašto su japanci tako loše napravili šrafove. Do pre neki dan.

Ovde je to najlepše objašnjeno, koji sve standardi postoje.

http://www.instructables.com/id/When...ot-a-Phillips/

Ovako izgledaju odgovarajući šrafcigeri (jedan primer):
https://www.vesseltools.com/handtool...it-p123-detail


Još jedna zanimljiva stvar je da nisu ni svi "philips" bitovi (nastavci za šrafcigere sa izmenjivim vrhom i električne) isti. Neki su bliže "JIS" standardu, drugi Filipsu. Ovo važi pri poređenju nepohabanih bitova i šrafcigera. Problem je što proizvođači obično ne stavljaju napomenu da su njihovi vrhovi "JIS" kompatibilni.


Brušenje (turpijanje, ravnanje) vrha filips šrafcigera/bita može donekle da popravi stvari, ali nije to-to. Nabavka odgovarajućeg bita, ili šrafcigera je bolje rešenje, pogotovo kod šrafova koji traže veću silu odvrtanja/zavrtanja (zapekli na primer).
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 18:32   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Kada "filips" ("krstak") nije "filips 😊

Uzmeš lijepo na netu komplet 746 in 1, pun k nastavaka za šrafcigere i jedan metalni dio u koji se umeću. Nisu skupi, par dolara set.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 18:42   #3
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Kada "filips" ("krstak") nije "filips 😊

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Uzmeš lijepo na netu komplet 746 in 1, pun k nastavaka za šrafcigere i jedan metalni dio u koji se umeću. Nisu skupi, par dolara set.


Par dolara je cena za jedan srafciger, ili 5-6 bitova, ako se trazi iole pristojan celik i izrada - barem po mom dosadasnjem iskustvu.


Poslato sa sokocala mobilnoga
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 20:33   #4
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Kada "filips" ("krstak") nije "filips 😊

Ukucaš na Aliexpressu ili Ebayu pa ćeš vidjeti šta sve ima za 2-5 dolara. Imam takav jedan set i o tome koliko je "iole pristojan" govori činjenica da je njime otvoren bogotac laptopa, brdo telefona i gomila drugih uređaja, nikad kvara ni pucanja, što se ni inače ne dešava osim ako nisi ruljak koji ne zna odvrnuti šaraf pa za to krivi isključivo alat.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 20:49   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Kada "filips" ("krstak") nije "filips :)

imaš i kod kineza u prodavnicama
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 20:52   #6
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Kada "filips" ("krstak") nije "filips 😊

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Ukucaš na Aliexpressu ili Ebayu pa ćeš vidjeti šta sve ima za 2-5 dolara. Imam takav jedan set i o tome koliko je "iole pristojan" govori činjenica da je njime otvoren bogotac laptopa, brdo telefona i gomila drugih uređaja, nikad kvara ni pucanja, što se ni inače ne dešava osim ako nisi ruljak koji ne zna odvrnuti šaraf pa za to krivi isključivo alat.
Moje iskustvo je da velika većina jeftinih alata loše podnose iole veću silu i lošije naležu na šrafove (lakše "ispadaju").

Što je manja sila koja se primenjuje i što je manje važna brzina u radu, to se ovaj problem manje ispoljava.

Aliexpress roba je uglavnom mačka u džaku. Ako nabodeš konkretnu seriju koja je dobra, to vredi vijati, ali bez preporuke nekog ko je probao (i traženja baš tog seta), veći je rizik da se "baci novac".

Kažem, barem moje dosadašnje iskustvo. Ne prodajem alat, samo ga koristim, da ne bude zabune.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 21:12   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Kada "filips" ("krstak") nije "filips 😊

Uzmeš garnituru sa namagnetisanim vrhom i nema nikakvog ispadanja, ni iz ležišta ni iz ruku, ni deformisanja alata ni lomljenja šarafa. "Mačka u džaku" ima brendove, pa ako si radio s alatom onda znaš šta je Unior, Mak!ta (obrnuto "i" da ne forum ne detektuje kao bad word), DeWalt, Schneider, Cobra, Einhell, Salamander, Bosch, Cat itd itd. pa proberi sam, a ne važi baš u svemu pravilo "koliko para toliko muzike", jer i masa nebrandiranih Kineza koji se probijaju na tržište štanca kvalitetnu robu da bi razbila stereotip o kineskoj robi kao najgorem smeću. Tako imaš Xiaomi koji pravi telefone, televizore, auta, aparate za zavarivanje, alat za preciznu i drugu mehaniku itd itd. Najlakše je "baciti pare", ali je lako i kukati iz fotelje bez osnova i bez da si uopšte probao nabaviti takvu jednu garnituru.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 21:17   #8
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Kada "filips" ("krstak") nije "filips 😊

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Uzmeš garnituru sa namagnetisanim vrhom i nema nikakvog ispadanja, ni iz ležišta ni iz ruku, ni deformisanja alata ni lomljenja šarafa. "Mačka u džaku" ima brendove, pa ako si radio s alatom onda znaš šta je Unior, Mak!ta (obrnuto "i" da ne forum ne detektuje kao bad word), DeWalt, Schneider, Cobra, Einhell, Salamander, Bosch, Cat itd itd. pa proberi sam, a ne važi baš u svemu pravilo "koliko para toliko muzike", jer i masa nebrandiranih Kineza koji se probijaju na tržište štanca kvalitetnu robu da bi razbila stereotip o kineskoj robi kao najgorem smeću. Tako imaš Xiaomi koji pravi telefone, televizore, auta, aparate za zavarivanje, alat za preciznu i drugu mehaniku itd itd. Najlakše je "baciti pare", ali je lako i kukati iz fotelje bez osnova i bez da si uopšte probao nabaviti takvu jednu garnituru.
Sve se slažem. Sve je tačno što kažeš. Ono što ja govorim je da kad gledaš (i kupuješ) "Kineza", nisi unapred siguran kakav kvalitet je u pitanju. U tom smislu je "mačka u džaku".

Takođe, ispadanje alata ne mislim u smislu da padne šraf, nego da se prilikom jačeg odvrtanja/zatezanja neki alati bolje drže, a neki lakše ispadnu.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 21:43   #9
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Kada "filips" ("krstak") nije "filips :)

Ja sam kupovao te sitne šrafcigere nekoliko komada, od nekih za 50 din, onda neki kao malo bolji i na kraju jedan lep set kod kineza sa sve futrolom, ima baš sitnih i ako nije baš odgovarajući šrtafciger oće da iskače, ali imam više veličina i onda promenim za drugi i radi bez greške, i kvalitet je dobar, ovi od 50 din su mi se pokrivili
Zato i kažem idi kod kineza u radnju pa razgledaj šta ima ako ti treba malo bolji alat kupi najskuplji..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2018, 10:41   #10
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Kada "filips" ("krstak") nije "filips :)

Za alat - svako bira sebi i za sebe. Suština posta (teme) je bilo skretanje pažnje da nisu svi "krstaci" isti - na šta računam da vredi obratiti pažnju.

Moje iskustvo sa raznim alatima je takvo da: što se više novaca da, to je veća verovatnoća da će alat biti dobar. Da, može se naći i jeftin, a da je OK, isto kao što ima i skupih koji nisu baš najbolji (loša izrada, ili nepraktičan dizajn - češće). Opet, "markirani" i skuplji su sigurniji.

U tom smislu, još se nikad nisam pokajao zbog kupovine skupljeg alata, dok sam sa jeftinim puno češće imao situacije da mi je muka kad god koristim taj alat i da jedva čekam da ga zamenim. Ima izuzetaka, ali retkih. Pri tome nemam snobovski pristup, uvek gledam da uzmem najjeftinije što zadovoljava, slušajući preporuke i pozajmljujući na probu pre kupovine kad je moguće.

Dobar alat takođe često štedi i vreme (uz isti, ili bolji kvalitet urađenog posla), što je važno za servise, manje bitno za kućne "uradi sam" popravke - zarada po satu direktno utiče na mesečnu platu, a na nju u velikoj meri utiče brzina.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Relja na korisnoj poruci:
Aibo (4.1.2018)
Stara 4.1.2018, 14:19   #11
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Kada "filips" ("krstak") nije "filips :)

Oko kvaliteta alata moram da se složim sa Reljom, taj jeftin kineski sa puno bitova za par dolara je hobi varijanta i npr. meni dovoljan za 99% kućnih potreba pa uglavnom takav koristim.

Sa druge strane, pošto sam radio u servisu uređaja gde su umeli da stižu i do 30 god neotvarani primerci... ti jeftini šrafcigeri se zamrlje posle par korišćenja i bez dobrog alata možeš samo da plačeš ili da razbušiš šrafove. Da ne pominjem kada se ide na teren... Pa ja moram u nepoznatom gradu, ponekad u komšijskim državama, da tražim i kupujem nov alat da bih mogao da završim posao. Sve jer su u firmi hteli da uštede par desetina evra na alatu.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2018, 2:23   #12
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Kada "filips" ("krstak") nije "filips 😊

Za servise i dugo korištenje najbolji su električni odvijači (DeWalt, Schneider, Unior, Cobra) sa kojima se najbrže i najbolje odvrću zapekli ili pohabani šarafi, a "gazdama" servisa koji štede na takvom alatu treba glave poodvrtati ili im uvaliti krš alat da se sami pate s njim.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2018, 3:03   #13
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Kada "filips" ("krstak") nije "filips :)

Stvar je u tome sto tako mali srafovi najcesce ni ne mogu da se stegnu dovoljno snazno da bi se srafciger zamrljao, makar od dzezve pravljen. Stoji to da oni nisu idealni, i da se neki zamrljaju cak i od nepretegnutih srafova, medjutim alternativa nije najprihvatljivija, osim ako vam ne donose kamaru para - Set od 5 kvalitetnih Wiha srafcigera moze da bude 50 e, a u sve to imate Phillips, Posidrive, JIS, Torx, Hex... a onda idu i svi drugi sitni alati.

Imam kineze, set od 6 za 50 din, i onaj sa bitovima, 100 dinara, dosad su se pokazali odlicno cak i sa nesto tezim poslovima. Super je Wiha i Wera, ali da ne preterujemo.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Strider na korisnoj poruci:
LoneWolf (5.1.2018)
Stara 5.1.2018, 9:33   #14
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Kada "filips" ("krstak") nije "filips :)

Kvalitetan alat je kvalitetan alat, kupio sam prošlog proleća više Wiha šrafcigera i ne može da se uporedi sa kineskim po stepenu oštećenja za to vreme, a i po stepenu udobnosti u radu.

Tu su negde (za klasu ispod) i ProLine i Unior koji definitivno nije ono što je bio (ili bar što pričaju da je bio) za vreme SFRJ.

E sad, što se tiče konkretno alata za otvaranje i za rad oko elektronike, malih odvijača i bitova, ako nećete teške kineze, imate iFixit komplet, dosta različitih bitova i od pristojnog čelika (6150) napravljen. A imate i plod saradnje Wiha + Šaomi, od S2 alatnog čelika, koji se uglavnom koristi za čekiće i dleta. Najviše mi se dopada ova fensi kutijica Planiram da kupim nešto od ovoga, jer sam do sada bar 3 kineska kompleta upropastio (ili pogubio delove, jednostavno im pukne kutijica i poispadaju negde).
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2018, 11:03   #15
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Kada "filips" ("krstak") nije "filips :)

Kvalitetan alat se obično kupuje jednom, često i nasleđuje (i prenosi).

Što se Uniora tiče - bio je i ostao solidan hobi alat. Neke stvari prave da su malo bolje, neke malo lošije. U principu: najjeftinije što išta valja. Mada su im klešta, papagaj pogotovo, nešto lošija, na primer.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Relja na korisnoj poruci:
LoneWolf (5.1.2018)
Stara 5.1.2018, 20:54   #16
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Kada "filips" ("krstak") nije "filips :)

Uzeo pre 10ak godina neki komplet preciznih srafcigera, trebalo bi da su titanijumski bitovi. Dusa me boli sto sam slomio dva nastavka (ja kreten, hteo da ih koristim kao mali pajser, krti su, ne krive se kao ovi obicni). Zato su sami vrhovi kao prvog dana, odvrtao sam svakakve zapecene srafove. Trazio sam skoro da uzmem takav komplet (mislim da ima 10 ili 12 bitova, pola su bili torx bitovi a druga polovina philips i ravni, dva ravna sam slomio), ali ne nadjoh kod nas nesto slicno...
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2018, 21:45   #17
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Kada "filips" ("krstak") nije "filips :)

Čovek pita potpuno nešto drugo. U pitanju su fabrički standardi koje fabrika zadržava za sebe i dodeljuje precizan alat svojim ovlašćenim servisima. Zato postoji to između koje ne odgovara standardizovanim šrafcigerima, odvijačima ili kako već...
p.s. A što se standardnog alata tiče Facom i nema brige doživotna garancija...
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li su stare igre bile zabavnije? Sasa92 Stare igre 671 11.10.2023 0:34
So, I was bored as hell... Great_Sun_Jester Role-Play 5 5.11.2010 19:18
Arilienta Andross Pravljenje igara 402 17.5.2010 14:01
Zar nije postalo dosadno? miša topola Brbljaonica 15 13.4.2009 15:13
Kada uključim kompjuter: CMOS SEting Wrong! Melody Kvarovi 12 3.8.2008 17:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com