Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.3.2009, 16:13   #1
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Plavi ekran i resetovanje računara

Imam sledeću konfiguraciju (tek par nedelja u mom vlasništvu): Gigabyte GA-M55S-S3. Amd Athlon LE-1600 (2200GHz,128KB L1 i 1024KB L2), nVidia gForce 7300, HDD Maxtor 6V080E0 SATA II, 2 x Kingston 9905316-005.A04LF od 1GB na 667 i napajanje od 400 (ne znam koje je ali hladno-ne greje se i naponi su ko „zakucani“ kolko su stabilni, tj ne variraju uopšte a evo nihovih vrednosti:

Informacije o senzoru
Tip senzora ITE IT8716F (ISA 290h)
Tip GPU senzora Diode (NV-Diode)
Kućište je otvoreno Ne

Temperatura
CPU............................25 °C (77 °F)
Aux.............................25 °C (77 °F)
GPU dioda..................64 °C (147 °F)
Maxtor 6V080E0........34 °C (93 °F)

Hladnjaci
CPU................1380 RPM
MB..................2885 RPM (ovaj sam, zapravo, postavio na glupu vrelu grafičku, jer je u idle-u, bez kulera, na jedno 80 stepeni C)

Naponi
CPU jezgra............1.26 V
+2.5 V ....................1.82 V
+3.3 V ....................3.26 V
+5 V ....................4.92 V
+12 V ....................12.29 V
+5 V Standby .........4.87 V
VBAT baterija.......3.01 V

Moj problem je što mi, retko ali ipak, iskače plavi ekran sa porukom „Beginning dump of physical memory“ što me zabrinjava. Ali dešava se i da se komp zamrze u toku rada, evo baš juče, dok sam radio serch sa programom „File Recover“ da bih povratio obrisani file, a ranije mi se desilo isto pri RAR kompresiji, mada se, čini mi se, desilo, jednom, i pri običnom kliktanju i otvaranju foldera. Posle ovog zamrzavanja jedino reset na dugme pomaže, jer ako čekam duže vreme, a jednom jesam, opet iskoči onaj plavi ekran pa ako i tu čekam, komp se sam resetuje. Skenirao sam HDD, HDD Regeneratorom i nema ni jedan bad sector. E sad, imam Everest Ultimate Edition 2006 (ovo gore je njegov „senzor“ a potpuno je identično pokazivanje i u Bios-u) i kad god iz padajućeg menija Tools, sa njegove komandne linije, izaberem opciju „System stability test“ i čekiram opciju „stress local discs“ a ostale za CPU i ostalo odčekiram, test ne prođe već posle oko 1,5 minuta iskoči plavi ekran sa nekakvom porukom preko pola ekrana a koja se završava sa „Beginning dump of physical memory“, a ispred koje nisam stigao sve da pročitam, ali piše nešto kao: ako je ovaj ekran prvi put iskočio resetujte komp, ako se češće pojavljuje povadite sav novoinstalirani hardver pa pokušajte tako, ili proverite novoinstalirani software...
Kako da budem siguran o čemu se radi i da je moja pretpostavka da je to HDD, tačna, čime da ga sigurno testiram? Da nije nešto iz moje konfiguracje nekompatibilno sa ostalim...? Ja bih kupio novi HDD ali se bojim, možda nije u tome problem pa sam džaba bacio novce na pogrešnu stvar...
Da li je neko imao ovakav ili sličan problem i šta je bilo po sredi?

Hvala unapred
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.3.2009, 17:17   #2
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Plavi ekran i resetovanje računara

Moguce da imash neke bad sectore na HDD-u, najsigurniji cemo biti ako slikash taj BSOD i postujesh ovde.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
donboske (16.3.2009)
Stara 14.3.2009, 18:25   #3
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Plavi ekran i resetovanje računara

Iz licnog iskustva sumnjam na dve stvari,hard diskovi sata 2 imaju jako osetljive "konektore" koji i na najmanji trzaj znaju da gube struju ili protok podataka ka hardu,neko ce mi se smejati ali kod mene je to dokazano.
Drugo moze biti los drajver za neki od PCI uredjaja na tvojoj ploci,kod mene je modem (dial up) blokirao dizanje sistema,pa sam dzaba 5 puta rusio sistem a on je u stvari savrseno radio samo modem blokirao boot.
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Markonije na korisnoj poruci:
donboske (16.3.2009)
Stara 16.3.2009, 13:23   #4
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Plavi ekran i resetovanje računara

Pa kao što rekoh HDD Regenerator je radio satima ali nije, hvala Bogu, našao niti jedan bad sector, pa ipak sam ja taj komp, iako polovan, kupio iz servisa koji radi i "satro za novo" pa ne bi mi oni uvalili neispravnu komponentu a pogotovo HDD jer ih česo posećujem pa znaju da se toliko razumem da mogu provalim bedsektoraša.
Uglavnom mi komp zamrzne kad, zbog nestrpljivosti, počnem da otvaram program za programom ne čekajući da se ovaj prethodni otvori do kraja, a dok, istovremeno snimam preko TV kartice sa VHS-a ili radim RAR kompresiju, a samo jednom je to bilo dok sam otvarao explorere. A plavi ekran mi iskače samo kad uključim onaj test u everestu (stress local discs) i bojim se da ga ponovo pustim i prepišem ekran jer mi je zadnji (i drugio po redu) put Windows ispravljao greške u fajl sistemu a i reg baza mi je bila delimično oštećena, bojim se da, možda ne oštetim disk?
A da nije napajanje, senzor pokazuje da su vrednosti napona super stabilne i ne variraju uopšte za razliku od onih na starom kompu gde su se neprekidno menjali za čak i do 0,5V (a naradio se on tako 5god i još radi), ja sam zato dao izveštaj everest-senzora, tačnije zbog odstupanja od potrebnih vrednosti, evo npr. ovaj napon: +2.5 V ....1.82 V puno odstupa ako stabilan?
Napajanje je, mislim da sam gore već napisao, 450W i uopšte sa ne greje.
Sadržaj plavog ekrana je uobučajan (a ako kažete da smem da pustim onaj test, bez posledica po hardver ja ću ga i doslovno prepisati), kaže da ako se dogodio prvi put, da samo restartujem sistem, ako nastavi da se javlja da povadim sve PSIO uređaje isključim keš procesora (ili tako nešto) pa probam onda, ili da proverim novo ubačeni hardver kao i softver. Taj ekran ostaje, možda minut, a onda se na kraju teksta pojavi "Beginning dump of physical memory" i tada se komp resetuje sam od sebe. Nakon ovoga se vrši chkdsk ili (prvi put od 2 kako sam ulkučio taj test) samo se resetuje i uključi.
Ovo što reče Markonije je tačno, ovi SATA konektori su užasni koliko nisu sigurni i konzistentni, a takođe i to za modem, moji drugar kupio novi komp (niže klase kada su proizvođači u pitanju), te kad god se konektuje zamrne mu komp isto kao kod mene, ponekad se desi da uspe da se malo zadrži na netu, ali nakratko pa zamrne. Ja sam predpostavio da je (dialup) modem, jer u toj radnji gde je kupio znam čoveka, voli da uvaljuje, a i kod njega od 10 modema jedva 4, 5 rade, tako mu ja stavim neki stari modem i evo radi.
I kod njega a primetio sam i kod mene, da li je kućište ili šta šroblem, ali kao da oni otvori za PSI uređaje ne odgovaraju u potpunosti slotovima, mislim na pravac. Namestim ja karticu u slot ali kad pogledam, ona deluje krivo u odnosu na otvor na kućištu, pa onda, za par milimetara ili iskrivim onaj metalni deo koji nosi karticu, ili samo stavim poklopac i on je malo pritisne, za milimetar, dva. Bojao sam se i zbog ovoga, da i to može da bude loše, mislim to da kartica bude pod fizičkim opterećenjem ili, ne daj Bože, ne legne dobro u slot.
Jel mislite da probam da očistim konektore na HDD-u alkoholom i štapićem za uši, promenim konektor za napon sa onim drugim koji visi slobodno, te probam onda, a ako se opet pojavi da li da izbacujem TV karticu i modem pa probam tako. Test CPU i mnemorije je prošao dobro (mislim na ovaj stres test iz everesta, obzirom na stabilnost). Imam Hiren's 9.7. jel ima tu alata pomoću kojih mogu da ispitam hardver i koji su?
HDD mi nije prazan, ali ako treba nareckaću podatke s njega. Ionako sam mislio da odradim low level format sa power max-om, pa da sa partition magicom napravim particije (sistemsku od 15GB i ostalo oko 62GB).
Predlozi?
Hvala puno
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.3.2009, 21:22   #5
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Plavi ekran i resetovanje računara

Dakle, evo ovako, komp radi, i evo već danima super, bez zamrzavanja. Zamrznuo mi je kod nekih konverzija (kao što sam već napisao) par pute (jednom ili dvaput). Ali kod stress testa koji sam pomenuo u prvom postu – UVEK. Dok ide test, HDD krči pomalo (inače je tih, meni su svi Maxtori bili tihi), test se nastavlja i kad stigne na oko 45 sekundi, zakoči, zatim, nakon 10-ak sekundi se otkoči, test se nastavi par sekundi a zatim, bum, „blue screen of dead“ sa sledećom porukom:

»A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damage.A process or thread crucial to system operation has unexpectedy exited or been terminated.
If this is the first time you’ve seen this stop error screen, restart your computer. If this screen opears again, fallow these steps:
Check to make sure any new hardwarw or software is properly installed.
If this is a new installation, ask your hardwarw or software manufacturer for any Windows updates you might need.
If problems continue disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing. If you need to use safe mode to remove or disable components, restart your computer, press F8 to select advanced startup options, and then select safe mode.

Technical information:
*** stop: 0x000000F4 (0x00000003, 0x899E3020, 0x899E3194, 0x805FA7A8)
Nakon 10-ak sekundi pojavi se i: Beginning dump of physical memory.«

Nakon retstarta (ručnog) Windows je radio „check disc“ na neuobičajen način, našao je neke neispravne zapise koje je delete-ovao, a zatim upisao nove, kolko sam uspeo da pročitam dok su slova preletala ekranom za vreme ček-diska.

Napokon uspeh da prepišem sadržaj, a restartovao se jer sam zaboravio da isključim opciju za auto restart koju, inače, uvek po instalaciji Wina gasim, šta ću, desi se.
Ako neko može, molim pomozite da protumačimo problem.
Hvala
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.3.2009, 16:03   #6
donboske
Član
 
Član od: 14.2.2009.
Poruke: 38
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Plavi ekran i resetovanje računara

Bar neku ideju, preporuku čime i kako da testiram hardver ili ideju o tome da li je hardver ili drajveri... Ja sam google-a koliko sam mogao i znao, ali sam baš početnik a i engleski mi je slab (i tu sam tek početnik). Neki uput na neku temu, link...
Please
donboske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Plavi ekran slaven Kvarovi 2 23.11.2008 21:26
Plavi ekran smrti i resetovanje rudar Kvarovi 27 20.11.2008 18:50
plavi ekran smrti sasha015 Operativni sistemi 2 29.8.2008 12:55
Plavi ekran posle instalacije USB ADSL modema patche_82 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 8.6.2008 22:43
Sta je plavi ekran u windowsu? yahhoo Kvarovi 15 11.1.2008 4:14


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com