Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.6.2007, 1:16   #1
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom RAID, Memory Controller i Hyper Transport

Imao bih 3 pitanja o hardware-u ako bi neko bio ljubazan da mi detaljnije odgovori ili da me uputi na neki domaci sajt gde bih mogao da se informisem o onome sto me interesuje, (slab sam sa engleskim)
1. Interesuje me sta je to RAID i sta pretstavlja povezivanje Hard diskova u RAID mod, tj. sta se tu razlikuje od uobicajenog povezivanja
2. Takodje bih voleo da znam sta je i cemu sluzi i "Memory Controler" koje ploce ga imaju i sta je tu najbitnije
3. I na kraju me interesuje sta je Hyper Transport i kako funkcionise
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2007, 1:41   #2
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Arrow Re: RAID, Memory Controller i Hyper Transport

1. Ovde imas sve na srpskom.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku A M G na korisnoj poruci:
Win32 (3.6.2007)
Stara 3.6.2007, 1:54   #3
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: RAID, Memory Controller i Hyper Transport

Ok ovim sam vise nego zadovoljan, znachi RAID mu je nesto kao Lopov za vise Hard diskova, jos da dobijem odgovore na druga 2 pitanja i onda cu biti zadovoljan
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2007, 8:29   #4
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: RAID, Memory Controller i Hyper Transport

Steta sto si los sa engleskim, na wikipediji postoje dva odlicna clanka za tvoja pitanja. Mozda neko iz tvoje okoline moze da ti prevede

http://en.wikipedia.org/wiki/HyperTransport

http://en.wikipedia.org/wiki/Memory_Controller

Ukratko, HyperTransport je magistrala za prenos podataka, koristi je veliki broj proizvodjaca raznih komponenti.
Memorijski kontroler, kao sto mu i ime kaze, predstavlja cip na maticnoj ploci (ili cak integrisan u sam procesor) zaduzen za upravljanje podacima ka i od memorije.

Ovde imas jedan overklokerski FAQ na srpskom, mozda ti pomogne u razumevanju.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Win32 (3.6.2007)
Stara 3.6.2007, 17:48   #5
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: RAID, Memory Controller i Hyper Transport

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Steta sto si los sa engleskim, na wikipediji postoje dva odlicna clanka za tvoja pitanja. Mozda neko iz tvoje okoline moze da ti prevede

http://en.wikipedia.org/wiki/HyperTransport

http://en.wikipedia.org/wiki/Memory_Controller

Ukratko, HyperTransport je magistrala za prenos podataka, koristi je veliki broj proizvodjaca raznih komponenti.
Memorijski kontroler, kao sto mu i ime kaze, predstavlja cip na maticnoj ploci (ili cak integrisan u sam procesor) zaduzen za upravljanje podacima ka i od memorije.

Ovde imas jedan overklokerski FAQ na srpskom, mozda ti pomogne u razumevanju.
Isao sam i ja na Wiki ali eto ne znam bas puno engleski pa ne mogu bas sve a provalim, ajd da pitam barem jos nesto,Kako je kod nekih intel chipset-ova FSB 800MHz a kod AMD-a 200MHz , sta je tu real takt i kako se to izracunava, kad bi neko to obajsnio bilo bi sjajno
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2007, 13:53   #6
DALIBOR
Član
 
Član od: 25.3.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: RAID, Memory Controller i Hyper Transport

Raid ti je sistem povezivanja dva ili vishe hard diskova koji ti omogucava
upis podataka na recimo dva hdd odjednom tj. pola podataka na jedan hdd pola na drugi gde se dobija neznam tacno ali otprilike dupla brzina.
Ja koristim radid tip 0 , znaci upis po pola podataka za svaki disk stim sto hdd moraju biti iste velicine u mom slucaju dva puta 250 gb.
Brzina koju sam dobio tom prilikom je kako se meni barem cini jer radim sa ogromnim materijalima je skoro dupla.
Znaci nije samo lopov kako ti kazes jer raid radi i sa ide i sa sata sistemima tj. zavisi sta ti ploca podrzava.
DALIBOR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 0:10   #7
fragman
Član
 
Član od: 27.6.2006.
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: RAID, Memory Controller i Hyper Transport

Kod mene su nekakva Jmicron raid podesavanja... Cemu sluzi i kakva je razlika izmedju raid-a, Jmicron raid-a, Silicon Image raid-a i EZ Backup raid moda? PS. Imam sva ta podesavanja u bios-u i hteo bih da podesim 2 hdd-a u raid rezim. Hvala unapred.
fragman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2007, 17:42   #8
DALIBOR
Član
 
Član od: 25.3.2006.
Poruke: 41
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: RAID, Memory Controller i Hyper Transport

To su ti sve sistemi za razne tipove raid veze. Verovato su ti podrzani svi tipovi raid veza recimo dva ide diska preko jednog od navedenih sistem ili dva sata diska preko drugog sistema. U principu pokusacu da ti objasnim kako da napravish raid vezu dva sata hdd.To isto se moze primeniti i na ide diskova. Za raid sistem tipa 0 sto zanaci da oba doska pisu po pola podataka podrebno je imati dva ista hdd. Prvo se u biosu podesi raid.Neznam tacno koju plocu imas ali sigurno ces naci to podesavanje.Znaci stavka umesto ide ili sata mora pisati raid. Ubacis windows i vec pri pocetku bootovanja windowsa pritisnes opciju f6 kad pita raid scsi drajver. Taj drjver najverovatije ti je flopi disku a ako nije onda ti je drajveru od ploce , verovato pise stavka make disc, znaci da kreiras flopi disk. Kad napravis flopi u toku insalacije windowsa kao sto sam rekao f6 i on ce ti traziti drajver ti ubacis flopi instaliras taj drajver
i onda je sve ostalo normalno ko kod obicog diska kreiras paricije itd itd.
Malo sam ti mozda amaterski objasnio ali se nadam da ces uz malo eksperimantisanja dobiti zeljeni rezultat. U principu nemas sta da pokvaris osim sto ces izgubiti malo vremena dok to napravis ali rezultat toga je extra brzina stim kad ti pukne jedan hdd tj. pokvari se ili nesto slicno gubis podatke i na drugom disku jer nezaboravi oni pisu po pola podataka svaki.
DALIBOR je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2007, 17:01   #9
fragman
Član
 
Član od: 27.6.2006.
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: RAID, Memory Controller i Hyper Transport

Hvala, sve sam razumeo, odlicno objasnjeno!
fragman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Letnje kuliranje: TT BigTyp or CM Hyper TX vs CM Hyper 6 zokocx Osnovne komponente 25 24.6.2007 16:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com