Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.9.2007, 16:05   #1
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Thumbs up Poziv za korisnike iz Crne Gore

Shodno prestanku postojanja zajednice Srbije i Crne Gore neminovno mora doci i do tehnickih problema i sa stvarima koje su daleko od politike. Tako se javio problem sa rasporedom tastature i dobijanju novih kodova rs i me. Sa tim u vezi, potrebna je relevantna osoba iz Crne Gore koja bi se ukljucila u resavanje problema. Da ja ne bih previse detaljisao posetite http://www.linuxo.net/forum/index.ph....html#msg60031

Poslednja ispravka: GoranSTX (16.9.2007 u 18:00)
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2007, 21:22   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Cisto da objasnim: ja nemam veze sa ovom akcijom, vec pokusavam da pomognem postovanjem na ovom forumu za koji znam da posecuju i clanovi iz Crne Gore.
Takodje pozivam clana koji mi je dao rep (neutralan tj. sivi) na prethodnu poruku da mi se javi na PM jer mi je napisani komentar, u najmanju ruku - nejasan

Hvala.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2007, 13:13   #3
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

"Sive reputacije" poticu od clanova koji imaju manje od 50 poruka, pa je verovatno od nekog vrlo frishkog.
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2007, 18:43   #4
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Citat:
Shang Tsung kaže: Pregled poruke
"Sive reputacije" poticu od clanova koji imaju manje od 50 poruka, pa je verovatno od nekog vrlo frishkog.
To mi je jasno, ali mi taj lik nije jasan... A posto je "sivi" rep ne mogu da provalim jel nesto zamera na ovu temu ili ne (a nece ni da se javi na PM)?
Mozda se nisam postavio kako treba u vezi sa ovom temom da pa probam da se objasnim, iako sam dao link ka pravom mestu?
Urke, brisi ovu temu ako mislis da nesto nije na mestu... (znas i sam da ovde dolazi vise clanova iz CG nego na linuxo, gde je Caslav postavio temu)

Ovo je sve tako konfuzno...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2007, 0:02   #5
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Nisam siguran da sam razumeo,ali to bi značilo da pored srpskog jezika stoji zastava C.Gore i ME.Ili bi postojala posebna oznaka za crnogorski jezik?
Sada su aktuelne političke debate o jeziku u C.Gori,i mislim da linux-zajednica ne treba da učestvuje u tome.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2007, 0:24   #6
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Citat:
paterfamilias kaže: Pregled poruke
Nisam siguran da sam razumeo,ali to bi značilo da pored srpskog jezika stoji zastava C.Gore i ME.Ili bi postojala posebna oznaka za crnogorski jezik?
Sada su aktuelne političke debate o jeziku u C.Gori,i mislim da linux-zajednica ne treba da učestvuje u tome.
Stvar je cisto tehnicke prirode. Svaka drzava ima svoju oznaku i zastavu. Sada to treba implementirati. Ovo stvarno nema veze sa politikom...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2007, 16:05   #7
mr.marvin
Član
 
Član od: 28.4.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 435
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 112 puta na 81 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

SR (CG - latinica)
SR (CG - cirilica)

Problem rjesen. Pa zaboga pogledajte kako je to uradjeno za engleski, francuski, spanski... Neka bude tako dok po Ustavu CG ne bude drugacije, nije poslije tesko promjeniti ta dva karaktera.
mr.marvin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2007, 20:02   #8
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Citat:
paterfamilias kaže: Pregled poruke
Ili bi postojala posebna oznaka za crnogorski jezik?
Sada su aktuelne političke debate o jeziku u C.Gori,i mislim da linux-zajednica ne treba da učestvuje u tome.
Ne postoji crnogorski jezik, vec ijekavsko narjecje srpskog. Bez obzira sta ce pisati u Ustavu.

Izvinjavam se na off topicu.

Sto se tice samog topica, Linux u Crnoj Gori je vrlo slabo zastupljen i tesko se dolazi do distribucija i dostupnog softvera. To vazi i za ovaj forum, kada se radi o clanovima iz Crne Gore, ja nisam primjetio da je neko od nas uopste orijentisan na Linux.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Dimo na korisnoj poruci:
darko90 (3.10.2007), Marko069 (20.9.2007), Nicolas (20.9.2007)
Stara 19.9.2007, 20:18   #9
mr.marvin
Član
 
Član od: 28.4.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 435
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 112 puta na 81 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Mozda je bolje da ovo predje u off-topic, jer je tema na ivici da postane politicka.

@Dimo
U potpunosti se slazem - do Linuxa u CG je izuzetno tesko doci. U gradu gdje zivim nisam uspio naci niti jednu distribuciju, a nemam brzu vezu da je skinem sa neta. Ukoliko znas gdje bi se Linux mogao naci u Nk ili Pg, ostavi informaciju ovdje, ili na private, ako mislis da je bolje.
mr.marvin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2007, 20:30   #10
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Moraću vas dvojicu da demantujem Letos sam u Herceg Novom bio kod gospodina Ćapina, zapravo primarno kod Miloša (moderator je na ovom forumu) i njih dvojica na svojim laptopovima i desktopu koriste GNU/Linux OS.

Nego, nema ovde nikakve politike. Jednostavno, potrebno je definisati stvari kako bi funkcija radila ono što treba. Naime, ternutno, kako je to Časlav pomenuo na Linuxo forumu, kada se izabere srpski raspored (bilo ćirilica ili latinica) umesto trobojke stoji siva pozadina. Razlog je privremeni prelazak na CS lokalitet u bliskoj prošlosti. Posle razdvajanja Srbije i Crne Gore nastaju problemi jer za faktički isti jezik treba odvojiti posebne lokalitete (RS i ME).

Da bi to moglo da se uradi, Freedesktop momcima potrebna je „dozvola[ od korisnika iz Crne Gore da to može da se uradi i da je skraćenica ME zaista prihvaćena (čisto ispunjavanje volje obe ugovorne strane, kada ovu situaciju uporedimo sa Ugovorom).

Dakle, nema politike niti naglabanja, samo korisnici iz CG treba da potvrde i kažu koji sve rasporedi treba da uđu u crnogorsku tastaturu jer korisnici iz Srbije nemaju nadležnosti da to urade. Zato se potrudite da vas nekolicina animira ostale i da vi date svoj sud o celoj priči na relevantnom mestu.

Gorane, tema ima smisla, veoma, a to ko ti je i kakvu reputaciju dao ne treba da obraćaš pažnju, barem ne previše. I onako si „nebrušeni dijamant“
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
GoranSTX (19.9.2007)
Stara 19.9.2007, 20:37   #11
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Moraću vas dvojicu da demantujem Letos sam u Herceg Novom bio kod gospodina Ćapina, zapravo primarno kod Miloša (moderator je na ovom forumu) i njih dvojica na svojim laptopovima i desktopu koriste GNU/Linux OS.
Pa, Linux su lako mogli da dobiju uz laptop, sto je vrlo moguce (posebno ako imaju Acer ili FS laptopove, koji vrlo cesto daju svoje distribucije uz proizvode). Ali generalno kazem, jako je slabo taj operativni sistem zastupljen, ja ne pamtim evo koliko sam kompjutera obisao, sto prijateljima, sto nepoznatim ljudima, da sam vise od dva puta naisao na Linux.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2007, 21:06   #12
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Pa, Linux su lako mogli da dobiju uz laptop, sto je vrlo moguce (posebno ako imaju Acer ili FS laptopove, koji vrlo cesto daju svoje distribucije uz proizvode). Ali generalno kazem, jako je slabo taj operativni sistem zastupljen, ja ne pamtim evo koliko sam kompjutera obisao, sto prijateljima, sto nepoznatim ljudima, da sam vise od dva puta naisao na Linux.
Detalja oko proizvođača se ne sećam, ali znam da su oni ručno instalirali Linux na njih. A verujem da nisi na mnogo Linuxa naišao u radu jer sam malo Linux korisnika sretao koji ne rešavaju sami hardverske probleme, a o softverskim da i ne govorim (ako su iole iskusniji korisnici ili imaju net). Ja sam svoju mašinu zadnji put u servis nosio novembra davne '97 (u čoveče, još malo pa 10 godina).
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2007, 0:12   #13
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Sto se tice samog topica, Linux u Crnoj Gori je vrlo slabo zastupljen i tesko se dolazi do distribucija i dostupnog softvera. To vazi i za ovaj forum, kada se radi o clanovima iz Crne Gore, ja nisam primjetio da je neko od nas uopste orijentisan na Linux.
Sorry for off...
Nije ni u Srbiji bogzna koliko bolje
Losa zastupljenost broadband-a je,po meni,velika(mada ne i jedina)prepreka popularizaciji linux-a pa i BSD sistema kao OS-va kojima je,da tako kazem,net prirodna sredina
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2007, 13:29   #14
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Citat:
mr.marvin kaže: Pregled poruke
U potpunosti se slazem - do Linuxa u CG je izuzetno tesko doci. U gradu gdje zivim nisam uspio naci niti jednu distribuciju, a nemam brzu vezu da je skinem sa neta. Ukoliko znas gdje bi se Linux mogao naci u Nk ili Pg, ostavi informaciju ovdje, ili na private, ako mislis da je bolje.
Pa porucis sa neta free, recimo Ubuntu...Posiljka ti stigne za oko 20 dana (iz Holandije valjda).
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Shang Tsung na korisnoj poruci:
mr.marvin (20.9.2007)
Stara 20.9.2007, 20:33   #15
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Nisam Linuxovac pa zato i ne zalazim ovde ali sam slučajno primetio ovu temu. Ne bih znao ko bi tačno mogao da pmogne ali evo i sajta od časopisa "Bit", prvi crnogorski IT magazin. Možda će oni moći da pomognu.

http://www.bit.cg.yu/index.php

Kontakt:

redakcija@bit.cg.yu
webmaster@bit.cg.yu

EDIT: Postavio sam link ove teme na Cafe del Montenegro forum.

http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=28490

Poslednja ispravka: hacker_aca (20.9.2007 u 20:40)
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku hacker_aca na korisnoj poruci:
GoranSTX (20.9.2007)
Stara 20.9.2007, 23:20   #16
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Citat:
mr.marvin kaže: Pregled poruke
U potpunosti se slazem - do Linuxa u CG je izuzetno tesko doci. U gradu gdje zivim nisam uspio naci niti jednu distribuciju, a nemam brzu vezu da je skinem sa neta. Ukoliko znas gdje bi se Linux mogao naci u Nk ili Pg, ostavi informaciju ovdje, ili na private, ako mislis da je bolje.
A ako neko od vas ili vaših prijatelja dolazi u BG, možemo da budemo u kontaktu pa da vam neko (npr. ja a možda još neko voljan sa foruma) pošalje par diskova. Ja koristim PCLinuxOS, a imam još nekoliko distroa (neke na CD-u, neke na DVD-u)
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Spawn BG na korisnoj poruci:
mr.marvin (21.9.2007)
Stara 21.9.2007, 17:05   #17
Vuckovic Veljko
Član
 
Član od: 29.7.2006.
Lokacija: Paradise city
Poruke: 240
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 28 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Ne postoji crnogorski jezik, vec ijekavsko narjecje srpskog. Bez obzira sta ce pisati u Ustavu.

Izvinjavam se na off topicu.

Sto se tice samog topica, Linux u Crnoj Gori je vrlo slabo zastupljen i tesko se dolazi do distribucija i dostupnog softvera. To vazi i za ovaj forum, kada se radi o clanovima iz Crne Gore, ja nisam primjetio da je neko od nas uopste orijentisan na Linux.
Onda ne postoje ni Bosanski a ni Hrvatski...

I ja se izvinjavam na off topicu...
Vuckovic Veljko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2007, 17:29   #18
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Pa zar u CG nema neko mesto okupljanja linux korisnika kao kod nas nekoliko foruma tipa linuxo-mora imati bar nesto
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2007, 17:56   #19
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Pa zar u CG nema neko mesto okupljanja linux korisnika kao kod nas nekoliko foruma tipa linuxo-mora imati bar nesto
Nasao je dejanium neki LUG (videces u temi na linuxo), samo je pitanje koliko su aktivni...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2007, 22:00   #20
Alexandar
Član
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Sabac
Poruke: 134
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Poziv za korisnike iz Crne Gore

Najzastupljenije narecje u Crnoj Gori je stokavsko, zatim sve ostala, jekavica, ekavica, ijekavica, ikavica. Tacno je da postoji samo srpski jezik sa vise narecja, gore pomenutih. Jedino pismo koje je srpsko je cirilicno. ostala a to je samo jedno jos, abeceda je izvedba iz germanskih jezika od kojih je najzastupljeniji engleski.
Nego nije to u pitanju ovde koliko sam razumeo. Tacno je da treba razdvojiti crnogorski i srpski raspored na tastaturi ali tu do razdvajanja moze doci samo po zastavi i geografskom polozaju, jezik ostaje i dalje isti - srpski. Druga je stvar politickih razmirica kada je i doslo do ukidanja srpskohrvatskog jezika i nastali su surogat jezici koje nemamo ni potrebe pominjati.
A da treba razdvojiti, treba.
Alexandar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Internet domen Crne Gore Corwin Brbljaonica 8 24.5.2006 23:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com