Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.6.2008, 20:46   #1
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Nema hard diska!

Pre nekako sam kupio novu graficku 3650 i novo napajanje. Cim sam sve to lepo uglavio na svoje mesto poceli su problemi. Pri svakom startu racunara bios kaze da nema harda. Posle nekoliko uzastopnih paljenja hdd se pojavi i sve radi savrseno
Pokusao sam sa drugom grafickom, isto. Mislio sam da je hard riknuo medjutim kod prijatelja radi punom parom... Pokusao sam i drugo napajanje, isto, nece pa da ga razbijem Da nije mozda bios? Pomagajte!
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2008, 21:05   #2
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: nema hard diska!

Probaj ili Reset BIOS-a(vadjenje baterije na kratko) ili neku od onih opcija:
Load Safe-Fail Settings
Load Optimum Settings

probaj obe opcije nemas nista da izgubis... pa javi da li ima ikakvih promena...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2008, 8:44   #3
Rasa
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Lokacija: Zubovac - Ribarska banja - Kruševac
Poruke: 410
Zahvalnice: 110
Zahvaljeno 89 puta na 73 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rasa Slanje poruke preko Skypea korisniku Rasa
Određen forumom Re: nema hard diska!

Ako je hard ATA onda postoji mogucnost da molex konektor nema dobar kontakt, posto vidim da si menjao napajanje. Probaj ubodi drugi molex u hdd, to isto je moguce sa sata hardovima ako na napajanju nemas onaj konektor nego koristis adapter
Rasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2008, 20:39   #4
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Re: nema hard diska!

Pokusao sam sa clear cmos dzamperom, nista. Kontam mozda je baterija, kad stvarno jeste! jadna se sva osusila Zamenio sam bateriju, radi savrseno samo sada se pojavio drugi problem. DVD-RW ne vidi ni jedan jedini disk, a win sam instalirao sa njega, kako, nemam pojma...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	untitled56.jpg
Viđeno:	39 puta
Veličina:	71,7 KB
ID:	22436  

Poslednja ispravka: Evil_crack (28.6.2008 u 20:52)
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2008, 21:09   #5
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: nema hard diska!

Koje tačno napajanje i komponente imaš? Meni ovo i dalje zvuči kao da napajanje nema dovoljno snage za konfu...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2008, 21:45   #6
Svrbisha
Banned
 
Član od: 13.1.2008.
Lokacija: CyberSpace
Poruke: 235
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 61 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: nema hard diska!

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Koje tačno napajanje i komponente imaš? Meni ovo i dalje zvuči kao da napajanje nema dovoljno snage za konfu...
Ovo najverovatnije, proc mu je klokovan na 3.4 a ova grafika sigurno dosta trosi. Koje ti je napajanje Evil_crack?
Svrbisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2008, 19:23   #7
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Re: nema hard diska!

Ajmo redom:
MSI Neo2-V,
P4 524 3.06Ghz (radio je posle menjanja baterije ponovo na 3.4GHz ali sam ga vratio jer se mnogo grejao),
2x512 MB ddr400,
Ati 3650,
Maxtor 160 GB sata2,
DVD-RW,
Leadtek TV karta,
i napajanje od 380W CM eXtreme power.
U uputstvu za grafu pise da je dovoljno 350W, a u servisu su mi to potvrdili i rekli da je ovaj CM dovoljan...






Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Koje tačno napajanje i komponente imaš? Meni ovo i dalje zvuči kao da napajanje nema dovoljno snage za konfu...
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2008, 19:32   #8
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: nema hard diska!

DVD-RW... da li je sata ili ata? Ebemliga... ko zna sta moze da bude. Rekao mi je drug da na nekim plocama kad se stavi bilo sta na ATA u kombinaciji sa SATA to ne funkcionise najbolje...

E sad ne znam da li na maticnoj imas najnoviji BIOS... mozda bi to popravilo stvar

P.S. samo nagadjam, moze biti ko zna sta
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2008, 19:37   #9
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: nema hard diska!

Ti što su pisali uputstvo verovatno nisu znali šta još imaš u kompu. Ima li neke mogućnosti da probaš neko jače napajanje na toj mašini čisto da se bude sigurno da li je ili nije do njega?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2008, 23:25   #10
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Re: nema hard diska!

DVD je ata, ali nikada nisam imao problema sa njim i sa hdd-om... Sad sam zakacio i drugi hdd ata, radi savrseno. BIOS je poslednji koji je na sajtu (davne 2005.) Kad sam kupovao grafu i napajanje sam rekao sta je ostatak konfe pa su mi preporucili ovaj CM (prvo kao najbolji za tebe je neki Chieftec od 550W!!!, a kasnije kao moze i ovaj da radi posao!?). Cimer ima neko napajanje od 450W ali je 3x losije od mog tako da ne bih pokusavao
Danas kad sam ubacio DVD, citao ga je 15 min, prepoznao ga ali ga nije hteo otvoriti, prso explorer i restartovao se komp... Da ne crkava DVD? Ne bi trebalo, star je svega 2, 3 meseca...(Pioneer 115D)
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2008, 23:46   #11
syncromatic
Novi član
 
Član od: 24.6.2008.
Poruke: 15
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: nema hard diska!

Pazi,imam slicnu ili istu plocu. Takodje sata2 hdd i jedan ata. i jos + 2 ata dvd citaca. I meni je pravilo problem. dok nisam uradio sledeca podesavanja na biosu:
Integrated Peripherals>>On-Chip Ide Configuration>>
On-Chip ATA(s) Operate Mode >>> Native mode
Ata Configuration P-ATA + S-ATA
P-ATA Channel Selection Both
Combined Mode Option S-Ata 1st Channel
S-Ata ports definition P0-1st/P1-2nd

I jedino tako su mi proradile sve komponente ali bez flopija. Njega nisam ni pokusavao da ukljucim jer me mrzelo da se smaram i sa njim i iskljucio sam ga u standard cmos featuresu na not instaled
E sad sve ovo je imalo veze i sa nacinom povezivanja komponenti.
Sata HDD mi je povezan na donji konektor,nisam siguran dal su ga oznacili sa 0 ili 1 ali u glavnom prva niza cifra koja postoji,tu utakni. 2 Citaca su mislim povezana na istu magistralu, a Ata HDD na zasebnu sam. I tu je bilo neko smaranje oko onih jumpera koje sam morao neke da cupam a neke da stavljam na neke pozicije. Muka ziva. AJ probaj pa ako bude bilo frke recicu ti detaljno kako sam povezivao komponente jer cu otvoriti kuciste.
syncromatic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2008, 3:37   #12
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Re: nema hard diska!

Vidi, sve je to ok, samo sam naveo primer da radi ata hdd ali ga ne koristim. E sad mi nije jasno da li imas istu ili slicnu plocu?! Pretpostavljam da imas AMI bios jer podesavanja nisu ista kao kod mene (AWARD) ili je druga ploca.
Kod mene su posebno podesavanja za sata i ata:
ide devices configuration,
IDE dma transfer access - enabled,
On chip primary (secondary) pci ide - auto za master i slave i za pio i za udma,
sata devices configuration,
on chip serial ata - auto
postoje jos disabled, combined i enchanced mode.
Napominjem da je ovo podesavanje radilo dok mi se nije pojavio problem sa baterijom...



Citat:
syncromatic kaže: Pregled poruke
Pazi,imam slicnu ili istu plocu. Takodje sata2 hdd i jedan ata. i jos + 2 ata dvd citaca. I meni je pravilo problem. dok nisam uradio sledeca podesavanja na biosu:
Integrated Peripherals>>On-Chip Ide Configuration>>
On-Chip ATA(s) Operate Mode >>> Native mode
Ata Configuration P-ATA + S-ATA
P-ATA Channel Selection Both
Combined Mode Option S-Ata 1st Channel
S-Ata ports definition P0-1st/P1-2nd

I jedino tako su mi proradile sve komponente ali bez flopija. Njega nisam ni pokusavao da ukljucim jer me mrzelo da se smaram i sa njim i iskljucio sam ga u standard cmos featuresu na not instaled
E sad sve ovo je imalo veze i sa nacinom povezivanja komponenti.
Sata HDD mi je povezan na donji konektor,nisam siguran dal su ga oznacili sa 0 ili 1 ali u glavnom prva niza cifra koja postoji,tu utakni. 2 Citaca su mislim povezana na istu magistralu, a Ata HDD na zasebnu sam. I tu je bilo neko smaranje oko onih jumpera koje sam morao neke da cupam a neke da stavljam na neke pozicije. Muka ziva. AJ probaj pa ako bude bilo frke recicu ti detaljno kako sam povezivao komponente jer cu otvoriti kuciste.
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2008, 9:32   #13
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: nema hard diska!

Da li si probao onu opciju u Bios-u

Load Optimal Settings(ili tako nesto) mozda se u tvom BIOS-u zove nekako drugacije?
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2008, 20:54   #14
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Re: nema hard diska!

Evo mene ponovo
Nekoliko dana nisam imao net pa sam odlucio da probam Vistu. Za divno cudo, SP1 je koliko toliko odradio posao, nijednom mi nije iskocio BSOD! Ali ima nesto jos cudnije. Dok je vista radila nikakvih problema sa biosom ni sa hardom nisam imao. Cim sam instalirao XP gotovo. Opet se pojavljuje isti problem, mada mnoooogooooo redje nego na pocetku. Ukljucim komp, ne vidi hard. Jedino resenje je da cupnem kabl sa napajanja ili cuknem prekidac. Posle min opet vratim i voila. Radi kao da nista nije bilo Sve sam izmenjao osim proca i ploce i uvek isti problem. Nadam se da nije ploca, aman, taman sam kupio novu AGP graficku
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2008, 22:58   #15
Seemke
Novi član
 
Član od: 10.7.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: nema hard diska!

Citat:
Evil_crack kaže: Pregled poruke
Dok je vista radila nikakvih problema sa biosom ni sa hardom nisam imao. Cim sam instalirao XP gotovo ... Ukljucim komp, ne vidi hard. Jedino resenje je da cupnem kabl sa napajanja ili cuknem prekidac ...
Cek meni sada tu nije nesto jasno? Kupio si grafiku i napajanje, posle toga si imao problema sa detekcijom hdd-a od strane BIOS-a. Na njemu tada bio XP, uspeo si kasnije nekim cudom da instaliras Vistu i sve proradilo? Tako?

Pazi HDD je fizicki uredjaj, a particije su logicke podele i one nemaju direktne veze sa samim uredjajem. Zato recimo na jednom hardu mozemo da imamo X OS-ova ( potpuno razlicite geneze ) i particija sa potpuno razlicitim file sistemima. Informacije o tome se upisuju u partiton table.

Informacija o samom uredjaju je upisana u master boot record ( izmedju ostalog ), ako je on neispravan onda i BIOS ne moze pravilno da detektuje HDD. Sta i koji OS ce da bude na hardu je totalno ne bitno, pa cak i da nema OS-a uopste vec da to bude, ne znam recimo, samo full size masive storage particija.

Tvoj problem nije OS niti same particije kao takve, vec ili ploca ( zastarela kontrolerska logika ) ili napajanje ( sto je malo verovatno ).

Sta mozes da uradis onako najbezbolnije? Da uradis lowlevell format harda, tada ce biti "pregazeno" sve sto postoji i vracena factory default podesavanja na samom hardu ( posto je mozda informacija o geometriji poremecena ). Ako se i posle toga bude javljao isti problem, nazalost mislim da je problem do ploce ( ne mora biti da sam u pravu, nadam se, ali se plasim ).
Seemke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.7.2008, 1:47   #16
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Re: nema hard diska!

Vistu sam lako instalirao, nije to bio problem. Znam da nema logike da pod vistom nije bilo nikakvih problema a vracanjem xp-a se nastavlja... Koristio sam je intenzivno nedelju dana, restartovao ga milion puta i nijednom se nije desilo da ne vidi hard. Cim sam vratio xp (morao sam neki bitni programi mi ne rade pod vistom) problem se nastavlja... Kontam da jedino ploca pravi problem, ali opet mi je nejasno kako je sve to radilo ranije?! Poludecu


Citat:
Seemke kaže: Pregled poruke
Na njemu tada bio XP, uspeo si kasnije nekim cudom da instaliras Vistu i sve proradilo? Tako?

Tvoj problem nije OS niti same particije kao takve, vec ili ploca ( zastarela kontrolerska logika ) ili napajanje ( sto je malo verovatno ).

Sta mozes da uradis onako najbezbolnije? Da uradis lowlevell format harda, tada ce biti "pregazeno" sve sto postoji i vracena factory default podesavanja na samom hardu ( posto je mozda informacija o geometriji poremecena ). Ako se i posle toga bude javljao isti problem, nazalost mislim da je problem do ploce ( ne mora biti da sam u pravu, nadam se, ali se plasim ).
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.7.2008, 6:22   #17
Evil_crack
Član
 
Član od: 16.3.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 213
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 37 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Evil_crack
Određen forumom Re: Nema hard diska!

Resio sam problem! Necete verovati kako Jednostavno sam izvukao flash i to je to. Nemam naviku da vadim flash kad ga ne koristim pa on bude uboden i po dve, tri nedelje... Kako ga nema, sve radi savrseno
Imam jos samo jedno pitanjce, imam silent graficku pa me interesuje koje su normalne temperature, meni su 40 idle, posle neke zahtevnije igrice (Crysis) izmedju 60 i 65 stepeni pri sobnoj temperaturi od oko 25 stepeni...
Evil_crack je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.7.2008, 8:42   #18
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Nema hard diska!

Za takav tip kartice to su dobre temparature. Nemoj da se previse brines.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2008, 22:31   #19
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: Nema hard diska!

I moja grafika je pasivno hladjena pa joj je u idle-u temperatura 50 a u load-u zna biti i oko 70 tako da su to super temperature.
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Temperatura hard diska Oliver Nosači podataka 82 24.6.2009 13:57
Kopiranje celog sadržaja hard diska Mali Robot Nosači podataka 17 11.2.2008 18:31
Kupovina drugog hard diska za RAID vipi Nosači podataka 4 28.1.2008 0:52
formatiranje hard diska Banei Operativni sistemi 23 2.12.2007 16:04
Cupanje izbrisnaih fajlova sa hard diska NenadN Aplikativni softver 10 7.12.2005 20:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com