Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.8.2006, 20:28   #1
buda
Član
 
Član od: 12.4.2006.
Poruke: 31
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Mucno "podizanje" racunara

Imam sledecu konfiguraciju:

AMD Athlon XP 2000+ (1,67GHz)
Chaintech 7AIA5(E) motherboard
HDD Maxtor 80GB
512MB (PC 133) SDRAM
Radeon 9600 Pro (128 bit, 256MB)
Lucent Win Modem 56K
C-Media CMI8738/C3DX Audio Device
Samsung SyncMaster 957p

a problem je sledeci: vec duze vreme mi se javlja vrlo neprijatno krcanje pri paljenju racunara, a po zvuku bih rekao da se racunar velikom brzinom (tj. u vrlo kratkim vremenskim razmacima) uzastopno resetuje nekoliko stotina puta. To krcanje traje nekih 30-ak sekundi, a onda racunar pocne da dize sistem, prvi put se resetuje posle par sekundi, pa sledeci put stigne malo dalje pa se opet resetuje, pa sledeci put opet malo dalje, pa se resetuje ... Tako da se ceo sistem podigne (ne racunajuci ono krcanje) iz sedmog, osmog puta. Ono sto je indikativno je da ti procesi imaju jake veze sa spoljnom temperaturom (samim tim i temperaturom neposrednog okruzenja). Recimo, zimi to sve traje mnogo duze i imam utisak da ce kompjuter svakog momenta da “ispusti dusu”, dok leti, kada su spoljne temperature vrlo visoke, krcanja gotovo da nema ili traje jako kratko, a sistem se podigne iz drugog, treceg puta. Posle duzeg rada na racunaru, desavalo mi se da ugasim racunar, pa da ga upalim posle dvadesetak minuta, i sistem se podigao bez gorenavedenih problema. Dakle, da rezimiram. Racunar se podize bez problema (ili sa manjim problemima) kad je “vruc”, a vrlo tesko kad je “hladan”. Moze li mi neko pomoci u vezi ovoga, sta moze biti uzrok problema?

P.S. Mala napomena, napajanje je svega 235W, ali sumnjam da to ima direktne veze sa ovim problemom.
buda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2006, 20:41   #2
Peruzzi
Veteran
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 1.198
Zahvalnice: 664
Zahvaljeno 183 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

meni se cini da je napajanje problem.
Probaj nadji kod nekog ako ima viska napajanje (i ako je jace npr. oko 350 w)
pa stavi kod tebe,i vidi dali se racunar tj. sistem brze podize.
Peruzzi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2006, 21:00   #3
Merjadok
Član
 
Član od: 11.2.2006.
Lokacija: Vreoci
Poruke: 201
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Uz napajanje pogledaj i kondenzatore na ploči.
Merjadok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2006, 0:31   #4
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Mucno "podizanje" racunara

Citat:
Merjadok kaže:
Uz napajanje pogledaj i kondenzatore na ploči.
Svakako! Ja mislim da su oni glavni krivac za ovo što ti se dešava! Kad se ugreju, nekako i uspevaju da napajaju proc, ali dok su hladni, proc ne dobija dovoljno struje pa se isključuje i uključuje (zato te sve ovo i podseća na restartovanje). Ako su kondenzatori naduveni, znači da su prsli i da ih treba menjati (ovo zna da bude pipavo, pa ti preporučujem da mašinu nosiš u servis da oni to zamene)!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2006, 11:54   #5
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Samo bey vračanja. Šta mu vredi i da gleda kondenzatore (a pitanje šta će i da vidi, ako nije stručnjak) kad tu ne može ništa.

Krčanje ukazuje da negde nešto gubi kontakt. Najgora je varijanta da je napajanje loše pa mu se uključuje zaštita od preopterećenja, ali prvo treba probati ono što je najverovatnije - a to su konektori za napajanje harda i matične ploče. Treba ih dobro ugurati, pa onda još uhvatiti za same žice iza konektora pa ceo snop žica dobro ugurati u utičnice. Ko se ne plaši, može da zagura dodatno svaki metalni kontakt malim šrafcigerom (ali kompjuter mora pri tom da je isključen, i to iz štekera, ne samo na dugme).

E ako posle svega toga i dalje varniči i pravi probleme, onda, najbolje, u servis.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2006, 12:54   #6
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Pa ako je "iskocila" tj. se uvukla u plasticni konektor moze da gura do sudnjeg dana...Pogledaj konektore malo bolje....
Jel imas Surge Protector?
Pogledaj i njea i obavezno one kablove iza kompa koji ulaze u njega...
Ili ako nadjes negde kontakt sperj pa malo naspricaj na konektore...
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2006, 18:19   #7
Merjadok
Član
 
Član od: 11.2.2006.
Lokacija: Vreoci
Poruke: 201
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Citat:
VojaM kaže:
Samo bey vračanja. Šta mu vredi i da gleda kondenzatore (a pitanje šta će i da vidi, ako nije stručnjak) kad tu ne može ništa.

Krčanje ukazuje da negde nešto gubi kontakt. Najgora je varijanta da je napajanje loše pa mu se uključuje zaštita od preopterećenja, ali prvo treba probati ono što je najverovatnije - a to su konektori za napajanje harda i matične ploče. Treba ih dobro ugurati, pa onda još uhvatiti za same žice iza konektora pa ceo snop žica dobro ugurati u utičnice. Ko se ne plaši, može da zagura dodatno svaki metalni kontakt malim šrafcigerom (ali kompjuter mora pri tom da je isključen, i to iz štekera, ne samo na dugme).

E ako posle svega toga i dalje varniči i pravi probleme, onda, najbolje, u servis.
Ne diraj mi u autoritet! Ja sve znam! Moram sad da te preispitam. A kako stručnjak vidi da li je kondenzator neispravan sem da ga skine i proveri mu karakteristike na test generatoru? Kondenzatori su u 90% slučajeva naduveni kada počnu da probijaju. Ta napajanja teško da imaju zaštitu od preopterećenja, njima se jednostavno pregrevaju komponente i onda prestaje da daje dobre napone. A mislim i da su stare oznake daleko realnije i da to napajanje ima realnu ukupnu snagu na svim granama veću nego neka od 300W. A može i slobodno da gura kontakte i kad je napajanje pod naponom, jer da probija izgorelo bi sve, a kratkospajanjem ne može ništa da pokvari, jer dolaze samo power on i test napon. Majku mu, ne mogu gubitak kontakta da ti osporim, ali dosta je i ovo
Ali stvarno, Chaintech i Abit, pa i MSI i Asus iz tog perioda, kada su počeli da ubacuju nedovoljno usavršene kondenzatore sa elektrolitom na vodenoj osnovi, u 99% slučajeva zezaju baš zbog njih i nije toliko čudo što sada kad god neko pomene da neće da se pokrene računar svi navale na kondenzatore. Jednostavno previše bucmastih smo videli.
Merjadok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2006, 19:21   #8
MaxC
Novi član
 
Član od: 17.5.2006.
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Napajanje od 235 W ? Sve i da stvarno ima 235 W , to je nedovoljno za stabilan rad takve konfiguracije. Moze biti da je problem i sa maticnom plocom ali u svakom slucaju moraces uzeti novu napojnu jedinicu zarad stabilnosti racunara. Nadji nesto od 350-400 ili vise W. Zamijeni ga i onda vidi sta ce biti.
Ako mozes uzmi neki model koji kosta vise od 20 evra... isplati se...

Pozdrav
MaxC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2006, 0:10   #9
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Citat:
Merjadok kaže:
Ne diraj mi u autoritet! Ja sve znam! Moram sad da te preispitam. A kako stručnjak vidi da li je kondenzator neispravan sem da ga skine i proveri mu karakteristike na test generatoru? Kondenzatori su u 90% slučajeva naduveni kada počnu da probijaju. Ta napajanja teško da imaju zaštitu od preopterećenja, njima se jednostavno pregrevaju komponente i onda prestaje da daje dobre napone. A mislim i da su stare oznake daleko realnije i da to napajanje ima realnu ukupnu snagu na svim granama veću nego neka od 300W. A može i slobodno da gura kontakte i kad je napajanje pod naponom, jer da probija izgorelo bi sve, a kratkospajanjem ne može ništa da pokvari, jer dolaze samo power on i test napon. Majku mu, ne mogu gubitak kontakta da ti osporim, ali dosta je i ovo
Ali stvarno, Chaintech i Abit, pa i MSI i Asus iz tog perioda, kada su počeli da ubacuju nedovoljno usavršene kondenzatore sa elektrolitom na vodenoj osnovi, u 99% slučajeva zezaju baš zbog njih i nije toliko čudo što sada kad god neko pomene da neće da se pokrene računar svi navale na kondenzatore. Jednostavno previše bucmastih smo videli.
Svaka čast tvom autoritetu i znaju...
ali vidim da si korisniku za koga uopšte ne znaš koliko je upućen baš vrlo detaljno, posebno precizno i opširno objasnio i pomogao mu...
kako se vidi iz tvoje poruke:http://www.sk.co.yu/forum/showpost.p...90&postcount=3


ps
ne branim VojaM, može on to mnogo bolje i sam...
već zbog ukazane pomoći korisniku za koga ne znamo koliko je upućen u detaljnije poznavanje računara...
iako je skoro očigledno da je baš neupućen čim je dozvolio da mu se tako nešto dešava već duži vremenski period...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2006, 0:15   #10
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

@Buda

moj savet ti je da računar lepo odneseš u neki servis kod ljudi kojima veruješ i za koje znaš ili si se raspitao da će ti korektno dijagnosticirati i otkloniti kvar...

inače problem je zanimljiv i može se o njemu razgovarati i raspravljati...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2006, 0:28   #11
buda
Član
 
Član od: 12.4.2006.
Poruke: 31
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Pomoglo je i ovo sto ste napisali, mada ima dosta razlicitih misljenja. Krenucu od najjednostavnije varijante, napajanja, koje ionako treba da se menja, pa ako to ne donese rezultat - kondenzatori i sve ostalo. U svakom slucaju, hvala svima na korisnim savetima.
buda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2006, 1:18   #12
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Citat:
MaxC kaže:
Napajanje od 235 W ? Sve i da stvarno ima 235 W , to je nedovoljno za stabilan rad takve konfiguracije. Moze biti da je problem i sa maticnom plocom ali u svakom slucaju moraces uzeti novu napojnu jedinicu zarad stabilnosti racunara. Nadji nesto od 350-400 ili vise W. Zamijeni ga i onda vidi sta ce biti.
Ako mozes uzmi neki model koji kosta vise od 20 evra... isplati se...

Pozdrav
Ona mashina ne vuce vishe od 200W.ASUS-ovi barebone sisitemi sa P4 3GHz, 1GB RAM-a i 6800GT su radili sa napajanjem od pravih 220W.
Uostalom, kinezi koji "kao" imaju 300-350W daj Boze da imaju i 200W.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2006, 4:54   #13
MaxC
Novi član
 
Član od: 17.5.2006.
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Garson, slazem se sa tobom. Ali takvo napajanje od 200 W na kome pise da ima 200 W ce kod nas vrlo tesko naci - cak i napajanja koja se prodaju po 80+ Evra imaju (istina malo) manju stvarnu snagu od navedene. Druga stvar je da treba racunati i na neki upgrade ili cak upotrebu u nekom novom racunaru ako kupi stvarno dobar model. Ostaje mu da uzme neki model "sa imenom" od 300 W (nisam vidio da se prodaju slabiji modeli) ili neki kung fuu model sa oznakom od 400 W ili vise. Uvijek je dobro imati rezervu snage u napajanju.
Moj glas ide za model "sa imenom".
Pozdrav
MaxC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2006, 18:38   #14
buda
Član
 
Član od: 12.4.2006.
Poruke: 31
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Video sam po radnjama racunarske opreme napajanja od 350W, kostaju oko 15-ak evra, mislim da su Neo-va ili tako nesto. Dovoljno za prvu pomoc ili ne? Koliko su stabilna?
buda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2006, 20:06   #15
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Mucno "podizanje" racunara

Citat:
buda kaže:
Video sam po radnjama racunarske opreme napajanja od 350W, kostaju oko 15-ak evra, mislim da su Neo-va ili tako nesto. Dovoljno za prvu pomoc ili ne? Koliko su stabilna?

Bolje dodaj jos toliko love i kupi Chietec-a od 350W RP i to ti nece biti samo za "prvu pomoc" vec ces ga malo duze koristiti ja sam ga danas u jednoj radnji video za 3500 din... odel je na sebi imao i dodatni 12cm kuler za izvlacenje toplog vazduha iz masine
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2006, 21:17   #16
Merjadok
Član
 
Član od: 11.2.2006.
Lokacija: Vreoci
Poruke: 201
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Citat:
Simke kaže:
Svaka čast tvom autoritetu i znaju...
ali vidim da si korisniku za koga uopšte ne znaš koliko je upućen baš vrlo detaljno, posebno precizno i opširno objasnio i pomogao mu...
kako se vidi iz tvoje poruke:http://www.sk.co.yu/forum/showpost.p...90&postcount=3
Ehej, pa vidiš da sam dodatno objasnio posle. A ne čini mi se ni da je post preterano "ofensive". Izvinjavam se zbog šturog objašnjenja, navikao sam na to na elite-u, tamo retko zalaze početnici. Uz to mašina je očigledno nadograđivana, pa sam pretpostavio... Ali dobro, još jednom se izvinjavam.

@buda: Pogledaj napajanja ovde http://www.pcberza.co.yu/asp/price/s...3&subgroup=007
Ne obraćaj pažnju na ona sa tri slova sem DTK. Ono što provereno valja su: Chieftec, Cooler Master, DTK, LC Power i još par ali njima je cena astronomska, pa odaberi šta ti se uklapa u budžet. I bolji su 300W Chieftec-a nego 500W ANS-a. A što se tiče kondenzatora, u pitanju su oni koji se nalaze oko procesorskog podnožja, a loši su ako im je metalni vrh ispupčen, a pogotovo ako se vidi da je iscurela narandžasta tečnost tj. tragovi korozije. Ako na kraju bude da je do njih, baci PM pa ću te uputiti gde možeš da ih nađeš.
Merjadok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2006, 23:20   #17
kvrk
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Poruke: 72
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Citat:
MaxC kaže:
ili neki kung fuu model sa oznakom od 400 W ili vise.
Kung fuu heheheh
Ja imam neshto slichno (mozda djiu djica) od 400w i sluzi me fino vec godinu dana,tako da ne mora da znachi
kvrk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2006, 23:33   #18
piskoonline
Član
 
Član od: 10.2.2006.
Lokacija: Gornji Milanovac
Poruke: 148
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Zar niko ne sumnja u hard disk?
I on je elektromehanička komponenta koja je osetljiva na temperaturu, ali i na napajanje, doduše.
Ja bi sumnjao i u njega, bar podjednako kao na kondenzatore. I to u kombinaciji sa napajanjem.
piskoonline je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2006, 3:42   #19
Merjadok
Član
 
Član od: 11.2.2006.
Lokacija: Vreoci
Poruke: 201
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Da, ali kakve veze ima hard disk sa restartovanjem?
Merjadok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2006, 4:01   #20
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Mucno "podizanje" racunara

Citat:
Merjadok kaže:
Da, ali kakve veze ima hard disk sa restartovanjem?
Ko je rekao da je sigurno restartovanje? Covek je rekao da bi se po zvuku reklo da se racunar velikom brzinom (tj. u vrlo kratkim vremenskim razmacima) uzastopno resetuje nekoliko stotina puta.
Verovatno Piskoonline misli da krckanje potice od HDD-a shto se cesto i deshava kad napajanje zeza.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hlađenje računara... šta koristite? Mario Pavićević Osnovne komponente 95 13.11.2011 21:34
koje su dobre igre za umrezena dva racunara?!? JANISKO Mrežne igre 12 11.5.2006 11:32
Cudan zvuk pri paljenju racunara Ron_Jeremy Kvarovi 8 17.2.2006 19:48
Kako sa jednog racunara da instaliram program na sve ostale alien Operativni sistemi 11 20.1.2006 16:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com