Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika

Grafika Video karte i monitori

Pregled rezultata glasanja: Da li imate problem sa prikazivanjem senki u igrama?
Da 7 31,82%
Ne 15 68,18%
Glasova: 22. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.7.2009, 0:08   #21
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

opet da se umesham... I moje misljenje je bilo da nije do igri, ali... Zasto se te senke javljaju kod mene na nvida-i i intelu, kod drugara na amd i ati-ju, kod lika na x f***ing boxu? Te na directx koji dodje uz igru, najnovijem directx9, pa na directx 10... chak i da nije do igre, kom bogu da se molim da mi da mudrost da sastavim mashinu i instaliram softver pa da senke rade kako treba ? BTW, kad sam video da se ove senke blesave na mashini sa quad intelom, ati 4870X2, tecnim hladjenjem i sta ti ja jos znam (lik otishao u prodavnicu rachunara i rekao: sastavite mi konfiguraciju za 800 evra!), samo sam stao i urolao jezik nazad u usta...
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 1:20   #22
nex999
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Lokacija: Cacak
Poruke: 248
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 152 puta na 83 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Kakve se senke javljaju kod tebe?
Da li su onako "rasterizovane" kao u BF2 slici u prvom postu, ili su razbacane kao copor ameba po citavom autu kao na slici iz MW2?

Ili su jednostavno u manjoj rezoluciji pa izgledaju stepenasto.

Daj neki screen, pa da vidimo o cemu se radi
nex999 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 8:39   #23
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Problemi oko dynamic shadow renderinga

Citat:
nex999 kaže: Pregled poruke
One dve slike koje si okacio u prvom postu prikazuju bagovane senke i refleksije, i nije do igre...kad bi svima onako izgledale igre bas bi se fino provele na trzistu

Jedina stvar koja bi resila problem (u ovom slucaju konkretno) jeste da proizvodjac kartice izbaci cestit drajver koji ne pravi show u starijim igrama. Ili da se vrati na neki stariji drajver koji ne pravi probleme (ako uopste ima takav).
Aj okachi screen shot neke od dole pomenutih problematichnih igara ako ih imash da vidimo kako se lepo pokazuju senke.

btw, juche sam updateovao undercover na 1.0.1.17 verziju i ima mnoogo manje bagova, tv, senke su sad relativno lepshe.
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 11:05   #24
nex999
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Lokacija: Cacak
Poruke: 248
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 152 puta na 83 poruka
Određen forumom Re: Problemi oko dynamic shadow renderinga

Pa, okacih li ja shot BF2 na prethodnoj strani?

A imam instaliran i Crysis, Warhead, Grid. Ako te zanima neka od tih, okacicu.
nex999 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 11:33   #25
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Problemi oko dynamic shadow renderinga

Citat:
nex999 kaže: Pregled poruke
Pa, okacih li ja shot BF2 na prethodnoj strani?

A imam instaliran i Crysis, Warhead, Grid. Ako te zanima neka od tih, okacicu.
Aj ako ti nije problem, slikaj GRID, voleo bi da uporedim sa onim shto ja dobijam... Senke su u sushtini OK, malko su iskrzane na kraju, ali mnoogo sitnije nego u NFS-u. Ako nije problem parkiraj auto negde da ga uhvati pola senke tako da na pola auta bude senka a na pola ne ako nije problem
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 12:41   #26
nex999
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Lokacija: Cacak
Poruke: 248
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 152 puta na 83 poruka
Određen forumom Re: Problemi oko dynamic shadow renderinga

GRID ima drugaciji sistem sencenja, radi se o soft shadows, koje se malko drugacije "ponasaju" kad su u manjoj rezoluciji i kad padaju preko objekta. Za NFS Undercover nisam siguran da li uopste ima soft shadows sistem.

Senka od kola i objekata blizu staze, i u enterijeru je finija i mekana. Udaljeniji objekti (zgrade) bacaju senku manje rezolucije, koja je stepenastija i posto nema blur na sebi, deluje u nekim slucajevima "pikselizovano", sto je stvar optimizacije.
To se moze promeniti, tj poboljsati modovanjem na ultra-high.

Spoiler za GRID:








Inace, ajde da pokusam da objasnim sta se desava na tvojoj BF2 slici. To uopste nisam ocekivao da ce se desavati na novijim grafickim karticama od ATi-ja, pa sam izbegavao moguci flame-war i slicno. To je vazilo iskljucivo za starije karte (X800 seriju na primer), medjutim sad sam malo iznenadjen ako je to slucaj i na tvojoj karti.

Radi se o nedostatku PCF (Percentage Closer Filtering) ( Incorrect PCF on Ati hardware? ). Rezultat je nedostatak "filtriranja" senki, sto rezultuje upravo onakvim senkama.
Spoiler za primer:



http://forum.beyond3d.com/showpost.p...&postcount=105

Poredjenje u MW izmedju razlicitih NV i ATi kartica:

http://www.ixbt.com/video/itogi-vide...ics-nfsmw.html

I dalje mislim da je kod tebe samo drajver u pitanju, jer nedostatak hw PCF podrske mi deluje suvise neverovatno za danasnje modele grafickih kartica. Pogotovo sto HD4850 to podrzava a i HD4870.
nV to hardverski podrzava jos od 6xx serije btw.

Poslednja ispravka: nex999 (1.7.2009 u 12:56)
nex999 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nex999 na korisnoj poruci:
Salito (1.7.2009)
Stara 4.7.2009, 10:37   #27
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Evo mog Need For Speed Untercigera... Bacite pogled na ove senke! rezolucija 1280x1024, aa x6, anistropic, sve na max, i ovako izgleda
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	nfs-unterciger.jpg
Viđeno:	57 puta
Veličina:	84,0 KB
ID:	29881  
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2009, 10:56   #28
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

A mozda je problem do OS?? Probacu ovih dana da stavim vistu i da vidim da lis e isto vidi pod vistom, pa cu postovati screenshot... Ako i pod vistom isto radi, onda je NFS Epic Fail
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2009, 13:07   #29
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Citat:
Salito kaže: Pregled poruke
A mozda je problem do OS?? Probacu ovih dana da stavim vistu i da vidim da lis e isto vidi pod vistom, pa cu postovati screenshot... Ako i pod vistom isto radi, onda je NFS Epic Fail
Nemoj da se mucis za dzabe, neko je vec napisao da je probao sa Vistom/Win7 i nije mu uspelo. U pitanju su ili driveri ili igra, t.j. igrice.

Poslednja ispravka: doctor (6.7.2009 u 16:44)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Salito (6.7.2009)
Stara 25.9.2009, 8:21   #30
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

HA! Na sedmici sam instalirao najnviji directx, najnovije ati drivere 9.9, 64bit verzija OSa, i sad mi i na gridu kockaste senke!!! Onda ja lepo uzmem prevrnem internet forume i dodjem do toga da kada se iskljuci AAA (adaptive anti aliasing) senke budu normalne, i zaista je tako. Sad sam iskljucio i senke su OK. Ovo je poslednji put da sam kupio AMD/ATI.
Od sad kupujem ISKLJUCHIVO Intel/Nvidia konfiguracije...
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.9.2009, 8:42   #31
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Zar tebi nepiše "inteln-vidia fun", verovatno da koristiš tu kombinaciju bi bio "amd-ati fun" Inače je neoptimizacija kod pc igara nešto sasvim normalno, ne znam od kad se igraš na kompu (ja sam već prestao), ali to nije ništa neobično, pogotovo što u poslednje vreme proizvođači igara furaju logo jednog od dva proizvođača GPU čipova.

Poslednja ispravka: vlajo (25.9.2009 u 10:52)
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2009, 14:07   #32
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Citat:
vlajo kaže: Pregled poruke
Zar tebi nepiše "inteln-vidia fun", verovatno da koristiš tu kombinaciju bi bio "amd-ati fun" Inače je neoptimizacija kod pc igara nešto sasvim normalno, ne znam od kad se igraš na kompu (ja sam već prestao), ali to nije ništa neobično, pogotovo što u poslednje vreme proizvođači igara furaju logo jednog od dva proizvođača GPU čipova.
to sam napisao od kad imam problem sa amd/ati konfom koju sam kupio, i video da se suprotni tabor ne zali koliko amd/ati..
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2010, 13:26   #33
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Da se malo vratim na ovu temu...

Bas sam nesto malo trazio po netu oko ovog problema, i koliko kapiram u igrama u kojima se ovo izrazito desava, nezavisno od velicine shadow mapa, obicno se koristi poseban poseban nacin filtriranja senki koji je ekskluzivan za nVidiu (pa ocigledno ne radi na Radeonima). Novije serije Radeona imaju na raspolaganju bolje nacine filtriranja senki, al cesto se desi da developeri "zaborave" na to, narocito ako je igra u programu "The Way It's Meant to be Played".


EDIT:
Da, to je onaj spominjati PCF. Samo stvar je u tome da je to patentirana nVidia tehnologija, tako da ATI to radi malo drugacije (preko shadera kod novijih kartica). Ali ako u konkretnoj igri nije isprogramirano kako korektno da radi na ATIju (ili je namerno tako ostavljeno), nece da radi i to je to. Draveri ne pomazu.

^ovde sam napisao samo sta sam procitao na netu. Neka me neko ispravi ako ima nekih nekorektnosti.

Poslednja ispravka: player1 (5.5.2010 u 17:21)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2010, 17:21   #34
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Jos nesto na ovu temu:
http://www.rage3d.com/board/showthre...921102&page=11

Citat:
With shadow mapping, the shadows themselves are also textures. This is where the issue with blocky shadows come up. With volume shadows, the invidiual shadows are represented as geometric points and the lines are filled in and the area darkened to represent a shadow. With mapped shadows, shadows are represented as pixels. This means that, without any type of blending or filtering, a shadow mapped shadow is going to look pixelated.

Since the Geforce 3, nVidia cards have supported something called PCF or Percentage Closer Filtering. Anytime you declare create a texture and declare it's format to be one normally used for shadowmaps, such as D24S8_SHADOWMAP, nVidia hardware activates PCF and then all you have to do is call tex2Dproj().

PCF is nice but it's also proprietery and patented. So ATI cards didn't support PCF in the hardware until the R600. You could still filter shadows of course, and even produce visually identical results; it'd just have to be done either in the shaders (Fetch4/Gather4) or through software.

The problem is, game developers have become nVidia centric. So they code their games around nVidia hardware and make hardcoded assumptions. Such as, no ATI cards support PCF. So a lot of games (especially those made before the R600) when they detect an ATI card fallback to an uglier/blockier software path despite the fact that ATI now supports PCF.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
radeon, senke

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Grafičke kartice u prenosnim računarima Bryan Fury Prenosni računari 518 2.3.2018 16:10
AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako? vlado88 Overklok 17 1.5.2009 13:37
Grafičke kartice rangirane po performansama Sasa Grafika 3 9.1.2008 20:22
Graficka za gamer-a??? = IGY = Grafika 83 6.8.2006 12:20
problemi Mech Commander 2 i radeon 9800 pro rejnar teran Stare igre 8 1.2.2006 23:26


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com