Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.1.2020, 0:38   #61
Mocko
Starosedelac
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: Beograd, povremeno Trebinje
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 1.009
Zahvaljeno 282 puta na 196 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Kupovina monitora kod nas ti je pakao Ne znam ti dati pametan savjet osim mozda strpljenje i pracenje da li ce se pojaviti nesto od pomenutih modela. Ja sam izgubio strpljenje i uzeo sa KP AOC CQ32G1, ja sam imao srece ali generalno nije preporucljivo monitore tako kupovati na sivom trzistu. Iznudjen kompromis ali je monitor generalno ok, doista ja sam predvidio i veci budzet.
Mocko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mocko na korisnoj poruci:
Zoranb007 (17.1.2020)
Stara 17.1.2020, 2:03   #62
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

I ja pogubi zivce, ovo je vrzino kolo, morao sam da presecem, sutra mi preko online stize ViewSonic XG2401 pa cu da vidim sta i kako, javljam ishod
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.1.2020, 20:58   #63
Zoranb007
Veteran
 
Član od: 20.4.2009.
Lokacija: Bg.
Poruke: 693
Zahvalnice: 507
Zahvaljeno 49 puta na 39 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Stigao ViewSonic XG2401 144Hz pa da napisem par reci, mozda nekome bude od pomoci. Nisam profi u ovoj oblasti, napisacu samo moja zapazanja i zapazanja klinca kome sam i kupio monitor bas za gaming, tako da ne ocekujete bas neku strucnu recenziju

Inace komad monitora je iz neke akcije "Do isteka zaliha" WW narucio online, i tvrdili su mi da ce mi poslati monitor koji nije vadjen iz kutije, ne izlozen sa polica i slicno.

Sve izgleda fabricki upakovano, ne mogu da procenim da li je vec vadjen iz fabrickog pakovanja, deluje sve OK. sem plasticnog prstena za kablazu, koji ne moze da se namontira na stub monitora, jer mu je otkinuto parcence plastike, kako je ostecen dospeo u kutiju ne znam, e sad jedino ako je u fabrici greskom tako zapakovan komad hmmm... Iskreno receno, ako je samo ta plastikica ostecena a monitor radi savrseno, pa cak i da je bio izlozen u radnji, bas me briga

Graficka kojom guramo monitor je Zotac 1060 mini i CPU i5 8600. ram 16gb.

Nakon par sati koriscenja (napominjem da nista nije podesavano od parametara) moji utisci su da je monitor ispravan i kvalitetan, na 144hz slika nikako ne deluje isprano, sto mnogi komentarisu kad se igra na 144hz. naprotiv bogate su boje, ali nisu neprijatno prezasicene, prija ocima i ceo panel odaje utisak da su boje tople, hocu da kazem bela boja nije povukla na zuckasto ali je ipak topla bela i prijatna je, nije hladna bela, nije od onih monitora koji daju sliku hladnih ili plavicastih boja, nisam strucan koji su strucni izrazi za to porednjenje. Crna je crna. Uglovi gledanja pod uglom mi se ne svidjaju, cim se malo vise od normalnog pomeris levo-desno dobija se utisak prezasicenja boja i malo se zamagljuje slika, gubi se ostrina i slova su malo mutna, i to vise desna strana, nije strasno ali je ocigledno. Dok radi poredjenja na drugom starom Philips monitoru od 75Hz ti uglovi gledanja nemaju toliku promenu, skoro pa da je isto, to me malo zbunjuje, jer bas na ovom forumu sam procitao da ovaj ViewSonic ima jedan od boljih TN panela. e sad ako se uzme u obzir da ovaj model postoji od 2016/2017 mozda i to ima veze, tehnologija je valjda napredovala, moguce da su eliminisali te lose strane gledanja sastrane iskosa, pa zato Philips nema tu manu, samo nagadjam. Ince licno imam Dell sa IPS panelom kupljen pre 11god. u zivotu bolju sliku nisam video sto ispred sto pod uglom, sve je isto a o bojama da ne pricam.

Ok. za ViewSonic nije problem kada se sedi ispred i nije problem za manja pomeranja levo-desno. Ja ne igram igrice, ali sin igra uglavnom Fortnite i dok igra na 144hz preko DisplayPorta bez FreeSynca, meni sve izgleda fluidno i glatko, pitao sam i klinca i on kaze da je sve super i nema nikakvu zamerku, bas nikakve. Vidim da bez problema gura i preko 240fps jedino sto graficka malo vise greje77-80'c. na 200fps oko77'c. ispod 200fps manje od 77'c. Slika ne stuca, ne zaglavljuje, nema brljanja, nema kasnjenja, nema bilo kakavih anomalija. Bas sam zagledao i nisam primetio da nesto smeta ili da ne prija ocima dok se gleda u panel. Sam monitor je jako utegnut, deluje cvrsto i kompaktno, nema krckanja plastike, za razliku od starog od Philipsa koji ostavlja utisak da ce se raspadne. Plastika je mat sitno hrapava. Ne znam sta jos da napisem, pitajte ako sam nesto izostavio.

Hteo bi na kraju da pitam, jel ima neki test online ili exe i da li ima svrhe softwerski testirati monitor?


Hvala svima za savete
Zoranb007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2023, 0:55   #64
marea123
Veteran
 
Član od: 16.4.2009.
Poruke: 631
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 33 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Pozdrav svima uzeo sam nov monitor AOC 24G2U/BK 144hz sve je super slika top ali me oci peku bas mi smeta da li ima nesto u opcijama da se namesti ja gledam ali nista ne mogu da nadjem inace pre njega sam imao neki dell se2417hg na 60hz on mi top za oci
marea123 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2023, 1:17   #65
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

probaj da smanjiš osvetljenje
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2023, 9:40   #66
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Skini f.lux pa namesti osvetljenje kako ti odgovara, mada imaš sad to isto i u samom Windowsu da se podesi da se osvetljenje ekrana menja u zavisnosti od doba dana.

A moguće je i da nisi navikao na veću frekvenciju osvežavanja ekrana, vrati na 60 Hz pa vidi da li ti tako odgovara, mada obično je obrnuto, da ljudima smeta manja frekvencija.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2023, 11:00   #67
ETR1
Veteran
 
Član od: 7.9.2012.
Poruke: 818
Zahvalnice: 131
Zahvaljeno 151 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Pretrazi na guglu aoc 24g2u/bk best settings i pogledaj kako da prilagodis boje i sve. Tako sam ja uradila na moja dva asusa, nasla i neke nvidia custom color profile i napravila zlatnu sredinu da mi ne udara u oci (kljucno je smanjiti plavu boju).
ETR1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ETR1 na korisnoj poruci:
marea123 (7.6.2023)
Stara 7.6.2023, 11:37   #68
nexexcalibur
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.2.2009.
Lokacija: Belgrado
Poruke: 9.725
Zahvalnice: 1.639
Zahvaljeno 3.775 puta na 1.843 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Citat:
marea123 kaže: Pregled poruke
Pozdrav svima uzeo sam nov monitor AOC 24G2U/BK 144hz sve je super slika top ali me oci peku bas mi smeta da li ima nesto u opcijama da se namesti ja gledam ali nista ne mogu da nadjem inace pre njega sam imao neki dell se2417hg na 60hz on mi top za oci
U sustini oci ce ti se navici, pomoci ce ti i da smanjiš osvetljenje na AOCu na 30-40%, barem za početak.
nexexcalibur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nexexcalibur na korisnoj poruci:
marea123 (7.6.2023)
Stara 7.6.2023, 18:40   #69
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Oči ne mogu da te bole od velike brzine osvežavanja, to ustvari prija vidu. Sigurno ti smeta jedno od ova dva:

1. Prejako osvetljenje ako je jače nego na starijem monitoru. Prosto ga smanji.

2. Prejake boje zato što monitor podržava proširen opseg boja u odnosu na standardni sRGBl. To je dobro za HDR sadržaj ali sve u windowsu i normalnoj multimediji izgleda prepečeno i napadno. To se može rešiti na par načina. Lošiji je da se na monitoru odabere sRGB mod koji većina monitora ima ali on često zaključa neka podešavanja pa bih to izbegao. Bolji način je iz drajvera grafičke karte. Evo zaokruženo crvenom šta treba čekirati u AMD drajverima. Za NV neka se javi neko drugi. Boje će onda biti tačne, prirodnije i lakše za oči.


Spoiler za SS:
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
marea123 (7.6.2023)
Stara 7.6.2023, 19:17   #70
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 733
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Ima tu malo i biologije.Svetlije oci teze podnose jako belo svetlo.
Ja bi savetovao da ne dira boje,samo kontrast i osvetljenje.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ognjen_ogi na korisnoj poruci:
marea123 (7.6.2023)
Stara 7.6.2023, 20:59   #71
marea123
Veteran
 
Član od: 16.4.2009.
Poruke: 631
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 33 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Oči ne mogu da te bole od velike brzine osvežavanja, to ustvari prija vidu. Sigurno ti smeta jedno od ova dva:

1. Prejako osvetljenje ako je jače nego na starijem monitoru. Prosto ga smanji.

2. Prejake boje zato što monitor podržava proširen opseg boja u odnosu na standardni sRGBl. To je dobro za HDR sadržaj ali sve u windowsu i normalnoj multimediji izgleda prepečeno i napadno. To se može rešiti na par načina. Lošiji je da se na monitoru odabere sRGB mod koji većina monitora ima ali on često zaključa neka podešavanja pa bih to izbegao. Bolji način je iz drajvera grafičke karte. Evo zaokruženo crvenom šta treba čekirati u AMD drajverima. Za NV neka se javi neko drugi. Boje će onda biti tačne, prirodnije i lakše za oči.


Spoiler za SS:
I ja mislim da je u pitanju Prejake boje na starom mi je bilo top isto sam provalio da kada neki put igram na tv 4k kao da me umori sve me peku oci i sada to isto na ovo novom monitoru STRASNO kao da zraci osecam jacinu pritisak neki iz njega koliko god da cudno zvuci
marea123 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2023, 21:15   #72
marea123
Veteran
 
Član od: 16.4.2009.
Poruke: 631
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 33 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Probo sam ovako malo bolje

Game Mode: Off

Shadow Control: 50

Game Color: 10

LowBlue Mode: Off

Overdrive: ovo ne znam cemu sluzi ako neko zna

AMD Freesync: On

Gamma: Gamma 1

Contrast: 50

Brightness: 35

Color Temp: User

Red: 47

Green: 48

Blue: 43
marea123 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2023, 21:53   #73
ogisha
Veteran
 
Član od: 25.4.2008.
Poruke: 996
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 299 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Imao sam sličnu situaciju sa mojim LG monitorom. Opcija koja je meni smetala se zove Black Stabilizer - koliko sam razumeo, to je neki vid osvetljenja koji se postiže veoma brzim treperenjem slike... tako nešto. U svakom slučaju, probaj da smanjiš taj Shadow Control na 0 pa vidi kakvo je stanje (verujem da je to nešto slično ovoj opciji kod mene).
ogisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2023, 22:18   #74
marea123
Veteran
 
Član od: 16.4.2009.
Poruke: 631
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 33 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Citat:
ogisha kaže: Pregled poruke
Imao sam sličnu situaciju sa mojim LG monitorom. Opcija koja je meni smetala se zove Black Stabilizer - koliko sam razumeo, to je neki vid osvetljenja koji se postiže veoma brzim treperenjem slike... tako nešto. U svakom slučaju, probaj da smanjiš taj Shadow Control na 0 pa vidi kakvo je stanje (verujem da je to nešto slično ovoj opciji kod mene).
Probao sam sve zivo nesto mi ne prija ocima ne mogu da provalim sta
marea123 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2023, 0:06   #75
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Savet za monitor!!

Evo našao video tutorial i za AMD i NV karte. Probaj, trebalo bi da pomogne.

https://youtu.be/9NeEIh2Z5jQ

Evo isečak iz jednog testa tog monitora koji objašnjava zašto ovo treba uraditi:

Citat:
Additionally, the monitor covers 126% of the sRGB color space for more saturated, true-to-life colors. Not all users prefer this saturated look, as it makes colors look neon-like: reds can look pink, yellow is kind of orange, etc.
I ja sam to odmah uradio kada sam kupio novi Gigabyte M27Q, i svako ko kupi moderan wide gamut monitor a stalo mu je do prirodnosti boja bi trebalo takođe.

Poslednja ispravka: Aibo (8.6.2023 u 0:16)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
marea123 (8.6.2023)
Stara 8.6.2023, 2:54   #76
marea123
Veteran
 
Član od: 16.4.2009.
Poruke: 631
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 33 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Evo našao video tutorial i za AMD i NV karte. Probaj, trebalo bi da pomogne.

https://youtu.be/9NeEIh2Z5jQ

Evo isečak iz jednog testa tog monitora koji objašnjava zašto ovo treba uraditi:


I ja sam to odmah uradio kada sam kupio novi Gigabyte M27Q, i svako ko kupi moderan wide gamut monitor a stalo mu je do prirodnosti boja bi trebalo takođe.
Hvala puno na pomoci meni je problem ja imam slab racunar koji koristim za net i filmove graficka mi je AMD Radeon R7 Graphics integrisana Monitor sam uzeo za ps5 e sada zbog toga ne mogu da ovo odradim nemam taj program za nv i radeon a na monitoru ima opcija sRGB i kada podesim to bolje je ali opet mi smeta mozda svremenom mi se navikne nz.... Vidim da dosta njih ima taj problem a uglavnom svi stavljaju Brightness na 90 75 jeste u igrici lepo ali meni je prejako ja ga drzim na 55 bolje je ali opet nije to to
marea123 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2023, 9:26   #77
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.760
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 210 puta na 178 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

[QUOTE=Aibo;2295249]

I ja sam to odmah uradio kada sam kupio novi Gigabyte M27Q/QUOTE]

Kakav je monitor? Treba kroz mesec dana da sastavi novu konfiguraciju sa tim monitorom.
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2023, 10:17   #78
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Meni je odličan. Bacio sam baš detaljne utiske ovde ali ukratko stvarno nemam šta da mu zamerim.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
pacsle (8.6.2023)
Stara 8.6.2023, 10:43   #79
ogisha
Veteran
 
Član od: 25.4.2008.
Poruke: 996
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 299 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Citat:
pacsle kaže: Pregled poruke
Treba kroz mesec dana da sastavi novu konfiguraciju sa tim monitorom.
Kreni ranije da ga tražiš, ja sam želeo da ga kupim ali ga nigde nije bilo u ponudi mesec dana (ni u radnjama ni na KP), pa sam odustao i nabavio drugi.
ogisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2023, 16:09   #80
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.760
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 210 puta na 178 poruka
Određen forumom Re: Savet za monitor!!

Imam rođaka koji će ga doneti iz nemačke,na CU je uvek dostupan i jeftiniji.
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji monitor da pazarim! 3nemy_ ŠDK - Ostale komponente 0 12.1.2013 14:06
Monitor Mi mesa boje Wace Kvarovi 8 12.8.2012 7:02
Dual Monitor system JoeX ŠDK - Grafika 12 12.7.2012 21:07
Savet za monitor 19"...? dallape ŠDK - Grafika 14 5.11.2009 0:46
Monitor za graficki dizajn (obradu fotografija) entrarkia ŠDK - Grafika 3 4.10.2009 11:33


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com