Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Ostale komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Ostale komponente Saveti u vezi sa kupovinom kućišta, napajanja, periferija, štampača, skenera, tastatura, miševa, džojstika...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.3.2023, 19:05   #21
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Imam Bloody B810R, sa plavim optičko-mehaničkim tasterima. Demonski je brza i mnogo više mi se sviđa ovaj tip tastera, nego klasični mehanički. Probao sam Keychron kod drugara i delovala mi je sporo u poređenju sa ovom.

Jedva čekam da probam neku još kvalitetniju sa plavim o-m tasterima, iako ni na ove nemam nikakvu zamerku.
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Akumu na korisnoj poruci:
buraz (20.3.2023)
Stara 20.3.2023, 20:43   #22
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.372
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.998 puta na 7.042 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Aj kad se povela priča o mehaničkim tastaturama da pitam da li možda neko zna servis u Beogradu gde bi mogli da zamene nekoliko switcheva na ploči koji su otkazali? Može i na lične poruke.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2023, 23:31   #23
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Pošto sam par dana gledao tastature... YT me sada uvukao u black hole. Slušam takozvane creamy sounding bildove i meni ovaj zvuk terapeutski efekat ima.

Creamy??


Creamy
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 10:58   #24
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Stigla ova mehanička sa Alija i prošla bez carine - što je neverovano jer je veliki paket težak preko 1kg. Zato su mi neke male sve pootvarali i porezili.

Anyway, kinezi mi greškom poslali model pune veličine sa 108 umesto kompaktnije sa 100. Ne odgovara mi baš ovoliko široka tastatura... ali ono, vraćanje se ne isplati pa šta je tu je. Sama izrada je stvarno vrhunska. Nema aluminijuma nigde koliko vidim ali je plastika vrlo kvalitetna i čvrsta, cela tastatura vrlo teška i deluje puno a ne šuplje. Nožice sa donje strane gumirane, može da leži ravno ili se podigne u dva nivoa (i ti držači su gumirani). Može da se kači putem izmenjivog USB-C kabla ili wirless. Za sada sam koristio samo sa kablom. Uz nju stižu i 4 zamenske kapice za ove narandžaste... pa mogu svi biti sivi po izboru. Tu su i dva rezervna switcha i alatka za vađenje kapica i switcheva.





Tasteri su neki Jerrzi yellow linearni i dolaze prelubed... rekao bih da nije samo lažni marketing jer imaju stvarno gladak i ravnomeran hod. Probao sam tu i tamo kod poznanika Cherry Red i čini mi se da je ovo njihov pandan što se tiče hoda i otpora... samo podmazan pa još malo glatkije radi. Kapice su double injection, tj. livene od dve boje pa se oznake ne mogu izlizati, a materiajl je PBT plastika. Zvuk kuckanja je stvarno odličan i u nivou sa ovim što na YT vidim kod Keychron tastatura recimo. Meni se lično ovi switchevi sviđaju za sada, otpor je osrednji i osećaj kucanja na njima prilično dobar... e sad, pošto nemaju onaj taktilni deo koji treba da se prevaziđe, definitivno imam više slučajnih klikova nego ranije. Videću da li će malo privikavanja to da reši, ako ne onda ću verovatno nabaviti brown varijantu ili neku njihovu varijaciju. Čekam da mi stigne onaj tester sa 9 switcheva da i to isprobam. Takođe je prilično debela/visoka pa sam morao da dodam neke knjižice ispred nje dok ne dokupim oslonac za šake.

Tako da je finalni utisak jako dobar. Ono što će nekima da zasmeta verovatno je da nema ni RGB ni nikakvo drugo osvetljenje. Sem toga, kvalitet izrade, switcheva i kapica je vrhunski bukvalno. Verovatno bi mogao da ubiješ čoveka sa njom i da joj ništa ne fali.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Porsche (5.4.2023), RedMantella (5.4.2023), Remedy (5.4.2023)
Stara 5.4.2023, 11:17   #25
RedMantella
Član
 
Član od: 30.10.2018.
Lokacija: nbgd
Poruke: 331
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 79 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

fino izgleda.
mozes nekada da kupis siroku podlogu za mis i tastaturu jer poprilicno utice na zvuk prilikom kucanja.
ili neku malu podlogu samo za tastaturu.
za probu mozes sada da stavis neki mali peskir ili krpu presavijenu vise puta...
RedMantella je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 11:29   #26
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Probaću. A već sam naručio EVA umetak za ispod PCB-a (koji će sad biti za pogrešnu veličinu...) i uzeću one samolepljive bitul-alu table... da vidim da li ima mesta u samoj tastaturi za dodatno dampiranje. Jbg. pogledao sam mnogo custom keyboard videa a lako se ložim.

EDIT: Probao foru sa peškirom, stvarno smanjuje zvuk ovog dubljeg ehoa i stvara više onaj zvuk koji zovu creamy. Sviđa mi se fora. Verovatno ću uzeti veliku podlogu da bude za tastaturu i miša istovremeno.

Poslednja ispravka: Aibo (5.4.2023 u 11:38)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 11:36   #27
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.762
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 211 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Ovako na prvu izgleda baš jeftino,kao da je kupljena na kirbaju,ako znaš šta je to...
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 12:13   #28
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Ne znam šta je kirbaj. Izrada nema jeftin vajb uživo, vizuelno je već stvar ukusa naravno. Kontam da kome se sviđa taj ceo retro fazon kao što fura Keychron i ostali custom brandovi, svideće mu se i ovo kao jeftina a sasvim dovoljno dobra ulaznica u taj svet.

Želeo sam baš da probam nešto ovako i da li mi se uopšte sviđa pre nego što iskeširam bilo kakve ozbiljnije pare na nekakav brend (što često i ne znači ništa). A sviđa mi se, super je osećaj kucanja na ovim dubljim glatkim tasterima. Mislim, realno je cela ova priča totalno izmotavanje, ali šta nije. Bitno da je zabavno.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 16:57   #29
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Probao foru sa peškirom, stvarno smanjuje zvuk ovog dubljeg ehoa i stvara više onaj zvuk koji zovu creamy. Sviđa mi se fora. Verovatno ću uzeti veliku podlogu da bude za tastaturu i miša istovremeno.
Pre par nedelja sam uzeo AULA Podloga za miš Gaming MP-XL 900x400, bila je oko 1000 dindzi. Sa donje strane je slicna kao ta X7 sto je na stolu (i ja njih koristim), samo je jaci taj gumenkasti sloj odozdo, i deblja je bar 50%. Iznenadilo me, zbog cene (i povrsine) ocekivao sam neku krpu, za te pare nije losa.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Remedy na korisnoj poruci:
Aibo (5.4.2023), DBrave (5.4.2023)
Stara 5.4.2023, 18:35   #30
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.762
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 211 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Ne znam šta je kirbaj.
seoska slava. pa onda imaš one tezge sa igračkama.

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Želeo sam baš da probam nešto ovako i da li mi se uopšte sviđa pre nego što iskeširam bilo kakve ozbiljnije pare na nekakav brend
po meni je ovo lošiji scenario,a i sam sam tako prolazio. Uzeo si ovu tastaturu i svidela ti se,platio određen iznos i sad kad budeš hteo nešto bolje iskeširaćeš još 100€,a mogao si da prođeš samo sa stotkom.
Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Mislim, realno je cela ova priča totalno izmotavanje, ali šta nije. Bitno da je zabavno.
Upravo to sam ti rekao na prethodnoj stranici.
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 18:47   #31
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.372
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.998 puta na 7.042 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Citat:
pacsle kaže: Pregled poruke
seoska slava. pa onda imaš one tezge sa igračkama.
Hoćeš reći vašar.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 19:30   #32
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Mehaničke tastature i switchevi

Eto da naučim i novu reč. 😊 A po pitanju tastatura se prosto ne slažemo, ja zapravo ne vidim ništa do 100€ što je upgrade, samo sidegrade sa drugim kvalitetima i manama.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 20:00   #33
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.762
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 211 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Pa ako si zadovoljan tom tastaturom onda ti je sidegrade,čim prestaneš da budeš biće upgrade.
Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Hoćeš reći vašar.
ne,vašar je nešto drugo.

Poslednja ispravka: pacsle (5.4.2023 u 21:51)
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 20:32   #34
DiNDiNBrE
Starosedelac
 
Član od: 20.4.2013.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.249
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 168 puta na 152 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Citat:
pacsle kaže: Pregled poruke
seoska slava. Pa onda imaš one tezge sa igračkama.
Код нас у Левчу то зову сабор
DiNDiNBrE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 21:54   #35
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.762
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 211 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

ako je to onaj folklor i to,to onda nije to.
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2023, 22:30   #36
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

To vam je seoska slava, tj slava koju slavi celo selo, u Vojvodini se zove kirbaj (potice iz nemackog). Postoje takvi obicaji i u drugim krajevima, vidjao sam po manjim selima na jugu Srbije (tamo to bukvalno zovu seoska slava). Obicno je organizacija vezana za neki prostor oko crkve, i onda tu bude i kojekakvih tezgi sa "prodavcima" (koje podsecaju na one sa vasara).
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2023, 12:21   #37
pacsle
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2012.
Poruke: 1.762
Zahvalnice: 75
Zahvaljeno 211 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

E to je to.
pacsle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.4.2023, 17:28   #38
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Evo par utisaka nakon malo dužeg korišćenja:

- Ovi srednje meki linearni switchevi mi lično baš prijaju, pogotovo za maliće kada se stiska puno Shifta. Na staroj slim tastaturi bi me brzo zaboleli, sada ništa. U početku češće imao slučajne pritiske ali evo nakon kratkog privikavanja mi se to više ne dešava uopšte.

- Ovaj blago udubljen oblik kapica mi je prvo bio malo čudan ali sada imam utisak da lakše držim tastere stisnute, tj. manje mi kliza prst. Možda je to malo i do ove kvalitetnije plastike... Uglavnom kad se vratim na slim tastaturu sa malo izlizanim plastičnim tasterima, to je kao na klizalištu.

- Brzinu kucanja kada testiram ispada manje više ista kao i ranije, preciznost takođe, pa ne mogu da kažem da mi je podigla produktivnost ali je osećaj definitivno bolji i prijatniji, prsti mi se definitivno manje zamaraju. A i zvuk je super. Trebalo je ranije da se oprobam sa mehanikom.


Jedna mana koju nisam očekivao je da mi puna širina tastature baš ne leži. Miš mi je više desno pa se pružam više da ga dohvatim, a deo tastature koji koristim najčešće vuče više ulevo. Osećam se vrlo razvučeno i meni lično ergonomija užih tastatura baš jasno više odgovara. To mi u principu daje izgovor da probam još neki model, samo ovog puta kompaktniji bez numpada. Strelice, Home, End... mora da ima, znači 75% layout mi je zapao za oko. Sad još samo ostaje pitanje da li ću se ponašati normalno i naručiti npr. opet ovu koja mi se sviđa samo manju... ili poludeti sa nekom full custom varijantom, foam, gasket... A znajući sebe verovatnija je druga opcija.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Mocko (12.4.2023)
Stara 13.4.2023, 4:38   #39
RedMantella
Član
 
Član od: 30.10.2018.
Lokacija: nbgd
Poruke: 331
Zahvalnice: 114
Zahvaljeno 79 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Ako ne koristiš često F tastere, mozes da ides i na 65% layout. Nekako je još lepši i kompaktniji format.
RedMantella je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2023, 17:49   #40
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: Mehaničke tastature i switchevi

Slažem se da su baš lepe te male i ne koristim često F-ove, ali sam nešto navikao da su tu kad zatreba a dubina mi funkcionalno ne smeta. Plus ostane onih par tastera viška u tom redu da im se dodeli nešto korisno. Inače, počeo sam da nabavljam sve posebno pa da sam slažem. Zanimljivo je za igranje (npr. već sam modovao malo stabilizatore na ovoj sada i baš uživao u tome). Uglavnom, krenuo sam sa:

1. Akko 5075s kit crni naručen. Ložio se i na neke aluminijumske koji premoćno izgledaju ali onda shvatio da mi se ne sviđa njihov tanji zvuk, a cena je

2. Gateron Milky Pro Yellow svičevi naručeni. Prelubed su, to je jedino što ne želim i dalje da radim sam.

3. Kapice još biram, verovatno neke GMK klonove da finalni build ispadne nešto slično ovako: Coffee ili Galaxy.

. . .

Uhvatio me neki apgrejditis a realno mi uopšte ne treba nova mašina pa tastaturu koristim kao nicotine patch.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
RedMantella (14.4.2023)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
mehanicka, switch, tastatura


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tastature se restartuju Koreli A. Kvarovi 20 30.11.2022 23:58
Kupovina mehanicke tastature ilija Ostale komponente 26 27.2.2017 17:43
O-rings za Mehaničke tastature Clint Westwood Ostale komponente 3 12.1.2015 20:22
O-prstenovi za mehaničke tastature Morca ŠDK - Ostale komponente 0 28.7.2014 0:00
Multifunkcije kod tastature ne rade. M.P. milim Ostale komponente 0 12.6.2006 17:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com