Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Stare igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Stare igre Spectrum, Commodore 64, Amiga, PC DOS, M.A.M.E...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.10.2005, 23:11   #21
ZverBre
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Citat:
oluja kaže:
Da li se nekome svideo Psychonauts?

BTW Civ3 fanatic.... :-)
Meni . Odlican je.
Originalana i zanimljiva igra.
ZverBre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2005, 3:39   #22
Sasa
Darth Moderator
 
Avatar korisnika Sasa
 
Član od: 15.10.2005.
Lokacija: vaistinu konza
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 84 puta na 38 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Citat:
Reloader kaže:
Tacno je da su danasnje igre suplje zbog vecih ulaganja pa i vecih mogucnosti za trzisni krah... zato niko ne sme da se ohrabri pa da napravi originalnu igru koja moze eventualno propasti...

Toj pojavi doprinose i velike monopolske publisherske kompanije tipa EA ili Activisiona koji svaku iole dobru igru upropaste (posebno EA)... Dobro se zna sta se radi sa FIFA ili NBA igrama... gde je tu originalnost i inovativnost?
Bas fudbal, basket i hokej ne smatram igrama koje treba nesto da inoviraju, bas si se za pogresne uhvatio. Pored platformskih.
Ali sve ostale, da, treba da uvek pruze nesto novo, strategije (nelinearnost-raznovrsnost), simulacije (realnost), avanture (bilo sta novo i drugacije).... ako cemo po zanrovima.

Ali od sportskih, bas ne vidim sta mogu bolje da naprave kada se pravila ne menjaju desetinama godina.
Sasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2005, 10:55   #23
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Citat:
Sasa kaže:
Bas fudbal, basket i hokej ne smatram igrama koje treba nesto da inoviraju, bas si se za pogresne uhvatio. Pored platformskih.
Ali sve ostale, da, treba da uvek pruze nesto novo, strategije (nelinearnost-raznovrsnost), simulacije (realnost), avanture (bilo sta novo i drugacije).... ako cemo po zanrovima.

Ali od sportskih, bas ne vidim sta mogu bolje da naprave kada se pravila ne menjaju desetinama godina.
Sta da ti kazem - video si sta je PES (WE) uradio. Pored njega niko normalan ne igra FIFU...
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.10.2005, 23:24   #24
Carl Jonson CJ
Starosedelac
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: In Rainbow Reputacija: Najgori od svu decu
Poruke: 1.237
Zahvalnice: 733
Zahvaljeno 294 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Carl Jonson CJ
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Citat:
BEAST kaže:
Stvar je u sledećem - nove igre ( ove trenutne, kao i igre nastale posle 2003, o njima ovde govorim ) imaju neverovatnu grafiku, zvuk, realističnu animaciju, jednostavno rečeno savremena tehnologija je na njihovoj strani, ali je problem što su šuplje. Veoma šuplje. Nemaju duše. Ne mogu vas zadržati za ekranom, nemaju magiju kojom su odisala stara ostvarenja. Možda je krivo upravo to što su mali razvojni timovi progutani od strane ogromnih kompanija ( EA anyone ) i što se sve vrti oko para... Nema više igara kalibra Fallouta ili Planescape Tormenta, žanr avantura je nepopularan, a novih koncepata jednostavno nema, sve je rutina, i šta nama ubogim igračima ostaje nego da igramo starudije i uživamo u njihovoj jednostavnijoj grafici i magiji kojom odišu... Sve u svemu stanje u igračkoj industriji se može opisati kao *****e. Ima, naravno i izuzetaka, ali će i oni popustiti pred novom inkarnacijom Need for speeda, Dooma i ostalih mamipara.
Slažem se s tobom
Carl Jonson CJ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 14:40   #25
komunista
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: BG
Poruke: 88
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Da li se iko vise seca -UFO enemy unknown- prosto odusevljujuce radila je normalno i na 386-ci i dan danas je imam na kompu koji je od 2000e prosto nezaboravna igra na 3 diskete. Nova izdanja su stvarno krsh, ok 3D se razvija i sada je samo tema-da pavimo igre da narod mora da kupuje sve bolji i bolji hardwer. Mada evo pojavo se FABLE I DS2 svaka cast microsoftu vidi se da zele i imaju dobre namere barem u igricama da nebudu globalni smorovi kao sto su za IT software.
komunista je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2005, 21:27   #26
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Ha, skoro sam (dobro, ne baš skoro, negde u Aprilu ), napisao jedan tekstić (to mi je hobi inače ) koji ima puno dodirnih tačaka sa ovom temom i iz kojeg se može videti da se moje mišljenje poprilično poklapa sa mišljenjem autora ovog threada.Evo linka do tog teksta (doduše neizbrušenog, jer ja ipak nisam profi novinar :P)

http://www.freewebs.com/maverickstudio/vghistory.htm

Postavio bih ga u ovoj temi, ali nažalos' ne mož' da stane (da, da, znam kako zvuči ova rečenica )
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2005, 21:32   #27
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Citat:
Da li se iko vise seca -UFO enemy unknown- prosto odusevljujuce radila je normalno i na 386-ci i dan danas je imam na kompu koji je od 2000e prosto nezaboravna igra na 3 diskete.
Svaka čast.UFO i Civilization II su jedini zabavni softver koji je našao mesta na svakoj konfiguraciji koju sam posedovao.A konkretno što se tiče UFO-a, atmosfera u toj igri je do dana današnjeg ostala neprevaziđena, barem u igrama tog tipa.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.11.2005, 22:20   #28
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Thumbs up Re: Stare i nove igre

Igrac sam novijeg talasa od 2003!Avanture su nesto najdivnije sto se igrackom svetu dogodilo!!!Nije neko igranje CS,Quake-a i sl. trci,kolji,ushtekaj,razvali,raspali,napadaj,spavaj ,jedi,make shit in toilet,REPEAT!!!U igranju treba da se koristi i mozak!Uzmi naprimer Syberiu(pre 2003) i Call of Duty(2003)
pa bre pre bi pametan covek igro avanturu neko klao NEMCE ko svinje!!!!!!!!!!!
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2005, 1:09   #29
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Pa, u principu, o ukusima ne vredi raspravljati.Neko voli dinamične igre gde je svaki sekund igranja bitan, a neko voli igre sporijeg tempa, gde se o svakom potezu može dugo razmišljati.U prvu grupu spadaju recimo FPS-ovi, Real-Time strategije, auto-moto simulacije...dok u drugu možemo svrstati neke logičke, zatim društvene igre (tipa šah), potezne strategije tipa već pomenutih Civ-a i UFO-a, zatim neke avanture...Ja, iako sam (barem dok sam imao vremena za to) odigrao gomilu igara iz obe grupe, nekako mi više leže one koje se dugo igraju i gde se svaki potez može pažljivo planirati, a to su uglavnom strategije, i zato mi je CIV najomiljenija igra svih vremena.
No, otišao sam suviše offtopic, jer ipak se ovde raspravlja o nove vs stae igre, a ne brze vs spore U svakom slučaju, i to zavisi od ukusa.Da li su igre izgubile seksipil ? Jesu.A da li se danas prave loše igre ? Pa ne baš.U svakom slučaju starije igre su i dalje dostupne, a vala i one još starije, sa drugih platformi (Spectrum, C-64, Amiga) koje se mogu igrati uz pomoć različitih emulatora, barem toga ima na kilo, pa svako može da nađe šta mu odgovara.Baš smo skoro napravili jedan turnir u Sensible Soccer-u, ah kakva nostalgija
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2005, 4:26   #30
aRTi
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: "kod kruške"
Poruke: 117
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 7 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Citat:
Reloader kaže:
Tacno je da su danasnje igre suplje zbog vecih ulaganja pa i vecih mogucnosti za trzisni krah... zato niko ne sme da se ohrabri pa da napravi originalnu igru koja moze eventualno propasti...
E to meni nije jasno.Danas se dosta ulaze u igre,ali na pogresan nacin.Zar nije logicnije uloziti u neko originalno resenje bilo kog zanra gde nemas konkurenciju,nego npr u neki FPS sa temom drugog svetskog rata,kojih ima na tone u poslednjih 5 godina.
aRTi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2005, 12:38   #31
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Pa takve stvari diktira tržište.Ukoliko WWII FPS-ovi još uvek imaju prođu na tržištu, game developeri će ih i dalje praviti, bez obzira što ih je bilo na tone u prethodnih 5 godina i što će možda će tako biti i u narednih 5.Uložiti u nešto originalno (mada je teško nešto napraviti, a da to ne bude nešto "već viđeno") je veliko kockanje, i to je jako nesiguran teren za velika ulaganja.Zbog toga, originalnost jedino možemo očekivati od single developera, ili pak nekih manjih timova koji još nisu afirmisani.S toga velike kompanije idu sledećom logikom "Mi ćemo da pravimo igre koje se sigurno prodaju, a ako neko od ove boranije napravi nešto originalno što ima dobru prođu na tržištu, lako ćemo da otkupimo prava na to i dovedemo malog da radi za nas"

Poslednja ispravka: Marko_L (3.11.2005 u 12:40)
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2005, 15:33   #32
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Stare i nove igre

fREEDOM fORCE JE veeeeeery jaKA iGrA
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 23:15   #33
The Dark Gamer
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: Bela Crkva
Poruke: 241
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Smile Re: Stare i nove igre

Citat:
oluja kaže:
Da li se nekome svideo Psychonauts?

BTW Civ3 fanatic.... :-)

Ako si pazljivo citao moje postove,shvatices da ja ne volim ovu igru,vec da je OBOZAVAM!!!Igra je stvarno dobra.Mislim da bi trebala biti igra godine.A ostale ,,hit'' igre tipa Quake 4, ne mogu ni da joj ,,pljunu kroz prozor''...
The Dark Gamer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 23:48   #34
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Slazem se za starije igre-kada su one pravljene,ljudi su se njima iskreno posvetili(kao umetnik svome delu)i ostavljlali deo svoje duse i magije u njima
Zato su one toliko dobre.....
A danas je sve u dobroj grafici i zvuku i pre svega parama.....
I ne bi se bas slozio za Japance-jer mali zuti prave remek-dela-Final Fantasy,Tekken,Metal Gear Solid,Chrono Cross,Winning Eleven,Silent Hill,....
Upravo njihove igre imaju ono sto vecina igara na zapadu nema-dusu...
Spreman sa da kazem da je FF8 koji sam igrao na PS1 najbolja igra koju sam u zivotu odigrao...
Pored naravno Wax-Works-a i Baldur's Gate-a
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2005, 4:49   #35
Harvester
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 41
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Harvester Slanje poruke preko Skypea korisniku Harvester
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Meščini da se ova rasprava stare vs. nove igre iz čista mira pretvorila u nešto kao "pametne" vs. "glupe" igre, gdje u ovu prvu kategoriju spadaju avanture, strategije i sl. a u drugu pucačke, borilačke, etc. Pa ljudi, to je ko kad bismo rekli da su trileri najbolji žanr u filmu a da su komedije debilne Vrhunska pucačka igra nije ništa manje vrijedna od vrhunske avanture.
Inače, ni ja nisam neki obožavalac ovih novijih trendova trideizacije igara i postepenog brisanja granica žanrova. Nekako mi se čini da će za desetak godina (ili čak i manje, ne daj Bože) sve igre biti u prvom licu, sa fotorealističnom grafikom, slobodnim kretanjem u prostoru i da će se većinom baviti tipovima koji su izgubili pamćenje i našli se u nekom bizarnom svijetu iz kojeg treba da pobjegnu, bilo rješavanjem neprebrojivo mnogo logičkih zagonetki, bilo kasapljenjem neprebrojivo mnogo karakondžula. Kad igram avanturu, onda hoću da koristim MIŠ i da klikćem po ekranu (umri, WASD!!!!!!!!), hoću statične ekrane i hoću likove koji se kreću normalno a ne ko da su progutali oklagiju. Kad igram platformu, onda oću Komandera Kina, a ne neke tamo Pandemonijume i sličnu bagru.
Harvester je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2005, 16:15   #36
WAKAWAKI
Član
 
Član od: 26.10.2005.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 39
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Kao sto rece neko ranije ..to je trziste
To bih uporedio isto kao sa rock - narodnjaci.
Zasto su mesta na kojima pustaju rock i metal rupe(KST,akademija...) a mesta na kojima pustaju narodnjake su xtra (splavovi i td).Zato sto je ljudima koji slusaju rock nebitno da l` imaju limuzine,fensi odecu ili 100 riba..dosli su da se zezaju,piju i druze uz muziku....well..kod narodnjaka je bitno da l` imaju fensi odecu,kola,$....znaci narodnjaci imaju da plate a rokeri manje ...tj ono gde se obrce kinta napreduje a ono gde nema kinte shipak...

Eto ja npr danas razbijam glavu jer ne mogu da igram Warhammer:blood omen(ne radi na win2000 a ja nemam drajvere za win98)
I onda mene drug(koji ima machinu od skoro 2000e) pita "eh,pa sto tolko lupas glavu oko te stare igre kad imas neke sa mnogo boljom grafikom"....kill me
WAKAWAKI je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2005, 16:26   #37
101st Airborne
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 613
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 36 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Odrastao sam sa tim starijim igrama jer sam negde do '98 imao 386-icu. Nezaboravni naslovi: Star Control 2 - ova igra je jednostavno savrsena i sve danasnje mogu da gledaju i placu. Idite na Underdogs i skinite je kao Ur-Quan Masters (abandonware izdanje), odigrajte je i shvatice te zasto. To se recima tesko moze opisati.

UFO:Enemy Unknown - vrhunac squad-based strategija. Toliko naoruzanja, opcija, atmosfere i cega sve ne je tesko naci u bilo kojoj danasnjoj igri. Potpuna avangarda za svoje vreme.

Wing Commander/ Privateer serijal - sekao sam vene na one animirane medjusekvence koje razvijaju pricu Odlicno odradjena akcija, za ono vreme sjajna grafika i naravno atmosfera na nivou.

Little Big adventure - neko je vec pomenuo - igra je revolucionarna, sa sjajnom, radnjom i grafikom. Igrao bih je opet bez trunke razmisljanja.

NAstavak sledi
101st Airborne je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2005, 17:02   #38
101st Airborne
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 613
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 36 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

E sad, koliko se danasnjih igara moze meriti sa ovima? Vrlo malo. Razlika je pre svega u kvantitetu - nekada je na 10 igara bilo 5 sjajnih, danas na 10 dolazi 1-max 2. Slazem se i da je problem nedostatak svezih ideja i strah od trzisne propasti, ali mislim da ce i velike kompanije pre ili kasnije shvatiti da mas produkcija osrednjih naslova donosi pad traznje, pre ili kasnije. Dotle - igrati bisere kojih uvek ima i pouzdati se u indie produkciju.
101st Airborne je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.12.2005, 2:32   #39
zone2403
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Lokacija: Morpork na Anku
Poruke: 709
Zahvalnice: 535
Zahvaljeno 194 puta na 118 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Citat:
Sasa kaže:
Ali... zar nisu upravo pucacine najmanje mentalno zahtevne ?
Ono.. ne pustaj levi klik i nasumice pritiskaj w, a, s i d ?
Eventualno space ako bas moras da skocis
OK moram da se umesam, kao prvo nisu sve pucacine bas tolka boza (Half-Life, Call of Duty), uvek sam se bolje relaksirao uz The Incredible Machine (iz 1993) nego uz bilo koju pucacinu ili voznjuili...
zone2403 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.2.2006, 13:11   #40
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Stare i nove igre

Kao i u svemu drugom, i 99% igara je [peep]...

Kao sto neko rece, mozda je do mene, ali vecinu novih igara probam i ostavim posle dan, jednostavno me nistane vuce da ih igram.... A zamalo nisam plakao kad mi je UFO iskocio iz DosBoxa (a igrao sam je prvi put 2005! - ljubav na prvi pogled) ...

Sto se tice konzola i japanaca, Tekken 5 je jos i zabavan, PES5 onako, Final Fantasy X se stalno ponavlja, mada ima zanimljivu pricu, ali svaki cas genericki protivnici iskacu i stalno ih ubijas na isti nacin...(da, imam PS2, al me zesce smara i on...)

Ne pokusavam da kazem da je neko glup jer misli da su danasnje igre bolje (odmah da se ogradim) samo kazem da onaj ko nikad nije video igru sa dusom ne moze da je razlikuje od onih bez nje... Ne mozes ti klinji koji je u zivotu igrao samo "kanter" pricati sta je UFO ili Fallout ili Rayman ili Jazz Jackrabbit, ili Monkey island ili Gabriel Knight ili Kings Quest ili Tenkici sa NES iz ko zna koje godine koji mi se sad bas igraju "u dvoje"
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
master037 (20.4.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Abandonware igre Patton Stare igre 22 6.7.2008 1:35
Logichke Igre Johny Atos Male igre 33 8.5.2006 21:56


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com