Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.5.2006, 14:42   #1
goowinda
Novi član
 
Član od: 15.5.2006.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pregrevanje Bartona

Imam jedan problem:
Pregrevanje procesora.

Imam Bartona, 256 RAM, i ASUS A9250.

Konfiguracija je prezivela strujni udar prosle godine. To je dovelo do crkavanja graficke, modema, rezaca, flopija i naravno napajanja. Sve je zamenjeno i radilo je ok. Onda su krenuli problemi sa napajanjem - zamenio sam ga par puta i konacno komp je stao na svoje noge.
Sada se pojavljuje problem za koji neznam sta i kako. Pri normalnom radu i opterecenju sa Photoshopom, Flashom i drugim grafickim programima sve radi normalno. No kada resim da ga opteretim sa video igrom i to ne preterano zahtevnom dolazi do pregrevanja i restarta. Proveraovao sam u BIOSU i temperatura CPU je kriticna 95, na kojoj je i nastelovano za restart. Kad se malo ohladi sve je u redu. Cistio sam malo i kuler na procesoru, ali nista...
No to nije sve.
Sumnjao sam u virus - jer mi se cini i da je komp pomalo usporen, pa sam formatirao C: i opet podigao XP Sp2. Sve je isto. Nod 32 nevidi nista (doduse nisam ga redovno osvezavao), ali sumnja pada na sledece:
Kada u Control panelu otvorim Add/remove programs na kraju se pojavljuje crna linija koja ide u nedogled. To se pojavilo i pre reinstalacije XP-a (zbog toga sam sumnjao u virus). U pocetku - sa svezim XP to se nije javljalo, ali vremenom...evo ga opet.

Nemam pojma. Zna li neko sta se desava?
goowinda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2006, 14:59   #2
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Ma kakav crni virus. Udji u BIOS i ocitaj temperaturu; tu virus ne moze da udje. Ono sa Add/Remove programs se i meni desavalo i to takodje nema veze. Koji kuler koristis, box ili neki drugi? Mislim da ti ne gine ciscenje kulera, procesora, stavljanje nove paste...itd. Meni kad dodje do 70C, to mi je kriticno (na 75C se gasi)... da sam na tvom mestu ne bih palio kompjuter dok ne ocistim sve oko procesora.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2006, 1:09   #3
Staronsky
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Srbija 036
Poruke: 425
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Staronsky Slanje poruke preko Yahooa korisniku Staronsky
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Skini ti lepo taj kuler i ocisti staru pastu sa njega i sa procesora!Pre toga nabavi neku bolju pastu u nekom servisu i kada budes vracao kuler (pretpostavljam da je BoX) obrati paznju da ga ne stavis naopako ,jer nailazio sam da neki "strucnjaci" jednostavno na Socket A zljeb koji se nalazi na kuleru (pricam o BoX kulerima na kojima postoji zljeb,a ima i onih gde taj zljeb ne postoji nego je povrsina potpuno ravna) postave na suprotnu stranu od predvidjene ,tako da na to obrati paznju!Kada budes stavljao novu pastu nanesi samo jednu kap na sredinu procesora tako da kada postavis kuler na procesor pasta pokrije celu povrsinu!Postavi kuler nazad i vodi racuna kada odvijacem budes kacio kuler da ne ostetis plocu!Ako nisi razumeo o cemu pricam odnesi to lepo u neki dobar servis i neka ti to tamo odrade i pored toga provere ostatak sistema!
Staronsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2006, 14:06   #4
Mirun
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 40
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Jesi li gledao da li ti se okreće ventilator na kuleru za procesor? Ako ti je procesor radio neko vreme na takvim visokim temperaturama, onda je verovatno već i oštećen. Ako pogledaš specifikaciju za procesor videćeš da je temperatura umiranja procesora negde oko 85 stepeni.
Mirun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2006, 12:48   #5
goowinda
Novi član
 
Član od: 15.5.2006.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Uh, hvala vam na savetima.
Ja sam opet rasklopio masinu i ovoga puta detaljnije ocistio kulere i procesor.
Malo su se normalizovale stvari, nemam vise restart, ali se CPU ipak greje mada ne toliko drasticno. Kuciste je zatvoreno, kao i uvek sto je bilo, ali eto ako dodje leto ipak cu ga otvoriti
goowinda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2006, 21:55   #6
MILENKO
Novi član
 
Član od: 22.5.2006.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Pa sta ocekujes od bartona?!!!!!
To ti valjda govori o kvalitetu!!!!!!
MILENKO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2006, 22:01   #7
Doncha
Član
 
Član od: 10.4.2006.
Poruke: 315
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Citat:
MILENKO kaže:
Pa sta ocekujes od bartona?!!!!!
To ti valjda govori o kvalitetu!!!!!!
Hoćeš da kažeš da je to loš i nekvalitetan (šta god to značilo) procesor??????????????
I još da zbog toga dolazi do pregrevanja????

Poslednja ispravka: Doncha (29.5.2006 u 23:18)
Doncha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2006, 23:19   #8
Staronsky
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Srbija 036
Poruke: 425
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Staronsky Slanje poruke preko Yahooa korisniku Staronsky
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Citat:
MILENKO kaže:
Pa sta ocekujes od bartona?!!!!!
To ti valjda govori o kvalitetu!!!!!!
AMD sa Barton jezgrom bio je najbolji procesor koji je AMD proizveo pre pojavljivanja serije 64!Imao sam ga licno i bio sam veoma zadovoljan sa njim!Sada je kod brata i njemu odlicno odradjuje posao.Inace temperatura na idle je na 36c!Napomena da je to bio jedini AMD koji je imao 512kb kesha!Toliko o kvalitetu pomenutog!
Staronsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2006, 0:14   #9
darkado
Član
 
Član od: 17.1.2006.
Lokacija: Pored kompa...
Poruke: 439
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darkado
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

jedno pitanje, posto dolazi leto interesuje me kako da povecam obrtaje box kulera, jes' da temperatura ne prelazi 55 ali za svaki slucaj.
p.s. briga me za buku
darkado je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2006, 1:43   #10
Staronsky
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Srbija 036
Poruke: 425
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Staronsky Slanje poruke preko Yahooa korisniku Staronsky
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Zavisi od toga koju plocu imas tj. da li tvoja ploca ima opciju da u BIOS-u postavis zeljenu temperaturu procesora na kojoj zelis da ti kompjuter radi!Ta stavka se najcesce nalazi u podmeniju Hardware Monitoring ili slicno zavisno od BIOS-a!Npr. ako postavis da temperatura bude 50c onda ce kuler pratiti ovu temperaturu i bice verovatno tih,ali ako stavis 40c kuler ce raditi sa mnogo brze obrtaja da bi spustio temperaturu na ovu cifru(zavisi koji procesor imas,dajem samo primer) i pri tom ce biti i dosta bucan,ali procesor ce ostati hladan!Takodje mozes i iz Windowsa ubrzati ili usporiti rad CPU i ostalih kulera koji su vezani na plocu preko programa SpeedFan,ali da znas da ovaj program ne radi bas sa svakom plocom!
Staronsky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2006, 22:16   #11
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Pazi ovu stvar: moj brat je pre nekoliko meseci primetio da mu se Barton 2600+ greje i do 85C !!! E šta se desilo: ispostavilo se da to uopšte nije Barton 2600+ nego neki običan Athlon 2000+ overklokovan na 2600+ !!! To su mu uradili ovi što su mu prodali komp. Uđi u BIOS i pogledaj može li da se SPUSTI takt procesora, ako može, znači da su i tebi uvalili neki sporiji CPU. Uzgred, firma u kojoj je brat kupio komp se nalazi u Smed. Palanci - da nisi i ti kupio tamo ?
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2006, 1:12   #12
The Finest Serbian Since '82
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Poruke: 525
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 12 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Citat:
MILENKO kaže:
Pa sta ocekujes od bartona?!!!!!
To ti valjda govori o kvalitetu!!!!!!
Ma daj bre!!!!
Procesor je extra i nisam cuo niodkoga da se zali na njegov "kvalitet". U ostalom imao sam ga i extra bio zadovoljan.
The Finest Serbian Since '82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2006, 1:32   #13
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Citat:
MILENKO kaže:
Pa sta ocekujes od bartona?!!!!!
To ti valjda govori o kvalitetu!!!!!!
Imam Bartona i uopste mi nije jasno sta si hteo da kazes?!!Da je los?!
Bartoni su najbolji procesori koje su napravili!!!
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2006, 2:04   #14
mitrovskiigi
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 294
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

A koliku temperaturu ti sad pokazuje BIOS?
mitrovskiigi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2006, 16:12   #15
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Pregrevanje Bartona

Proveri senzore; možda nisu dobri senzori izabrani. Meni sa jednim senzorima pokazuje 90°C, a sa drugim 40°C. Odličan program za praćenje temperature i povećavanje brzine ventilatora možeš naći ovde
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
pregrevanje atlona 2400+ tool.keenan Kvarovi 12 4.3.2006 11:51
Overclockovanje Bartona phoenix[illusion] Overklok 7 18.1.2006 12:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com