Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.6.2010, 13:23   #1
Emperor Offman
Novi član
 
Član od: 30.12.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 8
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama

Desava mi se da kada koristim neke zahtevnije aplikacije tipa najnovije zahtevne igre ili programe za animaciju racunar pocinje da se pregreva. Obicno se pregreje za nekih sat i po - dva. Temperatura procesora kao i sistema tada se dize za oko 20c, kuler se znatno jace cuje (logicno jer hladi) medjutim pregrevanje se nastavlja i onda ukoliko ne napravim pauzu sledi uobicajen restart. Temperature mi se inace krecu oko normale 35/45c a kada pokrecem zahtevnije aplikacije ide i cak do 60/75c. Napominjem da se ovo desava SAMO sa novijim zahtevnijim softverom. Prilikom igranja npr Warcraft 3 ovo se ne desava nikada. Jednom mi se cak nakon restarta desilo da racunar javlja kako je overclok "PAO"i da stavlja default settings, iako nikakav overclock nisam pokusao.
Racunar je jos uvek pod garancijom neke 2 godine.
Molim savete.
Hvala.

P.s. Ako treba napisacu i sastav komponenti.
Emperor Offman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 13:27   #2
Juraj
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2008.
Lokacija: Susjedna država
Poruke: 1.466
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 279 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama

Treba. Najvažnije je to zapravo.
Juraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 14:27   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama

Ovo mi liči na loše napajanje ili na lošu ploču a pre će biti da je ploča. Temperatura ne raste sat dva postepeno... Bar ne kod mene, uvek ima neku gornju granicu... Ukoliko si siguran da je sa softverske strane sve ok (mislim na drajvere i operativni sistem) onda bih pokušao fleš BIOS-a.
Ali je najbolje da ga ipak nosiš u servis, izgubićeš garanciju ako čačkaš sam nešto.

I naravno da je potrebno da napišeš sve komponente koje poseduješ
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 14:46   #4
Cryonosis
Član
 
Član od: 8.4.2009.
Poruke: 203
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama

Ili mozda ti je kuler natrpan prasinom pa ima otpor pri hladjenju
Cryonosis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 15:02   #5
Miomir1981
Novi član
 
Član od: 17.11.2009.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 23
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama

Uvek traži očigledno kada pokušavaš da rešiš neki problem. Evo primera kako se ponašaju komponente u mom rečunaru. Uvek kada pokrenem nešto što uposli procesor i grafiku, temperatura skoči za nekoliko stepeni i ostaje tu sve dok programi rade. Tako na primer, procesor sa 45 stepen u idle režimu, ode do 55, i ostaje tu. Sa grafikom je situacija slična. Problem kod tebe je najverovatnije u lošoj cirkulaciji vazduha oko samog kućišta računara. Pregrevanje može da nastane usled lošeg postavljanja kućišta. Zadnju stranu kućišta treba postaviti barem 20 cm od zida kako bi napajanje moglo da izduva topli vazduh i da se taj isti vazduh ne vraća u kućište. Može se desiti da ti je računar postavljen u prostor koji je ograđen sa svih strana. Mnogi radni stolovi imaju mesto za računar potpuno ograđeno, i ukoliko ubaciš računar unutra, dođe do pregrevanja.
Moje iskustvo govori da, ako nešto nije kako treba sa nekom komponentom, ukoliko ne postoji adekvatno hlađenje (ventilator se sporo okreće, nakupljena prašina na hladnjacima i slično), do pregrevanja komponenti i do restartovanja računara dolazi u roku od nekoliko minuta.
Dakle, moja preporuka je da kućište računara postaviš na "otvoreno", čisto radi testa. Ukoliko se situacija ne promeni, nosi računar u servis.
Miomir1981 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 15:02   #6
Emperor Offman
Novi član
 
Član od: 30.12.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 8
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama

Pre bih rekao da je nekako kuler preslab da ohladi. No konfa je ova:

MSI k9a2 NEO
Ati Radeon EAH 4850 1gb DDR3 HDMI
AMD Phenom II x4 940 3,00 Ghz
4 Gb DDR 2 800 Mhz
Hitachi 500gb Hard
Napajanje Cooler Master 420w
Imam DVD-rw

Kupio ga u Gigatronu pre nepunu god dana. Predefinisana konfiguracija tj nisam je ja sklapao vec je takva bila ponuda. Kazu 100% testiran (Doduse sve radi extra sem tog zagrevanja. Kuler ne znam koji je jer kazu da nema otvaranja kucista za vreme garancije -.-!
Emperor Offman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 15:04   #7
Emperor Offman
Novi član
 
Član od: 30.12.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 8
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama

Citat:
Miomir1981 kaže: Pregled poruke
Uvek traži očigledno kada pokušavaš da rešiš neki problem. Evo primera kako se ponašaju komponente u mom rečunaru. Uvek kada pokrenem nešto što uposli procesor i grafiku, temperatura skoči za nekoliko stepeni i ostaje tu sve dok programi rade. Tako na primer, procesor sa 45 stepen u idle režimu, ode do 55, i ostaje tu. Sa grafikom je situacija slična. Problem kod tebe je najverovatnije u lošoj cirkulaciji vazduha oko samog kućišta računara. Pregrevanje može da nastane usled lošeg postavljanja kućišta. Zadnju stranu kućišta treba postaviti barem 20 cm od zida kako bi napajanje moglo da izduva topli vazduh i da se taj isti vazduh ne vraća u kućište. Može se desiti da ti je računar postavljen u prostor koji je ograđen sa svih strana. Mnogi radni stolovi imaju mesto za računar potpuno ograđeno, i ukoliko ubaciš računar unutra, dođe do pregrevanja.
Moje iskustvo govori da, ako nešto nije kako treba sa nekom komponentom, ukoliko ne postoji adekvatno hlađenje (ventilator se sporo okreće, nakupljena prašina na hladnjacima i slično), do pregrevanja komponenti i do restartovanja računara dolazi u roku od nekoliko minuta.
Dakle, moja preporuka je da kućište računara postaviš na "otvoreno", čisto radi testa. Ukoliko se situacija ne promeni, nosi računar u servis.
Wow u pravu si 100% meni racunar jeste ogradjen sa sve 3 strane (sve sem prednje naravno) probacu da ga stavim na bolje mesto.
Emperor Offman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2010, 15:13   #8
Miomir1981
Novi član
 
Član od: 17.11.2009.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 23
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama

Hm. Sad kad sam video i napajanje, mislim da je 420 W slabo za tvoje komponente. TDP procesora je 125 W, grafička ima TDP oko 115 W, plus svaki HDD i ODD imaju po 40-ak W, a i matična vuče dosta, pa ti vidi. Napajanje radi na granici. Ja imam sličnu konfiguraciju (bar što se tiče TDP-a), a koristim napajanje od 600 W.
Dakle prvo probaj da obezbediš bolju ventilaciju, a ukoliko to ne uspe, menjaj ovo napajanje za jače.
Miomir1981 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Miomir1981 na korisnoj poruci:
Emperor Offman (27.6.2010)
Stara 27.6.2010, 16:24   #9
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama

Nije toliko bitno koliko je wati napajanje, kolko je bitno koliko je ampera. Mene cudi kako mu uopste komp radi na ovom napajanju, msm. phenom II 940 trosi kao FAP iz 1945.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivance95 na korisnoj poruci:
nikola87 (28.6.2010)
Stara 27.6.2010, 17:33   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama

Napajanje je "na granici", daje taman onoliko struje koliko računaru treba, no ja bih ga zamenio ASAP za barem neko od 600W.
Nosi ti računar njima i kaži da se pregreva. Ili vidi da poboljšaš cirkulaciju vazduha oko kućišta, a ako ne možeš, poboljšaj cirkulaciju unutar njega (kuleri)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa grafičkom, šušteci zvuk u pozadini prilikom rada Vladrxpx Kvarovi 1 19.2.2009 14:36
Problem sa zauzetošću procesora prilikom igranja igara Nikola Lavrnja Kvarovi 10 6.1.2009 17:53
Greška prilikom diskonekta sa Neta makia Kvarovi 1 28.11.2008 20:42
problem sa nazovi gasenjem racunara anqe1ki11er Kvarovi 6 2.4.2007 18:32
Problem sa hardom (zakuca prilikom defragmentacije) Sallee Nosači podataka 3 15.2.2007 21:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com