Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.2.2014, 16:26   #21
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

znači treba da izdaje i račun, a ako planira da otvori firmu za prodaju polovnih kompjutera to neće moći jer je zabranjen uvoz polovnih kompjutera
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2014, 16:30   #22
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Da, kada imas OEM operativni sistem logicno je da traze racun jer je taj operativni sistem legalan samo na tom racunaru, racunar je kupljen nov i knjizi se kao imovina firme. Ali ako imam polovan racunar i retail verziju operativnog sistema na DVD-u ne verujem da ce iko da trazi racun za kompjuter tj za sam hardver ako firma taj racunar samo koristi a nije vlasnik.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2014, 16:39   #23
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Da, kada imas OEM operativni sistem logicno je da traze racun jer je taj operativni sistem legalan samo na tom racunaru. Ali ako imam polovan racunar i retail verziju operativnog sistema na DVD-u ne verujem da ce iko da trazi racun za kompjuter tj za sam hardver.
Tačno. Tražiće ti samo račun za tu Retail (iliti FPP licencu - Fully Packaged Product) verziju OS koja ti je na računaru.
Račun za kupljeni računar ti mogu tražiti u slučaju da si kupio GGK licencu (jer datum kupovine licence ne može biti stariji od datuma kupovine računara tj. hardvera).
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2014, 3:01   #24
Nemanja NS
Član
 
Član od: 21.3.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 284
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 36 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja NS
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Racun? Sve dok ti je windows aktiviran i kljuc odgovara onom na nalepnici ne vidim da je neki racun neophodan. Polovan racunar apsolutno moze da prodje i u firmi a racun je neophodan samo ako neko sumnja da si ga ukrao (policija, ali to je ipak malo verovatno) ili racunar i operativni sistem prijavis kao kupljeno osnovno sredstvo pa u godisnjem bilansu smaknes porez za njihovu vrednost - tada ti naravno treba racun kao dokaz. Drzavu apsolutno nista ne zanima osim para. Odakle nekome racunar to drzavu ne interesuje sve dok ona ne mora da placa za to. Racunar i ne mora obavezno da bude vlasnistvo firme tj da time povecava njenu vrednost. Moze da bude i tvoj ili tvog rodjaka ustupljen firmi na koriscenje bez naknade. U finansijskom smislu on za drzavu i firmu ne postoji, legalan softver mora biti na njemu naravno jer firma ga koristi i odgovara za instalirani softver.

@Dusan: nemoj ZorinOS da instaliras - ta distribucija dolazi u Gnome 3 okruzenju a ono je bagovito sa ATI karticama. Ako ces linuks idi na MATE, XFCE ili KDE okruzenja. Najbolje je da instaliras neki demo windowsa 7. Sta ce posle kupac sa njim da radi tebe i nije briga. Operativni sistem je dobio. Linux mozes da instaliras na masine namenjene npr za office poslove.
Nažalost, potpuno netačno u slučaju Stradije...
Jedina stvar koju inspekciju interesuje kad ti izlista instaliran softver na računaru je postojanje faktura za isti...drugim rečima, zabole ih ona stvar za tip licence koju imaš (ja gomilu puta samo "sažvaćem" ljudima sedmicu, mrzi me da je aktiviram preko s/n) i imaš osam dana da je dostaviš ili...
Vrlo zanimljivo u slučaju insataliranog Adoba ili Autodeska...
Nemanja NS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2014, 10:51   #25
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Nemanja, to znaci da mogu da imam legalni DVD sa win 7 u fioci tu u firmi i oni ce da mi traze racun za njega? Ili neki drugi retail softver na DVD-u i za svaki mi treba racun? A ako sam DVD kupio od privatnog lica na npr ebay-u? Pa zato postoji aktivacioni kod, stiker na svakom pakovanju. Nije da to ne moze da se falsifikuje ali traziti racun i za retail softver je preterivanje cini mi se. I sam bih uskoro otvorio malu privatnu firmu koja bi bila aktivna u oblasti inzenjeringa pa me tema zaista zanima.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2014, 10:58   #26
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Nemanja, to znaci da mogu da imam legalni DVD sa win 7 u fioci tu u firmi i oni ce da mi traze racun za njega? Ili neki drugi retail softver na DVD-u i za svaki mi treba racun? A ako sam DVD kupio od privatnog lica na npr ebay-u? Pa zato postoji aktivacioni kod, stiker na svakom pakovanju. Nije da to ne moze da se falsifikuje ali traziti racun i za retail softver je preterivanje cini mi se. I sam bih uskoro otvorio malu privatnu firmu koja bi bila aktivna u oblasti inzenjeringa pa me tema zaista zanima.
Naravno da će da ti traže, a i ako si kupio sa interneta treba da imaš izveštaj o plaćenoj carini i porezu inače si u carinskom prekršaju ili kako se to već zove Ako nešto otvaraš, obavezno gledaj da imaš to pokriveno sa fakturama i računima/ugovorima, ja se ne bih zezao s tim
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2014, 11:10   #27
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

tako je to kad mali perica radi u inspekciji
Sećam se kad je M$ dao donaciju državi u vidu operativnih sistema tj da su im legalizovali sve kompjutere.. tad su i potpisali da će da se bore protiv piraterije a državni službenici to shvatili kao još jedan harač na narod tj privatnike. Pa majku im valjda i ti privatnici hrane porodicu i plaćaju takse pusti ih malo ne moraš da tražiš račune do trećeg kolena ako ima original CD dosta je sigurno ga je negde platio nije ga ukrao
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2014, 11:29   #28
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
..ne moraš da tražiš račune do trećeg kolena ako ima original CD dosta je sigurno ga je negde platio nije ga ukrao
Pa to i ja mislim. U Nemackoj mogu naci relativno jefitne nesto starije verzije softvera koji bih koristio u firmi. Najnovije verzije su skupe i nepotrebne za obim posla koji bi firma u Srbiji imala u pocetku. Nemam nameru nikoga da prevarim naravno ali ako kupim od privatnog lica ipak ne mogu da dobijem racun a ne bih da imam probleme sa inspekcijom. Kakav racun oni zahtevaju? Od distributera softvera direktno ili im je bitno samo da postoji neki racun za softver tj da vide da je kupljen? Mogu npr da odstampam potvrdu o placanju sa ebay-a (ako platim paypalom dobijem je) ako ce da je prihvate kao racun.
OK, neki softver bi zahtevao kupovinu godisnje licence (ili mesecne jer je uzasno skup pa bih je placao samo kad ima posla), tu bih verovatno mogao da pokazem racun direktno od proizvodjaca softvera. Dozivotna licenca (za jedan racunar) kosta 14 000 eur..

Poslednja ispravka: Laskaris (5.2.2014 u 11:47)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2014, 11:53   #29
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Najbolje se direktno obrati inspekciji, da ne bi kupovao nešto što ti posle ne vredi i slično.

Citat:
Kontakt centar: 0700 700 007

PU- SEKTOR ZA INFORMACIONE I KOMUNIKACIONE TEHNOLOGIJE, Odeljenje za kontrolu legalnosti sofvera 011-3953460, 011-3950636, 011-3620-483, 021-521554, 034-337864, 018-515192
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Laskaris (5.2.2014)
Stara 5.2.2014, 12:27   #30
Nemanja NS
Član
 
Član od: 21.3.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 284
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 36 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja NS
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Nemanja, to znaci da mogu da imam legalni DVD sa win 7 u fioci tu u firmi i oni ce da mi traze racun za njega? Ili neki drugi retail softver na DVD-u i za svaki mi treba racun? A ako sam DVD kupio od privatnog lica na npr ebay-u? Pa zato postoji aktivacioni kod, stiker na svakom pakovanju. Nije da to ne moze da se falsifikuje ali traziti racun i za retail softver je preterivanje cini mi se. I sam bih uskoro otvorio malu privatnu firmu koja bi bila aktivna u oblasti inzenjeringa pa me tema zaista zanima.
Da, upravo tako..
Inspektor Čabarkapa nema blagog pojma šta su to licence, kako se mogu prenositi etc, već ti samo izlista instaliran softver i kaže da imaš 8 dana da dostaviš fakture za isti. Tako se sprovodi kontrola legalnosti softvera u Srbiji..
Nemanja NS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2014, 23:34   #31
Dusan.
Član
 
Član od: 10.2.2013.
Lokacija: Aleksinac
Poruke: 86
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Legalan operativni sistem za prodaju laptopova

Ljudi, a da niste malo skrenuli sa teme Sto se tice ZorinOS-a, u to da je bagovit sam se licno uverio kada sam ga ubacio, drugo poslali su mi odgovor na email i da, legalno je to sto nameravam. Ipak ako bude nesto od toga idem na varijantu Windows 7 trial
Dusan. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Android Google open source operativni sistem za mobilne avox Programi za mobilne telefone 2 28.3.2011 20:41
Koji operativni sistem? gisadrag Operativni sistemi 10 26.12.2008 9:36
Laptop - operativni sistem vuka13mv Prenosni računari 16 12.7.2007 18:46
Sistem se ne podize sa HDDa(!?) Ivan Jovanovic Kvarovi 3 5.1.2007 12:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com