Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Phone Zone > Programi za mobilne telefone
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programi za mobilne telefone Operativni sistemi i programi za mobilne telefone

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.11.2010, 5:44   #1
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Čitanje knjiga u pokretu

Da li mogu sebi omoguciti glatko citanje knjiga na Nokiji e75?

Nego, prvo da objasnim sintagmu "glatko citanje". Pod "glatko citanje" ne podrazumijevam osjecaj koji dobijam kada citam pravu i opipljivu knjigu, jer, kao sto to svi ljubitelji knjiga vec znaju, pomenuti osjecaj se ne moze zamijeniti bilo kakvim tehnoloskim rjesenjem. Stoga su komentari poput "Ko jos cita knjige na mobilnom telefonu?" suvisni. Niti ocekujem ugodjaj koji pruzaju e-readeri, pa su komentari poput "Da su mobilni telefoni uredjaji predvidjeni za citanje knjiga, ne bi postojali e-readeri.", opet - suvisni.

Kako smo to rijesili, da kazem sta pokusavam da nadjem.

Ono sto ja zelim da postignem je maksimalno priblizavanje stepenu citljivosti (da, upravo sam izmislio taj izraz ) koji ima jedna prosjecna elektronska knjiga (recimo .pdf format) u jednom prosjecnom reader-u (recimo Adobe ili Foxit).

Adobe Reader LE 1.5 koji imam na svom telefonu jednostavno nije dovoljno dobar i citanje .pdf fajlova je ekstremno zamorno i neprijatno. Radi se o tome da, pored bug-a, na koji sam imao srece odmah da naletim (nece da prikazuje "vece" fajlove), postoje i problemi fizicke prirode, cije je postojanje veoma logicno - e-knjige u .pdf formatu su jednostavno 'presiroke' za komotno citanje. To dovodi do toga da moram da skrolam lijevo-desno svaki cas kako bih mogao da procitam citav red. Dodajte na to i vrijeme koje je RAM-u potrebno da pohvata te pokrete (sto znaci da mi tekst ka kojem skrolam ne prikaze odmah nego koju milisekundu kasnije) dobijate jedno jaaaako lose rjesenje za prijatno citanje knjiga.

Solucije rjesavanja ovog problema su, vjerujem, mnogobrojne - pa je pitanje: Sta je po vama najbolje i sta se najvise "isplati" raditi?

Meni je, na primer, palo na pamet da .pdf fajlove konvertujem u .txt i tako da ih citam... Ali to sigurno ima svojih mana (prvo sto meni pada na pamet je gubljenje potencijalnih slika ili mozda nemogucnost konvertora da "procita" kompletan tekst iz originalnog .pdf).

Jos jedna stvar i prekidam i ovako predugacak tekst. Guglajuci naletio sam na neki sajt koji se bavi ovom tematikom. Sajt mozete pogledati ovdje. Ja sada nemam vremena da ga detaljno proucim (No shit, Sherlock? 4:40am je! ), pa ako ga neko "obradi" prije mene i dodje do prihvatljivog rjesenja, neka pise.

Pozdrav i hvala unaprijed!
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2010, 11:37   #2
Trubac
Član
 
Član od: 6.9.2007.
Lokacija: NS
Poruke: 117
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 38 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Citanje knjiga u pokretu

Jel si mozda bacio pogled na mobile PDF reader? tj adobe reader X mislim da mu je pravo ime, u opisu programa pise da mozes da customize look i da time eliminises scroll levo desno. Ja inace jesam imao neki adobe na mobilnom Nokia E61 koji je imao da namesti u opcijama da ne ide levo desno nego samo gore dole, tj, namesti tekst tako da staje na ekran, ali da me XXX (cenzured) ne znam koja verzija pdf readera i da li je bas adobe. Deinstalirao sam iz jednog razloga, presao sam na audio books pa time i slusam i vezbam engleski!


http://www.adobe.com/products/reader...df-reader.html


View PDF content that is custom-fit to the screen width of your mobile device, eliminating the need for left-right scrolling.
Trubac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2010, 12:13   #3
LaCiKa
Član
 
Član od: 27.11.2010.
Poruke: 30
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Citanje knjiga u pokretu

Imas Quickoffice ja taj koristim za citanje nekih podataka ....
LaCiKa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2010, 14:10   #4
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Citanje knjiga u pokretu

Citat:
LaCiKa kaže: Pregled poruke
Imas Quickoffice ja taj koristim za citanje nekih podataka ....
Da, ali Quickoffice učitava PDF fajlove upravo preko Adobe Readera. Dakle, dođe mu na isto, samo je procedura duža (Quickoffice -> Adobe Reader -> PDF, umesto Adobe Reader -> PDF).

Citat:
Trubac kaže: Pregled poruke
Jel si mozda bacio pogled na mobile PDF reader? tj adobe reader X mislim da mu je pravo ime, u opisu programa pise da mozes da customize look i da time eliminises scroll levo desno. Ja inace jesam imao neki adobe na mobilnom Nokia E61 koji je imao da namesti u opcijama da ne ide levo desno nego samo gore dole, tj, namesti tekst tako da staje na ekran, ali da me XXX (cenzured) ne znam koja verzija pdf readera i da li je bas adobe. Deinstalirao sam iz jednog razloga, presao sam na audio books pa time i slusam i vezbam engleski!


http://www.adobe.com/products/reader...df-reader.html


View PDF content that is custom-fit to the screen width of your mobile device, eliminating the need for left-right scrolling.
Je l' postoji ovo za Symbian? Mislim da je rudar tražio program koji bi nabacio na telefon i iz njega sve nameštao. Ovo mi deluje kao neko rešenje za Windows kojim prvo editovao svaki dokument, pa ga onda prebacivao na telefon, što ume da bude zamorno... Tako sam ja shvatio.

Citat:
rudar kaže: Pregled poruke
Adobe Reader LE 1.5 koji imam na svom telefonu jednostavno nije dovoljno dobar i citanje .pdf fajlova je ekstremno zamorno i neprijatno. Radi se o tome da, pored bug-a, na koji sam imao srece odmah da naletim (nece da prikazuje "vece" fajlove), postoje i problemi fizicke prirode, cije je postojanje veoma logicno - e-knjige u .pdf formatu su jednostavno 'presiroke' za komotno citanje. To dovodi do toga da moram da skrolam lijevo-desno svaki cas kako bih mogao da procitam citav red. Dodajte na to i vrijeme koje je RAM-u potrebno da pohvata te pokrete (sto znaci da mi tekst ka kojem skrolam ne prikaze odmah nego koju milisekundu kasnije) dobijate jedno jaaaako lose rjesenje za prijatno citanje knjiga.
Slažem se u vezi svega što si rekao za LE 1.5. I sâm se mučim sa ovom verzijom... Videh da je izašla novija, LE 2.5, pa sam je instalirao. Ali nije besplatna, te ništa od toga. Pretpostavljam da je bolja jer 1.5 verziji ne treba mnogo da bi zadovoljila moje potrebe - da ima manji "hod" pri skrolovanju i da je malo živahnija.
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2010, 4:31   #5
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Citanje knjiga u pokretu

Oke, ja sam se snasao. Testiram vec 10ak minuta nesto (meni) novo i veoma sam zadovoljan. Javicu ako naidjem na neku losu stranu, ali je trenutno, ova solucija nesto najbolje sto sam probao do sada.

Mobipocket - skinete aplikaciju za PC, skinete aplikaciju za telefon (podrzava svaki poznatiji OS (ne i Java based telefone, koliko sam shvatio. Sry .). Preko aplikacije za PC "sredite" (konvertujete, editujete, bla bla) knjigu u elektronskom izdanju i posaljete je na telefon (samo konvertovanje obicno radi posao). Reader works like charm (za sada - *kuc* *kuc* u drvo ).

Pozdrav!
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2010, 13:52   #6
DavidovicN.S
Član
 
Član od: 30.9.2007.
Poruke: 203
Zahvalnice: 106
Zahvaljeno 80 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Citanje knjiga u pokretu

Pod 1 Bolje ti je da citas knjigu, nego pdf sa mobilnog, nista ne moze da zameni taj osecaj...

Pod 2 Ako bas moras da citas pdf bolje uzmi neki e-book reader nego s mobilnog...

DavidovicN.S je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nettop za čitanje knjiga nightflier ŠDK - Prenosni računari 1 6.9.2010 22:51
gde u srbiji da kupim e-citac knjiga deltamix Šta da kupim? 1 10.7.2010 20:20
Knjiga o Web-u, zna li ko? Lara Aster Web razvoj 1 6.5.2009 21:35
C++ knjiga boshkodj Programiranje 2 31.10.2008 15:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com