Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.10.2014, 10:36   #21
Grond
Član
 
Član od: 23.1.2006.
Poruke: 304
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 95 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Баш сам недавно прешао Dreamfall, по мом утиску исподпросечна игра, са причом, гласовном глумом и можда донекле фикцијским светом као јединим успелим елементима, све остало је или метиљаво или веома лоше. Недостатак интерактивности, линеарност, вођење руке, честа учитавања, немаштовите загонетке, лоша анимација ликова итд. су само најприметнији проблеми. Глупа врста КОМПАКТНОСТИ игре где је све нацртано за играча, без било какве потребе за ингениозношћу и истраживањем. Промашен случај интерактивног филма у покушају.

Вреди напоменути да ја не волим ни оригинални TLJ, од кога сам седнувши да га играм очекивао авантуристичко провиђење, а завршио га са утиском веома просечне авантуре, додатно изиритиран хвалоспевима који су по мом резону прогурали једно веома медиокритетско искуство. Такође игра са пуно проблема. Исто бих навео и за нешто каснији The Moment of Silence који се често користи за паралеле са TLJ. Аргументе као што су "...у то време, носталгија, појавила се у највећој кризи жанра" итд. не признајем. Интерактивни графички медиј би требао да издржи тест времена без проблема. Недавно пређох опет Silent Hill 2 као и оригинални Fatal Frame по први пут, обе игре из 2001-е. Ремек дела која време није ни такнуло. Играо сам и оригинални Darkfall недавно, нисам комплетирао игру али оно што сам видео чини се веома јако. 2002-га.
Grond je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2014, 11:19   #22
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Moje misljenje je potpuno suprotno, The Longest Journey je vrlo dobar i dan-danas, a Silent Hill 2, koji sam probao da igram pre neki mesec, potpuno je zastareo i maltene neigriv. Ona kamera... The Longest Journeyu u principu nista ne fali kad se uporedi sa savremenim tradicionalnim avanturama, cija se forma od '99. minimalno izmenila. Malo sam i pozaboravljao, ali ostala mi je u secanju kao avantura s prosecnim zagonetkama i izuzetno zanimljivom pricom, tako da se slazem da je kao celina igra precenjena, ali je ipak defitinitvno daleko od mediokriteta.

Takodje se slazem da je Dreamfall mogao da bude mnogo bolji interaktivni film, posebno kad pogledas sta danas radi Telltale. Ipak, svrha te igre bila je da ispripoveda pricu, a posto je ta prica vrlo dobra, a propusti nisu katastrofalni, smatram da je ispunila svoju svrhu Mislim, skoro sve zamerke su ti u fazonu "Zasto je ovo interaktivni film, a ne tradicionalna avantura?!"

Od Chaptersa dosta ocekujem, posto je Ragnar Tornkvist svojim prethodnim igrama dokazao da je jedan od najboljih pisaca u svetu igara.

Paladinu preporucujem da ponovo odigra i The Longest Journey i Dreamfall, jer inace verovatno nece nista da ti bude jasno Ja sam se zeznuo sto sam to uradio pre nekih pola godine, i dok izadje i poslednji Chapter vec cu da zaboravim sta se desavalo
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku caine na korisnoj poruci:
ezenkiel (6.10.2014)
Stara 4.10.2014, 12:33   #23
Grond
Član
 
Član od: 23.1.2006.
Poruke: 304
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 95 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Супротстављање мишљења, ако је аргументовано, је увек добро.

Као што рекох, ја лично имам проблема са обе игре, код прве ми највише смета лош фрагментарни дизајн локација, мало садржаја по истима, већина се садржи од једне или две интересне тачке и то је то, мало посматрачке интеракције и доста танко коментарисање и описи од стране главног лика, има на пар места, неуклопљеност загонетки у наративни ток игре, што је по мени највећа мана оригинала, као да су одлучили утрпати загонетке чисто ради поштовања постулата жанра, а не да смислено дизајнирају игру са загонеткама као интегративним стубом наратива. Свеопшта наивност сценарија, окружења и ликова, можда је било освежење за неке у то време али ја од једне авантуре очекујем много, много више. Требала би да постоји дубинска разрада сваког елемента игре и сценарија, дубока интеракција небитно да ли директна или посматрачка која је потпуно уклопљена у наратив, квалитетни гранајући дијалози и свеопшта филозофска потка у сваком елементу.

Што се тиче Silent Hill 2, мој став је дијаметрално супротан. Наравно, ја говорим из своје позиције. Мислим да је ту игру јако тешко назвати застарелом, имајући у виду количину пажње која је уткана у сваки могући елемент, са потпуно свесним одлукама. Штавише, сам термин "застарело" у спрези са таквом игром је по мом мишљењу представља неразумевање игре као уметничког медија. Сматрам да се ради о једној од 3 најзначајније игре икад направљене. Мени је камера у игри сјајна, управо што је тако помало рогобатна и спора, очигледно се ради о дизајнерској одлуци. Било би велико освежење видети такву камеру у некој модерној игри. Штавише, не могу наћи никакву смислену критику за SH2, недавно сам га баш детаљно одиграо и оно је нешто невероватно. Важно је напоменути да га вреди играти само на PS2 или на оригиналном Xbox-y, PC верзија је веома лоша, са низом проблема који нису решени никад, а исто важи и за колекцију на PS3 и Xbox360.

Што се тиче Dreamfall-а, ако су већ хтели на тај начин да презентују причу, онда су требали да праве анимирани или играни филм. Немам ја ништа против интерактивног филма али када је изведен како треба, по мом мишљењу споменута игра чак и у том контексту има превише проблема да би се могла назвати успелом са дизајнерског становишта. Да не спомињемо очајне акционе секвенце које су убачене чисто из комерцијалних разлога. Свет game developmenta је препун комплексаша пицопеваца који жуде са социјалном афирмацијом, непрекидно подилазећи мејнстрим укусу и од којих многи потајно желе да пређу у свет филма и тамо се докажу управо из наведених разлога, при томе силујући своје игре и прилагођавајући их филмској публици. То важи за све нивое, од индие до ААА дизајнера. Због тога презирем то подилажење филмској публици, а веома ценим инсистирање на специфичностима и индивидуалности медија и његовој изразитој снази када је у питању интеракција са духовним системом појединца. Можда Рагнар и не спада у поменуту категорију коју сам описао али свакако игра из 2006-те да. Верујем да ће Chapters свакако бити бољи од тога.
Grond je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2014, 14:02   #24
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Mislim da sam shvatio sve sto si napisao, ali posto pricamo o dosta kompleksnim stvarima, tesko je da objasnis na sta tacno mislis preko foruma. Sledi moje misljenje.

The Longest Journey

Slazem se sa skoro svime sto si napisao - igra definitivno nije savrsena, to moze i treba bolje. Doduse, meni naivnost scenarija nije zasmetala, jer autore taj naivan senzbilitet nije sprecio da ispripovedaju mnogo dublju pricu. Mislim da naivnost u ovom slucaju nije nuzno losa, jer se autori nisu ni trudili da igra bude realisticna. Nisu ni, recimo, noar filmovi realisticni, pa im to niko ne zamera jer te odvedu u neki drugi svet. Isto vazi i za The Longest Journey - Arkadija i Stark su naivni i "deciji", ali, prosto, takav je stil igre, i to moze da ti se svidi ili ne, ali objektivno nije mana.

Kao sto sam rekao, slazem se skoro svime sto si napisao, ali meni je taj stil bio simpatican, Ejpril jos simpaticnija, a filozofske teme kojima se igra bavi su mi zanimljive. Mislim da je bar scenario jedna koherentna celina i da je njegov najveci deo podredjen tim temama. Mehanika je prosecna i slazem se da ima mnogo mesta za napredak, ali, eto, meni sve te stvari nisu toliko zasmetale.

Silent Hill

Silent Hill 2 sam igrao na PC-u, pa mi se mozda zato nije dopao. Igrao sam oko sat vremena kad sam odustao jer mi je delovao zastarelo. Taj izraz upotrebljavam iz vise razloga. Prvi je kamera, kod koje mi nije smetalo sto je spora, nego sto je malo vise rogobatna Cim se cesto desavaju situacije kad trcim po hodniku i ne vidim protivnike koji su na metar udaljeni i koji me tom prilikom posteno iznabadaju, znaci da nesto nije u redu.

Drugi razlog je struktura igre, u kojoj na pocetku tokom prvih, recimo, pola sata samo trcis, maltene bez ikakvih desavanja. Onaj pocetni deo i moze da prodje (iako mislim da si umesto 10 minuta trcanja mogao da trcis dva, s istim uticajem na gradjenje atmosfere), ali kad stignes do lavirintskih ulica grada, koje su jos prozete maglom pa se nista ne vidi... Pa onda trci po tim ulicama (na kojima, inace, nema nicega), bese dok ne provalis kapijicu koju treba da otvoris. Tu sam se zestoko smorio i onda je kamera pocela vrlo cesto da mi zabija noz u ledja, i odustao sam, bas posle one zagonetke sa satom.

Naravno, mozda je to samo do mene, sigurno cu kad-tad ponovo da joj dam sansu. Kad sam pre neki dan uspeo da istrpim izrazito iritantnu kameru Soul Reavera...

Dreamfall

U sustini, trebalo je da naprave Dreamfall: The Movie ali, kad vec pricamo, cisto da pomenem da Dreamfallu i forma igre donosi neke prednosti. Ja sam pomalo uzivao u silnom trckaranju, jer te na neki nacin igra nagradjuje, tipa "idi na drugi kraj grada i pricaj s tom osobom". Kad to uradis, osecas se pomalo zadovoljno jer si ispunio zadatak. Naravno, taj osecaj zadovoljstva je mnogo manji nego kad resis neku brutalnu zagonetku ili dobijes mac koji nanosi za poen vecu stetu neprijatelju, i zato je Dreamfall trebalo da bude film.

Ipak, iako nije film nego pomalo zamorna igra sa svim nedostacima koje si naveo, mislim da delo koje se zasniva na vrlo dobroj prici ne moze da bude lose ili prosecno (naravno, pod uslovom da ne postoji neki deo mehanike koji igranje cini torturom).

Inace, ovo je verovatno moja najduza poruka za ovih osam godina otkad sam clan ovog foruma. Iscrpljen sam
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku caine na korisnoj poruci:
Wolverine (4.10.2014)
Stara 5.10.2014, 2:20   #25
reb0rn
Član
 
Član od: 30.1.2007.
Poruke: 135
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 31 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

TLJ i Dreamfall imaju takvu pricu i naraciju kao i atmosferu u prici da joj NI JEDNA avantura nije do kolena po tom pitanju!

E sad drugi je problem to sto na primer TLJ a pogotovo Dreamfall nemaju neke specijalne mozgalice od zagonetki, ali sta ja znam da budem iskren avanture su pre toga imale dobre mozgalice jer im je prica bila "PREKRATKA" o i dosta puta bljutava, pa su se vadili na tim mozgalicama koje iskrenu i ne bi trebale da budu najaci adut avanturama vec bas prica i atmosfera ...

Iskren da budem nove avanture i ne igram jer im je prica uglavnom bleda i nikakva! a mozgalice bez price su postale copy/paste ocajno dosadno djubre, verovatno i razlog sto su avanture "pukle" !
Iskreno ko voli coste mozgalice neg igra sah ili logicke igre, avantura ne bi trebale to da predstavljaju
reb0rn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku reb0rn na korisnoj poruci:
Wolverine (5.10.2014)
Stara 5.10.2014, 12:21   #26
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Citat:
reb0rn kaže: Pregled poruke
TLJ i Dreamfall imaju takvu pricu i naraciju kao i atmosferu u prici da joj NI JEDNA avantura nije do kolena po tom pitanju!
Meni je kod tih igara najvažnija bila priča a ona mi je odlična tako da mi ostalo nije nimalo smetalo.

Nisam baš čitao, šta su rekli za Chapters, da li se priča direktno nastavlja na Dreamfall? Sjećam se da sam na kraju Dreamfalla imao dosta pitanja i dilema.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2014, 15:39   #27
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Direktno se nastavlja.
Citat:
reb0rn kaže: Pregled poruke
TLJ i Dreamfall imaju takvu pricu i naraciju kao i atmosferu u prici da joj NI JEDNA avantura nije do kolena po tom pitanju!

E sad drugi je problem to sto na primer TLJ a pogotovo Dreamfall nemaju neke specijalne mozgalice od zagonetki, ali sta ja znam da budem iskren avanture su pre toga imale dobre mozgalice jer im je prica bila "PREKRATKA" o i dosta puta bljutava, pa su se vadili na tim mozgalicama koje iskrenu i ne bi trebale da budu najaci adut avanturama vec bas prica i atmosfera ...

Iskren da budem nove avanture i ne igram jer im je prica uglavnom bleda i nikakva! a mozgalice bez price su postale copy/paste ocajno dosadno djubre, verovatno i razlog sto su avanture "pukle" !
Iskreno ko voli coste mozgalice neg igra sah ili logicke igre, avantura ne bi trebale to da predstavljaju
Znaci, avanture su pre The Longest Journeya imale bljutavu pricu, a posle The Longest Journeya bledu i nikakvu?

Sto se tice toga da im nijedna avantura nije ni do kolena po tom pitanju, nikako se ne slazem. Prvo mi na pamet padaju Grim Fandango i Discworld Noir.

Ja mislim da je The Longest Journey previse dug, jer ima nesto filler sadrzaja, a i avantura moze da bude duga i da istovremeno ima odlicne zagonetke. Sta bi trebalo da joj bude najjaci adut je krajnje subjektivno U svakom slucaju, ima i dosta ljudi koji igraju avanture prvenstveno zbog zagonetaka.

Avanture su "pukle" zato sto http://www.oldmanmurray.com/features/77.html + prelaz na 3D. Mozgalice nisu pukle, kidaju i dan-danas, doduse, u svojoj nisi.

Od novijih avantura s dobrom pricom, moze da se probere nesto, posebno igre Wadjet Eyea.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2014, 0:31   #28
reb0rn
Član
 
Član od: 30.1.2007.
Poruke: 135
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 31 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Pa ok kad sam pisao setio sam se Grim F. (mada ga nisam spomenuo)... takodje odlicna prica ali za jedan deo populacije tesko razumljiva a i bila je masi odbojna zbog lose 3d kontrole(meni je trebalo godine da se nateram da igram zbog sugave kontrole), iskreno i ja treba da je repriziram sto sam planirao ali spominje se neki remake pa sam odlozio...

Namerno sam hteo tako da budem negativan, jer se iz dana u dan razocaravam sa "pricama" iz avantura a igrao sam skoro sve, toliko ima supljih i praznih da mi je muka, igrao sam i wadjet igre OK su ali kratke iste sam sve skoro odigrao, ali opet kazem ostale su toliko suplje da me bas bace u bedak.... pa sam zato ovoliko negativan, desi se da RPG imaju jacu pricu od avantura sto je smesno...
reb0rn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2014, 13:55   #29
Dzigi
Veteran
 
Član od: 19.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 543
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 226 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Igra je upravo izasla i teska je 2.5GB.
Dzigi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dzigi na korisnoj poruci:
ezenkiel (21.10.2014), Wolverine (21.10.2014)
Stara 21.10.2014, 15:32   #30
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Jedva čekam da dođem iz redakcije i "pazarim" je

Osam godina čekam ovo.
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2014, 21:55   #31
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

A ja čekam sedam godina

Došao sam do Europolisa, tu mi dosta trza, FPS je čak jednocifren pa sam malo oborio detalje. Djeluje OK ali ovo je samo početak, tek se radnja treba zakuhati. Ne znam koliko je duga igra.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2014, 23:49   #32
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Ne verujem da je duga posto je ovo samo prva epizoda (poglavlje).
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2014, 0:44   #33
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Je l neko provalio da:

Spoiler za Zoes:
"stara" Zoe ima isti glas kao u prethodnoj igri, a da nova ima drugačiji? Ili se to ja tripujem?
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2014, 8:08   #34
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Nisam provalio jer sam davno igrao ali obraticu paznju. Inače lijepa nova Zoe, lijepa

Baš me zanima na koji način će se ispostaviti da su bitni izbori koje pravimo u dijalozima a koje sagovornici kao pamte.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2014, 22:04   #35
Rainman
Starosedelac
 
Član od: 5.1.2006.
Poruke: 2.394
Zahvalnice: 1.365
Zahvaljeno 2.322 puta na 924 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

E ljudi, jel ovo uradjeno isto po epizodama kao ove novije avanture (posto vidim da se zove Chapters)?

Ili je ovo cela igra? Da znam, dal da cekam na gomilu sve ako to nije slucaj. I bacite neke utisake, neki kratak review, pogledao sam malo gameplay na youtube-u, ali ne mnogo, da ne spoilujem sebi nesto puno.
Rainman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2014, 22:19   #36
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Isto po epizodama.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku caine na korisnoj poruci:
Rainman (23.10.2014)
Stara 22.10.2014, 22:22   #37
Vladimirus86
Starosedelac
 
Član od: 1.9.2012.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.888
Zahvalnice: 780
Zahvaljeno 681 puta na 431 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Smaraju sa tim epizodama. Meni pc trokirao kada sam izasao u Europolis, wtf?
Vladimirus86 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2014, 22:25   #38
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Zato ja cekam da sve izadju, pa cu onda da igram.
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2014, 22:55   #39
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Žale se dosta na zvaničnom forumu na neoptimizovanost, posebno na nekim lokacijama kao Europolis, a ovi su rekli da će to pokušati srediti. Ljudima trza i na dosta jakim mašinama.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Paladin na korisnoj poruci:
Wolverine (23.10.2014)
Stara 23.10.2014, 1:01   #40
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Dreamfall Chapters

Neoptimizovanost zna da nervira, ali ne više od 10 sekundi od pojavljivanja. Kada igra jednom krene da pleni atmosferom, bar po mom skromnom mišljenju, ništa drugo nije bitno (čak ni pomalo otaljanje animacije i nečiji glasovi).
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Fable: The Lost Chapters Van Helsing Role-Play 339 23.6.2014 12:15
Dreamfall: The Longest Journey seizmos Avanturističke igre 89 2.11.2012 21:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com