Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Ostale komponente

Ostale komponente Kućišta, napajanja, periferije, štampači, skeneri, tastature, miševi, džojstici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.2.2012, 19:35   #21
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Mustek je bacen novac kako god da okrenes..
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.2.2012, 21:09   #22
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Nemacka je firma kao i bilo koja druga kineska... Dobar online ups kosta mnogo vise od 100 evra, a po nekim tudjim iskustvima, Mustek to sigurno nije.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2012, 10:02   #23
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Ne znam zasto ste protiv Musteka?! Nemacka firma u cemu je problem? I kod njih je koliko para toliko muzike. Naravno kod nas se nude najvise off line koji su i naj jeftiniji. On line su i kod njih i kod drugih iznad 100 eura u zavisnosti od jacine 600VA=360W, 800VA=420W... Dobro je sto se ovde pojavio Talijan Rielo... ista prica kao i sa Mustekom. APC zivi u svom svetu kao i njegove cene.
Poslednju deceniju - dve, na tržištu vidim dosta proizvoda koji su samo tako, da se kaže. Počev od kineskih vilastih ključeva koji se iskrive kao da su od plastike čim kreneš zavrtati jače šraf, pa preko raznih drugih rekvizita, alata i tako dalje.

Uvek sam se pitao kakav je smisao pravljenja takvog proizvoda, ko to kupuje? OK, par puta sam se zeznuo i sam, ali uglavnom pazim i gledam da se raspitam. E, onda pročitam ovaj post i vidim da proizvođači pucaju na to da ljudi vole da čuju ono što vole da čuju. Zaista lepo zvuči: "nemoj dati 300 evra za tu firmu, ovi prave triput jeftinije isto to". A još su i iz NJemačke! Ej! Kako odoleti?!


Dobro, ja ću preskočiti Nemce, ali sigurno ima dosta ljudi koji kupuju. A zaista je neverovatno: sajt Musteka deluje ozbiljno, po onome što piše (vreme odziva, kapacitet baterije, peglanje napona...) trebalo bi da su UPSovi super, prva liga. Nemački proizvođač! Sreća što sam naišao na par ljudi sa iskustvom koji su mi dovoljno puta, dovoljno strpljivo i polako objasnili.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2012, 13:20   #24
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Citat:
Relja kaže: Pregled poruke
Poslednju deceniju - dve, na tržištu vidim dosta proizvoda koji su samo tako, da se kaže. Počev od kineskih vilastih ključeva koji se iskrive kao da su od plastike čim kreneš zavrtati jače šraf, pa preko raznih drugih rekvizita, alata i tako dalje.

Uvek sam se pitao kakav je smisao pravljenja takvog proizvoda, ko to kupuje? OK, par puta sam se zeznuo i sam, ali uglavnom pazim i gledam da se raspitam. E, onda pročitam ovaj post i vidim da proizvođači pucaju na to da ljudi vole da čuju ono što vole da čuju. Zaista lepo zvuči: "nemoj dati 300 evra za tu firmu, ovi prave triput jeftinije isto to". A još su i iz NJemačke! Ej! Kako odoleti?!


Dobro, ja ću preskočiti Nemce, ali sigurno ima dosta ljudi koji kupuju. A zaista je neverovatno: sajt Musteka deluje ozbiljno, po onome što piše (vreme odziva, kapacitet baterije, peglanje napona...) trebalo bi da su UPSovi super, prva liga. Nemački proizvođač! Sreća što sam naišao na par ljudi sa iskustvom koji su mi dovoljno puta, dovoljno strpljivo i polako objasnili.
Sta si ovime hteo reći? Kolko para tolko muzike. Šovek nije ni rekao do koje cene je spreman da plati strujnu zastitu! Znam i ja imo sam i ja iskustva sa jeftinim stvarima pa sam se posle opametio. Primer brusilica koja se zapalila iz prve čim je presečen jedan metalni profil. Umalo drugara da opići struja. Posle toga odem u prodavnicu i kupim najskuplju malu brusilicu koju su imali u ponudi.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2012, 23:54   #25
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Kupih ga,zakacih pc i monitor na njega al kad sprovedem battery test racunar mi radi i drzi al monitor se ugasi,nemam pojma zasto?!Trebao bi valjda i njega da drzi.?
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2012, 0:02   #26
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Proveri da li je monitor povezan na uticnicu koja ima napajanje sa baterije. Mozda si ga povezao samo na uticnicu koja ima zastitu od surge-a, ali bez battery backup-a.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
obidijus (4.3.2012)
Stara 4.3.2012, 0:19   #27
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Probao sam i na druge sad al opet se gasi
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2012, 10:06   #28
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

A jel mozes da ga ukljucis kada je na bateriji? Mozda monitor reaguje na kratkotrajni gubitak el. energije (koji uvek postoji kod UPS-eva koji nisu uvek online).
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2012, 15:27   #29
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

nece da se ukljuci kad je na bateriji.
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2012, 16:33   #30
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Prebacio sam monitor LG w2243s na drugi komp a sa ovog starog kompa prebacio njegov budjavi AOC 22inch monitor na ups,i on radi!
Da ne verujes kolko sam zivaca izgubio,ne razumem zasto LG nije hteo,mozda je osetljiviji sta ja znam.Sad cu da proverim kolko ce da drzi dok gledam seriju
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2012, 17:12   #31
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Nemoj to da proveravas nije dobro za bateriju. Sad ces pitati zasto?! Isprazni akumulator od kola do kraja pa ce ti se samo reci.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
obidijus (4.3.2012)
Stara 4.3.2012, 17:26   #32
obidijus
Član
 
Član od: 25.4.2010.
Lokacija: Black hole sun
Poruke: 121
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Ok,necu hvala na savetu.ne kontam sto nije hteo lg,nervirame ovaj aoc nakrivljeni ima drsku iza da ga drzi,ne moze da stoji pravo.
obidijus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2012, 20:01   #33
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Verovatno nije odradjena korekcija snage kako treba, pa se upsu "cini" da vuce mnogo vise vati.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
obidijus (4.3.2012)
Stara 13.3.2012, 9:27   #34
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Sta si ovime hteo reći? Kolko para tolko muzike. Šovek nije ni rekao do koje cene je spreman da plati strujnu zastitu! Znam i ja imo sam i ja iskustva sa jeftinim stvarima pa sam se posle opametio. Primer brusilica koja se zapalila iz prve čim je presečen jedan metalni profil. Umalo drugara da opići struja. Posle toga odem u prodavnicu i kupim najskuplju malu brusilicu koju su imali u ponudi.
Upravo sam hteo reći (a verujem da sam bio i dovoljno jasan) da kod nekih proizvoda muzike uopšte nema. Ne rade to što bi trebalo (ili pak rade toliko loše da je to praktično neupotrebljivo).

U konkretnom slučaju (kada je u pitanju UPS) pouzdanost je osnovni zahtev koji uređaj mora ispuniti i ako ga ne ispunjava, onda bolje i da ne stoji da skuplja prašinu. Poput kineskog ključa koji stoji lepo u alatu, ali kad treba da odvrne jedan štraf, jednostavno se izvije, iskrivi i spreman je za kantu (što je bio od samog početka). Koliko sam uspeo shvatiti, Mustek ne radi dovoljno pouzdano, a i baterije mu brže gube kapacitet. To ga za mene ne čini jeftinim, nego preskupim da bih ga uopšte kupovao.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2013, 19:11   #35
Alan
Član
 
Član od: 10.11.2007.
Poruke: 62
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Kako da izračunam, od koliko mi VA (W) treba UPS, za PSU od 500 W i monitor? Da izdrži nekih 5-10 minuta.

U članku iz prethodnog broja (SK 8/2013) su, na (APC-ov) UPS od 750 VA (500 W), priključili 3 računara sa monitorima i, uspjeli da ga opterete sa 78% (409 W). Samo, nisu napisali od koliko W su bili PSU-ovi računara.
Alan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2013, 13:24   #36
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Kada sam kupovao računar davno kupio sam i Mustekov UPS. Upočetku kada nestane struje držao je. Međutim ni godina ne isteče a baterija oslabi da se ugasi pre nego struja. Kada sam hteo da kupim novu ispalo je da je skuplja nego sam UPS. Sada ga držim samo na onoj jednoj utičnici koja služi za peglanje napona. Ups nikada više.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2013, 8:57   #37
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Citat:
Alan kaže: Pregled poruke
Kako da izračunam, od koliko mi VA (W) treba UPS, za PSU od 500 W i monitor? Da izdrži nekih 5-10 minuta.

U članku iz prethodnog broja (SK 8/2013) su, na (APC-ov) UPS od 750 VA (500 W), priključili 3 računara sa monitorima i, uspjeli da ga opterete sa 78% (409 W). Samo, nisu napisali od koliko W su bili PSU-ovi računara.
Taj podatak ti nije toliko bitan. Napisi komponente racunara i o kom monitoru je rec pa ces dobiti adekvatnu preporuku za odgovarajuci budzet

Citat:
analayzer kaže: Pregled poruke
Kada sam kupovao računar davno kupio sam i Mustekov UPS. Upočetku kada nestane struje držao je. Međutim ni godina ne isteče a baterija oslabi da se ugasi pre nego struja. Kada sam hteo da kupim novu ispalo je da je skuplja nego sam UPS. Sada ga držim samo na onoj jednoj utičnici koja služi za peglanje napona. Ups nikada više.
Jos da si kupio normalan UPS
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.12.2014, 20:55   #38
DragonSlayer
Starosedelac
 
Član od: 30.4.2006.
Poruke: 1.241
Zahvalnice: 613
Zahvaljeno 264 puta na 174 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Surge protect je ... ? Zaštita od pada napona, ili ono od naglog dolaska napona?
DragonSlayer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2014, 11:37   #39
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

od naglog dolaska
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2014, 12:43   #40
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Preporuka za kućni UPS

Imam ovo u beleškama već neko vreme, prekopirano sa nekog domaćeg foruma, pa da postavim ovde, da malo razjasnimo termine:

Citat:
-Podnapon (Brownout, Sag). Spada u najčešće probleme na električnoj mreži. Za podnapon se uzima bilo koji napon 20% niži od nominalnog (u našem slučaju 220V). Prouzrokuje "zamrzavanje" tastature, čudno "groktanje" diska ili "zaglavljivanje" sistema. Gubitak podataka sa diska je vrlo verovatan, ako se podnapon dogodi u trenutku upisivanja, ali i čitanja. Podnapon umnogome smanjuje radni vek komponenti, a relativno je čest u ruralnim delovima naselja, koja su dosta udaljena od trafo stanice.

-Prenapon (Surge). Obično traje 1/120 sekunde (1,2ms) i prouzrokovan je uključivanjem/isključivanjem velikih potrošača/elektromotora koji rade u okruženju kompjutera (veš mašina, zamrzivač, lift, rashladni uređaji, kompresori...) Za prenapon se smatra napon za oko 10% veći od nominalnog. Prilično loše utiče na SMD elemente. Lošija ATX napajanja mogu da "izvedu" i neočekivano uključenje (isključenog) kompjutera pri prenaponu.

-Udar (Spike). Važi za daleko najopasniji vid problema sa električnom energijom. Prouzrokovan je trenutnim skokom napona i do 100% (pa i više) iznad nominalnog. Javlja se kada grom udari u blizini trafo-stanice, kada se struja uključi (posle restrikcija, nekog kvara itd) ili zbog "radova" na električnoj mreži (popravke, prespajanje itd). Posledice mogu biti različite od slučaja do slučaja - od prostog treptaja monitora, pa do kompletnog "spaljivanja" kompjutera. Zato se ne preporučuje korišćenje osetljive opreme odmah po dolasku struje (ako je bila isključena) ili u toku atmosferskih pražnjenja.

-Šum (Noise/Interference). Nastaje od blagih poremećaja frekvencije. Postoje dve vrste šumova (interferencija): RF (Radio-frekventna) i EM (Elektro-magnetna). Obrazuju ih razne stvari, poput uključenja/isključenja uređaja sa elektromotorom, varničenje na troli (trolejbus/tramvaj), radio prijemnici/predajnici itd. Javlja se iz razloga što instalacije u kući/stanu obrazuju neku vrstu antene, koja "skuplja" sve moguće smetnje. Posledice postoje, ali nisu preterano štetne.

-Isključenje (Blackout). Deluje dosta pogubno po opremu. Prouzrokuju ga kvarovi, preveliki zahtevi za električnom energijom (preopterećenje), prirodne nepogode (udar groma, oluja...). Javlja se kao potpuno (restrikcije, kvarovi) ili trenutno isključenje. Dok je potpuno isključenje u najvećem broju slučajeva bezopasno (osim po vaš rad, ako niste snimili, ili ako je disk u tom trenutku nešto upisivao), trenutno isključenje je znatno opasnije.Posledice mogu izostati (osim resetovanja, koje je gotovo pravilo), ali i biti katastrofalne. Ne treba ni pominjati koliko elektronika "voli" ovakav vatromet. Neki proizvođači za Blackout uzimaju i sve napone ispod 70V, pošto se računa da je to najniži napon pri kojem uređaji uopšte "pristaju" da rade.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Preporuka za grafičku karticu do maksimalno 230 eura? bojke1 ŠDK - Grafika 22 9.5.2011 22:38
Preporuka za Mob (-300e) GeForce Aparati i oprema 1 3.1.2010 23:16
Preporuka za XP Marko069 Operativni sistemi 20 8.5.2008 17:31
Preporuka štampača tropoli ŠDK - Ostale komponente 1 1.5.2008 10:57
Šta znači preporuka u pregledu profila zero cool Forum o forumu 11 11.6.2007 23:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com