Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.10.2017, 20:18   #1
-Dok-
Član
 
Član od: 26.1.2014.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 61
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

(64-bitni XP, konfiguracija iz 2009. kojom se išlo na trajnost - kao nešto kvalitetnije komponente u odnosu na performanse, "solid" kondenzatori matične... - a kojoj je 2014 dodat još jedan hard i 2GB RAM-a)

Izvinjavam se, post će biti dug.

Pre nekoliko dana mi se tokom paljenja računara prikazao onaj osnovni ekran matične i ostao je da stoji. Probao sam nakon nekog vremena da pritiskajući DEL uđem u BIOS, ali nije išlo. Kako sam pre godinu i po dana imao sličan problem, ugasio sam komp, odvojio oba hard-diska, i probao da ovako startujem računar i uđem u BIOS, ali ovog puta to nije pomoglo (tada, pre godinu i po, sam tako postupio, potom priključio jedan pa drugi hard, i odatle pokrenuo Windows).

Konsultovao sam se sa drugarom (ja sam potpuni laik) i on mi je predložio da isključim komp, izvadim neku pljosnatu bateriju sa matične (od 3V, mislim), i nakon par minuta je vratim i pokrenem računar - ovo je rešilo problem, izuzev što se kompjuter usporio, počeo nakratko da "mrzne" tokom dovršetka komandi (recimo, muzika sa YT zastane kada sačuvam crtež u BricksCAD-u), prilikom čega bi se začuo i vrlo kratki metalni zvuk kome bi prethodilo kratkotrajno kao-zujanje (sve zajedno možda do pola sekunde, verovatno i kraće... krčanje, ne umem ovo bolje da opišem). I miš je tu i tamo kasnio.

Posle sam upalio računar, i, nakon vrlo dugog podizanja Windowsa, sve je delovalo kao prethodnih dana. Ipak nakon nekog vremena (primetio sam ovo posle nekih 20 minuta rada) nisam mogao da 'otvorim u folderu' fajl koji sam daunloudovao. Tada sam primetio da My Computer ne prikazuje jednu od particija novijeg hard-diska.

Restartovao sam komp (morao sam ga ugasiti dugmetom na kućištu), i pojavio mi se Windows-ov svetlo plavi ekran sa dve plave pruge - nešto je pregledao i prijavio masu grešaka sa nekim petocifrenim brojevima u nizovima (ovo je išlo kao lista). Nakon 20-ak minuta Win se podigao i sve je delovalo normalno, videle su se sve particije. Ipak, nakon još možda 20 minuta, ponovo je na My Computer-u nestala jedna (ista) particija sa novijeg harda.

Pomislio sam da sam možda nešto loše povezao prilikom sklapanja (ovog pre neki dan), pa sam opet otvorio kućište, lagano ga usisao, očistio priključke i prepovezao hardove i RAM memorije... Opet se pri startovanju pojavio plavi Windows ekran sa dve tamno plave pruge, prvi put je ispisivao:

Deleting an index entry nešto...
File record segment nešto...
Recovering orphaned file nešto...
CHKDSK je našao "alocirane" nešto...
...
...
(i tada je nakon usporenog starta radio normalno, sa oba hard diska, uz pokoje "mržnjenje" pri završavanju komandi, kao što sam gore opisao, ali ništa strašno za rad)

a pri sledećem startovanju:

Checking system file on H:
The type of the file system is ntfs.
Volume label is Storage.
CHKDSK is verifying files (stage 1 - pa 2 i 3 - of 3)...
File verification completed.
Deleting index entry change.log.1 in index $130 of file 115060.
...
...

Baš me je ovo zabrinulo. Molio bih za pomoć, mišljenje... Šta me čeka? Hvala.

Poslednja ispravka: -Dok- (9.10.2017 u 20:27)
-Dok- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2017, 20:39   #2
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Đe nađe 64bitni XP???? Ja ga nikada nisam mogao uspešno koristiti. Tebi treba neki boot disk tipa Hirens ili Strelec da istestiraš te hard diskove mada je moguće i da sata kontrolori otkazuju ako ih prikačiš kod drugara na njegov pc i tamo iz Windowsa pokreneš dijagnostiku i oni budu ispravni. Moguće da ploča otkazuje.....(-:...
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku analayzer na korisnoj poruci:
-Dok- (9.10.2017)
Stara 9.10.2017, 22:54   #3
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Provjeri kablove i SMART podatke hard diska. Najvierovatnije je on već jednom nogom u grobu.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sass Drake na korisnoj poruci:
-Dok- (9.10.2017)
Stara 9.10.2017, 23:40   #4
-Dok-
Član
 
Član od: 26.1.2014.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 61
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
Provjeri kablove i SMART podatke hard diska. Najvierovatnije je on već jednom nogom u grobu.
Kablove sam proverio i ponovo povezao, od tada - za sada - nije nestajala ta particija.

Kako se proveravaju SMART podaci? Treba li da znam šta su?

Iskrsao je jedan elaborat koji moram da uradim za sutra a pretpostavljam da kontrolisanje hard diska ide sporo; ipak, verovatno noćas (usput, ukoliko nađem neki CD - može li DVD?) ili ujutru napravim butabilni disk i to pustim.

Sass Drake, misliš da je jedan od hardova jednom nogom u grobu?
-Dok- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2017, 23:46   #5
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Kad već možeš da digneš Win, skini Hard Disk Sentinel i u programu proveri stanje hard diska (bukvalno samo klikneš na disk koji ti treba i odmah vidiš stanje), eventualno postavi slike ovde ako ti treba neko tumačenje.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
-Dok- (10.10.2017)
Stara 10.10.2017, 0:15   #6
-Dok-
Član
 
Član od: 26.1.2014.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 61
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)



Kliknem na ovo zaokruženo polje i to je to?
-Dok- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2017, 0:25   #7
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Сачувај непходне фајлове на нечему екстерном (USB флешу нпр.) а онда се реши 64-битног XP-a. То чудо никада није радило како треба (без обзира што је теби радило неко време).
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rockstar na korisnoj poruci:
-Dok- (10.10.2017)
Stara 10.10.2017, 0:44   #8
-Dok-
Član
 
Član od: 26.1.2014.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 61
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Hteo bih prvo da proverim da li mi je hardver u redu (bolji mi ne treba za crtanje u raznim CAD-ovima i manipulaciju dokumentacijom). Ukoliko bude morao novi komp - verovatno bih prešao na nešto najnovije, recimo Windows 10, da u dužem periodu ne brinem... ali to je off.

Najgore bi bilo kada bi hardovi pravili problem. Imam barem 500GB u fajlovima od po možda megabajt-dva...
-Dok- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2017, 0:49   #9
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Pređi na neki noviji windows 7,8,10..
I napravi beckup podataka da se ne bi brinuo, mada diskovi izgledaju zdravi, ali win XP x64 je verovatno problem
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
-Dok- (10.10.2017)
Stara 10.10.2017, 3:56   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Apsolutno prvo bekapuj sve fajlove na eksterni HDD, cloud ili bilo gde drugde. Odradi reset BIOS-a ponovnim vađenjem baterije sa ploče i vraćanjem iste na nju. Zatim se otarasi Windowsa XP i pređi na Win 7 x64.
Pošto imaš bekapove fajlova sada ćeš moći da se igraš sa sređivanjem kompa.

Lepo instaliraj sve neophodne drajvere nakon instalacije sedmice i kreni sa testiranjem HDD-ova u HD Sentinelu ili bilo kom drugom programu (self-tests i surface scans). Ako se budu javili bilo kakvi problemi prilikom testiranja diskova pre svega zameni PATA/SATA kablove i odradi testiranje ponovo. Ako se problemi ponovo jave onda postoji mogućnost da problem prave ploča ili napajanje. Zameni naponske grane na koje su prikačeni HDD-ovi i testiraj ponovo. Ako se problem ponovo javlja ostaje ti da sumnjaš na ispravnost kontrolera na matičnoj ploči ili ispravnost napajanja.
Da bi opteretio napajanje možeš da rokneš neki dobar stress test, recimo pustiš FurMark i Prime95 da opterete CPU i GPU maksimalno da komp povuče struju i pratiš da li ima problema. Ukoliko problema ne bude bilo onda je moguće da je matična ploča problematična.

Takođe ne bi trebalo izolovati i mogućnost da RAM memorija brljavi, izvadi je, izduvaj slotove od prašine i testiraj računar sa svakim modulom pojedinačno pa onda sa svim modulima zajedno da probaš da uočiš postoje li problemi u radu pri upotrebi nekog od modula ili pri upotrebi nekog slota za RAM na ploči.

Znači kreni tim putem, sistem eliminacije - ovako bih ja taj računar testirao, redosledom koji sam opisao.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
-Dok- (10.10.2017)
Stara 10.10.2017, 5:08   #11
-Dok-
Član
 
Član od: 26.1.2014.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 61
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

O bekapu... Znam da XP koji imam - a moguće ni hardverska konfiguracija - ne prepoznaje prostor od preko 1TB na internom hard-disku (link ispod). Da li to znači da ga ne bi prepoznao ni na spoljašnjem, povezanom preko USB-a?

http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=95566

Pitam jer već razmišljam o kupovini harda od 4TB, ali donekle je vezano i za ovo...
-Dok- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2017, 13:16   #12
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Rešenje broj jedan je instalacoja Windows 10 x64 bitni. Ovaj najnoviji je odličan i upola brži na hard disku od prethodnih verzija. Hardovi su zdravi sve 100% health temperratura je odlična. Tek kada instaliraš Win 10 možeš videti da li matična otkazuje ili je XP pravio probleme.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2018, 20:04   #13
-Dok-
Član
 
Član od: 26.1.2014.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 61
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Nakon što su provere pokazale dobre rezultate, a jedan start iz BIOS-a, posle vađenja i vraćanja baterije sa matične, na neko vreme rad učinio normalnim, moram da vas ponovo zamolim za pomoć...


Hard disk - neujednačena brzina prenosa podataka, povremeno nestaje, problemi sa MF-om...

Evo baznih podataka o mojoj konfiguraciji:



http://imgbox.com/wxqqpkux

U najkraćem...


Problem je u tome što se u poslednjih nekoliko dana dešava da mi u My Computer-u povremeno nestanu particije drugog hard diska (4 godine, 1TB, Seagate), a očitavanje podataka sa njega, prenos sa ili na njega budu poprilično usporeni.

Proverio sam hard HD Tune-om i sve deluje sasvim u redu, izuzev prenosa podataka što sam proverio Hard Disk Sentinel-om: pustio sam jedan veći fajl da se prebaci sa jedne na drugu particiju istog problematičnog diska i, dok je Disk Activity brzo skočila na 100% (ili blizu), Transfer Rate je bio vrlo neujednačen sa čupavim grafikom - retko i samo nakratko se približavao 5MB/s, a često je padao i zadržavao se na 0 (ili oko nule). Otprilike je na nuli ili blizu bio 60-70% vremena, pa bi skakao nakratko do oko 5, i onda naglije padao nazad ka nuli. U jednom periodu ovi skokovi su se dešavali skoro u izvesnom ritmu.

Zamenio sam SATA kablove novim - sve je ostalo isto.

Otkačio sam DVD rezač (star nekih 4-5 godina, pre godinu dana je počeo da reže DVD-je po 3 sata bukvalno) i startovao kompjuter iz BIOS-a - naoko se sve popravilo, sve particije su bile tu, čak je pristupanje bilo nijansu brže. Ipak, sada je Firefox počeo da pravi probleme: nije prikazivao većinu slika na stranicama, nije mogao da pusti video, nije se moglo pristupiti većini sajtova... Slično je važilo i za Chrome.

Obrisao sam Firefox, pustio automatski apdejt za ceo računar, instalirao najnoviji Firefox, i startovao računar preko BIOS-a. Windows se vrlo usporeno podigao, i to nakon podužeg crnog ekrana i kontrole i očitavanja greški na nekom plavom ekranu sa tamnijim štraftama gore i dole (ne znam kako ovo da odgovarajuće nazovem, nije blue screen of death).

Stvar sa Firefoxom se delimično popravila, ali se vratio problem sa ekstremno usporenim pristupom i očitavanjem na drugom hard disku. I dalje ne mogu da pristupim velikom broju sajtova - negde me blokira, "proverava" Cloudflare-om (evo, već dva sata), drugde mi posle nekog vremena pokazuje Database error. I ovo sada pišem sa tableta, pokazuje se database error za bilo koju stranicu sk-a.

Ipak, generalno i na sajtovima kojima nekako pristupa, Firefox se ponaša kao da je na preopterećenom kompjuteru: spor je, sa zadrškom učitava, na YouTube-u sa velikim kašnjenjem prikaže one predloge sa desne strane i komentare...

I jagoda na kraju: ovo ne postujem ja, već drugar kome sam prosledio šifru i tekst. Ni moj tablet sa mog neta ne može pristupiti konkretnoj temi sk-a.
-Dok- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2018, 20:40   #14
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

OK, to što nisi mogao da pristupiš forumu je zbog toga što forum nije radio od četvrtka uveče do malopre, nije do tebe

A taj 64-bitni XP je bio mušičav i dok je bio aktuelan, ja prvo što bih uradio na tvom mestu je da instaliram sedmicu i vidim kako se ponaša.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
-Dok- (17.2.2018)
Stara 17.2.2018, 21:20   #15
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

iskopiraj važne podateke počinje da otkazuje tako i meni, čudi me da ti hd sentinel ne javlja da mu je loše zdravlje.. probaj format ali možda ga dokrajči.. možeš i da obrišeš tu lošu particiju i da koristiš samo tu što radi ako ti mnogo koči..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
-Dok- (17.2.2018)
Stara 17.2.2018, 21:51   #16
-Dok-
Član
 
Član od: 26.1.2014.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 61
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

Hvala, ljudi.

Obe particije novijeg harda prave probleme sa pristupom jednovremeno i/ili nestaju odjednom.

Hard Disk Sentinel mu, uzgred, daje "više od 1000 dana".
-Dok- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2018, 22:09   #17
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Problemi (sporo "dizanje" Windowsa, nestajanje particije...)

nema nikakve greške? slikaj smart da vidimo
To ako je softwerski možeš da probaš i da flashuješ noviji firmware, čitao sam priče o gubljenju particija i slično, ima žalbi na seagate da se to dešava
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
kašnjenje, krčanje, particija, windows, zamrzavanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vicevi Oblivion Cvet kompjutera 5481 27.5.2022 5:52
Problemi posle paljenja Windowsa mmiikkii Kvarovi 8 4.10.2013 13:17
Sporo pokretanje Windowsa goranagf Operativni sistemi 9 18.11.2011 15:39
Nema jedne particije posle Reinstala windowsa.. mant3ra Kvarovi 5 24.9.2006 10:40
sporo startanje windowsa sa wirelessom Paladin Internet usluge 9 19.7.2006 20:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com