Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.9.2019, 15:45   #1
misoja
Novi član
 
Član od: 30.8.2017.
Poruke: 17
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 13 puta na 7 poruka
Određen forumom Online prisustvo SK

Već duže vreme ramišljam na ovu temu, ali iz nekog razloga nisam pisao na forumu o tome. Tiče se ideje online prisustva časpopisa SK u formi portala, aplikacije za smartphone, itd. Naime, redovan sam čitalac časopisa zaista dugi niz godina (verovali ili ne, od 1994. godine sam redovan čitalac) i kupujem časopis svakog meseca. Ipak, zbog dosta obaveza (posao, deca, drugi vidovi razonode...) dešava mi se da zaista nemam vremena za "normalno" čitanje pa dosta često pored kupovine papirnog izdanja pazarim i izdanje na Novinarnici kako bih mogao da čitam SK i onda kada mi papirno izdanje nije pri ruci (iako je, naravno, doživljaj lepši uz papirno izdanje). Na ovaj način stignem da pročitam ceo SK, makar i tako "iscepkano".

Kako bi izledalo to "online prisustvo" SK? Pa, morao bi da postoji web sajt, kao i aplikacija za Android/iOS. Po mogućstvu, časopis ne bi bio pristuan kao prosta digitalna verzija (PDF, odnosno način na koji je sada prisutan na Novinarnici), nego bi izgledao kao sajt čija bi pojedinačna stranica podsećala što više na stranicu u štampanom izdanju, ali bi posedovala dodatni sadržaj. Npr., slike bi se mogle prikazati u punoj rezoluciji, mogla bi biti dodata galerija sa dodatnim slikama, mogli bi biti dodati video snimci (na SK YouTube kanalu, doduše ovo je već povremeno dostupno preko QT kodova), dodatni linkovi ka interesantnim stvarima vezanim zaigru, patchevima, modovima..., možda dodatni kratki tekstovi koji su prilično bitni za igru, a autori su smatrali da je bitno dodati ih nakon plasmana papirnog izdanja, itd. Nakon svakog teksta bi mogla biti sekcija sa komentarima koja može biti vezana za temu na forumu, a možda je bolje da i ne bude vezana... Android/iOS aplikacija bi bila jako slična i prikazivala isti sadržaj prilagođen ekranu mobilnog uređaja. Dodatno, mogla bi da postoji i digitalna verna prezentacija štampanog izdanja (kao na Novinarnici, za čitaoce koji to preferiraju, mada svejedno će imatu u rukama štampano izdanje).

Bio bi omogućen i pristup bazi starim brojevima, poželjno sa pretragom, filtriranjem po rubrikama, autorima, hronološki, itd.

Da li bi pristup ovom sadržaju bio besplatan? Ne. Daću svoj primer u kom ja vrlo često platim štampano izdanje, a zatim platim i izdanje na Novinarnici. To ukupno staje 360 din, a u ovoj ceni nemam ništa od naprednih featuresa koje sam upravo naveo (i druge kojih se nisam setio, a drugi hoće). Model koji mi deluje prihvatljivo je sistem pretplate (minimalno na 6 meseci) u kojem bi cena mesečne pretplate na papirno izdanje + cena pretplate online sadržaju bila 300 din. Dakle, čitalac bi se pretplatio na papirno i online izdanje. Na ovaj način čitalac ne plaća dvostruko plaćanje contenta što u mom slučaju definitvno činim, izdavač smanjuje troškove jer se ukidaju troškovi distribucije (kako papirnog izdanja, tako i izdanja na Novinarnici, mada se dodaje trošak slanja papirnog izdanja) pa mislim da ova cena pokriva dosadašnje troškove izrade papirnog izdanja, a takođe i troškove online izdanja (hosting, održavanje, izrada portala i aplikacija).

Reklame? Trebale bi da ostanu prisutne i u online izdanju, na nenametljiv način (znači, ne u vidu pop upa koji ne može da se skloni dok ne prođe određeno vreme), nego ukusno smeštene između sadržaja tako da čitalac može da pređe preko nje ukoliko želi (kao u štampanom izdanju), ali može i da obrati pažnju na nju ukoliko želi.

Ovaj vid dodatnog prisustva bi zahtevao dodatno angažovanje SK ekipe, verovatno i zapošljavanje novih lica, ali bi to trebalo da bude omogućeno višom cenom koju čitaoci plaćaju (možda i malo višu od ove, cena koju sam predložio je samo to - predlog). Poznato je dugogodišnje kukanje ekipe SK na krutost izdavača, ali možda ako pripremite lepu PP prezentaciju sa graficima koji idu nebo (hehehe), možda ih i ubedite u pozitivne strane ove ideje.

Mislim da bi veliki deo čitalaca SK, gde je bitna stavka da su vaši čitaoci fanatični sledbenici časopisa oberučke prihvatio ovu ideju i sistem preptlate i na taj način podržao i modernizaciju online prisustva časopisa, jer osim aktivnog foruma, trenutni sajt (i beta verzija novog) su ipak slabi za časopis ovakvog renomea i dugovečnosti (SREĆAN 35. ROĐENDAN!).
misoja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku misoja na korisnoj poruci:
maska (29.10.2019), mvasic (26.9.2019), Oggy (24.9.2019), player1 (27.9.2019)
Stara 24.9.2019, 21:26   #2
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Sumnjam da je tako nešto moguće u skorije vreme. Uostalom, i ovaj forum se raspada, pa se ipak ništa ne dešava.

Svakako zvuči kao solidna ideja, ali mislim da je, posmatrana iz realnog ugla, čista utopija još bar nekoliko godina.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2019, 22:14   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

sajt već postoji obično ima deo teksta iz novijih brojeva a možda i ceo tekst iz starijih, samo još reklame da se ubace. Najbolje bi bilo paralelno da ima i jedno i drugo, ili da se plaća pretplata za online izdanje ili ko hoće da mu stiže kući papirno... ideja je dobra, ali kao i svako državno preduzeće ima inerciju da nastavi putanju pravo bez skretanja...
Ja ne kupujem časopis još od početka devedesetih, ali bih pročitao besplatno online izdanje ako mi je nešto interesantno a par reklama sa strane mi ne bi smetale...
Plus bi moglo da se komentariše..

U papirnom izdanju ne mogu da se povećaju slova što mi je jednom baš smetalo kad sam kupio sk da skratim put a ono sitna slova a bus trucka posle par strana sam odustao od čitanja, ne verujem ni sad da su mnogo veća slova..


Moja poenta je da sk treba da prati napredak tehnologije kao časopis koji se bavi novim tehnologijama, jer znamo kako prolaze oni koji se ne prilagode novim uslovima...
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
ZoNi (25.9.2019)
Stara 24.9.2019, 22:24   #4
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Sve to sjajno zvuci a i nisi prvi sa idejom Problem nije u ljudima koji rade u SK vec sto je u pitanju drzavna firma...
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku galebns na korisnoj poruci:
Oggy (25.9.2019), ZoNi (25.9.2019)
Stara 25.9.2019, 21:36   #5
misoja
Novi član
 
Član od: 30.8.2017.
Poruke: 17
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 13 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Mislim da je glavna razlika u mojoj priči u odnosu na ranije činjenica da bi se pretplata plaćala... To bi moglo da napravi razilku u odlučivanju
misoja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2019, 15:10   #6
joximovic
Veteran
 
Član od: 23.3.2009.
Lokacija: Bijeljina, Beograd
Poruke: 558
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 62 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku joximovic
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Баш сам малоприје нешто тражио на сајту СК и поново ми је на памет пало управо ово о чему је покретач теме причао.
Дај рекох да уђем на форум да погледам има ли живих, а оно тема свеже отворена.

Додао бих само један коментар на ову изјаву

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
Sve to sjajno zvuci a i nisi prvi sa idejom Problem nije u ljudima koji rade u SK vec sto je u pitanju drzavna firma...
Како тачно то што је државна фирма утиче на овако јадан изглед сајта, волио бих да ми то неко објасни??

Нећу улазити у дубље и шире анализе, али оно што знам је да смо прије 15-ак година у средњој школи у неком од разреда сви били задужени да направимо мали сајт.
Кунем вам се да су наши тадашњи средњошколски сајтови (иако јако мали) били љепши и функционалнији од овог садашњег СК-овог.

Па овај садашњи сајт на посла места нема ни неке основне поставке, нема back to home дугме на доста мјеста, search bar у оквиру сајта архиве не ради, функционалност је на нивоу 2001. године.

Зато нама ништа и не иде... имамо (сада већ култни) информатички часопис који траје цијелих 35 година и на тој бројци му могу позавидети многоооо озбиљнији страни часописи и портали ... а за свих тих 35 година нико није нашао пар дана времена да сједе, загрије столицу и мало среди сајт? Па зар то није срамота??

И чему уопште извлачење на "државну фирму" или које већ разлоге? Какве везе има државна фирма са тиме што је потребна једна особа да мало сједне, потруди се и среди сајт да то личи на нешто из бар 2015-године.... а не овако да нас враћа назад у 20. вијек?


Молим да се ово прихвати као искрена сугестија и критика без икаквих лоших намјера.
joximovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku joximovic na korisnoj poruci:
Relja (30.9.2019)
Stara 27.9.2019, 16:15   #7
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Mislim da je davno receno koji je razlog tj. zasto "drzavna firma" jeste prepreka.
Bilo sta da se radi mora da se pita neko tamo "gore", a taj tamo "gore" nema sluha (da ne budem bezobrazniji ) Ne daj Boze da se traze pare....
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku galebns na korisnoj poruci:
Oggy (28.9.2019)
Stara 29.9.2019, 12:54   #8
joximovic
Veteran
 
Član od: 23.3.2009.
Lokacija: Bijeljina, Beograd
Poruke: 558
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 62 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku joximovic
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

I znači taj "gore" će da se smrtno naljuti ili čak otpustiti radnika koji se drzne da par dana sjedne i odvoji na sređivanje sajta?
Jer sređivanje sajta za IT časopis predstavlja grubo kršenje radnih procedura, ne razumijem?

P.S. Iz nekog razloga je evo i ćirilica prestala da se prikazuje na forumu, dobijaju se hjeroglifi šta god da se otkuca na ćirilici.
ĐźĐ*оба проба
joximovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku joximovic na korisnoj poruci:
Relja (30.9.2019)
Stara 29.9.2019, 13:05   #9
fisfikus
Član
 
Član od: 23.1.2008.
Lokacija: PG
Poruke: 196
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 53 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Pa nije baš da im se samo sajt(uljučujući i forum) raspada...
fisfikus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku fisfikus na korisnoj poruci:
ZoNi (29.9.2019)
Stara 29.9.2019, 17:14   #10
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Citat:
joximovic kaže: Pregled poruke
I znači taj "gore" će da se smrtno naljuti ili čak otpustiti radnika koji se drzne da par dana sjedne i odvoji na sređivanje sajta?
Jer sređivanje sajta za IT časopis predstavlja grubo kršenje radnih procedura, ne razumijem?
U državnoj firmi ne može ništa da se radi bez radnog naloga. I urađen je "redizajn" prošle godine, sad je sajt na foru nekog bloga sa vestima.

BTW editovanje poruka napisanih na čirilici ne radi već skoro dve godine.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Oggy (29.9.2019)
Stara 29.9.2019, 18:22   #11
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Ako se dobro secam, jos pre bar 5 godina, jedan od razloga zasto se ne rade poboljsanja na forumu, koji je dan, je bio sto bi dodavanje custom koda pravilo problem sa upgrejdnom na noviju verziju forumskog softvera (jel ti trebalo sve sto je "rucno" menjano da se ponovo odradi).

Potpuno razuman rezon, bar tada.

Prodjose toliko godine, i forum se nije jos makao sa ove verzije. Sad su i neke funkcionalnosti koje ima "bukvalno" zastarele. Npr. Youtube tag koji koristi http, pa ga svaki moderni browser iskljuci zbog "mixed contenta".

Zatim oni fensi Flash baneri, za koje je nekad bilo takmicenje ovde na forumu, koje sad ni ne mozes ni da vidis jel se Flash gasi.

Ima par jos drugih primera. Sve u svemu, steta...
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2019, 18:27   #12
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Meni se stari izgled sajta mnogo vise svidjao. Ovaj sad je meh...
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2019, 0:00   #13
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Imas i dalje stari, kad ides na "novi broj" na novom sajtu (za koji se slazem da izgleda meh).
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2019, 0:15   #14
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Online prisustvo SK

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Imas i dalje stari, kad ides na "novi broj" na novom sajtu (za koji se slazem da izgleda meh).

Video sam.

Izgleda potpuno bezveze, ni tamo, ni vamo.

Da se forum prebaci na reddit ili discourse?
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2019, 8:02   #15
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Onda bi ta reddit strana bila žešća kupusara.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2020, 22:05   #16
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Online prisustvo SK

Želim da pohvalim ljude koji se bave objavljivanjem i pisanjem tekstova na sajtu i na društvenim mrežama. Primjetio sam da se u posljednjih par sedmica i mjeseci povećao broj članaka, a npr. na FB-u se primjećuje veća angažovanost posjetilaca. Ponekad naslovi imaju "clickbait" karakter mada mislim da je to u granicama neke novinarske pristojnosti i nemam ništa protiv. Nadam se da će časopis ovako da privuče novu, mlađu publiku i da će i dalje, kao što je i do sada da prati razvoj tehnologije na najbolji mogući način.

Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Psychon@ut na korisnoj poruci:
misoja (8.4.2020), Oggy (3.4.2020), oluja (6.4.2020)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Online časopisi, novine i sl. ZoNi Zanimljive Web lokacije 28 2.7.2015 13:14
IVAO - online mreza za letenje PSP man Simulacije vožnje 18 7.11.2012 11:30
Gledanje online filmova uz prevod na srpskom Parsifal Video/TV softver 23 24.5.2012 15:38
Ko zna igre da su online kao Imperia online???? Gladiator otpaTci 0 21.2.2012 0:30
Pirati sa kariba ONLINE dodgeme Mrežne igre 23 25.6.2007 14:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com