Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.7.2006, 10:17   #1
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.493
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Smile Vaši i naši stari računari

Da li se secate gde su vasi stari racunari,kako su vas sluzili,imate li neku anegdotu vezanu za njih?

Ako ste nostalgicar i znate o cemu pricam(nadam se da ce me i mladje generacije shvatiti)
pisite sta i kako su radili vasi PC-jevi,Spectrumi,Galaksije,Amige,Commodore64 i 128.

I da li rade i danas?
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:18   #2
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.493
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Desilo se skoro:Zvao me ortak koji je Tehnofil kao ja,i dogovorio se sa mnom da sklopimo neki pentium kec na 133,da ga malo poteramo,vidimo da li radi i zeleo je da ga pokloni nekoj decijoj skolici,cisto za mp3 i one male igrice za decu tipa:Mis mirko i tako to.
Sklopimo ga,ucitamo 98(jedva,zafalilo nam RAM memorije,95 nismo imali)
I kao da ga probamo i ubacimo stari dobri Mortal Combat 4,nekada smo unistavali tastaturu na toj igrici,a i sad sednemo i oderemo nekoliko partija .Deremo igru i on mene dobije i taman da uradi Fatality,stisne u isto vreme 5 dugmica,i komp zakuca pocne da pisti kao lud,posto nam se ovo desavalo ranije,samo je trebalo pustiti komp da ispisti svoje i nastavio bi sa radom.I cekali smo pet minuta-pola sata-sat vremena-pet sati-smorili se ali smo bas zeleli da vidimo dokle ce da se glupira...
Otkucao se sam posle 20 sati(izvadili smo mali zvucnik koji je pistao inace bi poludeli)...
Zeleli smo da vidimo koliko stara tehnologija moze da izdrzi-nas zakljucak MNOGO-neki P4 bi se sigurno pregrejao i crko ali stari dobri 133 nije zakazao,cak je i uspeo da se izvuce iz problema...

U ime starih dobrih racunara ja im se klanjam

Poslednja ispravka: Bokile (5.7.2006 u 15:18) Razlog: slovna greska
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:22   #3
VladarTame
Član
 
Član od: 6.5.2006.
Lokacija: BiH Visoko
Poruke: 365
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VladarTame
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Citat:
Bokile2000 kaže:
Otkucao se sam posle 20 sati(izvadili smo mali zvucnik koji je pistao inace bi poludeli)...
20 sati to je mnogo stvarno je izdrzljiv...
VladarTame je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:27   #4
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.493
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Ma starudija je cudo eno ga u jednom vrticu deca se zezaju sa njim,ali jos radi...
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:30   #5
VladarTame
Član
 
Član od: 6.5.2006.
Lokacija: BiH Visoko
Poruke: 365
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VladarTame
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

HEHEH neka ste ga poklonili oni ga nece koristiti nizasta osim za igre...
Ti stari racunari su stvarno cudo i moj je rodjak imao jedan i svasta je izdrzao taj racunar sa njim...
Kad se sjetim samo da ga je jednom nogom opali sav se raspo maltene i opet ga sastavili sve radi ko novo...
VladarTame je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:19   #6
VladarTame
Član
 
Član od: 6.5.2006.
Lokacija: BiH Visoko
Poruke: 365
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VladarTame
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

HE ja sam racunar nabavio tek prije godinu dana i to mi je prvi tako da nemam sta da kazem dobro me sluzi...
VladarTame je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:33   #7
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Kod mene je to bila avantura zvana : Učitavanje igre sa kasete na C64 ( i terorisanje svakoga ko napravi najmanji pokret za vreme učitavanja ).

Možete da zamislite moje oduševljenje kada sam , 1992 , dobio C64 ( nije bilo para za Amigu , i guess ). A tek što sam bio "oduševljen" načinom učitavanja!
Šteluj, učitaj, šteluj , učitaj , pokreći , kukaj ako je kaseta oštećena itd.

A tek džojstik. Pa to se lomilo na mesečnoj bazi! Pa onda gnjavi tatu da iskrpi to čudo ( žao mi je što nemam nikakvih slika te krpotine ). I jednog dana njemu prekipi i kupi on na buvljaku onaj game-pad za sega mega drive ( onaj "falš" ).
Pa sledi otvaranje tog čuda , pa nameštanje žica i ko zna šta još ne...

Ne znam da li je ikome iz mog tadašnjeg društva ostala u lepom sećanju konzola koju sa tada koristili, ali meni debeljko jeste.
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 14:01   #8
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Citat:
M.Silenus kaže:
Možete da zamislite moje oduševljenje kada sam , 1992 , dobio C64 ( nije bilo para za Amigu , i guess ). A tek što sam bio "oduševljen" načinom učitavanja!
Šteluj, učitaj, šteluj , učitaj , pokreći , kukaj ako je kaseta oštećena itd.
Jaooo, da...
Meni je cak i srafic u kasetofonu bio izlizan, pa mozes da zamislis koje sam muke imao.
Nisam imao ni onaj modul sa turbo 250 na njemu. Nego sam morao da stelujem za turbo 250, pa onda za igricu. Bukvalno sam stekao osecaj koliko da okrenem izlizani sraf na osnovu sarenih strafti na ekranu.

Tada je Amiga, na kojoj, zamislite cuda Bozijeg, nisu stelovale igrice, vec si samo morao da malo popricekas , bila pojam nad pojmovima za mene

b.t.w. Fali mu antenski kabl i kasetofon, ali moj debeljko jos uvek zivi i radi.
A imam i Amigu koja radi, ali to je vec druga i duga prica....
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 14:29   #9
Skols
Starosedelac
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Tatooine
Poruke: 1.527
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 348 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

C64 rulz..PRESS PLAY ON THE TAPE...

njega sam poklonio rodjaku kad sam kupio svoj prvi pc,bese to `97,AMD 5x86,16mb ram,S3 trio graficka...na pocetku sam samo pichio igre,kasnije(prouzrokovano sopstvenim neznanjem) polako sam ucio da instaliram win,pa razna cackanja..i to me je dovelo do ovog posla gde sam danas...koristio sam taj komp punih 6 godina i onda je pao jedan Athlon 1,7,256rama,hdd40..njega sam polako upgrade-ovao do danasnje konf....tj od njega je ostao samo hdd...
pre nekih mesec dana sam u firmi sklopio iz dosade p1,mmx 200 mhz,64 rama,dva hdd (2gb+6gb) i eno ga radi k`o bombonica...
u sobi sad imam 3 kompa..
mada mi moji govore sto ne prodam ovaj stari...i evo pitam...jel oce neko da se menja komp stari - milka sa lesnicima od 300gr?

Skols je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 15:22   #10
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.493
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Vidim da je tema naisla na opste odobravanje,ipak ima nostalgicara...

Pisite svoje anegdote sa tim masinicama,
ipak su vas mnogo sluzile (godinama sigurno)
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 16:12   #11
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Ih, kako se ne bih sećao. Spectrum 48k me fenomenalno služio od 1987. do 1990. Početkom 1990. sam ga prodao poznaniku i dobijeni novac iskoristio za kupovinu C64. C64 je kod mene proveo 3 i po godine, znači družili smo se do leta 1993, kada sam ga prodao rođaku i novac dodao za kupovinu svog prvog PC-a (386 DX) u julu iste godine. Onda su krenuli upgrade-ovi. Ostalo je istorija.
Nikada neću prežaliti činjenicu da sam morao da ih prodam. Commodore-a sam nekako ponovo uspeo da se dokopam - radi kao zmaj (eno ga debeli, kunta na gajbi ). Na Spectrum, nažalost, još uvek nisam naleteo, bar ne u dovoljno dobrom stanju (mada bih voleo da ga pazarim, pa da budemo svi na okupu)...

Anegdota ima puno... Evo jedne. Jednom prilikom kada mi je banuo ortak sa burazerom na partiju već nečega, kao za inat kasetofon je počeo da pravi probleme prilikom učitavanja. Ispostavilo se da je jedna žica u konektoru odlemljena. Pošto nismo baš bili vični lemljenju izabrali smo varijantu da ih sve počupamo, za svaki slučaj , i da podelimo poslove. Naime, svako je morao da drži po jednu ili dve žičice, i naravno da ne diše, što je bilo relativno neizvodljivo. Bilo nam je potrebno oko sat vremena da učitamo igru (kada su se poklopili svi potrebni preduslovi za to: da ne dišemo, ili da dišemo u istom ritmu, da se ne pomeramo, iako smo pucali od smeha, da glava kasetofona bude dobro podešena, da planete Sunčevog sistema budu u povoljnoj konstelaciji, da se Marfijevi zakoni na trenutak prebace u paralelnu dimenziju, itd, itd.). U svakom slučaju, to nam je bio prvi i poslednji put - kasetofon je iste večeri završio kod matorog na radnom stolu...
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2006, 13:46   #12
Mannibalseat
Banned
 
Član od: 27.6.2006.
Poruke: 152
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Citat:
VladarTame kaže:
HE ja sam racunar nabavio tek prije godinu dana i to mi je prvi tako da nemam sta da kazem dobro me sluzi...
Meni je 1.otisao uu.....kompenzaciju za 80 eura bez monitora,mm...nesto posebno za njega je....dobro je da je osato ziv sutirao sam ga dva puta nogom u kuciste,normalno-nece cd da radi 24h,samo sutradan sam od sebe poce,laser valjda je do njega imao sam obicaj da dok gledam filmove drzim disk u CD-rom!-Dobro je kad caj nisam jer kafu ne pijem,ama bas!
Mannibalseat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2006, 14:56   #13
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.493
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Citat:
Mannibalseat kaže:
Meni je 1.otisao uu.....kompenzaciju za 80 eura bez monitora,mm...nesto posebno za njega je....dobro je da je osato ziv sutirao sam ga dva puta nogom u kuciste,normalno-nece cd da radi 24h,samo sutradan sam od sebe poce,laser valjda je do njega imao sam obicaj da dok gledam filmove drzim disk u CD-rom!-Dobro je kad caj nisam jer kafu ne pijem,ama bas!
Svaka cast za post,nista nisam razumeo,
a za to sto si sutirao kuciste
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2006, 16:56   #14
Mannibalseat
Banned
 
Član od: 27.6.2006.
Poruke: 152
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Citat:
Bokile2000 kaže:
Svaka cast za post,nista nisam razumeo,
a za to sto si sutirao kuciste
Znam da ima svakakvih i mene nije sramota to da priznam....da ljudi drze Kafu ili sta vec na citacu od diska pa im to jednog dana dodje glave!-Nista strasno zar ne....A sto sam sutirao bio sam nervozan kada sam igrao nesto [valjda]...posle misha doslo je kuciste na red i to je bilo pre 3 godine...ne znam sta sam igrao ......da li Commandose ili Sudden Strike...tu se preterano uzivim! ali sada sam
Mannibalseat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2008, 22:09   #15
Half-Life boy
Veteran
 
Član od: 18.10.2007.
Lokacija: Xen
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 118
Zahvaljeno 149 puta na 117 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Moj prvi komp bio je:
AMD Athlon XP 1800+
256mb NPC
GF4 MX440 SE 64MB
Maxtor 40GB
LG 52X cd citac
i neko kuciste s napajanjem od 300W.
Half-Life boy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2008, 22:24   #16
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Hmm.. moj prvi komp:

486
66MHz - ne znam na koliko radi tetris ali mislim da je ovo malo brze
8MB RAM
2 MB Cirrus Logic - pikao sam Dune2
200MB Seagate HDD
Windows95 (50MB) i ostane 150MB za Super Maria i jos nekoliko slika... siroko nema sta...
Viewsonic 14"

Nisam imao CD citac, a i koji ce mi sa ovako ogromnim hard diskom!!!! Al sam zato naucio kako dise FDD...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Stari komp PAIN Šta da kupim? 23 10.4.2006 7:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2026, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com