Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.8.2014, 23:23   #561
Boomer
Član
 
Član od: 6.4.2011.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 139
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 35 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron 3

Ja bih ti savetovao da je svakako probas (sa svim ekspanzijama i poslednjom zakrpom).

Zaljubljenik sam u serijal jos od kako sam (slucajno, svideo mi se omot ) kupio prvi deo pre ~10 godina, iako nisam imao pojma sta je grand strategija.

Igrao sam sve iteracije sa zadovoljstvom, a upravo ta trojka mi je omiljena, bas zbog kompleksnosti koja odvraca mnoge igrace, jer pruza do sada neprevazidjene strateske mogucnosti. Takodje, tehnicki je igra jako dobro uradjena u smislu resenja oko logistike, koja u dvojci prakticno daleko zaostaje, a to je samo jedan od primera.

Naravno, postoje neke stvari koje su mi se u drugom delu svidjale, a nisu prenesene kao sto su na primer tech timovi, iako je leadership/research sistem u trecem delu daleko bolje tehnicki izveden, takodje tu su i theory/practical faktori itd...

Sve u svemu, mislim da je steta ne probati igru, a stvarati sliku baziranu na tudjem misljenju.
Boomer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Boomer na korisnoj poruci:
mrki023 (24.8.2014), perablenta (24.8.2014)
Stara 24.8.2014, 0:11   #562
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron 3

Као неко ко је одиграо цео серијал (и чека следећи наставак) са свим могућим модификацијама и наставцима, могу рећи по коју реч Наравно, што рече Бумер, треба пробати обе, али моје мишљење је:

- У тројци је логистика много боље одрађена, а кад су игре оваквог типа у питању, желиш да тај аспект буде што боље одрађен.

- У тројци је команда дивизија много боље одрађена. Можда фали нумеричких детаља који су додати у Даркест Аур 1.03 (кад направиш пешадијску дивизију, каже ти колико има топова, људи, камиона и коња за логистику итд - није да игра улогу у игри, али је занимљив детаљ због реалности).

- Производња у тројци је реалнија, технологија много опширнија, иако фали мало историјског шмека који технологија у двојци има.

- Двојка је рај за модере, сви најбољи модови за ХОИ серијал рађени су управо за двојку. И свуда где кажем двојку, читај Даркест Аур (Darkest Hour) верзију двојке.

- Мапа у тројци је боља, не само што лепше изгледа него већи број провинција пружа много већу слободу стратешког размишљања.

- Морнарица и авијација су, бар мени, бољи у тројци. Нису толико крути чини ми се. Кад одредиш брод да ти буде Понос флоте (бонус XP), па га чуваш к'о очи у глави, пажљиво бираш где патролираш (опет, предност великог броја провинција). Не знам, мени се више свиђа тај део а једино што могу рећи објективно у корист тројке је да има више могућности током изградње бродова а ситнија подела провинција даје више могућности.

- Могућност да препустиш рачунару да држи фронт у тројци је заправо корисна. Рецимо дође зима и наредиш целом фронту да држи дефанзивну линију док ти користиш лоше време да спроведеш ручно прецизне нападе специјалним јединицама. Додуше, исто тако када му наредиш да напада, има све да упропасти... а немој да те гуја уједе да му препустиш авијацију и морнарицу, све ће да упропасти

- Политика и шпијунажа су боље одрађени у тројци, питање је само колико си спреман да посветиш времена томе.

Све у свему, тројка има много могућности, боље одрађене детаље, али не изгледа оптимизована као двојка и види се да фали још мало дораде. Двојка је са друге стране комплетна игра, стабилна (мада заиста фале неки детаљи горе побројани) и има огромну количину модификација која ће те држати јако дуго.

Тројка је тежа за похватати, прво нове детаље и механику игре, а онда и за контролисати све то како игра напредује. Рецимо, на почетку играти са Немачком је ОК, али кад дођеш до 1941 и Барбаросе, игра се јако успорава, нарочито ако ниси освојио Британију. Онда крећеш провинцију као провинцију, полако, копно, ваздух, подршка у Балтику, пробој, опкољавање, огромни логистички проблеми - много реалније него двојка, али то отера многе играче јер ако не успеју да освоје СССР до зиме па се рат продужи, хоће мозак да прегори оном ко није навикао и ко не воли такве игре.

На крају, лична препорука - двојку пробајте (Darkest Hour 1.03RC3) и обавезно пробајте најбоље модове за њу (Kaiserreich обавезно! Има их још добрих, али овај алт-историјски је одличан). Тројку играјте (Their Finest Hour експанзија, као и Stars and Stripes и Gotterdammerung DLC који су за For The Motherland експанзију) ако желите да осетите како је то заиста водити земљу кроз тај период. Такође, ко воли мало RPG, тројка је за вас.

Кад дојади вођење земље, после пар партија, можете да препустите рачунару све а ви узмете само једну пешадијску дивизију на пример у нападу на Пољску. После тога, унапредите свог лика, поставите да води корпус, додате још једну дивизију (моторизовану или оклопну) у нападу на Француску. После тога, опет унапређење, армијски генерал, додате дивизију планинске пешадије, падобранаца, можда који авион, за Балканску кампању. И за крај, 1941, ваш лик добије армијску групу, специјалне јединице, оклопне дивизије, све у пакету. Па ако Барбароса под командом рачунара пропадне (и поред ваше помоћи) и рат дочека зиму, скинете маршала фронта, поставите себе и покушате да спасете Рајх од неспособности своји официра

Ето, ја сам толико имао да кажем на тему.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Strelok na korisnoj poruci:
Тормунд (24.8.2014), Boomer (24.8.2014), Marko (24.8.2014), mrki023 (24.8.2014), perablenta (24.8.2014)
Stara 24.8.2014, 2:41   #563
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Hearts of Iron 3

Pošto vidim da ovdje ima stručnjaka, a ja sam opet počeo da igram trojku, može li da mi neko objasni za avijaciju kako da izbjegnem stacking penalty a da i dalje uspješno odrađuju zadatke. Igram Black ICE, modifikaciju za Their Finest Hour, koja dozvoljava, kao i TFH pretpostavljam, da jedan komandant grupiše do 12 jedinica u flotu. Međutim, kada se ta grupa sretne sa neprijateljskom koja u floti ima svega tri jedinice, neprijateljska flota ima eliku prednost zbog stacking penaltija. Npr. mojih 12 interceptora ili presretača redovno gubi bitku protiv tri ili četiri neprijateljska presretača.

U čemu je stvar? Zašto uopšte dozvoljavati formiranje velikih flota ako će tri presretača da ih iscjepkaju na komadiće?
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2014, 12:29   #564
Boomer
Član
 
Član od: 6.4.2011.
Lokacija: Pancevo
Poruke: 139
Zahvalnice: 119
Zahvaljeno 35 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron 3

Stacking penalty funkcionise prilicno jednostavno, za svaki sledecu jedinicu koju ubacis u flotu dobijas -10% penalty za celokupnu flotu, pa tako treba naci neki optimalu, moji stackovi su obicno po dve jedinice na pocetku rata ('39-40) a posle toga ih stavljam u stackove od cetiri jedinice, i protiv AI ovo mi deluje kao dobra taktika.

Naravno pored toga, jako veliku ulogu igraju tehnoloska dostignuca i jos vise istrazivanje taktike vazduhoplovstva.

Moj ti je savet da eksperimentises, ali da se ostavis ogromnih stakova, jer se to pokazalo kao neefikasno.
Boomer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Boomer na korisnoj poruci:
Corwin (24.8.2014)
Stara 24.8.2014, 12:53   #565
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron 3

Citat:
corwin kaže: Pregled poruke
može li da mi neko objasni za avijaciju kako da izbjegnem stacking penalty a da i dalje uspješno odrađuju zadatke.

Zašto uopšte dozvoljavati formiranje velikih flota ako će tri presretača da ih iscjepkaju na komadiće?
Као што Бумер рече, што више авиона, то већи пенали. Обзиром да свака јединица представља 100 авиона (у тројци не пише, али пише у Даркест Аур), замисли 1200 (12 јединица) пресретача који се нађу над једном провинцијом... какви су ту маневри могући? Никакви, зато су и пенали огромни. Ја на пример користим по три јединице, две ми мало, четири већ имају велике пенале који се не исплате.

А што је дозвољено да имаш 12 рецимо? Мени се чини због бомбардера. Јер ако ти имаш ваздушну супериорност на неком делу, пошаљеш групу од 12 бомбардера и све на шта налете има да претворе у прах и пепео. Има пенала, наравно, али разорна моћ толике групе авиона то надокнађује. И, ако се не варам, што већи скил генерала, то мањи пенали. Нисам сигуран за авионе, али за бродове, то је сигурно случај. Рецимо ако имаш максималних 80% пенала, али адмирала са скилом 8, онда се поништава.

Експериментиши, пресретаче ипак немој преко 4 у групу, а са бомбардерима види шта ти више одговара.
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Strelok na korisnoj poruci:
Corwin (24.8.2014)
Stara 18.10.2014, 14:47   #566
el paragua
Član
 
Član od: 11.9.2012.
Poruke: 48
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron 3

Koliko je zahtevan za komp Darkest hour - Modern day ??? Zadnji sma igrao HOI2 pa ne znam da li cu mci da pokrenem ove novije igre. Imam 1GB ram memorije
el paragua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.12.2014, 18:52   #567
laki1991
Veteran
 
Član od: 6.9.2009.
Lokacija: NBgd
Poruke: 757
Zahvalnice: 166
Zahvaljeno 32 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron 3

Probajte Modern Warfare 5 mod , u beta fazi je ali je itekako igriv.
Razdoblje od 2000 do 2020. Posto je East vs West otkazan a leaked verzija crashuje mnogo , ako volite moderno doba u Paradox strategijama...
laki1991 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2014, 0:21   #568
Strelok
Član
 
Član od: 15.10.2008.
Lokacija: Pripyat
Poruke: 293
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 73 puta na 41 poruka
Unhappy Re: Hearts of Iron 3

Поздрав свима.

На жалост, мод који сам најавио раније неће бити завршен, или бар неће бити завршен када је био заказан.

Током реинстлације система и пропратних радњи, изгубио сам (читај случајно избрисао) целокупни досадашњи рад. Око 150 догађаја, 10 националних одлука, нову карту, нове јединице, министре и генерале.

Видећу да ових дана прероварим екстерне хардове и флешице на којима би требало да је остало макар нешто, па да наставим.

Извињавам се ако је било оних који су мод чекали, с*ања се дешавају
Strelok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2014, 9:22   #569
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron 3

Citat:
Strelok kaže: Pregled poruke
Поздрав свима.

На жалост, мод који сам најавио раније неће бити завршен, или бар неће бити завршен када је био заказан.

Током реинстлације система и пропратних радњи, изгубио сам (читај случајно избрисао) целокупни досадашњи рад. Око 150 догађаја, 10 националних одлука, нову карту, нове јединице, министре и генерале.

Видећу да ових дана прероварим екстерне хардове и флешице на којима би требало да је остало макар нешто, па да наставим.

Извињавам се ако је било оних који су мод чекали, с*ања се дешавају
Нађи алат Get Data Back или сличан веома је могуће да ћеш успети да вратиш податке или бар део њих.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku orome na korisnoj poruci:
Strelok (3.1.2015)
Stara 26.8.2015, 14:30   #570
tiberije
Član
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: Tampa Bay, Florida
Poruke: 187
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron 3

Sta je bezbedno prepustiti AI controli u pocetku. Igrao sam sve druge paradox igre i sada krecem sa HOI ali je malo tezi nego ostale zbog ove komplikacije oko brigada, divizija, armija, itd. Cim se malo pogubim oko organizacije armije zaboravim na ostalo diplomatija, tehnologija, intellegence pa rekoh bolje da prepustim nesto od toga AI-ju. Trade sam stavio na automatski..
Sta je najbolje korisititi ka drugim zemljama u intelligence (Counterintelligence, support your own party, divide nation, increase there...) govorimuglavnom o velikim silama, USA, SSSR, VB, France. Igram kao nemacka
tiberije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2015, 14:08   #571
Flash91
Veteran
 
Član od: 24.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 694
Zahvalnice: 222
Zahvaljeno 215 puta na 121 poruka
Određen forumom Re: Hearts of Iron 3

Apsolutno ništa, sve što se prepusti AIu, piši propalo. Najbolje da odvojiš malo vremena, uzmeš recimo USA ako tek uciš igru, i krećeš da se upoznaješ sa detaljima. Prvih par partija piši propalo, posle kreće pravi užitak.

Što e intelligenca tiče, kao Nemačka možeš da probaš da izvršiš puč u SAD, što se retko dešava ali faktički rešava problem zapadnog fronta posle pada Francuske. U SSSRu smanjuješ unity ili juriš ground intel.
Flash91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
hearts of iron, hoi3


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Igra li neko Hearts Of Iron 2 ? Auror Strateške igre 1451 9.11.2017 17:28
Hearts of Iron 2: Doomsday milke Online susreti 5 24.6.2009 22:49
Iron Man uros@3D Brbljaonica 1 7.1.2008 23:56
blood iron psyman ŠDK - Osnovne komponente 100 30.10.2007 23:03


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com