Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Avanturističke igre

Avanturističke igre Point & click, pomoć oko prolaska igre...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.9.2009, 4:18   #1
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Toonstruck

U najnovijoj epizodi serije Ispravljamo Forumske Nepravde i Ne Mogu Da Verujem Da Nema Tema, osvrnucemo se na Toonstruck - avanturu sa kraja 96.-e, a utisak posle ponovnog igranja je da ona od svoje igrivosti i sharma nije izgubila mnogo toga. U pitanju je pazljivo dizajnirana igra saljivog tona i visokobudzetne produkcije koja je medju sirim igrackim i avanturistickim krugovima prepoznatljiva po svojoj grafici u stilu crtanog filma sa glumcem Christopher Lloyd-om, nasiroko poznatim kao Doc iz Povratka u Buducnost u ulozi glavnog junaka - animatora Drew Blanc-a.

Igra je jednostavno uzivancija za ljubitelje crtanih igara i filmova, uz mnostvo sitnih animacija, medjuanimacija i interesantnih likova pracenim motivima bajki i Diznijevih prica uz ocitu inspiraciju u Warner Brosu, Simpsonima, Cartoon Networku i ostalima. Burst Interactive, ogranak gazde Virgin-a je sve to uoblicio u jednu klasicnu p&c avanturu i ako bi diskutovali o ponajboljim igrama zanra, a pogotovu o cartoon-olikim, ne bi promaklo da tu svrstam Toonstruck iako igra nije bez nekih svojih nedostataka.

Nazalost, interesantna stvar je i njena losa finansijska ispracenost i pored cinjenice da odise blagim komercijalnim prizvukom. To je rezultiralo time da se inace planirani i u velikoj meri vec izdizajnirani Toonstruck 2 ne pojavi nakon prvog dela, ali vise o tome kasnije.


Pricha

Drew Blanc je animator i tvorac Fluffy Fluffy Bun Bun Show-a, sljastavog i najpopularnijeg crtaca TV kompanije u kojoj je zaposlen, iako vapi za tim da mu glavesine dozvole da radi i na drugim crtacima i likovima koje je osmislio, kao sto je npr. njegov omiljeni - brbljivac Flux Wildly. Da stvari budu gore, shef kompanije (sjajno "casting"-ovan u vidu Ben Steina sa prepoznatljivim monotonim glasom) ima druge planove i ubrzo daje Drew-u zadatak da u roku od jedne noci osmisli nove likove u vidu jos slatkih zeceva za obelezavanje 10 godina uspesnog prikazivanja Bun Bun Show-a. U nedostatku inspiracije Drew pada od umora nad listom (otuda i njegovo ime kao igra reci). Budi se usred noci spazivsi Bun Bun Show na TV-u koji ga uz zvuk grmljavine uvlaci u svet crtanog filma. Ubrzo srece Flux-a koji ga odvodi kod kralja Hjua ne bi li pronasli nacin da se Drew vrati kuci. Saznaju da je zli vladar Malevolandsa - grof Nefarious, osmislio letecu masinu Malevelator kojom sve sto je dobro pretvara u zlu verziju, pa tako idilicni pasnjaci postaju kamenjarnik, plodno zbunje se pretvara u trnje a likovi u svoje izvitoperene verzije. Posto je kraljevstvo u opasnosti, kralj trazi pomoc od Drew-a u spravljanju masine sa obrnutim efektom i spasavanju Cutopie pre nego sto se vrati kuci.

Drew na misiju krece iz zamka Cutopie nasuprot kojeg stoji Malevolands, dok je Zanydu haoticno ostrvo na severu izmedju njih. Likovi koje srecete su u skladu sa svojim postojbinama i zanimljivi i otkaceni na svoj nacin - u Cutopiji, pored razmazene Bun Bun srescete i cuvare koji izvode brzalice, raspevane zabe sa pekarskim biznisom, stalu sa kravom i ovcom koje prave margarin... u Malevolandsu ce biti robot koji propagira dominaciju robota nad ljudima, manijakalni klovn ili tri komicno-trapava Nefariousova pomocnika, dok je Zanydu mesto sa "svarcenegerovski" nadobudnim buldogom-bilderom ili predanim cuvarom kabine za potapanje riba.

Autori igre su se u izradi price, likova, gegova i ostalo ugledali na brojne klisee iz spomenutih uzora, ali su sve to ipak uklopili u jednu interesantnu celinu. Jednostavno ali efikasno su dizajnirali "svet" kada su likovi i lokacije u pitanju, koristeci igre reci i aluzije za imena - Wacme je parodija na Acme, Wacman na Pacman-a, Footman je kraljev odani sluga u obliku stopala, The Carecrow je strasilo koje hrani ptice, Dough (testo) je zaba pekar, Ms. Fortune - Nefariousova savetnica, Ms. Fit i druge domisljate sitnice.

Na prvi pogled moze se steci utisak da je Toonstruck iskljucivo sarena i pitka igra za najmladje, sa atmosferom "family" crtaca uz brojne vizuelne gegove ali je ona, uz uslov da volite crtace ipak lepo odmereno delo, pa cak i sa ozbiljnim "adult" (verovatno jedna od najprepoznatljivijih stvari u vezi Toonstruck-a pored Lloyd-a je preobrazaj krave nakon udarca Malevelatora) i pojedinim "violence" izletima ali tako upakovanim da su u sluzbi ideje i price. Humorom preovladjuju posalice Flux-a i Drew-a, sarkazmi, zatim likovi sa svojim komentarima i postupcima kao i ociti uticaj "slapstick" komedije i gafova poput onih koje smo cesto vidjali u Tom i Dzeriju, Ptici Trkacici i slicno. Razvoj price takodje deluje pomalo kliseoliko, ali i tu Toonstruck pruza nekoliko interesantnih preokreta i promenu ambijenta u drugom delu igre, uz sjajnu dinamiku i povremene medjuanimacije u Monkey Island "Meanwhile" stilu.


Grafika

Graficki, igra je besprekorna (osim sto je rezolucija zakucana na 640x400) i u stilu dugometraznih "grand" crtaca, sa rucno crtanim pozadinama i fantasticnom animacijom likova uz uticaj stila i elemenata crtaca sa Foxa, Cartoon Networka i ostalih posebno popularnih u to vreme sa izrazenim osnovnim bojama i kontrastima. Tu su pas i macka iz Zenidua kao pandan Itchy & Scratchy-ju ili Ren i Stimpiju, Nefarious koji kao da je ispao iz Hi-Mena (nenamerna igra reci, prim. aut.), hobotnica prevarant u Sharky & George fazonu, i ostalo.

Naravno, ne moze a da se ne spomene legendarni Ko je smestio Zeki Rodzeru sa samim Christopher Lloyd-om ili Meri Popins kao pretece i uzori u ideji spoja glumaca i crtanog filma, uz zanimljivost da je i jos jedan primer ove tehnike - Space Jam, izasao 1996. odnosno iste godine kad i Toonstruck. Toonstruck naravno nije prva igra koja je koristila glumca za "avatar" glavnog lika, buduci da je to recimo pre uradila i Phantasmagoria. Posao tzv. video compositing-a u ovom slucaju je bio da Lloyd-ovu glumu ispred "plavog ekrana" usklade sa crtanim pozadinama i animacijama sto nije bio ni malo lak zadatak, ali taj spoj u igri deluje dosta uverljivo. Medjuanimacije mogu da se nadmecu i sa Diznijevim, sto je jos jedan od razloga sto je igra kostala oko 10 miliona dolara pa ce svi ljubitelji animacije posebno uzivati. Jedino sto ce negde biti "puna" rezolucija a negde "interlaced" mod sa linijama.

Poslednja ispravka: dijego_ (11.9.2009 u 16:08)
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku dijego_ na korisnoj poruci:
ezenkiel (12.9.2009), Ketchua (11.9.2009), Shlaymara (11.9.2009)
Stara 11.9.2009, 4:28   #2
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Toonstruck

Glasovna gluma, muzika i zvucni efekti

Ukratko i bez preterivanja, Toonstruck ima jednu od najboljih glasovnih gluma od igara. Mislim da svaki danasnji programer, glumac, dizajner... treba da kao prirucnik proigra Toonstruck i da pogleda i poslusa kako bi to trebalo da se radi. Ne znam koga bih pre izdvojio, da li genijalca u ulozi kralja, policajca, sankera koji prica cas skotskim cas irskim akcentom... pa sve do glavnih likova. Po imenima, izdvajaju se pored samog Lloyda jos dva majstora - Dan Castellaneta kao Flux i Tim Curry u ulozi negativca Nefariousa. Slusajuci piskutavi glas Fluxa tesko da cete pomisliti da je to isti covek koji daje glas Homeru Simpsonu. O Tim Kariju takodje nema potrebe trositi reci, a pogotovu je poznat igracima ovog zanra koji atmosferu uvek podigne na visi nivo svojim umecem i prepoznatljivom bojom glasa dok su mu uloge negativca posebna poslastica.

Medjutim, posebnu draz daje to sto i najmanje bitan lik u igri ima sjajan "personality" jer njegov izgovor savrseno odgovara izgledu. Nakon samo par izgovorenih recenica imacete jasan utisak o karakteru lika - nesto sto retko koja od novijih igara uspeva u tolikoj meri. Moze se diskutovati o tome kako su autori ipak imali na raspolaganju ovakve glumce za podarivanje glasova (pored ove trojice tu su i drugi holivudski "talenti" iz brojnih dela kao sto su Aladin, Herkules, Dzoni Bravo...) i kako je mnogo teze uraditi dobar voice acting bez veceg budzeta. To je tacno, ali Toonstruck uz dizajn i raspored glasova po likovima pruza nesto sto je mnogo vise od pukog otaljavanja posla holivudskih zvezda.

Muzika i efekti ne zaostaju puno. Sto se muzike tiche, Toonstruck je primenio recept da uz nekoliko originalnih kompozicija za igru ukljuci i sijaset drugih dela, kao npr. ona iz repertoara crtaca i namenske produkcije raznih kompozitora ili klasicna poput Rosinija i Cajkovskog, gde svaka kompozicija svira na odredjenoj lokaciji, kao npr. Rosinijev Viljem Tel koji se uklapa u radosnu Cutopiu bas kao sto i svaka druga pruza adekvatnu muzicku podlogu mestu i zbivanjima u igri. Zvucni efekti su takodje tipicno crtano-filmski, a prednjace oni komicni poput pistaljke ili trombona kod pogresnog kombinovanja i upotrebe predmeta, iako ce Drew ponekad takav potez i iskomentarisati u tipicnom avanturistickom fazonu.


Zagonetke

Pored toga sto prati oproban i klasican recept sa ogromnom upotrebom i kombinovanjem predmeta uz nekoliko interesantnih logickih problema, igre memorije, par jednostavnih vremenski ogranicenih i malo tezih arkadnih sekvenci, Toonstruck ima i jedno originalno dizajnersko resenje. Naime, kao sto je vec receno, u vecem delu igre zadatak ce vam biti da pronadjete predmete koji su potrebni za sastavljanje masine Cutifier. Sta je ovde caka? Na pocetku, dobicete plan Malevelatora, zle masine sa prikazom svih predmeta koji ulaze u njen sastav. Vas cilj je da pronadjete suprotne predmete kako bi i sama masina imala suprotan efekat, gde "suprotni" treba shvatiti u otkacenoj logici crtaca. Prema tome, predmeti u vasem inventaru imaju svojevrsnu dvojaku upotrebu, jer necete znati da li su predvidjeni samo za Cutifier, ili za klasicne usputne avanturisticke zagonetke, iako moze biti da su i za jedno i drugo, mada su ovo malo redji slucajevi pa su autori mozda mogli i jos bolje da iskoriste ovu mogucnost. Druga zamerka koju bih ovde uputio je sledeca - igra vam omogucava da stavite 12 nasumicno izabranih predmeta a da vam igra u stilu "Skocko Skocko Pik Karo" kaze koliko imate tacnih predmeta, i koliko predmeta je na svom mestu. Na ovaj nacin, jednom kada vidite da imate svih 12 potrebnih predmeta mozete lako i brzom metodom pokusaja i pogresaka doci do resenja. Ovo je na neki nacin slicno onome sto su autori u novom Serloku uradili - anketni deo koji moze da se odradi uz tumbanje i kliktanje bez ulazenja u tematiku koju su autori zamislili a onda i sami omogucili da se resi na laksi nacin. Doduse, uvek se moze reci kako igrac moze i da otvori resenje negde na internetu ako zeli da bez veceg razmisljanja resi problem, mada mislim da i igrac drugacije, odnosno "pravednije" razmislja kada vidi sta mu je sama igra omogucila a sta ne. Istina, mozda bi bilo pretesko da su autori izbacili svaki vid feedback-a sve dok ne postavite sve predmete na svoje mesto, tako da mozda neki kompromis tu ne bi bio los - recimo da vam igra govori samo koliko je tacnih predmeta, ili samo koliko je predmeta na mestu.

Sto se klasicnih inventory-based zagonetki tice, ima nekoliko sjajno osmisljenih i odmerenih problema, uz koriscenje raznih klisea iz crtaca poput toga sta slonovi vole, klizanja ili kako se resiti nervoznog muzjaka glodara. Treba ocekivati i malo pixel hunting-a ili strpljenje dok se ne dodje u posed odredjenih predmeta kao bi se neke zagonetke resile. Sa druge strane, iako je Toonstruck dobrim delom dijalogom vodjena igra, ona ne tera u znacajnoj meri igraca da trci i da se vraca od lika do lika ne bi li na taj nacin napredovao vec se oslanja na tradicionalnu upotrebu predmeta i linearnost u izradi koja i ne smeta zbog velikog broja likova i postavke radnje. Takodje, kao sto je to uvek slucaj u avanturama gde imate sidekick-ove, i ovde ce Flux ucestvovati u resavanju problema, ako ne u njegovom samom izvrsenju onda po pravilu svojim upadicama i sarkasticnim komentarima.

Po tezini, Toonstruck bih svrstao oko ili iznad proseka (pogotovu ako gledamo prosek danasnjih igara) ali ne i besomucno teskih, mada lako moze preci i u ovu kategoriju cak i iskusnim avanturashima sa previdom nekog hot-spota, zbog pojedinih "koski" ili zbog cinjenice da cete imati gomilu predmeta u inventaru. Ipak, vecina problema je dosta pristupacne prirode tako da ga mogu igrati i pocetnici.


Interfejs

Kao i gluma i ovo je jos jedan aspekt koji bez problema moze da stoji kao primer. Toonstruck je primenio uproscen ali efikasan sistem sa "senzitivnim" kursorom uz mogucnost desnog klika za "look" koje vecina igara i danas primenjuje. Dakle, izgled kursora se menja po potrebi i mogucoj akciji dok klikom na vrecu u donjem delu ekrana pozivate inventar sa jednostavnim kliktanjem za upotrebu i kombinovanje predmeta. Sve ostalo je standardno, a pokazatelj da su autori bili ispred svog vremena je i taj sto su ukljucili i sitnice poput brzog prelazenja na sledecu lokaciju desnim klikom na izlaz ili prekidanje recenice u dijalogu.

Poslednja ispravka: dijego_ (11.9.2009 u 11:51)
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku dijego_ na korisnoj poruci:
Ketchua (11.9.2009), Nash Knight (9.8.2010), Shlaymara (11.9.2009)
Stara 11.9.2009, 4:35   #3
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Toonstruck

O zamerkama, nastavcima i zabama

Prilikom razgledanja pojedinih opisa i komentara naleteo sam na par mesta kako se igri zamera to sto pokusava "too hard" da bude hit, klasik i slicno. Moj utisak je sasvim suprotan. Igra sebe ne shvata suvise ozbiljno, cak sta vise, moglo bi se reci da je vrlo jednostavan omaz brojnim delima crtanog filma i uzorima koji su ih stvarali kao sto su Mel Blanc, Chuck Jones, Hanna & Barbera... komediji, filmovima kao i klasicima avanturistickih igara. Naravno, Toonstruck je isto tako i originalna igra za sebe, sa jednostavnom i efektnom idejom, interesantnim i komicnim tandemom Drew-a i Flux-a i svojim nenametljivim humorom.

U tom smislu, i ako se tako posmatra jako je tesko igri naci neku vecu zamerku. Pored spomenutih sitnica i na momente prolongiranih dijaloga, izdvojio bih i to da je moglo biti jos vise lokacija u okviru tri velike lokacije, kao i da se one postojece jos obogate sa mozda jos potrebnih akcija i stvari za uraditi, interakcijom sa likovima i slicno. Recimo, cesto je na jednom ekranu prisutna samo jedna zagonetka. Ovaj utisak i nije bas slucajan. Producenti su naime, neposredno pred izdavanje odlucili da igru skrate sa puna 4 na 2 diska. Kuriozitet je da je "visak" bio u tolikoj meri da je materijal, gde je bilo i potpuno novih lokacija i likova odlozen sa namerom da se upotrebi za planirani Toonstruck 2.

Da li zbog lose reklame, distribucije, suvise klinackog izgleda, popularizacije 3d igara ili nekog drugog razloga, tek Toonstruck nije finansijski podstakao izdavanje nastavka, vec je postao i jedan od vecih komercijalnih "flop"-ova u industriji igara i pored dobrih kritika i pozicije instant klasika. Znajuci sve to, i uz konstataciju da ima dosta lakih zagonetki, nemojte da se prevarite kako je Toonstruck kratka igra - on nije Gabriel Knight, ali prosecnu duzinu danasnjih avantura, sve sa brojem likova i lokacija moze da pojede brze nego sto ce zaba da zamesi veknu hleba.


Napomena

Konacno, ako se odlucite za pokretanje igre treba da znate da je Toonstruck cuven i po tome da su igraci cupali kosu ne bi li naterali igru da radi pristojno pod XP-om i novijim konfiguracijama.

Posebno su problematicni delovi sa arkadnim sekvencama kada je potrebno da se reaguje brzo ali se i igra odvija suvise brzo pa uputstva za pokretanje cesto ukljucuju i razne programe za usporenje rada. Cini mi se da je situacija bolja tek sa novijom verzijom Dosbox-a, i imao sam srecu da sam preko njega pokrenuo igru u XP-u bez vecih problema i dodatnih aplikacija. Kako god se namucili po ovom pitanju igra to svakako zasluzuje.




Poslednja ispravka: dijego_ (11.9.2009 u 14:41)
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku dijego_ na korisnoj poruci:
Ketchua (11.9.2009), Nash Knight (9.8.2010), Shlaymara (11.9.2009), zoran845 (11.9.2009)
Stara 11.9.2009, 10:13   #4
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Toonstruck

Bravo, Dijego!
Drago mi je da je jedna od najboljih i meni najdražih avantura dobila svoju temu. O utiscima ću kad priberem vremena da iščitam opis .
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2010, 12:59   #5
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Toonstruck

Iskopah topic malo, treba mi pomoc! Pomocu D-Fenda uspijem da pokrenem igru prethotdno instaliranu - ali mi ne prepoznaje CD ROM (mountovani disc preko Magic ISO programa, na drive-u G! E sad, znam da su to neka posebna podesavanja i da se to mora setovati u samom DosBox-u, ali...
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2010, 14:08   #6
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Toonstruck

u kom smislu ti prikazuje da nemas cd?

da li iz dosboxa odmah dobijas poruku, tipa "no cd" ili kad udjes u glavni meni i pokusas da loadujes igru igra ti tu saopsti insert cd?

u svakom slucaju, mislim da je ono sto ti treba "dodeljivanje" cd roma preko dosbox komande, ja radim preko daemon toolsa ali mislim da je svejedno

znaci kod mene je igra instalirana na d:\burst

u dosboxu dodelim mount d d:\ da mi d bude hard disk a onda napisem mount f f:\ -t cdrom sto je dodeljivanje f-u (kod mene virtuelni disk) da bude f ali istovremeno da ga dosbox shvata i kao cd rom, sto je cesto kriticna naredba zbog koje neke igre nece da rade

samo sto tu ima i drugih zezancija, neke igre zahtevaju da budu instalirane u posebno imenovani direktorijum ili slovo hard diska, ili isto tako traze da dodeljeni cd ima posebno slovo. Toonstruck ima i Toonstrk.cfg fajl u instalacionom folderu koji mozes da otvoris preko notepada i da vidis koje je slovo dodeljeno za cd, samo sto kod mene pise E: ali radi i kada dodelim kao f jedino sto dobijam poruku u dosboxu da li hocu da nastavim i nakon toga igra radi korektno
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2010, 14:50   #7
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Toonstruck

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
u kom smislu ti prikazuje da nemas cd?

da li iz dosboxa odmah dobijas poruku, tipa "no cd" ili kad udjes u glavni meni i pokusas da loadujes igru igra ti tu saopsti insert cd?

u svakom slucaju, mislim da je ono sto ti treba "dodeljivanje" cd roma preko dosbox komande, ja radim preko daemon toolsa ali mislim da je svejedno

znaci kod mene je igra instalirana na d:\burst

u dosboxu dodelim mount d d:\ da mi d bude hard disk a onda napisem mount f f:\ -t cdrom sto je dodeljivanje f-u (kod mene virtuelni disk) da bude f ali istovremeno da ga dosbox shvata i kao cd rom, sto je cesto kriticna naredba zbog koje neke igre nece da rade

samo sto tu ima i drugih zezancija, neke igre zahtevaju da budu instalirane u posebno imenovani direktorijum ili slovo hard diska, ili isto tako traze da dodeljeni cd ima posebno slovo. Toonstruck ima i Toonstrk.cfg fajl u instalacionom folderu koji mozes da otvoris preko notepada i da vidis koje je slovo dodeljeno za cd, samo sto kod mene pise E: ali radi i kada dodelim kao f jedino sto dobijam poruku u dosboxu da li hocu da nastavim i nakon toga igra radi korektno
Kod mene je instalirana na C:\BURST (instalaciju nijesam odradjivao preko D-Fenda, mozda sam morao), virtualni cd-rom mi je na G: , kada pokrenem igru preko d-Fenda, prvo mi izvaci poruku tipa Drive G: is not CD ROM Drive, pita me da li hocu da nastavim, ja kazem da hocu - nakon cega mi izbaci prozor iz igre - Please Insert CD1.

U toonstrck.cfg mi pishe:

[TOONSTRUCK]
CD = G:\

Sad sam probao ove komande da ukucam u DosBoxu, odradi fino "instalaciju" CDROM-a na disku G:, ali opet javlja isti problem.
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2010, 15:10   #8
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Toonstruck

pokusaj da obrises sve pa kreni ispocetka, i odradi instalaciju ponovo iz dosboxa, i pokusaj bez koriscenja d-fenda

znaci pobrisi sve pre-settingse za dosbox pa kucaj ovo za mountovanje tvojih diskova

mount d g:\ -t cdrom
mount c c:\

onda odes na d: i kucas setup pa kad zavrsi idi na c i pokreni igru
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dijego_ na korisnoj poruci:
getawayblues (9.8.2010)
Stara 9.8.2010, 15:26   #9
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Toonstruck

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
pokusaj da obrises sve pa kreni ispocetka, i odradi instalaciju ponovo iz dosboxa, i pokusaj bez koriscenja d-fenda

znaci pobrisi sve pre-settingse za dosbox pa kucaj ovo za mountovanje tvojih diskova

mount d g:\ -t cdrom
mount c c:\

onda odes na d: i kucas setup pa kad zavrsi idi na c i pokreni igru
Proradilo! Nadam se da mi nece praviti problem oko snimanja pozicije i mijenjanja diskova, i jos nijesam skontao kako da upalim fullscreen... Ali radi!

Sad izadjoh, pa probah opet... Kako da snimim ove settings, moram li svaki put kucati ove komande za mountovanje? Posto mi sada prijavljuje da disk c nije mountovan... Sad sam morao opet sve da mountujem, pa da udjem u direktorijum, pa...

Poslednja ispravka: getawayblues (9.8.2010 u 15:43)
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2010, 15:51   #10
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Toonstruck

snimas preko start - programs - dosbox - configuration - edit i na dnu teksta pises ono sto ce automatski da se radi samo to moze da se razlikuje od igre do igre, ali dobro ako igras sad recimo samo jednu onda je bolje da uradis da ne bi svaki put kucao

a za full-screen alt+enter bi trebalo

nego jel se sad krece Toonstruck? da nemas nesto drugo da instaliras
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2010, 15:58   #11
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Toonstruck

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
snimas preko start - programs - dosbox - configuration - edit i na dnu teksta pises ono sto ce automatski da se radi samo to moze da se razlikuje od igre do igre, ali dobro ako igras sad recimo samo jednu onda je bolje da uradis da ne bi svaki put kucao

a za full-screen alt+enter bi trebalo

nego jel se sad krece Toonstruck? da nemas nesto drugo da instaliras
Ok, autoexec ispravljen, sve radi k'o podmazano!

Hahahaha The Whispered World se ponosno razbaskario na 4GB prostora na c: disku, i ne planira nidje drugo... Priznajem da mi je sad tesko da ne obrnem makar ponovo prvo poglavlje, prije sjutra vece!
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2010, 16:31   #12
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Toonstruck

a kad smo vec tu, peticija za Toonstruck 2 je dostigla i prvu 'iljadarku. spazio sam i neke interesantne glasace

Spoiler za top secret:
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	adventure lover.jpg
Viđeno:	34 puta
Veličina:	26,9 KB
ID:	35695

oprosti, da sam znao da cepas point and click-ove glas'o bi onomad za tebe


mada mi je cela peticija malo glupa (Toonstruck je suvise dobar za to ) i insistiranje na 50 000, ali je sigurno razmrdalo avanturisticki community a i neki "mainstream" sajtovi su poceli da pisu o tome. iako meni i dalje nije bas najjasnije oko cele stvari, odnosno koliko je i sta bilo zavrseno, kao i da li treba dodatnog programiranja i slicno ali u svakom slucaju nece biti nista lose od toga
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2010, 16:44   #13
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Toonstruck

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
spazio sam i neke interesantne glasace
Ja sam se potpisao pod svojim omiljenim pseudonimom za takve i slične prilike: Bogoljub Karić .
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2010, 19:20   #14
getawayblues
Član
 
Član od: 2.3.2008.
Poruke: 370
Zahvalnice: 82
Zahvaljeno 59 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Toonstruck

Potpisah, pechatirah, i to...

Malo vrsljah po "The Toonstruck Two Petition" grupi na facebooku, ima oko 400 clanova... Prvo, sto je jako tuzno - od 400 clanova, gotovo nijedna pripadnica ljepseg pola. A ako je ijedna igra ikada bila "female-friendly" - ova je... Drugo - od 400 ljudi, niko sa nashih prostora.
getawayblues je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2010, 1:48   #15
Shumsko_drvece
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2007.
Lokacija: Bor
Poruke: 1.529
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 505 puta na 323 poruka
Određen forumom Re: Toonstruck

Ništa, ako će da ti bude lakše - Dejvid Belami na fejsu najbrojniju grupu broji zahvaljujući glasovima sa ovih prostora, i to u grupi pokrenutoj od strane nekog studenta sa novosadskog univerziteta.

Naravoučenije: fejs NIJE merilo kvaliteta. Da ima pravde, devojke bi igrale Toonstruck u istoj meri kao i momci, a ljudi (oba pola) bi se ujedili u odluci da je Dejvid Belami NAJ faca na kugli Zemaljskoj.

Ali tako ti je to u životu - pravde, jednostavno, nema.

Poslednja ispravka: Shumsko_drvece (10.8.2010 u 1:51) Razlog: preKsakanje slova
Shumsko_drvece je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2011, 2:34   #16
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Toonstruck

Od sada, igra se moze pokrenuti i preko Scumm-a
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku dijego_ na korisnoj poruci:
getawayblues (6.2.2011), Grond (16.2.2015), Nash Knight (6.2.2011)
Stara 10.2.2015, 14:52   #17
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Toonstruck

Citat:
dijego_ kaže: Pregled poruke
Konacno, ako se odlucite za pokretanje igre treba da znate da je Toonstruck cuven i po tome da su igraci cupali kosu ne bi li naterali igru da radi pristojno pod XP-om i novijim konfiguracijama.
Konacno, zahvaljujuci GOG-etu (i prethodno SCUMM-u), tome je definitivno dosao kraj - dame i gospodo, vise nemate nikakav izgovor da ne odigrate jednu od najboljih avantura ikada - Toonstruck je danas osvanuo na Good Old Games!
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dijego_ na korisnoj poruci:
lukababic (10.2.2015)
Stara 4.8.2015, 17:53   #18
sloba89
Član
 
Član od: 20.1.2010.
Poruke: 443
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 215 puta na 125 poruka
Određen forumom Re: Toonstruck

Toonstruck je jedna od najboljih avantura koje sam igrao, igra ima svoj poseban šarm što ga čini klasikom za sva vremena, volim filmove koje kombinuju animaciju i prave glumce tipa Who Framed Roger Rabbit i Space Jam po čemu Toonstruck vuče inspiraciju, Christopher Lloyd sjajan kao i uvek a šta tek da kažem za odličnu glasovnu glumu sporednih likova Tim Curry, Dan Castellaneta, David Ogden Stiers, Dom DeLuise, Jim Cummings, Tress MacNeille, Rob Paulsen, Frenk Welker, Corey Burton, Jeff Bennet i April Winchell.
sloba89 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
adventure, avanture, opis igre, toonstruck

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com