Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.11.2007, 16:36   #1
Dusan_BG
Veteran
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 178
Zahvaljeno 33 puta na 24 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Dusan_BG
Određen forumom 500 gb ili 2x250 gb raid?

Zanima me koja je razlika u preformansama kad su hdd u raidu, i da li je dovoljna za razliku u ceni.
Sve mi jedno dal cu 2x250 ili 1x500 gb bitan mi je kapacitet, tako da brze kopiranje sa hdd-a na hdd ne uzimajte u obzir, vec mi je bitno ucitavanje kako win-a tako i programa i igrica. Dal je brzina dobijena raid-om u slucaju ovih ucitavanja vredna 20-tak jevreja, kad bi neko mogao da navede % poboljsanja preformansi?
Dusan_BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2007, 17:38   #2
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Pa, 'vako.. RAID 0 se generalno smatra crnom ovcom među RAID režimima. Realan dobitak u performansama je toliko diskutabilan da je, uz smanjenu pouzdanost sistema, korišćenje ovog RAID režima proglašeno za lošu praksu od strane nekoliko najpoznatijih sajtova koji se bave recenzijom hardvera, mada je ova tema i dalje predmet mnogih diskusija.

Dobitak u performansama kada se koristi RAID 0 je najizraženiji pri sekvencionalnom pristupu velikim fajlovima. S druge strane, pri čitanju malih fajlova, a pogotovo pri slučajnom pristupu, dobitak je znatno manji (u vrh glave oko 20% do 30 %), pošto je prosečno vreme traženja isto kao da se koristi jedan hard disk.

Sve u svemu, RAID 0 može doneti poboljšanje performasi u odnosu na korišćenje jednog diska od skoro 100 % u pogodnim uslovima, međutim, u realnoj upotrebi, poboljšanje iznosi između 40% i 60%, a subjektivno, najveći dobitak se ogleda u povećanoj dostupnosti sistema, tj. sistem brže reaguje na zahteve korisnika.

Drugi bitan faktor kada je primena RAID 0 u pitanju je pouzdanost računara. Sa povećanjem broja diskova, povećava se i verovatnoća otkazivanja bar jednog diska u sistemu onoliko puta, koliko diskova ima. S obzirom da RAID 0 ne nudi nikakvu redudantnost podataka, kao i da ne koristi distribuirane kodove za korekciju greški, otkaz jednog diska uzrokuje gubitak svih podataka.

Najčešća primena RAID 0 koju sam sreo u praksi je obrada video materijala, gde se RAID niz koristi kao privremeni smeštajni prostor za materijal koji se trenutno obrađuje. Sistemski fajlovi, kao i bitni podaci se obično ne stavljaju na RAID 0 niz.

Uzevši u obzir tvoje izražene želje, ne bih mogao da ti preporučim da praviš RAID 0 niz pošto sam mišljenja da prosečan dobitak od 50 % u performansama (koji se retko kada primećuje) ne opravdava 100 % veću verovatnoću gubitka podataka. Ukoliko bi imao odvojen, manji, disk za sistem, i vodio računa o redovnom bekapovanju bitnih stvari, onda bi RAID 0 bio sasvim lepo rešenje za brže učitavanje igara, pogotovo ako na njega staviš i windowsow page fajl, kako se programi ne bi otimali sa sistemom oko hard diska.

Poslednja ispravka: bladerunner (15.11.2007 u 17:46)
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 6 korisnika se zahvaljuje korisniku bladerunner na korisnoj poruci:
Borowatz (15.11.2007), Dusan_BG (15.11.2007), Insecticide (15.11.2007), marko[ns] (26.11.2007), Nergal (17.11.2007), nikola87 (15.11.2007)
Stara 15.11.2007, 23:07   #3
illidan
Starosedelac
 
Član od: 28.10.2005.
Poruke: 1.706
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 352 puta na 254 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

RAID 0 jedino valja ako se koristi zajedno sa 1, ali za to treba 4 hard diska sto je ipak veci izdatak.
illidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2007, 23:19   #4
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
Dusan_BG kaže: Pregled poruke
Zanima me koja je razlika u preformansama kad su hdd u raidu, i da li je dovoljna za razliku u ceni.
Sve mi jedno dal cu 2x250 ili 1x500 gb bitan mi je kapacitet, tako da brze kopiranje sa hdd-a na hdd ne uzimajte u obzir, vec mi je bitno ucitavanje kako win-a tako i programa i igrica. Dal je brzina dobijena raid-om u slucaju ovih ucitavanja vredna 20-tak jevreja, kad bi neko mogao da navede % poboljsanja preformansi?
Znam da nisi ovo pitao, rekao bih ti preko PM da nisi isključio, ali mislim da je najpametnije, ako imaš para, da kupiš raptora za sistem a za ostalo koji god kapacitet, koja god kombinacija, pošto ti je važna brzina.
Pogledaj moj komp i biće ti jasno na šta mislim.

Izvinite na OT
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 3:52   #5
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
illidan kaže: Pregled poruke
RAID 0 jedino valja ako se koristi zajedno sa 1, ali za to treba 4 hard diska sto je ipak veci izdatak.

Ma, RAID 0+1 je rezervisan za krajnje specifične primene, najbliže što nudi dobre performanse uz pristojnu cenu i odličnu pouzdanost je RAID 5, ali on zahteva najmanje 3 diska i uvek žrtvuje jedan za ECC, pa ga to čini nepristupačnim za prosečnog desktop korisnika.

@SirDuck
Raptor ne mora nužno biti najbolji izbor, PMR hard diskovi na 7200 rpm zbog veće gustine pakovanja mogu postići bliske rezultate, mada to tek treba da se pokaže u praksi.

BTW, malo elaboriraj svoju konfiguraciju, pa tvoja poruka neće biti OT.
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 8:56   #6
illidan
Starosedelac
 
Član od: 28.10.2005.
Poruke: 1.706
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 352 puta na 254 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
najbliže što nudi dobre performanse uz pristojnu cenu i odličnu pouzdanost je RAID 5, ali on zahteva najmanje 3 diska i uvek žrtvuje jedan za ECC, pa ga to čini nepristupačnim za prosečnog desktop korisnika.
plus sata kontroler koji podrzava RAID 5 (vecina ovih integrisanih ne podrzavaju nista osim 0 i 1)
illidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 11:16   #7
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Jedan SCSI kotroler i Maxtor Atlas hdd na 15.000 RPM bi resilo problem
Mozda je PMR brz, ali ne verujem da moze da nadjacha raptor, jednostavno u pitanju je sirova snaga
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 13:41   #8
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Smile Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Što se tiče prakse da se koriste dva diske umesto jednog, to je uvek
dobrodošla mogućnost i svakako je vredno male razlike u ceni.
Možda je u ovom trenutku najbolje 2x500 ali će i 2x320 ili 2x250 da sasvim
lepo zadovolje potrebe kako brzine tako i sigurnosti podataka.
U današnje vreme kada su diskovi sve veći i jeftiniji, gubitak podataka na disku
je takođe veliki tako da je neki od RAID1 nizova za važne podatke prosto neophodnost.

S tim u vezi, kako postaviti na sistem RAID, koju vrstu i kako sve to namestiti da radi kako treba?

- Kontroleri na matičnim pločama koji uglavnom rade samo uz podršku
operativnog sistema i samim tim nisu "hardversko" rešenje već nešto između.
Karakteristično za njih da ćeš u slučaju otkazivanja ploče
morati da juriš ili ploču ili kontroler sa istim čipom da bi oporavio Raid0 ili Raid5
- Posebni kontroleri u obliku kartice sa specijalizovanim čipom
koji rad sa Raid nizovima preuzima na sebe. Brži je, ne uzima resurse računara
skuplji je ali takođe, u slučaju otkaza kartice, treba pronaći drugu istu karticu za
oporavak.
-Programski rešen RAID : Vindovs, Linux.
Daje mogućnost nezavisnosti od računara na kojem je Raid uspostavljen.
U slučaju otkaza računara, u najkraćem roku se može prebaciti na drugi.
Troši zanemarljivo mnogo procesorskog vremena.

Vindovs 2003 ima ugrađenu mogućnost da pravi RAID nizove a na Vindovs XP
se ta mogućnost može uključiti naknadno, ispravkom nekoliko sistemskih datoteka
varajući sistem da je u pitanju server (XpRaid)
Nedostatak je što diskovi moraju da budu označeni kao "dinamički".
Linuks rešenje donosi jednostavnost primene: Prilikom pravljenja odeljaka diska (partitions) označe se kao "linux raid" (fd) u fdisk i prilikom postavljanja sistema se naprave komandom dmraid. (Konzolu dobijaš sa Ctr+Alt+F2).
Dalje postavljanje teče kao da je u pitanju jedan disk.

Ja mislim da bi mogao (ako koristiš vindovs) da podeliš diskove (oba) na 4 dela.
Na prvom delu će ti stajati sistem u Raid1 ili Raid0 (zavisno da li više voliš brzinu ili pouzdanost)-tu bi bio sistem i korisnički programi,
Na drugom će ti stajati važni podaci u Raid1, tj tu možeš da
preusmeriš ceo \Documents and settings\ (promenom Diska za Documents and settings u registru- napraviš drugog administratora pa promeniš podešavanja
prvom i obrnuto)
Treći možeš takođe da podesiš kao Raid0 ako ti treba brzina za igrice
ili obradu video zapisa (Ili Raid1 za sigurnost) Ovaj deo bi bio najveći.
I na kraju Četvrti deo koji bi obavezno bio Raid0 i na koji bi preusmerio
Tatoteku pagefile.sys (taman veliki koliko želiš da ti bude pagefile.sys).
Time dobijaš i najveću brzinu u radu, sigurnost za važne podatke i nezavisnost od
platforme.
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 14:10   #9
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
illidan kaže: Pregled poruke
plus sata kontroler koji podrzava RAID 5 (vecina ovih integrisanih ne podrzavaju nista osim 0 i 1)
Nije frka naći kontroler koji daje RAID 5, već kvalitetan kontroler. Inače, ima, prosečna cena je manja od 2000 din.

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Jedan SCSI kotroler i Maxtor Atlas hdd na 15.000 RPM bi resilo problem
Mozda je PMR brz, ali ne verujem da moze da nadjacha raptor, jednostavno u pitanju je sirova snaga
Wow... Sirova snaga... Ali svi znamo da sirova snaga nije ništa u poređenju sa rafinisanom glupošću, zar ne?

Jedina prednost raptora je u bržem slučajnom pristupu i manjem prosečnom vremenu pristupa... Korisno (i primetno), ali po mom mišljenju nedovoljno za opravdavanje cene.

Inače, pošto je čovek koji je započeo diskusiju rekao da mu je prioritet brže dizanje windowsa i brže učitavanje igara. Treba napomenuti da su to poslovi pre svega za memoriju i za procesor. Hard disk, naravno, ima svoju ulogu tu i može biti usko grlo, ali većina modernih desktop diskova mogu da izađu na kraj s tim.
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 15:03   #10
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Po menii RAID nema neku veliku svrhu. RAID 1 je chista glupost, shanse da ti HDD stane, bez prethodne opomene su skoro nikakve, a ako dodje do strujnog udara, najverovatnije ce stradati oba HDD-a.
Takodje 90% forumasha je prosechan desktop korisnik, koji sigurno ne bi zrtvovao 500 GB prostora, zbog zaradi neke tamo teotetske sigurnosti.

Pa realno gledano, zar ne bi trebao raptor da ima i vecu brzinu chitanja, s' obzirom na RPM?
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 15:32   #11
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Po menii RAID nema neku veliku svrhu. RAID 1 je chista glupost, shanse da ti HDD stane, bez prethodne opomene su skoro nikakve, a ako dodje do strujnog udara, najverovatnije ce stradati oba HDD-a.
Strujni udar mene najmanje brine, bilo koje napajanje iz srednje klase je uglavnom u stanju da zaštiti računar od špiceva iz mreže. Oprema crkava i često crkava bez opomene, čak i kada se radi o proizvođačima koji važe za kvalitetne.

Razloga može biti mnogo, zaista. Nažalost, u SK-u nemamo mogućnosti da testiramo dugovečnost uređaja, mada mislim da bi rezultati takvog testa (ukoliko bi se sproveo bilo gde u svetu, sa odgovarajućim brojem uzoraka) bio krajnje zanimljiv.

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Takodje 90% forumasha je prosechan desktop korisnik, koji sigurno ne bi zrtvovao 500 GB prostora, zbog zaradi neke tamo teotetske sigurnosti.
Ne znam na šta misliš. Ovde niko nije pominjao RAID 1, čovek se raspituje za RAID 0 koji ne umnožava podatke, već ih deli (striping) na sve diskove u nizu time ubrzavajući pisanje i čitanje.

A samo za tvoju informaciju, sigurnost nije samo teoretska, nemoj misliti da se na svim računarima čuvaju piratizovana muzika i filmovi, banke ifirme koje se oslanjaju na informacione sisteme i skladištenje podataka dosta ulažu u komplikovane RAID nizove kako bi ostvarili što veće preformanse i sigurnost. Ta sigurnost je veoma realna, pitanje je samo da li vrednost tvojih podataka i gubitak usled niskih perofrmansi nadmašuju troškove implementacije datog RAID-a.

S tim da, ponavljam, RAID 0 smanjuje bezbednost podataka zbog povećane verovatnoće otkazivanja bar jednog hard diska. To je npr. kompromis koji ne bih bio spreman da prihvatim, pre bih pravio RAID 5, bez obzira na ECC overhed.

J$ebi ga, sa'ranio sam suviše diskova i izgubio suviš živaca...

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Pa realno gledano, zar ne bi trebao raptor da ima i vecu brzinu chitanja, s' obzirom na RPM?
Ako su u pitanju ploče sa istom gustinom zapisa, onda da... Međutim, to nije slučaj. PMR diskovi imaju veću gustinu zapisa, mnogo veću nego npr. Raptor, tako da u jednom obrtaju ispod glave prođe mnogo više magnetnih dipola koji zapravo predstavljaju zapisane podatke, ergo, disk je u stanju da pročita veći broj podataka odjednom. Ukoliko je linearna gustina duplo veća (broj sektora na stazi), efektivan broj obrtaja bi umesto 7200 postao 14800, to je kanda više od 10000, ili je bar bilo kada sam zadnji put gledao.
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 22:33   #12
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Strujni udar mene najmanje brine, bilo koje napajanje iz srednje klase je uglavnom u stanju da zaštiti računar od špiceva iz mreže. Oprema crkava i često crkava bez opomene, čak i kada se radi o proizvođačima koji važe za kvalitetne.
Da li moze? Mnogo sam video spaljenih komponenata zbog probijenog napajanja....
Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Razloga može biti mnogo, zaista. Nažalost, u SK-u nemamo mogućnosti da testiramo dugovečnost uređaja, mada mislim da bi rezultati takvog testa (ukoliko bi se sproveo bilo gde u svetu, sa odgovarajućim brojem uzoraka) bio krajnje zanimljiv.
To bi stvarno bilo super

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Ne znam na šta misliš. Ovde niko nije pominjao RAID 1, čovek se raspituje za RAID 0 koji ne umnožava podatke, već ih deli (striping) na sve diskove u nizu time ubrzavajući pisanje i čitanje.
Ovde su pominjani i RAID 5 i 0+1, mislio sam kao chista replika

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
A samo za tvoju informaciju, sigurnost nije samo teoretska, nemoj misliti da se na svim računarima čuvaju piratizovana muzika i filmovi, banke ifirme koje se oslanjaju na informacione sisteme i skladištenje podataka dosta ulažu u komplikovane RAID nizove kako bi ostvarili što veće preformanse i sigurnost. Ta sigurnost je veoma realna, pitanje je samo da li vrednost tvojih podataka i gubitak usled niskih perofrmansi nadmašuju troškove implementacije datog RAID-a.
Pa ja nisam ni pominjao banke i firme vec kucne korisnike. Pitanje je koliko bi korisnika svesno zrtvovalo prostor jednog HDDa bezbednosti radi
Prosechan Srbin ipak nema neophodan novac za te stvari. Firme su ipak neshto drugo....

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Ako su u pitanju ploče sa istom gustinom zapisa, onda da... Međutim, to nije slučaj. PMR diskovi imaju veću gustinu zapisa, mnogo veću nego npr. Raptor, tako da u jednom obrtaju ispod glave prođe mnogo više magnetnih dipola koji zapravo predstavljaju zapisane podatke, ergo, disk je u stanju da pročita veći broj podataka odjednom. Ukoliko je linearna gustina duplo veća (broj sektora na stazi), efektivan broj obrtaja bi umesto 7200 postao 14800, to je kanda više od 10000, ili je bar bilo kada sam zadnji put gledao.
Kontam ja to, ali svi danasnji diskovi imaju po dve-tri ploche, shto automatski smanjuje brzinu HDD-a, Raptor ima samo jednu plochu, a pre 5-6 meseci kapacitet mu je udvostruchen, tako da mislim da Raptor ima malu prednost.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 23:20   #13
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Mnogo ti je bolje da uzmes dva diska u RAID 0. U slucaju jednog ili dva ti je verovatnoca da izgubis podatek radi kvar uvek ista. Mora da ti crkne jedan disk. Ja RAID 0 koristim vec godinama i vrlo je osetno ubrzanje u radu racunara. Trenutno imam 4 diska vezana u RAID0 i protok od 250 MB/s. Naravno imam i dva diska u RAID1 za podatke.

Vodi racuna da su sariji RAID kontroleri ugradjeni na plocama znali da pucaju RAID.

Ja bih na tvome mestu svakako uzeo par diskova.

Ah da jos dodatno. RAID 1+0 ti je najbrze resenje sa redundancijom, dok je RAID 5 najsporije resenje, kod kojeg gubis najmanje prostora. Raid 1 ti je u sredini.

Ti bi recimo mogao da kupis dva 500 GB diska i pravis Matrix RAID. Znaci Raid 0 jedno 50 % diska i ostalih 50% u RAID 1. Tako imas i ovce i novce

Evo ovako to radi sa 4 diska:

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	RAID0.JPG
Viđeno:	39 puta
Veličina:	44,5 KB
ID:	14480

Poslednja ispravka: korisnik (16.11.2007 u 23:35)
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 23:25   #14
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Po menii RAID nema neku veliku svrhu. RAID 1 je chista glupost, shanse da ti HDD stane, bez prethodne opomene su skoro nikakve, a ako dodje do strujnog udara, najverovatnije ce stradati oba HDD-a.
Takodje 90% forumasha je prosechan desktop korisnik, koji sigurno ne bi zrtvovao 500 GB prostora, zbog zaradi neke tamo teotetske sigurnosti.

Pa realno gledano, zar ne bi trebao raptor da ima i vecu brzinu chitanja, s' obzirom na RPM?

HD itekako staje bez najave. A RAID 1 obicnih 7200 ti je brzi od samo jednog Raptora.

Popravak: ovde sam se zakucao mislim na RAID 0

Poslednja ispravka: korisnik (17.11.2007 u 13:08)
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2007, 23:52   #15
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
HD itekako staje bez najave. A RAID 1 obicnih 7200 ti je brzi od samo jednog Raptora.
Al zato je RAID dva raptora tata
Ti podaci neshto nisu rochni, pa SATA HDD moze da pprovuche najvishe 80MB/sec, u RAID 0, teorijski bi trebalo da bude duplo, dakle 160 MB/sec, a u stvarnost nije ni blizu te brojke.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 0:31   #16
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
Ja RAID 0 koristim vec godinama i vrlo je osetno ubrzanje u radu racunara.
Ne bih da zakeram, ali da li bi malo opisao namenu svog računara? Čisto sumnjam da si pravio toliki raid samo da bi igrao igre...

Ja, opet, čoveku ne bih savetovao da stavi RAID, svi testovi koje sam gledao, a koji se tiču brzine učitavanja nivoa u igrama i sl, prikazuju da je ubrzanje zanemarljivo i da se bolji efekat postiže jačim procesorom i većom količinom RAM-a.
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 1:01   #17
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Da li moze? Mnogo sam video spaljenih komponenata zbog probijenog napajanja....
Kažem ti, ja sam najmanje zabrinut zbog napajanja i anomalija na mreži, svi diskovi koji su mi crkli nisu crkli usled kvara na napajanju ili bilo kom drugom delu računara.

Citat:
Pa ja nisam ni pominjao banke i firme vec kucne korisnike. Pitanje je koliko bi korisnika svesno zrtvovalo prostor jednog HDDa bezbednosti radi
Prosechan Srbin ipak nema neophodan novac za te stvari. Firme su ipak neshto drugo....
Čuj, ne kažem da je RAID rezervisan za profi upotrebu, naravno, ali računar prosečnog korisnika se najviše bavi gubljenjem procesorskog vremena i trošenjem struje. Kako RAID 0 tu može da pomogne? OK, brže će kopirati velike fajlove, seek time mu kod malih fajlova biva isti kao i da koristi jedan disk. Čak ako se radi o fajlovima koji su maji od jednog bloka, imaće overhed zbog strajpinga koji je nepotreban (dobro, ovo je sitno, ali postoji)

Ako ti računar služi za ubijanje vremena i nisi zagriženi gejmer koji pati od sindroma novih grafičkih kartica i brzih diskova kako bi učitao sledeći nivo Quakea XZY pre negoli mu padne koncentracija adrenalina, onda je RAID samo trošak koji će na trenutke briljirati...

S moje tačke gledišta, brže podizanje windowsa mi ne treba, otkako imam broadband, računar isključujem eventualno radi održavanja.

Citat:
Kontam ja to, ali svi danasnji diskovi imaju po dve-tri ploche, shto automatski smanjuje brzinu HDD-a, Raptor ima samo jednu plochu, a pre 5-6 meseci kapacitet mu je udvostruchen, tako da mislim da Raptor ima malu prednost.
Hmmm, imaj u vidu da je kapacitet ploče kod novih diskova oko 250 GB, dakle 100 GB je veći od najvećeg raptora, a takođe ima samo jednu ploču i dve glave. Raptor ima veliku prednost, mali seek time, postignut korišćenjem pre svega ploče manjeg prečnika (otuda i čudan kapacitet od 36 GB po ploči, ali glava ima manje da šeta), ali i sistemima za stabilizaciju glave (glava manje osciluje iznad staze). Manji prečnik diska takođe znači da staze na obodu diska mogu da prime manje podataka nego staze na obodu standardnih 3,5" ploča, tako da raptor u jednom obrtaju čita manje podataka od hard diska sa 3,5 inčnim pločama. Ovo spušta njegov efektivni broj obrtaja na ispod 10.000.
Naravno, i dalje je brz tamo gde treba (slučajni pristup). To nije hard disk koji je u startu zamišljen za kućnu upotrebu.

Poslednja ispravka: bladerunner (17.11.2007 u 11:48) Razlog: umoran? nemoj da pišeš...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bladerunner na korisnoj poruci:
Beagle (17.11.2007)
Stara 17.11.2007, 3:19   #18
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Smile Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Najbolje je koristiti softverski RAID. (Bar za vindovs)
Ovo što sebe naziva "Raid" a ugrađeno je u matične ploče
ionako traži programsku podršku da bi radilo.
Ako sve što treba za RAID već ima ugrađeno u Vindovs, što ne koristiti.
1

Ja sam probao Raid0 za sistem, Datoteku za straničenje (swap)
i za prostor sa manje važnim podacima (filmovi, igrice itd)
a istovremeno i
Raid1 za važne podatke i dokumente.
Sve ovo mi je radilo na dva diska i sistem je radio mnogo brže.

Dakle dva diska i "sreća sreća radost"
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 11:39   #19
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Kažem ti, ja sam najmanje zabrinut zbog napajanja i anomalija na mreži, svi diskovi koji su mi crkli nisu crkli usled kvara na napajanju ili bilo kom drugom delu računara.
Bespredmedmetno je raspravljati o ovome, jer ja i ti nemamo ista iskustva po ovoj temi

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Čuj, ne kažem da je RAID rezervisan za profi upotrebu, naravno, ali računar prosečnog korisnika se najviše bavi gubljenjem procesorskog vremena i trošenjem struje. Kako RAID 0 tu može da pomogne? OK, brže će kopirati velike fajlove, seek time mu kod malih fajlova biva isti kao i da koristi jedan disk. Čak ako se radi o fajlovima koji su maji od jednog bloka, imaće overhed zbog strajpinga koji je nepotreban (dobro, ovo je sitno, ali postoji)
Pa to sam ja u pochetku i rekao choveka zanima RAID i zato sam sve ovo i kuckao, a realno retko kome to u stvari i treba ( i nemoj oppet da pominjesh firme, banke i ostalo )...
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 13:06   #20
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

@BladeRunner: Volim brz sistem Nista posebno lepo ide na tome Vista, disk nije vise nikad bottleneck i slicno

@Beagle: Sta ne valaj sa brojkama. To su 4 SATA2 WD 320 diska u raid 0.

Ja iz iskustva osetim raid0 razliku prema single disku, a tek sa 4 je majka.

Jos jedno savetujem upotrebu Matrix RAID ako ima intel kontroler, jer mocze da radi i stripe i mirror, mada verovanije sporije nego da pravi te stvari na posebnim parovima diska. Nikad mi se nije dalo probati.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
RAID, Memory Controller i Hyper Transport Win32 Osnovne komponente 8 18.6.2007 17:01
RAID kartica XPERT Šta da kupim? 0 14.6.2007 23:08
NT Server + Basic + Raid 5 ezenkiel Operativni sistemi 2 8.12.2006 9:27
ASRock K7VT6 i problem sa SATA RAID kontrolerom Erdeljan Boris Osnovne komponente 2 20.7.2006 15:02
ghost i RAID 0 pitanje shone Operativni sistemi 4 13.12.2005 13:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com