Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.1.2017, 0:25   #1
laki1991
Veteran
 
Član od: 6.9.2009.
Lokacija: NBgd
Poruke: 757
Zahvalnice: 166
Zahvaljeno 32 puta na 23 poruka
Određen forumom Laptop sa EMMC

Imam laptop:
- Intel dual core 2.46 ghz
- 4 gb ram
- samo 32 GB emmc memorije
(nema hard disk i nemoze se ugraditi).
Posto novi Win 10 sa Anniversary update pojede svih 32 gb moram nazad na Win 7 SP1. Ne mogu ni velike softvere poput Visual Studio 2015 (+ svi framework i tako to) da instaliram. Dovoljno da udjem na internet i cache full. Sistem zablokira. Meni je potreban prostor minimum 100 gb i zanima me kako da prosirim.



Ima SD i USB port sa desne strane.

1- Da li mogu kupiti SD karticu velikog kapaciteta (preko 100 gb) , i da li vredi , cujem da je brzina mala kod njih.
2- Da li mogu kupiti 64 gb USB flash i koristiti njega kao storage tj. instalirati programe na njemu ?
3- Moze li SSD da se poveze i da ga koristim kao storage a sistem neka ostane na integrisanom EMMC od 32 gb ?

PS. Laptop nije kod mene , nemam iskustva sa emmc karticama pa ne znam da li je moguce ikako prosiriti.
laki1991 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2017, 13:28   #2
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Laptop sa EMMC

Citat:
1- Da li mogu kupiti SD karticu velikog kapaciteta (preko 100 gb) , i da li vredi , cujem da je brzina mala kod njih.
Možeš. Da li vredi? Pa vredi kako nema prostora ni goluba da pustiš. Da li postoje brze kartice? Da. Da li čitač u laptopu može da čita brže od klase 10 kartica? Čisto sumnjam. Da li postoje SD kartice tog kapaciteta? Možda. Da li tvoj laptop može da prepozna taj kapacitet? Sasvim sigurno da ne. 32GB sigurno, 64GB veeeeeeeeeliko možda, sve iznad toga jok.

Citat:
2- Da li mogu kupiti 64 gb USB flash i koristiti njega kao storage tj. instalirati programe na njemu ?
Možeš, ali zašto u tom slučaju ne kupiš eksterni 2,5' hard disk?

Citat:
3- Moze li SSD da se poveze i da ga koristim kao storage a sistem neka ostane na integrisanom EMMC od 32 gb ?
Može, ali čemu to? Ako je USB3 kontroler, možda izvučeš neku korist od tog SSDa po pitanju brzine startovanja tih ne-sistemskih programa, ako je USB2 kontroler, bacanje para.

Šta bih ja lično uradio?

Kupio SD karticu od 32GB ili 64GB ako laptop može da je prepozna i tu držao programe koje stalno pokrećem, a za koje nema mesta na MMC kartici.

Kupio eksterni hard disk i koristio ga isključivo kao storage za muziku, filmove, slike, itd, i instalirane programe koji su ogromni (ili instalirane igrice).

Takođe, ako laptop to podržava, razmisli od x86 verziji Windowsa 7. Jeste da neće videti svih 4GB RAMa, već 3 - 3,25GB, ali neuporedivo manje mesta na MMC disku zauzima instalirana x86 sedmica u odnosu na x64.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2017, 18:12   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Laptop sa EMMC

Najbolja solucija ti je eksterni HDD. Ja lično imam SSD kapaciteta 240GB i to meni jednostavno nije dovoljno kao storage pa koristim eksterni HDD da na njega instaliram igre, radim bekap, čuvam stvari koje mi retko trebaju i slično a na SSD idu OS i programi. I sve funkcioniše bez problema. Jednom je Windows promenio drive letter a ja nisam skontao ali sam vratio na staro slovo i sve je u redu.
Sad, to nije dobra solucija za instalaciju Visual Studia, Officea i slično, to ćeš morati na eMMC ali odradi NTLite (https://www.ntlite.com/) tog Windowsa 7 koji planiraš da instaliraš, osakati ga, ukloni Windows Media Center, na primer, customizeuj instalaciju i ukloni sve što ne koristiš i nakon instalacije pazi šta ćeš da instaliraš na eMMC.
Preporuka je da nakon toga instaliraš samo drajvere, softver koji ti je stalno potreban (VS, Office, Adobe, web browser i slično), ugasiš hibernaciju, smanjiš veličinu pagefilea (i dodaš još RAM-a ako može da kompenzuješ).
Igre, aplikacije koje su retko u upotrebi i slično možeš slobodno na eksterni HDD da instaliraš. Downloade i torrente preusmeriš na eksterni disk i to je to.

Još bolje - pazariš i SD karticu za "između" odnosno da služi za privremeni storage i aplikacije koje se koriste "srednje često" kada eksterni HDD nije pri ruci.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2017, 3:22   #4
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Laptop sa EMMC

Postoje memorijske kartice od 128GB i laptop ce ih prepoznati normalno.
Da li je jedan od USB portova sa plavom plastikom unutra

Sent from my Huawei P8 x2 ACTIVE
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2017, 10:55   #5
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Laptop sa EMMC

Jesi li izbrisao nepotrebne fajlove i ostatak nakon update-a sa Disk Cleanup? Ne bi trebalo da zauzme toliko. Ja na mom imam isto Win10 + par programa i ostalo je preko 10GB slobodno od 32. Dokumenti /većina) su mi na SD kartici. Mada je bila frka odraditi upgrade na 1607, falilo mu je prostora, ne sećam se šta sam sve morao da sklanjam da oslobodim malo
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2017, 17:48   #6
laki1991
Veteran
 
Član od: 6.9.2009.
Lokacija: NBgd
Poruke: 757
Zahvalnice: 166
Zahvaljeno 32 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Laptop sa EMMC

Ima prostora za koliko toliko normalan rad (kancelarijski poslovi i internet) , ali bilo kakvo naprednije programiranje (VS , MySQL Workbench , Adobe stvari...) ne ide.
Video sam SD karticu od 64 i 128 gb za ovaj laptop , takodje eksterni HDD od 250 gb. Za pocetak cu SD kupiti.
Sto se tice eksternog HDD nisam ga nikada imao , on se povezuje preko USB kabla ? Bez obzira ako laptop nema SATA port unutra za hdd/dvd rom ?

Citat:
Da li je jedan od USB portova sa plavom plastikom unutra
Da , jedan je plavi (SS USB) , drugi je crn (USB).
laki1991 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2017, 19:30   #7
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Laptop sa EMMC

Citat:
laki1991 kaže: Pregled poruke
Sto se tice eksternog HDD nisam ga nikada imao , on se povezuje preko USB kabla ? Bez obzira ako laptop nema SATA port unutra za hdd/dvd rom ?
Sva komunikacija ide preko USB porta, gledaj da uzmeš HDD koji podržava USB 3.0 (mada danas je većina takvih) pošto već imaš takav priključak (taj plavi).
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2017, 23:03   #8
laki1991
Veteran
 
Član od: 6.9.2009.
Lokacija: NBgd
Poruke: 757
Zahvalnice: 166
Zahvaljeno 32 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Laptop sa EMMC

Hvala vam puno na pomoci!
laki1991 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2017, 14:07   #9
Mr.Simpson
Veteran
 
Član od: 7.11.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 822
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 189 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Laptop sa EMMC

SS USB = SuperSpeed USB = USB 3.0
Mr.Simpson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop sa integrisanim windows 8 iizuzetan Prenosni računari 4 1.8.2014 11:34
Laptop sa dobrom autonomijom baterije Marsupilamy ŠDK - Prenosni računari 12 16.3.2014 23:52
Laptop ima problem sa hdd drevnizmaj Nosači podataka 6 21.2.2014 23:36
Problem sa baterijom za laptop JJ92 Ostale komponente 2 31.8.2012 14:20
Problem sa driverima za laptop dell vostro a840 cimbo007 Kvarovi 1 13.9.2011 21:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com