Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.11.2007, 13:12   #21
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
@Beagle: Sta ne valaj sa brojkama. To su 4 SATA2 WD 320 diska u raid 0.
izvinjavam se nisam video, sad je vec realnije ali ipak treba imati 4 diska za te brojke
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 13:18   #22
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Talking Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
@BladeRunner: Volim brz sistem Nista posebno lepo ide na tome Vista, disk nije vise nikad bottleneck i slicno
Bench koji si dao daleko od toga da je merodavan pokazatelj relanog dobitka pri svakodnevnom radu. Malo pojasni šta se to oseća, pored očiglednog bržeg kopiranja velikih stvari?
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 13:21   #23
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Smile Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
Jos jedno savetujem upotrebu Matrix RAID ako ima intel kontroler, jer mocze da radi i stripe i mirror, mada verovanije sporije nego da pravi te stvari na posebnim parovima diska. Nikad mi se nije dalo probati.
Jeli jel taj Matrix RAID (Za intel ploču pretpostavljam)
podešavaš iz BIOS podešavanja?
Na koliko delova možeš da podeliš diskove tj. koliko RAID nizova možeš da
napraviš deleći diskove.
Ovo se uklapa u ono što sam ja pričao o kombinovanju više RAID tipova
na istom sistemu i diskovima, izgleda da ti radiš isto.
Hajde prenesi nam malo utiske o toj Matrix Raid stvari.
Citat:
korisnik kaže:
Ti bi recimo mogao da kupis dva 500 GB diska i pravis Matrix RAID. Znaci Raid 0 jedno 50 % diska i ostalih 50% u RAID 1. Tako imas i ovce i novce
Ovo je prava stvar za svakog korisnika. Istovremeno imaš i brzinu i pouzdanost za lične i poslovne podatke.
Ne garantuje da će sam sistem da nastavi odmah sa radom sa raid0
ali raid1 deo će zadržati netaknutim sve važne podatke. U međuvremenu sve operacije
rade skoro duplo brže i to je to

Uzgred, evo Teksta o tome koliko veliko ubrzanje donosi RAID0(uz gubitak pouzdanosti, naravno).
Ovde se vidi da sa RAID0 za neke primene raste brzina prenosa skoro linearno sa povećanjem broja diskova.
Dok opet brzina slučajnog pristupa opada kao i pouzdanost sa svakim novim diskom za Raid0.
isto to za Raid5.
Sad, oni su testirali sa posebnim kontrolerom koji sve to obavlja "sam" i dobitci će biti manji sa tim
softverskim na ploči ili direktno iz Vindovsa ali opet to j dobra stvar koja ubrzava rad.

Poslednja ispravka: nikolam (17.11.2007 u 13:53) Razlog: Tomine prečice
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 13:51   #24
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Sad neznam tacno koliko razlicitih raid setova mozes da pravis. Ja mislim da dva, znaci 1 i 0. Vise bi i bilo nesmisleno jer ipak imas sasmo dva fizicka diska. Pravis jih u RAID manageru u koji udjes sa CTRL+I.

Prvo pravis recimo stripe i napises manju vrednost velicine nego je zbroj oba diska. Preostali prostor posle mozes praviti mirror. Moze i obrnuto naravno.

Nebi se ja lozio da je rizik veci ako imas vise diskova. Rizik je tacno isti. Ako imas jedan disk sansa da ti crkne taj jedan je ista kao sto je sansa da ti crkne jedan u kompletu. U oba slucaja gubis sve podatke al rizik je isti. Rizik se moze smanjiti samo upotrebom mirrora. Nisam nikada testirao kako radi, jesam probao uraditi i ide. Uvek sam imao visak diskova, pa sam to fizicki delio, ali mislim da Matrix nije slabo resenje.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 18:28   #25
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
Nebi se ja lozio da je rizik veci ako imas vise diskova. Rizik je tacno isti. Ako imas jedan disk sansa da ti crkne taj jedan je ista kao sto je sansa da ti crkne jedan u kompletu. U oba slucaja gubis sve podatke al rizik je isti...
Loše računaš. Ako imaš dva diska klasično povezana, bez RAID-a, i podatke distribuiraš ravnopravno na ob,a u slučaju otkaza samo jednog od njih, polovina podataka će ti biti očuvana na drugom, tako da ti je gubitak samo polovina podataka. U stripe modu, u slučaju otkaza samo jednog diska izgubićeš automatski i podatke sa drugog (iako je ispravan). Otuda veći rizik. Znači stripe = gubiš sve, inače = gubiš samo polovinu pod uslovom da si podatke raspoređivao na "ravne časti" na oba diska.
bvitnik je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 20:06   #26
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Nisi me shvatio. U RAID 0 konfiguraciji i konfiguraciji sa samo jednim diskom je za gubitak podataka rizik isti. U obe variante mora da crkne tacno jedan disk.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 21:15   #27
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

@korisnik
Verovatnoća otkazivanja bar jednog diska je se duplira sa svakim dodatim diskom.
Ako imaš dva diska sa MTBF 50000 sati, ukupan MTBF tvojih diskova će postati 25000 sati.

L&M, da li matrix raid nudi opciju promene veličine particija koje čine raid nizove, naravno, bez gubitka podataka?

@bvitnik
čovek govori o Matrix Raidu, konkretno, njegov predlog je da se svaki disk (A i B), podeli na po dve particije (A1 i B1, A2 i B2), A 1 i B1 se vežu u RAID 1, na primer i služe za čuvanje osetljivih podataka, dok se A2 i B2 vežu u RAID 0 niz i služe za podatke kojima je potrebno brzo pristupati, ali koji mogu biti izgubljeni bez neke značajne štete (npr. \Windows, \Program Files i sve ostalo što može da se reinstalira). Ovo rešenje zaista kombinuje najbolje od RAID 0 i 1 (mada nije RAID 0+1), nudeći korisniku da sa samo dva diska koristi oba načina čuvanja podataka.
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 21:43   #28
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Gresis. Verovatnoca otkazivanja diska je jos uvek ista. Jer odkazuje jedan disk. Svaki ima 50000 sati i svaki spada u kvalitetu da rikne 1 na 1000. A sansa da se to debi desi je dupla.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 21:59   #29
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
RAID 0 - RAID 0 eschews the redundancy of mirroring in favor of striping, which spreads one logical drive over multiple physical hard drives. Blocks written to and read from the array are spread over multiple disks, which improves performance, but greatly reduces reliability. A striped logical drive is vulnerable to the failure of any one of its physical hard drives. If, for example, you had a two-drive RAID 0 array, your MTBF is cut in half since you have twice the exposure to drive failure. A failure of any drive in a RAID 0 array will kill the array completely and take with it all the data on the logical drive.
Preuzeto sa http://techreport.com/articles.x/4439

Verovatnoća otkazivanja se ne izražava u 1:x, već u broju sati između dva otkaza (MTBF) i u broju sati do prvog otkaza (MTTF), ako imaš dva diska sa MTBF 50.000 u RAID 0 nizu, MTBF tog niza se smanjuje na 25.000, ukoliko su u RAID 1, MTBF raste eksponencijalno na 50.000^2. Ukoliko imaš dva diska koji su JBOD, svaki ima MTBF od 50.000, ali je srednje vreme između otkaza JEDNOG od diskova 25.000 sati.

Evo su ti i formule po kojima se računa pouzdanost RAID nizova. A imam neki glup utisak da Adaptec znao RAID-ovima više od tebe i mene zajedno.

http://storageadvisors.adaptec.com/2...-calculations/

Poslednja ispravka: bladerunner (17.11.2007 u 22:16)
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 22:19   #30
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Moramo da smenimo nekog na Adaptecu

Ja bih se slozio sa Stevom sa tog sitea koji kaze, kao i ja:

"From my perspective, RAID levels affect AVAILABILITY of the array, and NOT reliability. Hard drives and enclosure reliability are pretty much fixed; RAID levels do not improve reliability. "

Tocno sa tim se slazem, radi se o time da je reliability isti.

To je ko ekonomija, znanost izgradjena oko niceg. Meni su uglavnom podjednako rikavali diskovi u RAIDu i bez njega i ne vidim zasto bi u RAIDu manje trajao disk.

Svejedno, bogatiji sam poznavanjem jednog drukcijeg i argumentovanog misljenja.

Poz.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2007, 23:13   #31
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Talking Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?



Ne radi se o tome da je radni vek diska kraći ako ga staviš u RAID, već o posledici eventualnog otkazivanja jednog.

Uzmi dva diska iz iste serije. Ako bismo prepostavili da će u istom računaru jedan raditi ispravno godinu dana, a da će drugi raditi ispravno 6 godina, onda u zavisnosti od RAID režima koji koristiš, nakon godinu dana može da se desi sledeće. Ako je u pitanju RAID 0, gubiš sve podatke bez obzira što je drugi disk u stanju da radi još 5 godina. Ukoliko je JBOD, gubiš samo podatke smeštene na tom disku. Ukoliko je RAID 1, gubiš deo performansi u čitanju.

A što se tiče razlike između pouzdanosti i dostupnosti, argument dotičnog Steve stoji, ali tu upadamo u komplikovanu priču definisanja pouzdanosti i dostupnosti, jer ta dva pojma su prilično isprepletani.

Uvek, naravno, postoji i mogućnost da će oba diska da žive dugo i srećno do kraja života, nije ni to neviđeno.

Poslednja ispravka: bladerunner (19.11.2007 u 15:22)
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2007, 15:35   #32
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Red face Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
To je ko ekonomija, znanost izgradjena oko niceg. Meni su uglavnom podjednako rikavali diskovi u RAIDu i bez njega i ne vidim zasto bi u RAIDu manje trajao disk.
Svejedno, bogatiji sam poznavanjem jednog drukcijeg i argumentovanog misljenja.
Bilo bi dobro da je u pitanju samo mišljenje oko nečega
ali tema nije da li diskovi otkazuju ili ne.
Poenta je šta se dešava sa tvojim podacima na diskovima u zavisnosti od toga kako ih rasporediš na odgovarajući način na diskove.

Dakle U Raid1 (isti podaci prepisani na dva diska) verovatnoća da izgubiš Podatke usled otkaza diska je 2 puta manja jer su podaci duplirani.
Isto tako u Raid0 (isti podaci razvučeni na dva i više diskova)
verovatnoća da izgubiš podatke na tom nizu je 2 puta veća jer kad otkaže jedan ostali nemaju podatak na osnovu koga će da se oporave, kao kod raid5.
Ako u Raid0 niz staviš 3,4..diskova, toliko puta raste verovatnoća gubljenja podataka.
Naravno da se verovatnoća otkaza diskova pojedinačno ne menja
ali ako imaš podatke razvučene na više diskova u nizu (Raid)
onda samo od broja diskova i vrste niza (Raid0,1,5,10) Zavisi zaštićenost podataka.

U odnosu na samo jedan disk:
Diskova Min., Kapacitet , Pouzdanost Brzina
Raid0 2 , = , 1/2 , X2
Raid1 2 , 1/2 , X2 , =
Raid5 3 , 2/3 , X2 , =,veća
Raid6 4 , 1/2 , X2 , =,veća
Raid0+1 4 , 1/2 , X2 , X2

Znači sve se to radi da bi sa povećanjem broja diskova
postiglo ubrzanje i/ili iskorišćenost prostora
a da pouzdanost ostane na nivou Raid1.

Poslednja ispravka: nikolam (20.11.2007 u 15:42) Razlog: taBella
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2007, 16:39   #33
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Koliko diskova mora da krepa da izgubis podatke?

Raid 1 = barem dva, dva puta manja verovatnoca gubitka
Raid 0 = jedan disk
NonRaid = jedan disk

U oba gornja dva slucajeva mora otkazati jedan disk. Znaci ako je verovatnoca vrkavanja diska (izmislimo si) 1:50000, je verovatnoca kada imas 2 diska 2:50000. To je odnos a ne deljeno 2:50000 != 1:25000

Znaci dodavanjem diska u raid 0 verovatnoca otkazivanja raida (gubitka podataka) se ne duplira. A dodavanjem diska u mirror se verovatnoca otkazivanja RAID-a smanjuje za pola i postaje 1:100000. Verovatnoca otkazivanja diska je 2:50000

Neznam bas dali sam se jasno izrazio. Imal i neko koji zna tocno razliku izmedju sanse i verovatnoce, znate ono odds i probability.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2007, 16:41   #34
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
Bench koji si dao daleko od toga da je merodavan pokazatelj relanog dobitka pri svakodnevnom radu. Malo pojasni šta se to oseća, pored očiglednog bržeg kopiranja velikih stvari?
Brze ucitavanje svega. Brze podizanje sistema. Probaj jednom ...
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2007, 18:24   #35
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

@korisnik
Ne znam gde si ti učio matematiku, ali 2:50000 je veoma jednako 1:25000.

Verovatnoća otkazivanja bar jednog diska se linearno povećava sa brojem diskova (1:MTBF/n).

Verovatnoća istovremenog otkazivanja svih diskova se eksponencijalno smanjuje sa brojem diskova. (1:MTBF^n)

MTBF za većinu diskova iznosi 50000 radnih sati, odnosno nešto manje od 6 godina i naveden je u specifikaciji. Odnosi se na otkazivanje diskova usled kvara na disku, a ne usled kvara na napajanju, mehaničkog oštećenja i sl. Ovaj broj istovremeno predtavlja i najveći predviđeni životni vek hard diska, nakon čega bi ga trebalo zameniti bez obzira na njegovu ispravnost

Termin "Istovrmeno otkazivanje" se odnosi na situaciju u kojoj dva ili više diskova otkazuju u periodu između dve intervencije servisera (administratora, čistačice, ko god je zadužen za održavanje).

A za šanse i verovatnoću pogledaj http://mathforum.org/library/drmath/view/56706.html

Uzgred, ova priča podrazumeva da RAID nije ugrožen nijednom drugom komponentom, kao i da non stop radi, do sada nismo uzeli u obzir i broj ispravnih start/stop ciklusa koje hard diskovi treba da "prežive", koji su isto deo specifikacija i obično iznosi 10000 i predtavlja verovatnoću crkavanja diska po uključenju.
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2007, 19:39   #36
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Nisam mislio matematicki 2:50000. Mislio sam da zapisem da sada imas dva diska od 50000 a jedan crkne na 50000. Govorim o primercima ne o satima. Ali u pravu si. Verovatnoca se povecava sa brojem diskova.
Sto se tice tih MTBF to mi je sve magla jer jos nisam video disk koji realno toliko izdrzi.

Mislim da je ipak odgovor bolje dva u raid0 i vazno na raid1 (Matrix Raid) nego jedan veci.

Poslednja ispravka: korisnik (20.11.2007 u 20:00)
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2007, 20:04   #37
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: 500 gb ili 2x250 gb raid?

Broj 50.000 nisam slučajno izmislio i ne odnosi se na broj primeraka diskova, već predstavlja deklarisano srednje vreme između dva otkaza izraženo u radnim satima za većinu savremenih desktop hard diskova.

Broj primeraka nije bitan, jer pri kupovini najčešće ne možeš da biraš primerak koji kupuješ.

A inače, video sam dosta diskova koji su premašili 25.000, pa i 35.000 radnih sati tokom 5-6 godina rada. Čak u redakciji imamo jedan maxtor od 400 MB koji je star oko 10 godina, a bio je u računaru BBS-a Politika (non-stop uključen) i dan danas radi (ironija sudbine, zar ne, maxtor...)
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
RAID, Memory Controller i Hyper Transport Win32 Osnovne komponente 8 18.6.2007 17:01
RAID kartica XPERT Šta da kupim? 0 14.6.2007 23:08
NT Server + Basic + Raid 5 ezenkiel Operativni sistemi 2 8.12.2006 9:27
ASRock K7VT6 i problem sa SATA RAID kontrolerom Erdeljan Boris Osnovne komponente 2 20.7.2006 15:02
ghost i RAID 0 pitanje shone Operativni sistemi 4 13.12.2005 13:34


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com