Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.3.2023, 21:45   #1
musculus4
Član
 
Član od: 8.11.2007.
Poruke: 143
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku musculus4
Određen forumom pregrevanje CPU

Ljudi,

da li neko ima nekakvo resenje za pregrevanje procesora, u pitanju je p14s lenovo 17 11 generacije. Procesor zakiva u 80C i pocinje da obara snagu procesora a zamenio sam skoro pastu (stavio sam obicnu pastu) i ocistio fen ali mi nije oborio temparaturu. Da li neko ima predlog za neku bolju pastu ili tome slicno a da je isprobao i da mu je oborilo temparaturu za 10ak stepeni?
musculus4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2023, 23:18   #2
shonee
Član
 
Član od: 7.8.2011.
Lokacija: Dembelija
Poruke: 433
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Teško ćeš sa pastom skinuti 10°

Šta radiš kad nabija temperaturu na 80?
shonee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2023, 23:29   #3
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

A da kupiš postolje sa ventilatorima? Mada i to će teško za više od 5 stepeni da spusti.

Imaš i ThrottleStop program, ali ga koristiš na svoju ruku...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2023, 10:29   #4
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Da li je ta temperatura oduvek visoka - ne toliko visoka ali ipak iznad 68-69 stepeni?

Ako jeste, sistem hladnjenja je kilavo projektovan. Desi se i kod Lenova.
Tu mozes malo da uradis samo termalnom pastom. Mnogi sistemi hladnjenja ne nalezu sasvim na procesor a u ekstremnim slucajevima uopste ne nalezu, pa se procesor pregreva. U pitanju je ili lose projektovan sistem a jos cesce nepreciznost pri montazi ili izradi. Ono sto bi mogao da probas je postavljanje tanke bakarne plocice izmedju procesora i hladnjaka (pastu naravno stavljas na obe strane). Te plocice mozes da kupis i na KP ili na AliExpressu (odakle ih prodavci sa KP i kupuju).

Ako je taj procesor tek nedavno poceo tako da se greje postoji mogucnost da je toplotna cev hladnjaka ostala bez rashladnog fluida. Najcesce se koristi NH3 (amonijak) ali ima i freona. Kroz neku mikronaprslinu rashladni fluid jednostavno ispari na sobnoj temperaturi Tu nista ne mozes da uradis osim da zamenis hladnjak.

I na kraju, proveri sve kanale za strujanje vazduha. Oni moraju biti cisti i prohodni. Mozda se neki od kablova pomerio pa blokira strujanje vazduha u kucistu. Kod desktop racunara to ne smeta puno ali kod notebooka ima ogroman uticaj na temperaturu.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
musculus4 (24.3.2023)
Stara 24.3.2023, 12:22   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

jedan od razloga zašto pričam da je bolji desktop...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2023, 13:08   #6
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Posto je 11gen, ne bi trebalo da je dugo kod tebe u vlasnistvu, obicno laptopovi koji se duze rabe napune otvore za ventilaciju prasinom i krece problem pregrejavanja.

Iako je novija masina a znas da je spustis na krevet ili krilo i da radis dugo tako, moraces da ga otvoris i da ocistis od prasine. Ako bude bas dosta prasine nakupio i formirao takozvani "tepih" na hladnjaku, onda predlazem da nabavis ono mobilno postolje koje moze biti i rashladno ili na kraju krajeva parce neke fine sper ploce i stavis laptop na njega pre nego na tkaninu sa koje usisava prasinu.

Ako otvaras laptop, onda obavezno i pastu proveriti/zameniti.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2023, 13:39   #7
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

To i ja mislim...to je relativno nov laptop da bi se nakupilo puno prasine. Vrlo je moguce da je sistem hladnjenja lose projektovan tj realizovan. Ima sam par Dell-ovih i HP-ovih laptopova sa kilavim hladjenjem. Resavao sam bakarnim plocicama vrlo uspesno.
Ako je sistem hladnjenja dobar, laptop bez problema moze da stoji na stolu i radi bez pomocnih ventilatora odozdo.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2023, 13:55   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

držanje na krevetu ili u krilu nije preporučljivo, prvo jer se otvori zatvore a drugo jer može da ti skuva kožu na nogama
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2023, 14:14   #9
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Ako laptop drzis na krilu moze da ti skuva i nesto drugo a to je mnogo opasnije od kuvanja koze na nogama
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2023, 19:15   #10
musculus4
Član
 
Član od: 8.11.2007.
Poruke: 143
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku musculus4
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

E ovako, mosnje su dobor nisu skuvane bar ne jos uvek, komp koristim iskljucivo na stolu sa monitorom ispod je ono gumirano za mis. Medjutim kuva li kuva. Dok pokrenem doker, vs code, i video poziv mogu opusteno, ali bez problema i rucak da pravim.

Pastu sam menjao, medjutim ovo sa bakarnom plocicom sto je naveo kolega Laskaris me je zainteresovalo bas i hvala mu na tome. Oduvek je bustovao ovako samo nije bas u ove temparature. Dok je CPU bio namontiran na agressive mod

jedino jos sto mi pada na pamet jeste i tecni metal vidim da ga reklamiraju dosta mada nisam siguran da li ce to oboriti za 10C https://viphouse.rs/p/thermal-grizzly-tg-c-001-r/134743 evo ga prozivod. I plus da polepim po onim cevima od rashladnog sistema termalne trake pa da bar malo probam da umanjim. Nisam uopste znao da u cevima ima freona hvala i na ovoj informaciji.

Lap top je mnogo dobar i probacu sve da smanjim temp. Videcu da porucim i nov hladnjak za njega.
musculus4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.3.2023, 19:16   #11
musculus4
Član
 
Član od: 8.11.2007.
Poruke: 143
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku musculus4
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Citat:
shonee kaže: Pregled poruke
Teško ćeš sa pastom skinuti 10°

Šta radiš kad nabija temperaturu na 80?
pa okrenem ga na bok da izduvava maksimalno i pogasim sve sto radim na njemu onda lagano umiri na 45C
musculus4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2023, 2:15   #12
shonee
Član
 
Član od: 7.8.2011.
Lokacija: Dembelija
Poruke: 433
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 56 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Nisam na to mislio, nisam se izgleda lepo izrazio.

Hteo sam da pitaš šta radiš na laptopu kada nabija temperaturu da li je kada radi na leru ili uzmeš nešto da renderujes, ali odgovorio si već ništa preterano intenzivno.

Probaj ovo sa pločicom, a za tečni metal pazi kako stavljas ako budeš koristio jer provodi struju pa da ne sprzis komp totalno.
shonee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku shonee na korisnoj poruci:
musculus4 (25.3.2023)
Stara 25.3.2023, 15:44   #13
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Na osnovu svega sto si napisao sa 99 odsto verovatnoce je rashladni sistem lose izveden. Postoji zazor izmedju hladnjaka i procesora, zato se toliko i greje. Bakarne plocice su za takve slucajeve odlicno resenje. Naruci vise debljina, dimenzije (duzina x sirina) su uvek iste, videces. Tecni metal zaboravi.
Pisem ti iz licnog iskustva sa 4-5 razlicitih notebook racunara.
Uzgred, toplotna cev (heat pipe) se tako i zove jer je rashladni fluid (amonijak, freon) unutra. Bez njega je to obicno parce metala. Isparava u toplotno opterecenoj zoni, kondenzuje u hladnijoj zoni i tako cirkulisuci unutar cevi pomaze odvodjenju toplote sto dalje od izvora (cipa procesora ili graficke karte).
S obzirom da je notebook prilicno nov i da rashladni sistem najverovatnije nije ostecen (ni lako zagreban) ne verujem da je doslo do gubitka rashladnog fluida.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
musculus4 (27.3.2023)
Stara 27.3.2023, 21:36   #14
musculus4
Član
 
Član od: 8.11.2007.
Poruke: 143
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku musculus4
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Na osnovu svega sto si napisao sa 99 odsto verovatnoce je rashladni sistem lose izveden. Postoji zazor izmedju hladnjaka i procesora, zato se toliko i greje. Bakarne plocice su za takve slucajeve odlicno resenje. Naruci vise debljina, dimenzije (duzina x sirina) su uvek iste, videces. Tecni metal zaboravi.
Pisem ti iz licnog iskustva sa 4-5 razlicitih notebook racunara.
Uzgred, toplotna cev (heat pipe) se tako i zove jer je rashladni fluid (amonijak, freon) unutra. Bez njega je to obicno parce metala. Isparava u toplotno opterecenoj zoni, kondenzuje u hladnijoj zoni i tako cirkulisuci unutar cevi pomaze odvodjenju toplote sto dalje od izvora (cipa procesora ili graficke karte).
S obzirom da je notebook prilicno nov i da rashladni sistem najverovatnije nije ostecen (ni lako zagreban) ne verujem da je doslo do gubitka rashladnog fluida.
Za sad sam promenio pastu stavio sam thermal grizzly i to sam napravio fin sloj. Do 70C ide kada je bas opterecen. Medjutim on stoji sve vreme na onoj podlozi od misa gumenoj velikoj i kada se odvoji malo temparatura spadne sada na 45C jedino sto mi pada na pamet jeste da stavim komad sperploce ispod pa da probam tako ili da porucim ono postolje cooler master pa da probam sa njim jos dodatno da ga rashladim ali me nervira jer je lap top onda pod nagibom nije dobar polozaj za dugo kuckanje. Sve ovo dokle ne stignu bakarne plocice.
musculus4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2023, 15:53   #15
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Možeš da probaš da malo izdigneš zadnji deo laptopa tako što staviš delove pampura od plute ispod čisto da vidš kako će se ponašati, pa ako padnu temperature potražiš neko trajno rešenje. Moguće da podloga za miša potpuno blokira izbacivanje vrelog vazduha sa donje strane.

BTW Blagi nagib je zapravo više ergonomski (da ne kažem ergonomskiji) položaj za kucanje, oduvek sam se pitao kako ljudi mogu da kucaju na ravnoj tastaturi na laptopu, još i niskoprofilni tasteri, uffff
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
musculus4 (28.3.2023)
Stara 28.3.2023, 18:26   #16
musculus4
Član
 
Član od: 8.11.2007.
Poruke: 143
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku musculus4
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Možeš da probaš da malo izdigneš zadnji deo laptopa tako što staviš delove pampura od plute ispod čisto da vidš kako će se ponašati, pa ako padnu temperature potražiš neko trajno rešenje. Moguće da podloga za miša potpuno blokira izbacivanje vrelog vazduha sa donje strane.

BTW Blagi nagib je zapravo više ergonomski (da ne kažem ergonomskiji) položaj za kucanje, oduvek sam se pitao kako ljudi mogu da kucaju na ravnoj tastaturi na laptopu, još i niskoprofilni tasteri, uffff
Pa kada se podvuces pod sto sto od muke sto od nemogucnosti da sedis vise onda ti tastatura i dodje nekako pod nagibom samo negativni nagib je u pitanju. Tako da sindrom karpalnog tunela mi ne gine... samo ovaj put na levoj ruci
musculus4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2023, 19:13   #17
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Ja sam na levoj luci dobio dok sam koristio samo laptop pre 10+ godina Ali ne od kucanja, već od MMO igara...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2023, 13:16   #18
musculus4
Član
 
Član od: 8.11.2007.
Poruke: 143
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku musculus4
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

Evo jos jednog zapazanja, temp se posle promene paste krecu do 60C, jedino je problem kada se aktivira OBS, posto ga povremeno koristim za snimanje nekih predavanja, dok je taj program aktivan, sada ide do max 75C pre toga je isao do 82C ... Jedino pri upotrebi OBS programa za snimanje ekrana.
musculus4 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2023, 13:49   #19
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

75 stepeni pri max opterećenju je ništa za laptop, uživaj.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2023, 14:08   #20
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: pregrevanje CPU

ako ne throtluje super
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
musculus4 (1.4.2023)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pregrevanje graficke dragomix Grafika 7 29.6.2012 14:57
Pregrevanje Kojic_M Prenosni računari 27 3.5.2012 22:57
Asus G73JH pregrevanje Dzigi Kvarovi 18 7.3.2011 12:57
Pregrevanje racunara prilikom rada sa zahtevnijim aplikacijama Emperor Offman Kvarovi 9 27.6.2010 17:33
Pregrevanje Bartona goowinda Kvarovi 14 31.5.2006 16:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com