Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.2.2023, 22:09   #1
Љуша
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.11.2011.
Poruke: 5.397
Zahvalnice: 643
Zahvaljeno 1.057 puta na 827 poruka
Određen forumom Early Access

Примећујем задњих пар месеци све више и више оваквих игара, постало је већ масовна појава. И почиње мало да ми смета. Нарочито што се неке игре развлаче годинама у early access-у, и никад да изађе финални производ. Шта мислите о early access играма? Да ли подржавате, да ли сматрате да треба ограничити early access период или не?
Љуша je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.2.2023, 22:50   #2
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: early access

Tako je već 6-7 godina, ništa se posebno nije promenilo u "zadnjih par meseci"...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
mvasic (18.2.2023)
Stara 18.2.2023, 0:34   #3
ogisha
Veteran
 
Član od: 25.4.2008.
Poruke: 996
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 299 puta na 197 poruka
Određen forumom Re: Early Access

Ta priča mi je uvek nekako bila vezana za specifične igrače koji igraju jednu-dve vrste igara, imaju vremena i žele da doprinesu razvoju istih takvih igara od strane nekog manjeg tima. Danas em nemam vremena za tako nešto em mi je backlog ogroman i imam sasvim dovoljno full release igara da bih pratio šta se dešava sa early access igrama...
ogisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2023, 17:06   #4
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.252
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 1.131 puta na 842 poruka
Određen forumom Re: Early Access

Taj early access mi zvuci kao prodaja demoa igara i ne razlikuje se mnogo od Kickstarter kampanja.
Oba nacina sakupljanja novca mogu biti dobra za kreatore igara i gamere ali sve cesce se desava da nisu.
Cesto se na kickstarteru moze skinuti demo igre bez ulaganja ijednog dinara.
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2023, 17:55   #5
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Early Access

Ako misliš da su igre u Early Accesu demoi vidi se da nikad nisi igrao nijednu...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Markius (18.2.2023), mvasic (18.2.2023), player1 (19.2.2023)
Stara 18.2.2023, 18:39   #6
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Early Access

Early Access je skroz ok sistem. Uzimam igre koje bih ionako uzeo day 1, ili preoredeeovao, a platim kao na rasprodaji.

Poslednja ispravka: mvasic (19.2.2023 u 1:06)
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2023, 18:43   #7
filpan
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2012.
Lokacija: Kumova slama, planeta Zemlja
Poruke: 3.456
Zahvalnice: 3.920
Zahvaljeno 2.108 puta na 1.167 poruka
Određen forumom Re: Early Access

Nikad nisam igrao Early access verzije niti me zanima.
filpan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2023, 20:46   #8
Atwa013
Starosedelac
 
Član od: 14.11.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 2.537
Zahvalnice: 1.226
Zahvaljeno 1.366 puta na 723 poruka
Određen forumom Re: Early Access

Nije Early access uopšte loša fora.
Svojevremeno sam dao 2.5 evra i igrao skoro 500h Nosgoth. Da ne beše slepaca iz Square Enixa koji su obustavili projekat ko zna koliko bi sati utrošio na tu igru.
Atwa013 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2023, 0:23   #9
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.252
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 1.131 puta na 842 poruka
Određen forumom Re: Early Access

@DeCoy
Nisam lud da bacam pare na nedovrseni proizvod i igram igru koja ce mozda biti kvalitetnija kada izadje iz early access.
Moras biti pravi zgubidan da bi trosio vreme i novac na igre iz early access koje znaju da budu bagovite.
Seti se sta si pisao na forumu o jednoj takvoj igri koja je izasla iz Sejferove radionice.
Ti zaradjujes za zivot od pisanja o igrama pa moras svasta da kupis.
Igranje early access igara ili epizodnih avantura po kojima je Telltale postao poznat na mesec dana moze samo da pokvari uzitak.
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2023, 10:48   #10
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Early Access

Ja do sada nisam naleteo na Early Access igru koja nije bila igriva, štaviše neke od njih su bogatije sadržajem od igara koje su izašle kao "završen" proizvod. Ista priča je i što se bagova tiče, uopšte nije pravilo da su EA igre bagovite.

Ovako igru bukvalno igram dva puta, kad kupim/dobijem kao EA i kad izađe full verzija, dođe ni kao da za isti novac dobijem dve igre.

Nažalost u svakom žitu ima i kukolja i treba biti malo obazriv pri davanju novca bilo kome, npr. ako anonimni developer obećava kule i gradove, naročito u survival žanru. Šejfer i Spacebase su jedan od takvih primera (mislim da igru čak nisam ni izravno kupio, nego sam je dobio u nekom Humble paketu), ali ne vidim razlog zašto bi me jedno loše iskustvo naspram xy pozitivnih odvratilo od kupovine/igranja EA igara. Više puta mi se desilo da za full izdanje igre ne odradim due dilligence i razočaram se kad shvatim da igra ne ispunjava moja očekivanja, a nisam je kupio direktno na Steamu i ne mogu da je refundiram.

BTW da zarađujem za život od pisanja o igrama već bih odavno umro od gladi, ovo sa SK je hobi.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Malik Tintilinic (19.2.2023), mvasic (19.2.2023), NIx Car (19.2.2023)
Stara 19.2.2023, 14:01   #11
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.252
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 1.131 puta na 842 poruka
Određen forumom Re: Early Access

Nisam ni ocekivao da ce neko na gamerskom forumu da se slozi sa mojim misljenjem o early access igrama.
Nije mi jasno zbog cega je pogresno sto volim da odigram igru tek kada izadje iz early accessa.
Logicno je da ce par istomisljenika/satelita da te kiti sa zahvalnicama svaki put kada hvalis Early Access ali to ne znaci da je tvoje misljenje o ovoj temi ispravno ili moje pogresno.
Na ovom forumu ima ljudi koji verovatno ni u wc ne idu bez nintendo switcha ili steam decka pa tesko da mogu biti objektivni u ovakvim temama.
Mislim na ljude koji nekoliko puta godisnje obrnu jednu igru za ciji je prelazak potrebno preko 100 sati.
Nema svako vremena u doba hiperprodukcije igara da u kratkom roku dva puta predje jednu igru.
To sto si ti nezadovoljan platom (pretpostavljam da nije minimalac) ne znaci da ti je pisanje za poznati casopis samo hobi.
Jasno mi je da je gomila kvalitetnih it novinara prestala da pise za ovaj casopis zbog malih primanja ali mi se cini da vam hobisti rade u stampariji (zamucene slike u casopisu) i ureduju bagoviti forum koji je odavno zasluzio renoviranje.
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2023, 14:21   #12
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Early Access

Mišljenje je tvoje i imaš apsolutno pravo da misliš kako ti hoćeš, čak i ako ja smatram da je pogrešno. Samo sam hteo da ti iz prve ruke ukažem na neke propuste i predrasude u tvom načinu razmišljanja o EA igrama.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2023, 15:10   #13
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.240
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: Early Access

Mrzelo me da kucam, pa sam lupio hvala, jer kljucna rec igrivo. Ja sam onaj sto je na drugoj temi stavio sliku kako mi je sibica sa palidrvcetom tenk za igru. Ja i svoje spolovilo nazivam joystickom, jer je igrivo, tj. donosi mi zadovoljstvo kad upotrebim levu k'o tudju.
Tako i sa video igrama, ako neka ma koliko nedovrsena ima dovoljno onoga sto mi treba, tu sam. Nema to veze sa (ne)ispravnoscu misljenja. Ja tako funkcionisem.
Evo, na primer, Warno, koja jos nema kampanju, ali spucao sam silne sate u skirmish. I mada je dokazano da jos nije zgodno praviti svoje deckove, jer se izgube posle updatea, a ja inace imam oko 200 sati potrosenih na pravljenje istih u WG i SD, meni to ne smeta.
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Malik Tintilinic na korisnoj poruci:
mvasic (19.2.2023)
Stara 19.2.2023, 15:21   #14
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Early Access

@Acanen

Kao što Malik reče, lupanje zahvalnice je lakše od kucanja. Ne vidim da je niko rekao da je tvoje mišljenje pogrešno. Ti si izneo svoje, sasvim opravdano i na mestu. Neki od nas su izneli svoje, takodje na mestu.

Ja imam 48 godina. Svoju firmu u US (mačevalački klub). Uz to, radim i na koledžu (Johns Hopkins University) kao pomoćni trener. Klub radi 6 dana u nedelji, na koledžu radim tri. Ujutru iz Filadelfije za Baltmor, pa nazad za Fili. Vikendom sam na takmičenjima (upravo sam u Denveru na državnom prvenstvu za kadete i juniore).

Gornji životopis bi trebalo da ti predstavi koliko slobodnog vremena (ne)imam. Svejedno, BG3 sam uzeo čim se pojavio u EA, Dune, Songs on Conquest... Meni se isplatilo. Da li bi tebi, to zavisi samo od tebe.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.2.2023, 18:08   #15
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Early Access

Najbolje je da uzmete da igrate Early Access igru sa pretpostavkom da je ono sto je vec sad u igri, "gotov proizvod", sa mogucnostu da da developer redovno izbacuje "ekspanzije" sadrzaja, i da vredi onoliko koliko se para trazi u datom trenutku.

Nikako ne uzimati nesto sto vam deluje "nedovrseno" u obliku u kojem se kupuje, sa mantrom "bice bolje kasnije", jel je to recept za razocarenje.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
mvasic (19.2.2023)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam SirDuck Online kupovina igara 13419 18.3.2024 21:15
Heroes of Newerth Mr.Eco Mrežne igre 820 6.8.2016 12:11
Poklanjamo preorder (Early Access) keyeve za igru Wildstar Kole Dešavanja i događaji 12 30.5.2014 22:09
Zamena za MS Access razvojno okruženje - MySQL Jenkiduduldu Serverske aplikacije i baze podataka 7 13.8.2009 22:45
router i access point message Komunikacioni uređaji i umrežavanje 14 22.9.2008 10:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com