Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.2.2016, 23:50   #121
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Tolstoj spikaše ingliš sam' tako, a?
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
Auror (1.3.2016), C64freak (7.5.2016)
Stara 22.12.2016, 9:51   #122
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Ajd da dodam post ovde na kraju godine. Dzabe je cirilicni - cirilicki domen ako na informativnim sajtovima na latinicnim domenima koji su obavezni da budu na oba pisma postoji samo jedno - latinica. Gde je tu sloboda izbora korisnika da citaju sadrzaj na oba pisma? Gde je ispunjavanje njihove obaveze da imaju sajt sa dva pisma tj da omoguce ljudima da biraju kako ce da citaju? Mogucnost izbora koriscenja pisma obuhvata i citanje a ne samo pisanje. Jedino politika, rts imaju sajtove na oba pisma. Od stranih su to sputniknews ako se ne varam. I niko vise. Drzava i tu treba da zavede red ako misli da je neko u vezi sa domenom shvati ozbiljno. Domen manje vise - i moze i ne mora. Prioritet je da se postojeca zakonska regulativa o ravnopravnosti oba pisma postuje - a ne postuje se.

offtopic on: Na stranu sto mislim da je suludo imati dva pisma u jednom jeziku - da je to dobro imali bi dva pisma i nemacki i engleski i ruski.. Ja ovde pisem "osisanom latinicom" jer mi je tako lakse. "Nasom" latinicom necu pisati nikada jer je ne smatram svojim pismom. offtopic off.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Тормунд (22.12.2016)
Stara 22.12.2016, 11:06   #123
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Čisz krajst, jer anadr ćirilica taliban.

Ko kaže i gde piše da su informativni sajtovi obavezno da budu i na ćirilici i na latinici?

Onda i novine da se štampaju i na ćirilici i na latinici, šta?

Državne institucije (i samo oni) su u obavezi da imaju ćirilicu, ostali jok vala.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
ZoNi (2.1.2017)
Stara 22.12.2016, 11:24   #124
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

O, i mediji sa nacionalnom frekvencijom, njihovi informativni sajtovi i sl - oni su itekako duzni da imaju dva pisma. To sto se drzava pravi luda je druga stvar. Drzavu generalno samo zanima da negde uzme pare od gradjana. Nema potrebe biti iskljuciv pisuci engleske izraze srpskom transkripcijom - nakaradna je i na latinici i na cirilici tako i ispadas "jet anoder eshol". Srpskom jeziku nedostaje pravilo pisanja stranih izraza, to je druga tema. Evo i sam pisem celavom latinicom i nemam nista protiv koriscenja iste ali ako zakonska regulativa postoji treba je se i drzati. Domen je od drugorazrednog znacaja u odnosu na sadrzaje sajtova. Slozicemo se da je besmislena tvrdnja korisnika latinice koji kaze "koristi sta zelis" a ne postoji osnovna sloboda izbora cak ni na medijima od nacionalnog znacaja. Nema tu ama bas nikakve slobode. Naravno, situacija u kojoj se srpski jezik nalazi je katastrofalna. To jeste problem - dva pisma ne postoje za jedan jezik, to je apsurd i kulturno-jezicka sizofrenija. Ili se opredeliti za jedno pismo ili ustanoviti jasna pravila o upotrebi oba pisma - ponavljam: upotreba je i citanje pisma. Aktivna upotreba je pisanje, pasivna - citanje. Ali ok, bolje da ne idemo dalje, izlazi iz okvira teme.

Poslednja ispravka: Laskaris (22.12.2016 u 11:36)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 11:35   #125
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

http://www.paragraf.rs/propisi/zakon...servisima.html

Ovo je zakon za javne medijske servise, dakle RTS i RTV i oni su dužni da koriste ćirilicu.

Koristan link: http://blog.limundograd.com/2015/10/...uzi-cirilicom/

http://www.paragraf.rs/propisi/zakon..._i_pisama.html
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 12:02   #126
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Da, naravno - javni servisi. To podrazumeva i sve (javne) lokalne televizije koje se toga ne drze a dominantan narod u toj sredini su Srbi. Studio B, iako je bio javni servis godinama, toga se nikada nije drzao. Drzava nikada nije reagovala. Postoji i razlog zasto je to tako, ali, rekoh, to je komplikovana tema i dobrano izlazi iz okvira ove diskusije. I zakonska regulativa, takva kakva je (a veoma je losa), ne postuje se. S obzirom da cirilicko pismo zauzima vise mesta pri stampanju (oko 20 posto) treba da bude oslobodjeno dela poreza - predlog postoji, cak je i podrzan od UNS ali se nije desilo nista. Ovde stajem s tim, nisam trebao ni da pomenem, offtopic je.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 14:13   #127
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke

offtopic on: Na stranu sto mislim da je suludo imati dva pisma u jednom jeziku - da je to dobro imali bi dva pisma i nemacki i engleski i ruski.. Ja ovde pisem "osisanom latinicom" jer mi je tako lakse. "Nasom" latinicom necu pisati nikada jer je ne smatram svojim pismom. offtopic off.
Dva pisma, u jednom jeziku, su ogromna prednost. Ni ćirilica, ni latinica nisu autohtona srpska pisma. Oba su preuzeta od drugih naroda. Na primer, za vreme cara Dušana latinica je bila na svom kovanom novcu.

Kada sam živeo u Slovačkoj, poznanici su bili fascinirani činjenicom da sam u stanju da podjednako čitam i jedno, i drugo pismo.

Dajte ljudi batalite se više tog zatvaranja u konzervu. Ne postoji nikakva šteta od korišćenja oba pisma.
mvasic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
player1 (22.12.2016)
Stara 22.12.2016, 14:17   #128
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Da, naravno - javni servisi. To podrazumeva i sve (javne) lokalne televizije koje se toga ne drze a dominantan narod u toj sredini su Srbi.
ZAKON
O JAVNIM MEDIJSKIM SERVISIMA

("Sl. glasnik RS", br. 83/2014 i 103/2015)



I OSNOVNE ODREDBE

1. Predmet zakona

Član 1

Ovim zakonom uređuje se, u skladu sa evropskim standardima i međunarodnim dokumentima u oblasti elektronskih medija, rad javnih medijskih servisa i to Javne medijske ustanove "Radio-televizija Srbije" i Javne medijske ustanove "Radio-televizija Vojvodine", njihova delatnost i načela na kojima se zasniva obavljanje delatnosti, javni interes koji ostvaruju, javnost rada, način izbora organa i njihova nadležnost, donošenje akata, kao i obezbeđivanje sredstva za rad i način njihovog finansiranja.

2. Javni medijski servis

Član 2

Javni medijski servis je nezavisan i samostalan pravni subjekt koji, obavljanjem svoje osnovne delatnosti, omogućava ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja, i pruža opšte i sveobuhvatne medijske usluge koje podrazumevaju informativne, obrazovne, kulturne i zabavne sadržaje namenjene svim delovima društva.

Javni medijski servis iz stava 1. ovog člana čine republički i pokrajinski javni medijski servis.

Republički javni medijski servis je Javna medijska ustanova "Radio-televizija Srbije" (u daljem tekstu: RTS), sa sedištem u Beogradu.

Pokrajinski javni medijski servis je Javna medijska ustanova "Radio-televizija Vojvodine" (u daljem tekstu: RTV), sa sedištem u Novom Sadu.


RTS i RTV sarađuju u obavljanju svoje osnovne delatnosti.

Stvarno ne znam šta ovde nije jasno?
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 14:51   #129
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Republicki i pokrajinski - da, tu je situacija jasna. Slozicemo se da javnih servisa ima daleko vise. Gradskih, opstinskih.. Svi oni se finansiraju (trebalo bi) iz budzeta ili od razlicitih taksi. U svakom slucaju finansiraju ih gradjani i nimalo se ne razlikuju svojom sustinom od RTS i RTV osim velicinom. Zakonska regulativa u tom pogledu je ocajna. Zasto? Pa zato sto su izvori finansiranja mnogih gradskih, opstinskih a bogami i vecine informativnih servisa sa nacionalnom frekvencijom "nepoznati" tj finansiraju se manje-vise nelegalno ili "tajno" pored novca iz budzeta grada i opstine i od tajkuna i od raznih opskurnih fondova (cesto iz inostranstva, a mnogi od njih imaju nacionalnu frekvenciju i glume domace nezavisne medije). Ogromna vecina njih nije na trzistu tj ne izdrzavaju se od sopstvenih prihoda.
Vasicu: tu nebulozu o bogastvu jezika sa dva pisma sam vec cuo mnogo puta. Idi kazi Nemcu, Englezu i Rusu tako nesto - gledace te kao da nisi normalan. Slovaci su se bas odusevili sto ti znas dva pisma, ali im ne bi nikad palo na pamet da sebi tako nesto prirede. Ta komunisticka mantra o bogatstvu jezika kroz vise pisama je totalna budalastina a jos i nelogicna: daj da budemo jos bogatiji i pametniji, da uvedemo jos jedno pismo onda. Idi u Hrvatsku s tim predlogom, pa vidi kako ces proci Jeziku je dovoljno jedno pismo, sve ostalo je cisto nasilje i podmetanje "bogatstva" tamo gde ga nema. Druga pisma se uce ucenjem stranog jezika koji to pismo koristi.

Poslednja ispravka: Laskaris (22.12.2016 u 14:59)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 15:09   #130
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Vasicu: tu nebulozu o bogastvu jezika sa dva pisma sam vec cuo mnogo puta. Idi kazi Nemcu, Englezu i Rusu tako nesto - gledace te kao da nisi normalan. Slovaci su se bas odusevili sto ti znas dva pisma, ali im ne bi nikad palo na pamet da sebi tako nesto prirede. Ta komunisticka mantra o bogatstvu jezika kroz vise pisama je totalna budalastina a jos i nelogicna: daj da budemo jos bogatiji i pametniji, da uvedemo jos jedno pismo onda. Idi u Hrvatsku s tim predlogom, pa vidi kako ces proci Jeziku je dovoljno jedno pismo, sve ostalo je cisto nasilje i podmetanje "bogatstva" tamo gde ga nema. Druga pisma se uce ucenjem stranog jezika koji to pismo koristi.
Zasto nebulozu? Rekao sam, i Englezima, i Rusima, i Amerikancima, i fascinirani su. Svrha jezika je komunikacija. Dva pisma olaksavaju komunikaciju. Nikako da mi objasnis prednost jednog pisma.

Inace, neki od jezika koji koriste razlicita pisma:

Japanski (kanji, hiragana, katakana, latinica)
Mandarinski Kineski (tradicionalni i pojednostavljeni)
Arapski (tradicionalno arapsko pismo i latinica)

Ne kapiram zasto ti to toliko smeta. Razumes me, razumem te. Zasto ti je toliko bitno?
mvasic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 16:16   #131
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Slazem se da se razumemo, to je u redu. Ipak, ne moze me niko ubediti da jedan jezik treba da ima vise pisama, to je besmisleno. Cinjenica da je srpski jezik veoma slican hrvatskom i da je latinica koju koriste Slovenci i Hrvati primenljiva na srpski jezik ne znaci da srpski jezik treba da ima vise pisama. To je nasledje komunisticke proslosti kojeg nikako da se otarasimo. Ne kazem ja da latinicu ne treba znati, ali ona se moze uciti sa engleskim jezikom koji deca u svakom slucaju uce vec od malih nogu. Naravno da ce nauciti i tih par kukica koje hrvatska latinica ima u odnosu na engleski vise. Evo, pisem engleskim alfabetom i sve se savrseno razume i sta ce mi onda hrvatsko-slovenacka latinica? Makedonci i Bugari nemaju latinicu a nisu kulturno inferiorniji od nas (ma sta mi mislili o njima), Grci se ne odricu svog alfabeta. Dva pisma su prosto nepotreban balast, bolje je cak i odluciti se za jedno (ma koje bilo) nego drzati oba. Ono sto je veci problem i od domena i od pisma je zapravo problematicni pravopis srpskog jezika koji nikako da bude osavremenjen tako da se strane reci pisu onako kako se izvorno pisu na stranom jeziku - ako to nije moguce koristi se transkripcija imena iz izvora gde se ime originalno pominje (da ne bismo pisali arapska ili kineska imena arapskom ili kineskom transkripcijom). Slovenske reci svakako se u duhu naseg jezika mogu tretirati slicno srpskim ili posrbljenim recima. I tada bi prestala prebacivanja tipa "anadr an srBski taliban". Poenta je imati nesto primenljivo i prakticno, ne budalastinu sa dva pisma a bez pravopisa. Strane reci pisane latinicom ili cirilicom a vazecim pravopisom su smesne i jedan su od glavnih (glupavih) argumenata protiv cirilice u ovakvim raspravama. Vindouz ili Виндоуз - smesno je svakako. Cak mi vise smeta da vidim Vindouz kada mogu napisati Windows bez menjanja kodnog rasporeda tastature. Jedino zbog cestih stranih reci na IT forumima (koje pisem originalnom transkripcijom) koristim "osisanu" latinicu ovde. Drugi razlog nemam.

Poslednja ispravka: Laskaris (22.12.2016 u 16:29)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 16:25   #132
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Jeste ali možemo samo da ukinemo latinicu i da bude sve na ćirilici što je po meni još gore nego da imamo 2 pisma
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 16:46   #133
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

@Laskaris,

naveo sam ti nekoliko jezika (rasprostranjenijih nego Srpski) koji koriste (i vise od) dva pisma.

I cirilica, i latinica su pisma "uvezena" u Srpski jezik. Zasto se ograniciti samo na cirilicu? Ne postoji ni jedan razlog zasto se ogranicivati na jedno pismo. Navedi mi bar jednu prednost.

Licno govorim Srpski (Srpsko-Hrvatski), Engleski, Nemacki i Ruski jezik. Sluzim se i Kineskim (iskljucivo govor, citam svega par znakova), Rusinskim, Poljskim, Slovackim... Cerka mi je dvojezicar (Srpski i Rusinski), a s obzirom da zivi u US poslednjih 8 godina, i Engleski joj je "fluent". Zena je takodje dvojezicar (Srpski i Rusinski).

Jezik je ziva stvar, svako ogranicavanje mu skodi.
mvasic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 16:56   #134
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Pa da, pre 150 godina smo svi bili nepismena raja, pisala se glagoljica u crkvama a sada se ćirilica nameće kao neko tradicionalno pismo kao da smo njime pisali bar 1000 godina
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 18:35   #135
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Nismo bili nepismena raja, tj svi nisu bili nepismeni. I u Evropi je bio ogroman broj nepismenih, nemojmo se zavaravati i predstavljati sebe nekim divljacima sa Balkana - bar ne vecim nego sto jesmo.
Vasicu: meni je jasno da vi iz mesanih sredina hocete da imate dva pisma a koristite u sustini jedno, ali nemojte ostalima koji iz mesanih sredina nisu da takav model prodajete kao bogatstvo. Ja sve to mogu da razumem i ti si bar iskren pominjuci svoju sredinu a ne kao oni "moderni" iza cije modernstine u ogromnom broju slucajeva stoji mesovita etnicka sredina. Biti iz takve sredine nije greh ni sramota i smatram da je to pravo bogatstvo (u smislu jezickog i kulturnog nasledja) ali ne pisati sa dva pisma jedan jezik. Ja govorim i engleski i nemacki i ruski jezik. Engleski sasvim tecno, nemacki maltene kao maternji, ruski veoma dobro. I nigde nisam video ludilo da jedan jezik moze imati dva pisma, to je apsolutni nonsens. Primeri koje navodis su uslovljeni raznim etnickim i istorijskim specificnostima. (razlike izmedju raznih etnickih zajednica u Kini su nemale, isto vazi i za Arape - biti Arapin ne znaci biti arapske nacije jer ona ne postoji u smislu etnicke pripadnosti. Postoji Arabljanin tj neko sa arabijskog poluostrva (plus mali deo danasnjih (Izraela) Palestine, Jordana i Iraka) a biti Arapin znaci poznavati arapski jezik i arapsko (arabljansko) kulturno nasledje smatrati i svojim)) Kod nas to nije slucaj. Nema uspesne nacije sa oktroisana dva pisma, ni jedne jedine. Mi nemamo nikakvu potrebu za tim. Cirilicni domen je u sustini mazanje ociju jer ne resava ama bas nista, mi mozemo imati cirilicu kao zvanicno pismo a ovde pisati osisanom latinicom do mile volje - ali znamo zasto to radimo - jer nam je lakse posto su recenice pune reci tipa "engine", "windows", "bandwidth", "shader" i sl. Isto vazi i za domen - sva imena mogu biti pomocu engleskog alfabeta. Zasto? Prakticnije je. Moze postojati i cirilicni pa ako neko hoce neka koristi i eto i postoji. Pa i sms saljemo latinicni bez kvacica a ne sa njima ili cirilicni (osim u nekim specijalnijim prilikama) jer prosto imamo vise karaktera tako - cari danasnjeg IT okruzenja. Taj problem imaju i Nemci sa svojim ü, ö, ä - pojedu im dva znaka u smsu: ue, oe, ae.
Ono sto je zapanjujuce je koliko se u nasem drustvu zabija glava u pesak i pusta da stvari idu kako idu jer je "tako lakse".

Poslednja ispravka: Laskaris (22.12.2016 u 18:58)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 18:54   #136
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Nismo bili nepismena raja, tj svi nisu bili nepismeni. I u Evropi je bio ogroman broj nepismenih, nemojmo se zavaravati i predstavljati sebe nekim divljacima sa Balkana - bar ne vecim nego sto jesmo.
Vasicu: meni je jasno da vi iz mesanih sredina hocete da imate dva pisma a koristite u sustini jedno, ali nemojte ostalima koji iz mesanih sredina nisu da takav model prodajete kao bogatstvo. Ja sve to mogu da razumem i ti si bar iskren pominjuci svoju sredinu a ne kao oni "moderni" iza cije modernstine u ogromnom broju slucajeva stoji mesovita etnicka sredina. Biti iz takve sredine nije greh i smatram da je to pravo bogatstvo (u smislu jezickog i kulturnog nasledja) ali ne pisati sa dva pisma jedan jezik. Ja govorim i engleski i nemacki i ruski jezik. Engleski sasvim tecno, nemacki maltene kao maternji, ruski veoma dobro. I nigde nisam video ludilo da jedan jezik moze imati dva pisma, to je apsolutni nonsens. Nema uspesne nacije sa dva pisma, ni jedne jedine. Cirilicni domen je u sustini mazanje ociju jer ne resava ama bas nista, mi mozemo imati cirilicu kao zvanicno pismo a ovde pisati osisanom latinicom do mile volje - ali znamo zasto to radimo - jer nam je lakse posto su recenice pune reci tipa "engine", "windows", "bandwidth", "shader" i sl. Isto vazi i za domen - sva imena mogu biti pomocu engleskog alfabeta. Zasto? Prakticnije je. Moze postojati i cirilicni pa ako neko hoce neka koristi i eto i postoji. Pa i sms saljemo latinicni bez kvacica a ne sa njima ili cirilicni (osim u nekim specijalnijim prilikama) jer prosto imamo vise karaktera tako - cari danasnjeg IT okruzenja. Taj problem imaju i Nemci sa svojim ü, ö, ä - pojedu im dva znaka u smsu: ue, oe, ae.
Ono sto je zapanjujuce je koliko se u nasem drustvu zabija glava u pesak i pusta da stvari idu kako idu jer je "tako lakse".
Ajd' polako. Ja sam iz Beograda. Majka i otac rodjeni u Beogradu. Babe i dede dosli u Beograd odmah iza rata (1940 i neke). Jedan deda mi je iz Grgura (Kod Blaca), drugi je iz Bosanskog Petrovca, jedna baba iz Banja Luke, a druga iz Beograda. Odrastao sam u Beogradu, i ziveo u Beogradu do 2007. Sad zivim u US. Ni iz kakve mesane sredine.

Taj model jeste bogatstvo. Vise znanja nikada ne moze da skodi. Molim te, dokazi mi na koji nacin ti steti.

Pravilan naziv jezika bi trebao da bude Srpsko-Hrvatski, odnosno Hrvatsko-Srpski. Zasto? Zato sto je jedini slovenski jezik za apsolutno fonetskom azbukom. Nema mekih i tvrdih znakova, nema dvozvucnih slova. Jedan glas, jedno slovo. Vukovom i Kopitarevom reformom, koja se desila u 19. veku (nema veze s komunistima) stvoren je jedinstven Srpsko-Hrvatski jezik. Do razdvajanja (krajnje glupavog) je doslo 90ih godina, proslog veka, na talasu kvazi patriotskih osecanja, pri cemu su svi u bivsoj krenuli nekih "tradicionalnih" vrednosti, a u stvari samo da traze razlike izmedju sebe i drugih (gde su drugi manje vredni). Ma koliko se lomili da ga razdvoje (Srpski, Hrvatski, Bosnjacki, Crnogorski) to je, i dalje, jedan jezik.

Po cemu je cirilica autohtono srpsko pismo? Evo ti slika novcica iz vremena Cara Dusana (Stefan Uros IV Dusan). Obrati paznju na slova:



Stefanvs Imperato


Sto se tice uspesnih (ili neuspesnih nacija) naveo sam ti Japanski, Kineski i Arapski, kao jezike gde se vise pisama korsiti ravnopravno. S druge strane, postoje nacije koje nemaju ni svoj jezik, a ni svoje pismo, pa im nista ne fali. (US, Kanada, cela Juzna Amerika...)
mvasic je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
Apostrof (14.1.2020)
Stara 22.12.2016, 19:01   #137
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Ponovo dižete iz mrtvih raspravu prežvakanu pre šest godina kojoj čak i nije mesto u ovoj temi. Ravnopravnost pisama je materijal za Trtljaonicu.

Što se konkretne teme tiče, ćirilični domeni su se pojavili pre šest godina. RNIDS tvrdi da je od tada registrovano 2740 domena. Ja za sve ovo vreme nisam imao prilike da vidim ni jedan jedini. Toliko o praktičnoj upotrebljivosti.

S druge strane izbor je uvek dobra stvar. Ko hoće, nek izvoli. Zašto sprečavati ljude da bilo šta rade samo zato što većina ne vidi smisla u tome.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Тормунд (22.12.2016), DeCoy (22.12.2016), mvasic (22.12.2016), ZoNi (2.1.2017)
Stara 22.12.2016, 19:27   #138
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Apsolutno se slazem da je offtopic, isto tako je mazanje ociju neki cirilicni domen koji je na kraju uveden (iako se zilion ljudi protivilo tome, potpuno nepotrebno). Neka postoji, ali, kazem, on ne resava ama bas nista u vezi sa glavnim problemom jezika. On za mene uopste nikada nije bio ni sporan, ovde se dizalo drvlje i kamenje protiv toga nizasta.
Vasicu: i ja zivim van Srbije godinama vec (Nemacka), nisam iz mesovite sredine i veoma sam tolerantne prirode u smislu etnickih pripadnosti. Ljude delim na dobre i lose tj na one koji mi odgovaraju i one sa kojima to bas nije slucaj. Slazem se i da je jezik jedan - razlike izmedju dijalekata i narecja srpskohrvatskog jezika su daleko manje nego izmedju nemackih dijalekata - ziveo sam sirom Nemacke, Austrije i Svajcarske i poznajem ovu zemlju i nemacki svet generalno veoma veoma dobro.
Ipak, jedan jezik ne znaci i jedno kulturno nasledje. Cinjenica je da je balkanski prostor neka vrsta civilizacijske granice izmedju Istoka i Zapada. Mi jesmo bili uvek na toj granici ali prosto nikada nismo bili Zapad. Cirilicno-glagoljickih primera ima daleko vise. Svo nase religijsko i vecina srednjevekovnog kulturnog nasledja su vizantijsko-grcki dopadalo se to nekima ili ne.
Ja se ne zalazem za nasilje nad jezikom vec za prosto jednu jasnu situaciju. U srpskom jeziku ne postoji jasna situacija ni sto se tice pravopisa ni pisma. Ovaj nesrecni domen je "nice to have" ali nista sto zaista pravi neku razliku.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 19:33   #139
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Iz ugla SEO optimizacije postoji neka biznis šansa jer google preferira domaće domene u pretragama, mada to često ispadnu ružni linkovi na primer wikipedia na ćirilici primer https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1...B8%D1%98%D0%B0
Ne znam zašto kad kopiram ne ispadne lepo https://sr.wikipedia.org/wiki/Србија ?
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 20:02   #140
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Iz ugla SEO optimizacije postoji neka biznis šansa jer google preferira domaće domene u pretragama, mada to često ispadnu ružni linkovi na primer wikipedia na ćirilici primer https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1...B8%D1%98%D0%B0
Ne znam zašto kad kopiram ne ispadne lepo https://sr.wikipedia.org/wiki/Србија ?
Izgled domena ne igra apsolutno nikakvu ulogu kod rangiranja sadržaja već samo i isključivo TLD (.rs i .срб). To znači da u rezultatima pretrage na google.rs lokalizovan sadržaj koji dolazi sa domaćih domena ima prednost. Ništa više.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Prihvaćen ćirilični domen .срб VojaM Internet tehnologije 24 7.12.2010 18:08
Domen .rs drde Internet usluge 54 26.3.2010 16:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com