Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.8.2017, 13:28   #1
bellatron
Novi član
 
Član od: 28.7.2017.
Lokacija: Velika Plana
Poruke: 20
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Lightbulb Privatni čet komunikacija preko IP-a?

Da li je ikako moguće da se napravi chat program koji će raditi na principu konektovanja na određeni IP adresu i međusobne komunikacije bez podizanja bilo kakvih servera, odnosno da samo osobe koje imaju program mogu međusobno da komuniciraju, programiranje mi nije jača strana ali me ovo baš zanima ako neko možda ima source nek ostavi hvala!
bellatron je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2017, 15:37   #2
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Privatni čet komunikacija preko IP-a?

Moguće je, s tim što jedan mora da bude server a drugi klijent. Ili da postoji zajednički server koji će da rutira saobraćaj ka klijentima. Uvek možeš da podigneš jabber server kod sebe, pa da se i ti i ostali kačite preko klijenta (npr. Pidgin-a).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2017, 20:13   #3
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Privatni čet komunikacija preko IP-a?

Možda nešto ovako
http://borgchat.10n.ro/

ili

https://www.linux-apps.com/content/s...?content=65066
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2017, 0:53   #4
GraveDigger
Član
 
Član od: 18.8.2007.
Poruke: 116
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 22 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: Privatni čet komunikacija preko IP-a?

Ja sam nesto slicno radio kao projekat na fakultetu pre bezmalo 6 i vise godina. Doduse bila je u pitanju server-klijent struktura, buduci da sam radio implementaciju konferencijskog poziva sa "imenikom" i mogucnoscu razmene tekstualnih poruka. Secam se da sam imao dosta problema sa baferovanjem zvuka pa enkripcijom, slanjem i pravilnim prijemom i kontrolom redosleda i gresaka, ali sam na kraju uspeo, a mislim da sam radio nekakav vid prstenastog slanja audio paketa kako bi se rasteretio sam server, ali ne mogu da se setim Moguce je da su mi predlozili prstenastu strukturu, a da sam se ja drzao "1 to 1 to n-1" resenja... davno bese vreme, sto bi rekao Timbe.

Bez problema moze da se napravi ali bi morao da poznajes barem osnovne principe Transportnog sloja i protokola kao i protokola na aplikativnom nivou. (primer koriscenje UDPa na transportnom i RTP na aplikativnom), ili, pak, mozes definisati neki svoj protokol na aplikativnom po uzoru na neki vec postojeci. Ima na netu par biblioteka koje bi ubrzale proces.

Ukratko, ima tu dosta stvari o kojima bi trebalo voditi racuna prilikom pisanja same aplikacije. Takodje, P2P resenje ne znam koliko ti je dobro, buduci da je vecina uredjaja iza NAT-a, pa bi morao da radis port forwarding da bi ti ovako nesto i uspelo.

Edit: Setih se, radio sam broadcasting ka svim ucesnicima u konverzaciji i zaobisao server u potpunosti, on mi je sluzio samo kao ruter prilikom uspostavljanja i zatvaranja konekcije.
Takodje, mozda sam malo i omasio temu buduci da je bellatron trazio source ili nesto vec postojece, ali rekoh, nece skoditi da podelim svoje misljenje, a mozda se i prepusti i upusti u odiseju pravljenja sopstvene aplikacije.

Poslednja ispravka: GraveDigger (12.8.2017 u 0:59) Razlog: Slabo pamcenje
GraveDigger je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Savet: Kako se kupuje i proverava polovni racunar preko interneta? Kompjuterija Šta da kupim? 0 25.9.2015 13:59
TV preko HDMI vuka13mv Ostale komponente 11 8.4.2015 14:23
Prenos podataka preko LAN-a Komichar Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 23.1.2010 21:55
Povezivanje DVD-a sa TV-om preko satelitskog risivera tores Video/TV softver 0 6.1.2009 21:14
Remote desktop u LAN-u preko ADSL rutera syncromatic Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 30.6.2008 10:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:11.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com