Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.2.2024, 4:08   #101
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

@Dantheus

Ja vidim dve opcije, ili odustati od časopisa (ne kupovati ga), ili pokušati uticati na redakciju da se nešto promeni.

Svi se, genaralno, slažemo da SK propada. Prihvatanjem te činjenice gubimo i mi, i SK. Uticanje na redakciju ipak može da da neku nadu za poboljšanje, a meni je i neka nada bolja nego nikakva.

Svaka čast grafičkom uredniku koji jedini imenom i prezimenom ovde ulazi u polemiku s nama, bez obzira na moje neslaganje s njim. Iz toga se vidi koliko je redakciji stalo, odnosno nije. Nenad Vasović, dok je bio glavni urednik, je redovno učestvovao u radu foruma, i potpisivao se punim imenom i prezimenom.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 8:16   #102
Denis
Član
 
Član od: 10.12.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 180
Zahvaljeno 70 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
@Dantheus

Ja vidim dve opcije, ili odustati od časopisa (ne kupovati ga), ili pokušati uticati na redakciju da se nešto promeni.

Svi se, genaralno, slažemo da SK propada. Prihvatanjem te činjenice gubimo i mi, i SK. Uticanje na redakciju ipak može da da neku nadu za poboljšanje, a meni je i neka nada bolja nego nikakva.

Svaka čast grafičkom uredniku koji jedini imenom i prezimenom ovde ulazi u polemiku s nama, bez obzira na moje neslaganje s njim. Iz toga se vidi koliko je redakciji stalo, odnosno nije. Nenad Vasović, dok je bio glavni urednik, je redovno učestvovao u radu foruma, i potpisivao se punim imenom i prezimenom.
Majstore, smorio si me maksimalno. Jedno te isto vrtiš iz poruke u poruku.
Imaš sk sajt sa vestima, imaš yt kanal, imaš ih i na facebooku i na instagramu i reditu. Meni su tekstovi u sk super. Ovaj veliki o ces sajmu je odličan, bolji od svega što sam našao na internetu.
Denis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Denis na korisnoj poruci:
player1 (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 8:29   #103
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.871
Zahvalnice: 2.938
Zahvaljeno 3.865 puta na 1.168 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Great_Sun_Jester kaže: Pregled poruke


9000 sati u MS Paintu
HAhahaha, odlicno

Ja bi dodao i nanandzasto lice, trampove zlatne patike i jasio bi muskovu raketu
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku oluja na korisnoj poruci:
Laskaris (21.2.2024), player1 (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 9:06   #104
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.419
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
HAhahaha, odlicno

Ja bi dodao i nanandzasto lice, trampove zlatne patike i jasio bi muskovu raketu
Uopste ne bi bilo lose napraviti varijacije na temu za Ja Igrac, zavisno od cega se raspravlja.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 11:37   #105
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Denis kaže: Pregled poruke
Majstore, smorio si me maksimalno. Jedno te isto vrtiš iz poruke u poruku.
Imaš sk sajt sa vestima, imaš yt kanal, imaš ih i na facebooku i na instagramu i reditu. Meni su tekstovi u sk super. Ovaj veliki o ces sajmu je odličan, bolji od svega što sam našao na internetu.
Žao mi je što sam te smorio. Dešava se.

Nego, jel trebalo šest strana rasprave da se napiše nešto pozitivno o časopisu? Nije moglo ranije? A i sam komentar… Moglo je to malo ubedljivije. Jel si video kako se čovek potrudio oko ilustracije? Jeste da troluje kolegu, al je bar uložio neki trud.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 13:42   #106
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Qzma je skroz jedinstven, da. Uopste nije kao mali milion kancelarijskih nacionalista iz kruga Dvojke, koji ili u zivotu nisu proveli dan sa srpskim seljakom, ili su pobegli od srpskih seljaka sa 18-19 godina glavom bez obzira u krug Dvojke.

Naravno, to romantizovanje seljaka o kojem se nema pojma, pljuvanje po Sinisi Pavicu i velicanje Radosa Bajica i njegovih debilnih prikaza srpskog seljaka, nije nesto svojstveno samo ovim meridijanima. To je planetarni idiotski sindrom, barem 5 milijarde ljudi na Planeti, kao Qzma, veruju u te debilne idiotizme o vrednim, castnim i postenim seljacima, i zlim kapitalistima i kolonizatorima. Zato mi uopste nije jasno zasto on ne voli Avatar.

Opklada sa Qzmom u 10.000 evra, da bi posle 3 letnja meseca svakodnevnog crncenja sa srpskim seljakom, istog oterao u 3 pm. Taj da ti bude drugar u rovu i da se osecas sigurno Qzmo? Buhahahahaha. Pa legendo, taj seljak bi ti dezertirao pre nego stignes da uberes list da bi se obrisao posle velike nuzde. Beze brze sa linija fronta nego bilo koji WOKE pajser sa licnim zamenicama. Da si u zivotu radio nesto ozbiljno sa srpskim seljakom, znao bi to.

Cekaj da ti nacrtam i naucim te nesto o zivotu : 80% srpskih seljaka, narocito ovih moravskih, u SVAKOM trenutku kada prica sa tobom, razmislja u stilu 'Sta je najbolje za moje du.pe u ovoj sekundi, sada i odmah; daj da vidim sta mogu od ovog Qzme da iskoristim sto bi godilo mom du.petu, sada i odmah, u ovoj sekundi'. Bukvalno JEDINO o tome razmisljaju, uvek i svuda. Zabole ih i za patrijarhat, i crkvu, srpstvo, i NATO, i Tonija Blera, i Putina, i babu, i sina, i tvoje znanje o artiljeriji i Kosovu, samo da im njihovo du.pe bude podmazano i namireno. Na frontu bi preskakali preko mrtvih, samo da pokupe 20 dinara iz jakne nekog palog saborca, recima 'Pa dobro, njemu vise nece trebati, steta da se baci'. Nema potrebe da mi zahvaljujes na zivotnoj lekciji, to je nesto sto je trebala vaspitaacica iz Novog Sada da te nauci.

Poslednja ispravka: kami (21.2.2024 u 13:55)
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 14:43   #107
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.381
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 11.007 puta na 7.049 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Prosto je neverovatno da se ovolika količina frustracije može da nakupi u jednom čoveku
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
player1 (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 15:11   #108
DBrave
Starosedelac
 
Član od: 7.5.2006.
Lokacija: Lion
Poruke: 1.886
Zahvalnice: 461
Zahvaljeno 496 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Zaključavajte temu, ovo je otišlo u tri lepe..
DBrave je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DBrave na korisnoj poruci:
oluja (21.2.2024), player1 (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 15:28   #109
Great_Sun_Jester
Veteran
 
Član od: 11.8.2010.
Lokacija: Life sucks and then you die.
Poruke: 577
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 458 puta na 183 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
kami kaže: Pregled poruke
Qzma je skroz jedinstven, da. Uopste nije kao mali milion kancelarijskih nacionalista iz kruga Dvojke, koji ili u zivotu nisu proveli dan sa srpskim seljakom, ili su pobegli od srpskih seljaka sa 18-19 godina glavom bez obzira u krug Dvojke.

Naravno, to romantizovanje seljaka o kojem se nema pojma, pljuvanje po Sinisi Pavicu i velicanje Radosa Bajica i njegovih debilnih prikaza srpskog seljaka, nije nesto svojstveno samo ovim meridijanima. To je planetarni idiotski sindrom, barem 5 milijarde ljudi na Planeti, kao Qzma, veruju u te debilne idiotizme o vrednim, castnim i postenim seljacima, i zlim kapitalistima i kolonizatorima. Zato mi uopste nije jasno zasto on ne voli Avatar.

Opklada sa Qzmom u 10.000 evra, da bi posle 3 letnja meseca svakodnevnog crncenja sa srpskim seljakom, istog oterao u 3 pm. Taj da ti bude drugar u rovu i da se osecas sigurno Qzmo? Buhahahahaha. Pa legendo, taj seljak bi ti dezertirao pre nego stignes da uberes list da bi se obrisao posle velike nuzde. Beze brze sa linija fronta nego bilo koji WOKE pajser sa licnim zamenicama. Da si u zivotu radio nesto ozbiljno sa srpskim seljakom, znao bi to.

Cekaj da ti nacrtam i naucim te nesto o zivotu : 80% srpskih seljaka, narocito ovih moravskih, u SVAKOM trenutku kada prica sa tobom, razmislja u stilu 'Sta je najbolje za moje du.pe u ovoj sekundi, sada i odmah; daj da vidim sta mogu od ovog Qzme da iskoristim sto bi godilo mom du.petu, sada i odmah, u ovoj sekundi'. Bukvalno JEDINO o tome razmisljaju, uvek i svuda. Zabole ih i za patrijarhat, i crkvu, srpstvo, i NATO, i Tonija Blera, i Putina, i babu, i sina, i tvoje znanje o artiljeriji i Kosovu, samo da im njihovo du.pe bude podmazano i namireno. Na frontu bi preskakali preko mrtvih, samo da pokupe 20 dinara iz jakne nekog palog saborca, recima 'Pa dobro, njemu vise nece trebati, steta da se baci'. Nema potrebe da mi zahvaljujes na zivotnoj lekciji, to je nesto sto je trebala vaspitaacica iz Novog Sada da te nauci.
https://files.catbox.moe/gld9id.mp4
Great_Sun_Jester je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Great_Sun_Jester na korisnoj poruci:
Laskaris (21.2.2024), player1 (21.2.2024), Vulee (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 15:30   #110
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.297
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.966 puta na 2.388 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Epic battle: Kami vs Kuzma.

Nego Kami me baš uciljao i nasmejao sa ovim poslednjim postom. Rođen pored Morave, na 5-6km vazdušnom linijom od babe koja se češlja, kopao kukuruze, papriku i kupine, vukao drva po šumi, mešao čvarke i kavurmu, pa pobegao sa 19 u urbanu sredinu glavom bez obzira. Ćale mi uvek davao vetar u leđa rečima: "ako ne uspeš tamo negde, uvek imaš gde da se vratiš, ovo je tvoje".

Nije ti netačan taj opis 80 posto moravskih seljaka, samo što im nije nikakva ekskluziva. Pođeš tamo, dođeš ovamo, kultura i običaji se menjaju, uglađenost i interesovanja takođe, ali procenat (ne)sebičnih i (ne)moralnih je jedna retka univerzalna konstanta na koju se uvek može računati. Pripadnost ovoj ili onoj grupi, plemenu, delatnosti, naciji... ne menja srž i suštinu čoveka, samo kako se i koliko ona ispoljava.

Elem, ako Kuzmi u istraživačke svrhe zatreba moravski seljak sa pedigreom, ali pobegulja od "poštenog" rada, nemoralni stvor koji bi prvi pobegao i pre nego što dođe do fronta... dolazim sa pivom i kikirikijem da se oprobam da ga iziritiram makar petinu onog koliko on iritira Kamija.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
player1 (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 15:38   #111
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Nije ti netačan taj opis 80 posto moravskih seljaka, samo što im nije nikakva ekskluziva. Pođeš tamo, dođeš ovamo, kultura i običaji se menjaju, uglađenost i interesovanja takođe, ali procenat (ne)sebičnih i (ne)moralnih je jedna retka univerzalna konstanta na koju se uvek može računati.
Od ljudi ne treba ocekivati ono sto sam nisi u stanju ili bi nerado uradio. Uopste ne delim misljenje da je vecina ljudi sebicna ili bilo kako losa. Radio sam sa ljudima sa raznih meridijana u razlicitim delovima sveta i svi su zacudjujuce slicni u svojim dobrim ali i losim osobinama. Od ljudi samo ne treba ocekivati puno i imaces sasvim dobro misljenje o njima.

Citat:
DBrave kaže: Pregled poruke
Zaključavajte temu, ovo je otišlo u tri lepe..
Otislo je jer neki ljudi nemaju mere a mogu slobodno da napisem ni stida.

Hajde da se vratimo forumu.
Sta to fali forumu? Forum je dobra platforma da napises svoje misljenje, diskutujes o nekoj temi i ponovo ga pogledas kad imas vremena. Za diskusiju nije potreban video i audio sadrzaj, link ka takvim sadrzajima je dovoljan.
Zaista ne vidim kako se to forum raspada? Apsolutno sve radi osim editovanja cirilicnih poruka. Ko zeli neku diskusiju u realnom vremenu neka poseti neki od prastarih IRC kanala o npr linuxu (ti mi padaju na pamet, znam da ih ima) pa neka vidi kako izgleda takva diskusija. Ni na modernijim platformama to nije bolje. Forum je daleko ugodniji nacin komunikacije. Ima nedostataka ali prednosti mu ne zastarevaju.
Neko je pomenuo raspali NIN kao neki dobar model. Ajd na stranu cinjenica da tamo nema coveka sa formalnim visokim obrazovanjem ali nema ni p od parlamentarizma ili prostora za drugacije misljenje. NIN se prodaje u bednom tirazu ispod 1k primeraka, u slavnim danima osamdesetih prodavao se u 50k primeraka. O integritetu i kvalitetu NIN-ove nagrade (koja od ove godine vise ne postoji) ne bih ni da pocinjem. Dakle, NIN nije nikakav dobar primer bilo cega, pogotovo ne za SK.
Istina je da pored YT kanala (koji je komercijalno isplativ/odrziv samo uz veliki broj pregleda) malo sta zaista moze da se uradi. Drustvene mreze su neprikladne platforme za SK. Na drustvenim mrezama nema sadrzaja koji je zaista duzi od dve recenice. Kvalitetan sadrzaj na drustvenim mrezama skoro pa ne postoji.
Kvalitet tekstova SK je sasvim korektan. Na netu postoji ogromna arhiva SK i svako moze da uporedi danasnji SK i onaj od pre 10,20,20+ godina.
SK je poceo da izlazi u vreme kada je kompjuter bio prilicna retkost, jos uvek egzotika cak i na Zapadu, proizvod namenjen jos uvek malobrojnom i specificnom trzistu pa je, logicno, tada bilo tekstova koji su se obracali takvoj publici. Ocekivati danas takve tekstove zaista nije realno. IT svet uopste nije vise takva egzotika kakva je bio osamdesetih. Pa poslednjih 20 godina u IT-ju se nista fundamentalno novo nije ni desilo. Samo bez price o AI molim.
Istina je da je prosek godina citalaca SK verovatno oko 35 (mozda i vise). Mladje generacije nemaju strpljenja, a bojim se ni kognitivnih sposobnosti, bilo sta da citaju a da traje duze od 5 minuta. Neka ih na drustvenim mrezama na koje su navikli.

Poslednja ispravka: Laskaris (21.2.2024 u 15:56)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Dantheus (21.2.2024), filpan (22.2.2024), Great_Sun_Jester (22.2.2024), Lich_king2 (22.2.2024), oluja (21.2.2024), player1 (21.2.2024), Vulee (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 16:29   #112
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Svet kompjutera 2/2024

Ja sam sasvim zadovoljan temom.

- par komentara kako poboljšati časopis;
- neki ljudi, koji veoma retko komentarišu, su se uključili u diskusiju;
- jedan mim;

Živnuo forum malo.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 17:18   #113
Dantheus
Veteran
 
Član od: 3.3.2016.
Lokacija: Ankh-Morpork
Poruke: 884
Zahvalnice: 230
Zahvaljeno 159 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

^Varaš se, ništa dobro nisi postigao svojom kritikom. Niti si prodrmao učmalost foruma, niti si doprinjeo nekoj pozitivnoj promjeni časopisa. Zapravo si postigao suprotan efekat, nakon svega što si napisao u ovoj temi, sve manje ljudi će ti odgovarati na postove.

Ne može niko tvoju kritiku shvatiti ozbiljno kad počneš nabrajati u čemu je sve Svet Kompjutera bio pionir tokom 80ih i pričaš kako ti je krivo što to ne može da bude i danas. To nije konstruktivna kritika. Ne djeluješ ograničeno pa da ne možeš ukapirati zašto su se stvari promjenile i zašto je časopis prirodno izgubio na značaju od tog vremena do danas, logično je da će te ljudi smatrati trolom.

Onaj ko je prestao da kupuje časopis prestao je jer nema šta više da dobije od njega i to nema nikakve veze sa time što su izvještaji sa CESa i opisi retro igara na 'samo 2 strane', a tu se ništa ne može uraditi, taman da pojačaju redakciju sa ne znam koliko novih autora. Uostalom, ja ne vidim nikakvu razliku u kvalitetu tekstova između posljednjih nekoliko brojeva i onih od prije 5 ili 10 godina.

Lijepo je što hoćeš da budeš motivator i trgneš ljude iz letargije, ali moraćeš da nađeš drugo mjesto da uložiš tu svoju 'pozitivnu' energiju. Nemoj se uvrijediti, ali ovako samo mlatiš praznu slamu.

Citat:
Ja vidim dve opcije, ili odustati od časopisa (ne kupovati ga), ili pokušati uticati na redakciju da se nešto promeni.
Ti si isključiv, drugi nisu.

I molim te, kritika Kuzmanovićeve rubrike je smiješna, napisao je on tokom ovih nekoliko decenija mnogo gore stvari od 'kad se vojska na Kosovo vrati', (da imam vremena mogao bih ti ih copy/pasteovati ovdje), ako si sve što je on ikad napisao shvatio ozbiljno onda šta da ti kažem...
Dantheus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 17:21   #114
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Epic battle: Kami vs Kuzma.

Nego Kami me baš uciljao i nasmejao sa ovim poslednjim postom. Rođen pored Morave, na 5-6km vazdušnom linijom od babe koja se češlja, kopao kukuruze, papriku i kupine, vukao drva po šumi, mešao čvarke i kavurmu, pa pobegao sa 19 u urbanu sredinu glavom bez obzira. Ćale mi uvek davao vetar u leđa rečima: "ako ne uspeš tamo negde, uvek imaš gde da se vratiš, ovo je tvoje".

Nije ti netačan taj opis 80 posto moravskih seljaka, samo što im nije nikakva ekskluziva. Pođeš tamo, dođeš ovamo, kultura i običaji se menjaju, uglađenost i interesovanja takođe, ali procenat (ne)sebičnih i (ne)moralnih je jedna retka univerzalna konstanta na koju se uvek može računati. Pripadnost ovoj ili onoj grupi, plemenu, delatnosti, naciji... ne menja srž i suštinu čoveka, samo kako se i koliko ona ispoljava.

Elem, ako Kuzmi u istraživačke svrhe zatreba moravski seljak sa pedigreom, ali pobegulja od "poštenog" rada, nemoralni stvor koji bi prvi pobegao i pre nego što dođe do fronta... dolazim sa pivom i kikirikijem da se oprobam da ga iziritiram makar petinu onog koliko on iritira Kamija.
Posto ne znam koje si godiste, sada cu da ti ukratko objasnim kako je to bilo u doba SFRJ diktature; a bogami i danas, mada je u manjoj meri jer imas malo vise privatnih gazdi, pa one gazde koje znaju sta i kako, manje tolerisu to. Naravno, pricam o ozbiljnom fizickom radu gde kicma puca, koji je osnova onoga sto Qzma zeli- da si spreman za rat kada neprijatelj udari; a ne nekom folirantskom kancelarijskom IT/racunovodstvo/komercijalista/opisujem Smart fonove ala Qzma/ radu. Znaci radis sa seljacima u firmi, i budi spreman da radis 3 puta vise od njih. Ako on prenese 10 tona, ti moras 30, za istu platu, jer moras da ga pokrivas, posto on mora da se naspava na poslu i odmori za rad kuci u polju kasnije. Kada nesto iznenada iskrsne, ti ces da podizes 200 kila odjednom, dok on ide na pus pauzu, jer se umorio. Znaci, UVEK moras da budes spreman da radis minimum 3 puta vise od seljaka u firmi, jer je on namucen, i gospodin je, i ne moze bre on da podize mnogo tesko, niti da se mnogo uprlja, jer ce da smrdi, a posle mora da ide do grada da zavrsi neke dokumente. Ako i pomenes da bi mogao malo vise da radi, da brze zavrsite, krenuce da ti kuka i urlice kako bez njih seljaka, mi gradjani bi crkli od gladi, i dodji ti na polje pa radi, lako je tebi. (naravno, kada bi dosao na polje, isto bi radio 3 puta vise od njega za istu platu).

Ovo ti je realnost. Ovo sto pricaju kancelarijski nacionalisti iz kruga Dvojke (bukvalno sve suprotno od ovoga), je neka SF verzija stvarnosti, koja postoji u nekom drugom multiverzumu.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 19:13   #115
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Svet kompjutera 2/2024

@Dantheus

Kad mi nešto smeta, ja kažem da mi smeta. Nije mi bila namera da provociram, ali mi ni malo ne smeta što je ovako ispalo. Diskusija, razgovor, rasprava…

Pogledaj šta je Laskaris napisao. Sve ok, ali što niko (osim todosa) ne napiše pohvalu kad broj izadje?

Ti pišeš pasuse teksta o tome kako jeste loše, i treba ga pustiti da bude loše, i o tome koliko te moj stav nervira. Osim toga nema ničeg drugog o čemu bi izrazio mišljenje?
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mvasic na korisnoj poruci:
todos (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 19:44   #116
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Ti si 83 godiste Alber (Kami)?
Pa sta ti znas o SFRJ sa svojih 40 godina, pogotovo o diktaturi SFRJ? Ti, ako imas neko vise obrazovanje, nisi ni mogao da pocnes da radis pre svoje min 25-te godine sto te stavlja profesionalno u 2007-8-9 a to nije nikakva daleka proslost.
S obzirom da sam skoro deset godina stariji od tebe i od 2000-te omirisao rad u fabrikama kao dipl mas inzenjer nastalim u ex SFRJ (koje su oko 2007-8 masovno zatvarane) mogu da se slozim samo sa cinjenicom da je puno ljudi sa sela radilo u fabrikama i to jeste bio problem U vreme setve ili zetve bilo je tesko popuniti proizvodne linije. Ipak, pisati kako su ljudi generalno neradnici (i to napamet s obzirom na godiste) je neprimereno. Tehnicka pismenost radnika u fabrikama tada nije u proseku bila na visokom nivou ali prakticnog znanja su imali. Bilo je naravno i izuzetnih radnika.
Ne, nikada nisam morao da radim vise od bilo koga. S obzirom da sam bio i rukovodilac u vise sluzbi mogu samo da naglasim da je, da bi covek bio dobar sef, morao da poznaje posao i radne zadatke podredjenih bolje od njih i da ima puno strpljenja i razumevanja, da bude spreman da saslusa, ako moze i da pomogne a najvaznije je dodeliti coveku radne zadatke koje on realno moze da obavi. Sest godina provedenih u fabrikama veoma su mi dragoceno iskustvo za dalju karijeru koja nema bas nikakve veze sa fabrickim pogonom ali za rad u kolektivu itekako ima. Kolektiv, u mom iskustvu, u svakoj tacki planete funkcionise slicno. Ima kulturoloskih razlika ali one ipak nisu presudne.

Neko je pomenuo nacionalnosti..mislim da to na ovom forumu ne bi trebalo da bude tema. Ali, ako bas pominjemo nacionalnosti za sve ove godine provedene na forumu mogu sasvim dobro da procenim cak i ko je koje nacionalnosti ako samo malo pazljivije pregrabuljam sta pise na teme koje zalaze u tu sferu ili sferu politike a kojih, srecom, nema puno. Takvo prebrojavanje nam ne treba a, istini za volju, niko ga nikada nije ni zapoceo sto je dobro i tako neka ostane.

Hajdemo ipak nazad na temu foruma i SK.
U ovom trenutku ne postoji bolje resenje od YT kanala koje bi bilo komercijalno odrzivo. Ogroman je izbor razlicitog sadrzaja na intenetu (cesto i sasvim solidnog) bukvalno za dz pa ako jos ukljucite adblocker dobijate sadrzaj na tacni a "placate" ga samo klikom. Sa takvom konkurencijom je jako tesko takmiciti se i biti komercijalno uspesan. S obzirom da je sadrzaj SK prezentovan na srpskom ili "kompatibilnom" (a sustinski istom) jeziku to suzava trziste na juznoslovenski prostor. SK jos sasvim dobro pliva s obzirom u kakvim okolnostima posluje. Osamdesetih i devedesetih internet je bio u povoju i ne bas lako dostupan a jos manje jeftin. Danas je internet bukvalno deo zivota vecine ljudi i stampanom mesecniku kakav je SK zaista nije lako da zadrzi stari format i opstane.
OK, mozda YT kanal i ponesto kasni ali sta bi sada bila pravovremena akcija za SK?
Na kraju, Qzma je imao provokativne izjave i o Waffen SS npr ali one nikada nisu izlazile iz okvira dobrog ukusa ili bar okvira koji se od njega ocekuje. Nikada nije pravio neke sale koje su bile anahrone tj neprimerene aktuelnom trenutku.

Poslednja ispravka: Laskaris (21.2.2024 u 21:07)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Dantheus (21.2.2024), Vulee (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 20:07   #117
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Daj jos malo o tim vrednim masinskim inzinjerima u doba SFRJ diktature, i tome kako su dobro sefovali po industrijskim subvencionisanim gubitasima, volim da slusam te viceve. Zamisli, potpuni subvencionisani industrijski gubitasi u SFRJ diktaturi zatvarani u doba zlog DOS-a i 'kapitalizma', a jos su nam i uspesne banke-protocne bojlere pozatvarali zli kapitalisti Branko Pavlovic nivo genijalnosti, obozavam to da slusam. Cekaj samo da ti opet kazem o kolektivu- UVEK, ali UVEK postoje ljudi koji crnce za trojicu, i oni koji popunjavaju broj zbog formalnih ili neformalnih stvari. i UVEK ovi prvi vise naj.ebu, izmedju ostalog zato sto tvoji pomenuti kvalitetni sefovi ne smeju da se suprotstave ovim drugim neradnicima (Doduse, i ne smeju, zbog komunjarsko-idiotskog Zakona o Radu). Poenta rada u kolektivu, ako si kvalitetan radnik (koji su OGROMNA MANJINA), je da upravo znas da ga primis, i da se ne frustriras jer radis za trojicu neradnika gospodina, koji mora da izadju ranije sa posla jer moraju da predaju dokumentaciju za subvencije na bikove, ili vode bolesnu zenu na pregled; a ti crnci i njihov posao ta dodatna 3 sata, uvek, vratice ti to na svetog Stojka. Prevedeno na Qzmin rat- UVEK, ali UVEK su manjina i vise najebu oni koji su dobri, a svoje d.pe sacuva dno.

Na sledecem casu o SFRJ diktaturi druga lekcija- o tome kako su BUKVALNO SVI radnici u doba SFRJ krali svoje firme. Znaci ne samo sto je Sluzba i diktatorska vlast krala, krali su i SVI radnici, kako to obicno bude u starom dobrom komunizmu. Ako nisi hteo da krades, bio si proglasavan za vesticu i antihrista, i bio si asocijalni sociopata u glavama ostalih.

Nego, sto se tice SK, nema tu sta da se nervirate. I ovo je OK sto imamo, jer SK papirno izdanje je subvencionisano, i nema tu sta mnogo da se pitaju radnici koji u njemu rade, nego oni koji ih subvencionisu. Kao i uvek, u starom dobrom pro-radnickom komunizmu. Ako hocete bolje, idite kod zlog Sorosa da vam da pare da napravite nesto bolje.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 20:25   #118
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.419
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Ja sam sasvim zadovoljan temom.

- par komentara kako poboljšati časopis;
- neki ljudi, koji veoma retko komentarišu, su se uključili u diskusiju;
- jedan mim;

Živnuo forum malo.
Jedino "pozitivno" je sto smo kamija izvukli iz Ja Igrac podforma da malo poprica o Quzmi i tamo gde drugi komentarisu i citaju.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
Dantheus (21.2.2024), mvasic (21.2.2024)
Stara 21.2.2024, 20:27   #119
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.419
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Citat:
kami kaže: Pregled poruke
Posto ne znam koje si godiste, sada cu da ti ukratko objasnim kako je to bilo u doba SFRJ diktature;
Ti, kao i ja, si bio klinac tada i skoro da je nisi ni video, da se ne lazemo. Kuzma je bar iskusio malo u svojim tinejz danima.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2024, 20:30   #120
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 2/2024

Covek rodjen 1983 a zna nesto o SFRJ diktaturi... Mogu da se kladim da si ti fabriku video samo na slici. Pametnjakovic one Srbije koja sebe smatra boljom a ne zna gde je levo. Ali zato znaju sta je zla desnica... Entropija ce to sve srediti za maks 50 godina..
Ako mislis da se na Zapadu fabrike i firme ne subvencionisu gadno si se prevario. Na jaslama drzave su vec godinama pa samo najbesramniji i najgluplji jos pricaju o zakonima trzista. Zapad je trenutno u 1989 godini voleo ti to da cujes ili ne. Oh, bas bih voleo da vidim face obozavalaca neoliberala kada se lom desi. Bio sam u De kada je Tramp pobedio, to sto sam tada video na licima nema cenu. Tek ce biti zabezeknutih faca, samo malo strpljenja. Pritom uopste ne mislim na Trampa.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com