Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.7.2007, 15:45   #1
aLti
Član
 
Član od: 16.11.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 77
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 15 puta na 13 poruka
Određen forumom Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Salu na stranu, ovo je jedna od legendarnih za'ebancija iz SK, a stvarni problem je sledeci:

Moj burazer u Grckoj nabavio laptop (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.900231) koji dolazi sa Windows Vistom, koja doduse nije na DVDu vec na jednoj od particija na laptopu. Krene on instalaciju, i Vista mu kaze da odabere jezik: Engleski ili Grcki, uz napomenu da NIKAD vise nece moci da promeni jezik koji je izabrao (?!?). Nastavi on dalje, instalira se Vista, sve je proteklo OK. Medjutim, on tvrdi da je Vista napravila upis u BIOS-u maticne, i da vise ne moze da skine Vistu, niti da instalira neki drugi OS (?!?).

E sada, niti sam baratao sa Vistom, niti sam video pomenuti laptop, ali znam pouzdano da doticni burazer zna sta prica.

Pitam se da li je moguce da je Microsoft odradio ovako nesto, da li je moguce da u bliskoj buducnosti necemo moci da biramo koji OS cemo sebi da instaliramo? Do sada je Windows podrzavao proizvodjace hardvera - da li ce praksa u buducnosti biti da proizvodjaci hardvera podrze Windows na najpokvareniji moguci nacin?

Znam da dolazi Vista SP1 koji ce navodno omoguciti instalaciju drugih OS na istoj masini. Pitao sam burazera zasto ne flash-uje BIOS, zasto ne vrati na default - kaze da ne moze, da je Vista uvek prisutna

Da li se neko od vas susreo sa ovakvim problemom? Misljenja, sugestije?
aLti je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2007, 15:54   #2
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Mora da se radi o nekom nesporazumu. Ne vidim mogucnost da trajno veze sistem na neki racunar. Razumem da pri instalaciji kaze da ne mozes promeniti jezik, ali to bazi samo do nove instalacije. A to sa BIOS-om je verovatno samo neka stvar aktivacije, znaci vezao se windows na taj racunar, a ne znaci da ne mozes da obrises windows i instaliras neki drugi sistem.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2007, 16:07   #3
ForceWare
Starosedelac
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 2.080
Zahvalnice: 555
Zahvaljeno 617 puta na 284 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Neshvatlivo je da OS moze da se unese u BIOS i ne dopusta negovo brisanje/reinstaliranje.
Ko zna sta je on video na monitoru pa je pogresno protumacio.
ForceWare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2007, 16:32   #4
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.093 puta na 710 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

OS se instalira na HDD, a ne u BIOS. BIOS se sa jedne strane prilagođava hardveru, a sa druge strane BIOS operativnom sistemu izgleda isto.

Ti, to jest tvoj brat može uvjek da formatira particiju na kojoj je instlirana Vista i da instalirao OS koji želi.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 14:50   #5
aLti
Član
 
Član od: 16.11.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 77
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 15 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Sve sto sam ranije napisao je provereno, i verujte mi da je tako. Danas sam malo procesljao Internetom i nasao sam nekoliko zanimljivih stvari:

1) Odredjeni laptopovi koji su radjeni za Vistu imaju specifican BIOS, koji omogucava tzv. "automatic BIOS-based activation", tj. Vista se upisuje u BIOS i nije potrebna njena klasicna aktivacija, ali takodje nije ni moguce ukloniti Vistu i instalirati neki drugi OS. Ovo sa BIOS-om je provereno, a za uklanjanje Viste moram jos malo da potrazim, pominje se neki Ubercrack (krek-nad-krekovima hehe ) koji omogucava skidanje Viste sa ovakvog laptopa:

"Indeed it is built into the BIOS. I forgot the exact details, but that's how the Ubercrack works... it installs a driver that tells the OS there's an OEM BIOS."
http://board.iexbeta.com/index.php?showtopic=70130

2) Odredjeni (noviji) laptopovi imaju specifican BIOS namenjen iskljucivo za Vistu. Ako imate ovakav laptop, zaboravite na WinXP i Linux jer provereno nece raditi.
http://www.linuxquestions.org/questi....php?p=2705017

3) Bios locks down end users to Windows Vista:
http://www.cyberciti.biz/tips/phoeni...ith-vista.html

Ima jos nekolicina topica na ovu temu, ali u sustini ovo je fenomen koji, iako postoji, jos uvek nije sire obradjivan na Internetu poz
aLti je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 15:03   #6
ForceWare
Starosedelac
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 2.080
Zahvalnice: 555
Zahvaljeno 617 puta na 284 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Ovakav vid kontrole krajnjeg user-a jos nisam video. Svasta ces cuti, pa Microsoft stvarno nije normalan. Sta je sledeće?!
Moras da koristis ovaj OS inace ides u zatvor zbog svog izbora da instaliras Linux npr., moras da citas te novine, moras da glasas za tu stranku, c,c,c...
ForceWare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 15:36   #7
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Citat:
ForceWare kaže: Pregled poruke
Ovakav vid kontrole krajnjeg user-a jos nisam video. Svasta ces cuti, pa Microsoft stvarno nije normalan. Sta je sledeće?!
Moras da koristis ovaj OS inace ides u zatvor zbog svog izbora da instaliras Linux npr., moras da citas te novine, moras da glasas za tu stranku, c,c,c...
Čekaj, to je pre krivica proizvođača laptopa a ne Microsofta, on je dozvolio da se ugradi takav BIOS.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 15:44   #8
ForceWare
Starosedelac
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 2.080
Zahvalnice: 555
Zahvaljeno 617 puta na 284 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Svih zajedno. Microsoft je to trazio, oni su se savili pod teretom giganta.
ForceWare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 15:47   #9
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.620
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.522 puta na 1.055 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Doduše to sa pre-aktiviranom Vistom je još odavno iskorišćeno za pravljenje emulatora i na taj način zaobilaženja aktivacije piratske Viste. What goes around comes around.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 17:15   #10
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Sa druge strane pogledajte sta je rekao covek u topiku sa linka

http://www.linuxquestions.org/questi...17#post2705017

This is interesting. My notebook is an HP, and the bios is a Phoenix bios, and on the notebook it is marked as Vista capable, however I am happily dual booting XP and Slackware with it, and I have not encountered such problems about suddenly being locked out, and so far the only issues I have under Linux with this particular bios right now is just getting ACPI and APM to work correctly, but other than that, no problems.

A jos interesantnije je sta je rekao pokretac teme

Anyways ignoring this, I installed win xp, opensuse and all went fine. But since yesterday I have not been able to boot into anything coz the bios is suddenly asking for a password I never set! This happened ever since I attached usb-to-serial thing.

Dakle,radilo mu je sve dobro
Koliko ja kontam-lik je(iako nije naveo)upgrade-ovao BIOS,cim pominje BIOS download page,pa moguce da mu je nesto krenulo naopako jer kod upgrade BIOS-a uvek postoji potencijalni rizik
A verovatno ima jos i Open SUSE 10.2 koji zna da pravi problema sa nekim SATA diskovima(tacnije kontrolerima) ili IDE/SATA kombinacijama zbog propusta u default kernelu
Prilozen clanak je BTW star 4 godine,i u njemu se,koliko sam video,pominje samo takva mogucnost(dakle ugovora izmedju MS i Phoenix-a)-jos jedna nadobudna izjava koju je pojeo mrak u masi drugih(i slicnih)
Vec samo izjava da na laptopu cak ni XP ne moze da se pokrene(koji je jos uvek(i jos ce biti)dominatan Windows)je dovoljan da se iole normalan covek slatko nasmeje

A sto se tice nemogucnosti uklanjanja Viste-moguce da je ostao Vistin Boot Manager u MBR-u pa to tako stoji li stoji
Nista sto neki rescue cd ili Hiren ne moze da resi-moze da se pregazi bez problema,obrise sadrzaj MBR-a i da se turi XP koji ce instalirati NT Loader po defaultu
Sve u svemu
Sorry,jace od mene
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 21:35   #11
aLti
Član
 
Član od: 16.11.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 77
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 15 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Sa druge strane pogledajte sta je rekao covek u topiku sa linka

http://www.linuxquestions.org/questi...17#post2705017

This is interesting. My notebook is an HP, and the bios is a Phoenix bios, and on the notebook it is marked as Vista capable, however I am happily dual booting XP and Slackware with it, and I have not encountered such problems about suddenly being locked out, and so far the only issues I have under Linux with this particular bios right now is just getting ACPI and APM to work correctly, but other than that, no problems.

A jos interesantnije je sta je rekao pokretac teme

Anyways ignoring this, I installed win xp, opensuse and all went fine. But since yesterday I have not been able to boot into anything coz the bios is suddenly asking for a password I never set! This happened ever since I attached usb-to-serial thing.

Dakle,radilo mu je sve dobro
Koliko ja kontam-lik je(iako nije naveo)upgrade-ovao BIOS,cim pominje BIOS download page,pa moguce da mu je nesto krenulo naopako jer kod upgrade BIOS-a uvek postoji potencijalni rizik
A verovatno ima jos i Open SUSE 10.2 koji zna da pravi problema sa nekim SATA diskovima(tacnije kontrolerima) ili IDE/SATA kombinacijama zbog propusta u default kernelu
Prilozen clanak je BTW star 4 godine,i u njemu se,koliko sam video,pominje samo takva mogucnost(dakle ugovora izmedju MS i Phoenix-a)-jos jedna nadobudna izjava koju je pojeo mrak u masi drugih(i slicnih)
Vec samo izjava da na laptopu cak ni XP ne moze da se pokrene(koji je jos uvek(i jos ce biti)dominatan Windows)je dovoljan da se iole normalan covek slatko nasmeje

A sto se tice nemogucnosti uklanjanja Viste-moguce da je ostao Vistin Boot Manager u MBR-u pa to tako stoji li stoji
Nista sto neki rescue cd ili Hiren ne moze da resi-moze da se pregazi bez problema,obrise sadrzaj MBR-a i da se turi XP koji ce instalirati NT Loader po defaultu
Sve u svemu
Sorry,jace od mene
Koji je to topic star 4 godine??? Celokupna diskusija na svim topicima koje sam postavio nije starija od par meseci?!?!

Ovo je nesto drugo, lik je skinuo BIOS za koji proizvodjac kaze da je Vista only, a onda je uspesno nabudzio XP na masinu (+ Linux). Ja govorim o instalaciji Viste na "Vista only BIOS", a kasnije o uklanjanju te iste Viste sa masine. Koliko za sada kapiram prema ovim diskusijama, kada se jednom instalira Vista i upise sebe u BIOS, vise ne moze da se downgradeuje taj isti BIOS, niti da se vrati na fabricki, a upgrade ne brise upis koji Vista ostavlja za sobom u tom istom smrdljivom BIOSu
aLti je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 21:44   #12
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Pa nek se burazer strpi dve tri godine i neka nagura jos RAMa i sve ce biti ok. Za par godina svi ce ionako biti na VISTA-i i nece biti nikakvih problema.
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 22:13   #13
aLti
Član
 
Član od: 16.11.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 77
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 15 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Evo ovde je ukratko objasnjen nacin i razlog upisivanja Viste u BIOS:

http://www.geekzone.co.nz/juha/2434

"Microsoft allows large hardware manufacturers (e.g. ASUS, HP, Dell) to ship their products containing a Windows Vista installation that does NOT require any kind of product activation as this might be considered an unnecessary inconvenience for the end-user. Instead these so-called 'Royalty OEMs' are granted the right to embed certain license information into their hardware products, which can be validated by Windows Vista to make obtaining further
activation information (online or by phone) obsolete. This mechanism is commonly referred to as 'SLP 2.0' ('system-locked pre-installation 2.0') and consists of the following three key elements..."

Doduse, govori se o pravu upisa odredjenih informacija u BIOS, ali se ne govori o pravu ispisivanja tih informacija iz BIOSa

Novi slogan za moderne laptopove: "Kupite najnoviji XXX laptop, uz koji dolazi Vista Home Premium, i odlazi sa njim"
aLti je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 23:32   #14
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Citat:
aLti kaže: Pregled poruke
Koji je to topic star 4 godine??? Celokupna diskusija na svim topicima koje sam postavio nije starija od par meseci?!?!
Nije star topic,nego clanak koji je lik prilozio uz topik
Citaj malo bolje moje postove,a i linkove koje si sam dao
Clanak je iz 2003 godine-geeez

Citat:
Ovo je nesto drugo, lik je skinuo BIOS za koji proizvodjac kaze da je Vista only, a onda je uspesno nabudzio XP na masinu (+ Linux). Ja govorim o instalaciji Viste na "Vista only BIOS", a kasnije o uklanjanju te iste Viste sa masine. Koliko za sada kapiram prema ovim diskusijama, kada se jednom instalira Vista i upise sebe u BIOS, vise ne moze da se downgradeuje taj isti BIOS, niti da se vrati na fabricki, a upgrade ne brise upis koji Vista ostavlja za sobom u tom istom smrdljivom BIOSu
Posto smo videli da su dva lika sa linuxquestions foruma uspesno instalirala i XP i Linux na laptopove koji imaju Phoenix BIOS,ne vidim uopste vise razloga za dalju raspravu i ovu sprdacinu
Istina da bi MS to voleo vise od svega,ali to ce ipak malo teze da ide,slicno kao i za DRM
Sto se mene tice,tema je zrela za lock
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2007, 20:17   #15
aLti
Član
 
Član od: 16.11.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 77
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 15 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Racunar kaze: "Please insert disk 3", a jedva sam ugurao i disk 2

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Nije star topic,nego clanak koji je lik prilozio uz topik
Citaj malo bolje moje postove,a i linkove koje si sam dao
Clanak je iz 2003 godine-geeez



Posto smo videli da su dva lika sa linuxquestions foruma uspesno instalirala i XP i Linux na laptopove koji imaju Phoenix BIOS,ne vidim uopste vise razloga za dalju raspravu i ovu sprdacinu
Istina da bi MS to voleo vise od svega,ali to ce ipak malo teze da ide,slicno kao i za DRM
Sto se mene tice,tema je zrela za lock
Svaka cast i tebi i njima sto su uspeli da instaliraju Linux na Phoenix BIOS, ali mene to ne interesuje, interesuje me kako da se iz jednog takvog BIOSa izbrise nasilno upisana informacija o prethodno instaliranoj Visti (ako je uopste moguce). Tvoj reply me vise podseca na vic: "Gospodine, koliko je sati? -39 stepeni". Iako je informacija o 39 stepeni vrlo korisna, to nije bio odgovor na postavljeno pitanje

Inace, uskoro stizu maticne ploce mnogih proizvodjaca (medju kojima prednjaci Asus) koje nose oznaku Vista Only, Vista Ready i slicne... Sta ce to da znaci u praksi, ostaje da se vidi. Imam i neke slike koje cu okaciti za par dana, jer sam sad u zurbi...

p.s. Svi govore da Vista dozvoljava samo jedan transfer "sa kompjutera na kompjuter", ali niko nije naveo kako se to tacno izvodi, i koja je uloga BIOS-a u svemu tome

Poslednja ispravka: aLti (19.7.2007 u 20:46)
aLti je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com