Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.12.2016, 21:04   #141
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Ja sam pak uzeo .com posto mi je firma orijentisana na strano trziste a stranci (u mom slucaju Zapadnjaci) ne preferiraju bas da vide .rs (.срб ne bi ni skapirali sta je) prosto su skepticni prema svemu sto nije .com, fr, nl, de.. Vec sam vise puta pisao da je za rangiranje najbitniji sadrzaj. To u vezi sa sadrzajem mi je, odavno, jos i Neutrino savetovao i bio je covek u pravu. Visejezicni sajt ima jos vecu verovatnocu da se dobro kotira na googlu pri razlicitim jezickim podesavanjjima pa kome to treba simpatican sajt na tri - cetiri (svetska jezika) je odlicno resenje.

Poslednja ispravka: Laskaris (22.12.2016 u 21:12)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 22:37   #142
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Pragmaticno insistirsnje samo na jednom pismu znaci zadrzavanje pisma koje je vise u upotrebi, tj. latinice.

Sigurno nece docesti do "magicne" restauracije cirilice kao jedinog pisma.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 22:55   #143
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

pa forsira se ćirilica, i tablice su na nam na ćirilici uvek sam se pitao kako u inostranstvu prolaze, mada ima toga i u bugarskoj i rusiji nije sad da smo mi jedini ćiriličari
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2016, 22:59   #144
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Da, prava rec je "forsira se". Da nema tog "forsiranja" verovatno bi odavno ispala iz upotrebe. Ta politika dva pisma je bas i drzi jos u upotrebi, a ne suprotno.

Realno gledano, latinica je superiornija jer je u upotrebi u svim dijalekima "srpskohrvatskog" jezika, i jel je slicna latinicama najpopulrnijih jezika na svetu.

Plus sto niko normalan ne prodaje tastature na cirilici. Ako nema komercijalnog razloga za tako nesto znas da nesto nije debelo u redu sa tim pismom.

Poslednja ispravka: player1 (23.12.2016 u 7:44)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
ZoNi (2.1.2017)
Stara 23.12.2016, 1:19   #145
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Eto vidiš, to je sjajna poslovna šansa za niche proizvod, ćirilična tastatura a umesto num. dela - ikona sveca po izboru, moram Kinezima ovo da prezentujem.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
mvasic (23.12.2016), player1 (23.12.2016)
Stara 23.12.2016, 10:40   #146
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Da, prava rec je "forsira se". Da nema tog "forsiranja" verovatno bi odavno ispala iz upotrebe. Ta politika dva pisma je bas i drzi jos u upotrebi, a ne suprotno.
Ja sam neko ko se potpisuje ćirilicom, u školi pisao ćirilicom, ali u kompjuterskom svetu još od Commodorea 64 sam kuckao laticinom. E kao takav u zemlji Srbiji (sem tamo gde je predviđeno zbog manjina) apsolutno nemam ništa protiv da se "natura" ćirilica u radu državnih organa, ćiriličnih tabli i slično, jer je jednostavno to naše piše i u suštini je lepše i preciznije od latiničnog pisma.

Ali sam protiv ćiriličnih talibana koji bi zabranili upotrebu latinice i izbacili iz srpskog jezika. Isto tako smatram da je ćirilica u IT svetu samo problem i ništa više, ne mislim u smislu kucanja na ćirilici, to je pokriveno (konačno!) Unicodeom, već za stvari koje rade ispod haube.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Realno gledano, latinica je superiornija jer je u upotrebi u svim dijalekima "srpskohrvatskog" jezika, i jel je slicna latinicama najpopulrnijih jezika na svetu.
Ne može biti superiornije jer pobija piši kao što govoriš, čitaj kao što je napisano. Hint: dž, lj, nj naspram џ, љ, њ. Ali je superiornija u IT svetu u svakodnevnom korišćenju jer me mnogo mrzi da svaki put drndam levi alt i levi shift kako bih promenio sa ćirilice na latinicu kako bih otkucao naki engleski naziv ili pojam ili marku i model proizvoda.

Kad pravim referat za nabavku IT opreme u svojoj firmi koji mora biti na ćirilici, smorim se ko pas od prebacivanja tamo i nazad i treba mi 5 puta više vremena da isti završim.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Plus sto niko normalan ne prodaje tastature na cirilici. Ako nema komercijalnog razloga za tako nesto znas da nesto nije debelo u redu sa tim pismom.
Ne postoji komercijalni interes na ćirilične tastature, ali postoji za tastature na kojima je napisana i ćirilica i latinica. Nije baš mali broj korisnika u državnim i javnim ustanovama kojima bi te tastature dobro došle, a moja klinka kada je polazila u prvi razred je dobila laptop sa takvom tastaturom i puno joj je značilo jer ako ste zaboravili prvo se u školi uči ćirilica, a tek posle latinica.

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Eto vidiš, to je sjajna poslovna šansa za niche proizvod, ćirilična tastatura a umesto num. dela - ikona sveca po izboru, moram Kinezima ovo da prezentujem.
Ne znam zašto se ćirilica asocira na pravoslavni talibanizam, ali aj' sad.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
Тормунд (23.12.2016), goranmax (8.1.2018), joximovic (5.1.2017), Laskaris (23.12.2016)
Stara 23.12.2016, 14:25   #147
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
a moja klinka kada je polazila u prvi razred je dobila laptop sa takvom tastaturom i puno joj je značilo jer ako ste zaboravili prvo se u školi uči ćirilica, a tek posle latinica.
Ja sam u prvoj polovini osamdesetih prvo naučio štampanu latinicu zahvaljujući Spectrumu i Commodoreu, a ćirilicu tek kad sam pošao u prvi razred.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2016, 17:58   #148
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Niko ne forsira cirilicu u Srbiji - niko. Da je iko imalo forsira (osim u dva medija - od hiljada koliko ih postoji u zemlji) bilo bi je daleko vise. Cirilicom se daleko vise pise nego sto se kuca. Povezivati cirilicu i pravoslavnu crkvu je tek vrhunac podmetacine. Ja nisam nikakav vernik pa pisem cirilicom, kuckam osisanom latinicom ovde iz navedenih razloga. Ubedjivanje sa ljudima drugacijeg misljenja je u svakom slucaju jalov posao... pogotovo sa onima koji zamene teza i "talibanisanje" neistomisljenika koriste kao argumente. Latinicu ne treba izbaciti iz upotrebe (kao engleski alfabet) ali u srpskom jeziku joj mesto nije. U srpskohrvatskom jeste.
Uzivajte, svi smo u pravu :P

Poslednja ispravka: Laskaris (23.12.2016 u 18:12)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2016, 18:11   #149
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Nisam ja nikakav latinični taliban smatram oba pisma kao bogatstvo ali forsira se ćirilica na primer u zvaničnim dokumentima a pola radnika ne ume da nađe sva slova pa mi malo promene prezime kad prebacuju iz jednog u drugo prvo ne znaju da kucaju drugo ne postoji standard za slova kako se menjaju Đ je nekad DJ, nekad D ma haos, nego ovo nije tema o tim problemima nego o domenima pa da ne skrećem sa teme
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2016, 18:24   #150
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Problem sa slovom dj "đ" i slicnima, postoji i na svim dokumentima a ako nisi primetio ona su pisana latinicom. Meni u pasosu stoji đ u delu prezimena, u radnoj dozvoli stoji dj - jer kako da objasnis Nemcu sta je đ a ako tek treba da ga nadje u kodnom rasporedu.. Ne jednom sam imao problem takve vrste - da se koristi engleski alfabet umesto hrvatske latinice za dokumenta takvih problema ne bi bilo. Hrvatska i slovenacka latinica su problem i na automatskom check-inu. Ne postoji skener ni na jednom aerodromu u svetu, a prosao sam mnoge, koji se snalazi sa slovima đ š č ć ž. Automatski check in odmah zaboravi, takodje i automatsku pasosku kontrolu ako u imenu i prezimenu imas ta slova, a skoro svi ih imamo.

Poslednja ispravka: Laskaris (23.12.2016 u 18:35)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2017, 22:07   #151
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Evo ti slika novcica iz vremena Cara Dusana (Stefan Uros IV Dusan). Obrati paznju na slova:

Stefanvs Imperato


Sto se tice uspesnih (ili neuspesnih nacija) naveo sam ti Japanski, Kineski i Arapski, kao jezike gde se vise pisama korsiti ravnopravno.
Text na novčiću nije pisan srpskim jezikom i latinicom, već je na latinskom

A što se tiče navedenih jezika, ni jedan od njih ne koristi dva pisma simultano i ravnopravno. Npr. u japanskom se koristi nekoliko pisama, ali za specifične reči (npr. reči poreklom iz kineskog jezika se koristi kinesko pismo), arapski se svakako ne piše latinicom...

Više o tome:
https://sr.wikipedia.org/sr-el/Digrafija
https://en.wikipedia.org/wiki/Digraphia

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
kako da objasnis Nemcu sta je đ a ako tek treba da ga nadje u kodnom rasporedu
Isto kao što Srbinu objasniš kako da pročita nemačke umlaute, npr
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
joximovic (5.1.2017)
Stara 17.6.2017, 16:42   #152
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Nije mozda prava tema ali je svakako zanimljivo...

http://www.domen.rs/istorija-srpskog...-od-yu-do-srb/
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.1.2018, 19:26   #153
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Ne postoji komercijalni interes na ćirilične tastature, ali postoji za tastature na kojima je napisana i ćirilica i latinica. Nije baš mali broj korisnika u državnim i javnim ustanovama kojima bi te tastature dobro došle,
Stara tema, samo podelim svoje iskustvo po pitanju same tastature:

Imao sam priliku probati ćiriličnu tastaturu. Meni ni malo ne odgovara. U smislu: pri kucanju ćiriličnog teksta, teže je na takvoj tastaturi. Moguće da je stvar navike. Uglavnom slepo kucam, ali svako spuštanje pogleda na tastaturu (iz bilo kog razloga) dovodi do totalne konfuzije. "B" je u stvari ćirilično "V", na primer, je li.

Kolege & koleginice koji su imali priliku probati uglavnom nisu oduševljeni. To sve zajedno naravno nije statistički relevantna uzorak, tako da uzeti sa rezervom.

Kakav bi bio dizajn "kombinovane" tastature - ne mogu tačno da zamislim, možda je i super ideja, zavisno od implementacije. Od onoga što sam do sada probao, najviše mi se sviđa tastatura našeg latiničnog "layouta" (stara srpska reč ) sa obeleženim simbolima koji se dobijaju stiskanjem desnog "alt" tastera.


Meni se ne sviđa naturanje bilo kojeg od dva pisma - a oba su "naša" (barem je tako bilo kad sam išao u školu). Kad čitam neki tekst ni ne registrujem svesno je li ćirilica, ili latinica. Mislim da to više bode oči ljudima koji se muče sa jednim od ta dva pisma. Ćirilica jeste u teoriji bolje u stanju preneti naš govor, ali u praksi je latinica tu ravnopravna (tako su i birane "nj", "dž" i ostale "dvoslovne" kombinacije za jedan glas). Opet, kad treba da pišem neki stučni tekst na ćirilici, to je muka živa. Plus što proradi onaj naš inat: kad je nešto obavezno, odmah imaš neki otpor.

Što se domena tiče, i dalje se držim i preporučujem .com, eventualno uz .rs i .срб (tim redom).

Inače, mislim da je veći problem opšta nepismenost - koje god pismo se koristilo. Kao i da kažem "amerikanizacija" jezika. Sad već deca prijatelja ulaze u pubertet, kad čujem kako mnogi pričaju - to je kombinacija Tarzan engleskog i srpskog, uz strane izraze za neke svakodnevne i uobičajene reči na srpskom. Smešno i tužno. Knjige se ne čitaju. Čini mi se da to utiče i na mozak i način razmišljanja - što samo po sebi nije ni dobro, ni loše, samo drugačije. Ali to je druga tema.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 2:06   #154
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
Relja kaže: Pregled poruke
Što se domena tiče, i dalje se držim i preporučujem .com, eventualno uz .rs i .срб (tim redom).
Kad su domeni u pitanju, mislim da je krajnje vreme da Srbija i nadležni držvani organi započnu proces preuzimanja logičnog domena, .SR, za Srbiju. Naravno, pre toga bi trebalo "izmoliti" bratsku Rusiju da konačno oslobodi domen .SU, koji bi po logici stvari pripao Surinamu, a od koga bismo mi konačno preuzeli .SR.

Možda ne bi bilo loše da Svet kompjutera da neki početni impuls državnim organima da započnu menjažu domena?
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 2:37   #155
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

tld menjamo svakih par godina kao što menjamo ime države, prvo je bilo .yu, pa .rs ne znam da li će posle svaki link i redirect da radi ili server kaže 404
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 2:57   #156
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Kad su domeni u pitanju, mislim da je krajnje vreme da Srbija i nadležni držvani organi započnu proces preuzimanja logičnog domena, .SR, za Srbiju. Naravno, pre toga bi trebalo "izmoliti" bratsku Rusiju da konačno oslobodi domen .SU, koji bi po logici stvari pripao Surinamu, a od koga bismo mi konačno preuzeli .SR.

Možda ne bi bilo loše da Svet kompjutera da neki početni impuls državnim organima da započnu menjažu domena?
A Surinam će automatski pristati? Puno posla i troškova ni oko čega.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 10:35   #157
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Kad su domeni u pitanju, mislim da je krajnje vreme da Srbija i nadležni držvani organi započnu proces preuzimanja logičnog domena, .SR, za Srbiju. Naravno, pre toga bi trebalo "izmoliti" bratsku Rusiju da konačno oslobodi domen .SU, koji bi po logici stvari pripao Surinamu, a od koga bismo mi konačno preuzeli .SR.

Možda ne bi bilo loše da Svet kompjutera da neki početni impuls državnim organima da započnu menjažu domena?
Osim što je zauzet, kako može zemlja imati domen koji joj po ISO nazivu ne pripada?

http://www.nationsonline.org/oneworl..._code_list.htm
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 10:53   #158
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Službeni naziv je "Republika Srbija". Otud .rs ima smisla... a i to je sigurnije od tumbanja drugih država da menjaju.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 18:35   #159
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

U Srbiji i okruženju odavno ništa nema smisla, kamo sreće da je najveća briga domen.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2018, 21:55   #160
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
A Surinam će automatski pristati?
To ne znam, naravno. Ali, verujem da bi par e-mailova (dakle, trošak blizak nuli) razjasnilo da li bi oni to želeli ili ne. Po mom mišljenju, mnogo je veće pitanje da li bi Put... mislim, Rusija želela da se odrekne sovjetskog .su domena

Znam da je mene priličan broj stranaca pitalo zašto Srbija ima domen .rs. Objašnjenje je jasno, ali verujem da je to ipak iznuđeno rešenje. Uostalom, ako Hrvati mogu da imaju domen .hr, zašto Srbija ne bi mogla da proba da dobije domen .sr?
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Prihvaćen ćirilični domen .срб VojaM Internet tehnologije 24 7.12.2010 18:08
Domen .rs drde Internet usluge 54 26.3.2010 16:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com