Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.8.2017, 17:04   #1
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Arrow Kupovina polovnog laptopa

Imam laptop iz 2009. godine, HP Compaq 2230s. Ima Intel Celeron T1600 clock-ovan na 1.6GHz, 3GB DDR2 RAM-a, 250GB Hitachi HDD koji ima loce sektore. Ne bih rekao da ce dugo jos pozivjeti, ali ni onako uskoro nece biti neki "daily driver". Windows se jedva vuce na njemu, pa sam instalirao Linux. Za sada je OK, ali ne znam koliko dugo...

Zato sam odlucio da ga zamijenim. Budzet mi je maximum 300 eura (36k RSD). Znaci da mi treba polovni. Inace cu se baviti programiranjem, igranjem u VirtualBox-u (ali ne mnogo zahtjevnim VM-ovima), mada isto zelim da naucim Blender, ali necu se njime mnogo baviti, tako da je integrisana grafika u redu. To ce mi biti, kao sto je i ovaj laptop bio, glavni racunar.

Dosta sam gledao ThinkPad seriju racunara (i stvarno bih volio da imam jednog), ali oni uglavnom imaju ekran male rezolucije. Gledao sam uglavnom T420, T430, T420s, X220, X230 itd. jer se oni nalaze u mom budzetu, ako ne i manje.

Koji su vasi prijedlozi? Hvala unaprijed!
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2017, 11:01   #2
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kupovina polovnog laptopa

Hoces da ostanes na linuxu? Trazi neki sa intelovom ili nvidia grafikom. I bolje potrazi nesto novo. Za 300 eur poneki nov moze da se nadje. Polovni su ti svi macka u dzaku iako ces za te pare naci polovan brzi od novog.
Laptop jeste malo mator ali bi apgrejdom procesora na neki core 2 duo (ploca podrzava, trebace ti brzi RAM ako ga sada nemas unutra) i zamenom hard diska dobio sasvim upotrebljivu masinicu jos neko vreme, sto ne znaci da te odgovaram od kupovine drugog laptopa. Evo ti service manual, na sedmoj strani ti pise koji procesor moze unutra.
Neki Core 2 Duo ces naci za smesne pare polovan, hard disk mozes i nov da kupis od 500 GB ili veci (ili SSD). Prateci service manual rasklopices i sklopices notebook bez problema. Trebace ti jos termalna pasta za procesor i graficku (isto smesno jeftino). Za male pare mozes da unapredis taj kompjutercic i osetis znatnu razliku.

Poslednja ispravka: Laskaris (28.8.2017 u 11:22)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
MTomic (28.8.2017)
Stara 28.8.2017, 12:49   #3
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Re: Kupovina polovnog laptopa

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Hoces da ostanes na linuxu? Trazi neki sa intelovom ili nvidia grafikom. I bolje potrazi nesto novo. Za 300 eur poneki nov moze da se nadje. Polovni su ti svi macka u dzaku iako ces za te pare naci polovan brzi od novog.
Laptop jeste malo mator ali bi apgrejdom procesora na neki core 2 duo (ploca podrzava, trebace ti brzi RAM ako ga sada nemas unutra) i zamenom hard diska dobio sasvim upotrebljivu masinicu jos neko vreme, sto ne znaci da te odgovaram od kupovine drugog laptopa. Evo ti service manual, na sedmoj strani ti pise koji procesor moze unutra.
Neki Core 2 Duo ces naci za smesne pare polovan, hard disk mozes i nov da kupis od 500 GB ili veci (ili SSD). Prateci service manual rasklopices i sklopices notebook bez problema. Trebace ti jos termalna pasta za procesor i graficku (isto smesno jeftino). Za male pare mozes da unapredis taj kompjutercic i osetis znatnu razliku.
Zelim da ostanem na Linuxu! S obzirom da mi je Windows vise dosadio od silnih problema, Linux je savrsen! Jesam rastavljao ovaj laptop, mada nisam shvatio kako skinuti hladnjak sa procesora. Ja sam razmisljao o kupovini polovnog, ali dosta ocuvanog laptopa, mada nisam mnogo razmatrao upgrade ovog. A isto ne znam gdje da kupim procesor. Nikada nisam mnogo rastavljao kompjutere, a kamoli mijenjao njihove komponente! Hvala na prijedlogu
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2017, 13:39   #4
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kupovina polovnog laptopa

Mozes pogledati i polovan procesor i polovan laptop ovde. Verujem da kao svaki pravi Crnogorac imas nekog rodjaka u Bg odakle je i najveci broj oglasa.

Poslednja ispravka: Laskaris (28.8.2017 u 17:21)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
MTomic (28.8.2017)
Stara 28.8.2017, 13:49   #5
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Re: Kupovina polovnog laptopa

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Mozes pogledati i polovan procesor i polovan laptop ovde. Verujem da kao svaki pravi Crnogorac imas nekog rodjaka u Bg odakle je i najveci broj oglasa. Evo ti Core 2 Duo procesora (pazi da su za laptop) pa samo odaberi koji ti odgovara (gledaj service manual).
I te kako da imam rodjake u BG .
Problem mi stvara to sto, po Service Manualu, moj laptop je limitiran na odredjene serije procesora. Posto imam Celeron T1600, moja maticna u laptopu je ova GL40, a najbrzi procesor za tu maticnu je Core Duo T3400 (ako se tako uopste zove, jer mi na Google izbaca samo Pentium T3400, isto mobilni procesor).
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2017, 14:09   #6
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Re: Kupovina polovnog laptopa

Poceo sam da trazim polovni laptop (pogotovo ThinkPad) zato sto sam cuo dosta puta da su ljudi kupili super laptop za vrlo malo para (opet, pogotovo ThinkPad). Sada, ja ne trazim najbolji laptop za 10 eura, ali sam mislio da bi mi se to vise isplatilo, a naravno da bi neki, cak i Core i3, rasturio sve zivo (barem ovaj laptop, pa cak i sa upgrade-ima ). Imao bih laptop koji bi mogao da tera mnooogo duze vrijeme, ali opet...
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2017, 17:16   #7
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kupovina polovnog laptopa

Citat:
MTomic kaže: Pregled poruke
I te kako da imam rodjake u BG .
Problem mi stvara to sto, po Service Manualu, moj laptop je limitiran na odredjene serije procesora. Posto imam Celeron T1600, moja maticna u laptopu je ova GL40, a najbrzi procesor za tu maticnu je Core Duo T3400 (ako se tako uopste zove, jer mi na Google izbaca samo Pentium T3400, isto mobilni procesor).
U pravu si T3400 je najbrze sto ide u tu plocu, nisam dovoljno obratio paznju a pise lepo u service manualu.. tja..nije neki apgrejd, mislim da mozes to da zaboravis kao opciju.
Thinkpadi su super ali su i prilicno na ceni pa ces solidno i platiti polovan.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2017, 22:32   #8
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Re: Kupovina polovnog laptopa

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
U pravu si T3400 je najbrze sto ide u tu plocu, nisam dovoljno obratio paznju a pise lepo u service manualu.. tja..nije neki apgrejd, mislim da mozes to da zaboravis kao opciju.
Thinkpadi su super ali su i prilicno na ceni pa ces solidno i platiti polovan.
Da... mada je taj T3400, po benchmarkovima, isto brz kao i E5200 na desktop-u koji ostatak familije koristi. Cuo sam da su ThinkPad-i jeftiniji (i to dosta!) u Americi, ali mislim, pfff... Pa koji bi mogao laptop da kupim? Mozda neki HP Elitebook, ili Dell Latitude?

P.S. I mozda sam trebao jos napomenuti: nisam neki gamer. A ako igram neke igrice, onda su najverovatnije za DOS

Poslednja ispravka: MTomic (28.8.2017 u 22:35) Razlog: Pise ti u Post Scriptum-u
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2017, 9:56   #9
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kupovina polovnog laptopa

Onda ti je i taj apgrejd ok. Ti procesori su maltene dzabe. Gadjao bih EliteBook na tvom mestu. HP ipak pravi najtrajnije notebook racunare. Za DOS igre ti je i taj dovoljan, a T3400 uz bolji hard disk je ihaaa
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
MTomic (29.8.2017)
Stara 29.8.2017, 22:23   #10
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Kupovina polovnog laptopa

Ал се процесор тај и много више греје да знаш... Мада с обзиром на смешне цене, можеш пробати, неће пуно испасти...
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2017, 23:46   #11
MTomic
Novi član
 
Član od: 9.6.2016.
Lokacija: /usr/local/earth/eur/montenegro
Poruke: 29
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Smile Re: Kupovina polovnog laptopa

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Ал се процесор тај и много више греје да знаш... Мада с обзиром на смешне цене, можеш пробати, неће пуно испасти...
Uff... meni se i ovaj Celeron pregrejava, kako cu onda s tim?
MTomic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2017, 10:40   #12
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Kupovina polovnog laptopa

I taj T3400 je predvidjen da radi u tom kucistu sa istim tim hladjenjem pa svakako nece biti problema. Postojeci procesor ti se pregrejava jer nikada nisi ocistio taj laptop i zamenio termalnu pastu pretpostavljam. Zato kada pazarim notebook uvek mi je jedna od bitnijih stavki da li je procesor dostupan tj da li je dovoljno odsrafiti sa donje strane poklopac ili treba rasklopiti ceo notebook da bih stigao do njega. Po pravilu, noviji laptopovi nizeg cenovnog ranga imaju uzasno resen pristup procesoru - potrebno je rasklopiti bukvalno ceo uredjaj da bi se prislo CPU. Laptopovi biznis klase i nesto skuplji modeli skoro uvek imaju dostupan procesor i najzahvalniji su i za odrzavanje i za apgrejd.

Poslednja ispravka: Laskaris (30.8.2017 u 13:05)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Prva kupovina laptopa Igor12345 Šta da kupim? 4 11.4.2017 22:53
Kupovina laptopa do 45.000 zakzizu ŠDK - Osnovne komponente 1 10.5.2016 7:19
Kupovina polovnog lap topa Kojic_M ŠDK - Prenosni računari 13 13.10.2011 1:02
kupovina novog laptopa... Salito ŠDK - Prenosni računari 19 24.12.2007 12:10
Kupovina laptopa... Mithrandir Šta da kupim? 23 14.10.2007 17:38


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com