Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.7.2006, 17:17   #1
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Exclamation Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Zna li neko sta se danas dogadja sa RPG-ovima? Od gore navedenih kompanija Black Isle je zatvoren , Troika je zatvorena , a Interplay je u katastrofalnoj poziciji . Jedini koji se odrzava je Bioware sa igrama koje su bleda senka nekadasnjih naslova.

Meteorski uspon RPG zanra poceo je sa prvim Baldurs Gate-om (pocetak), nastavio sa Falloutom 1 i 2 (razvoj nelinearnosti u RPGovima), Icewind Dale-om (razvoj elementa akcije), Planescape Tormentom (razvoj price), Baldurs Gate-om 2 (savrsenstvo ),Arcanumom (nove inovacije), i ToB-om i... stao. Od tada (2001) izlozeni smo paradi svakojakog *****a koje pokusava da se okarakterise kao RPG. Prvi pad je Neverwinter nights i njegove ekspanzije. Nimalo originalan sa krajnje banalnim zapletom, bezveznim likovima nagovestili su da je "nesto trulo u drzavi Danskoj". Onda idu, KOTOR 1 i 2 (drugi je jedna krajnje kvarna kopija Tormenta, toliko elemenata preuzima iz istog da je to bruka. Da su ti elementi bili tada novi ovo bi bio jedan od najboljih rpgova ikada, ovako je prosto naprosto bedan). U skorije vreme izasao je Jade Empire jedan akcioni rpg od Bioware-a , takodje *****e a sprema se NWN2 (nazalost prema svim izvorima do sada ovaj ce biti isti ko i prvi samo sa lepsom grafikom), i donekle obecavajuci Dragon Age.

Zna li neko sta se desava i zasto su RPGovi postali ko holivudski blokbaster: bacis pare, odgledas i zaboravis ???????

Napomena: Elder scrolls igre sam namerno izostavio jer ih ne smatram za sustinske pomake u RPG zanru (moje misljenje). ToEE sam izostavio jer je takodje nebitan za razvoj zanra, kao izmedju ostalog i Diablo 2, Dungeon Siege, i MMORPGovi kao sto je World of Warcraft. Po meni oni su cak unazadili zanr, (ne Elder scrolls, ovi nabrojani posle) ali to je druga tema...
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2006, 18:01   #2
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Zaboravio si crapy Lionheart, mada ne znam u sta bi ga stavio, mozda u kacu sa kupusom .
Prosto, avanture, rpgovi su nekako teski za pracenje, moras engleski da ucis, mnogo plotova i stepen logickog razmisljanja, bolje kao beachedu, imas top, rakete, mrtaljez, pistolj i uperis i pucas, a oni padaju dok tebi prsti elektricitet u mozgu i ispusta se endorfin i svi zadovoljni ...
BANALIZACIJA je na delu, ne znam zasto ljudi dozvoljavaju toliko zaglupljivanje "igrackog" kadra, jeste da je to odlicno za razvoj firme i priliv novca, ali ko nije spreman da ukljuci malo mozak kad upali "kompjuktor", bolje neka i ne pali.
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2006, 18:18   #3
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Žanr propada zato što se nikom ne isplati da pravi kvalitetne igre. Sto puta se na ovom forumu ponovilo: igre se prave za američkog tinejdžera. Malo je ljudi koji igre shvataju kao novi vid umjetnosti, a i njih pare lako pokvare. Istinski talenat i prave ideje su nešto što se danas lako zapostavlja na račun komercijalizacije. Kada su se ti timovi koje navodiš pojavili bili su gladni, gladni da pokažu nešto novo i da promovišu žanr koji gotovo da je bio nepoznat. Sada su svi oni siti i ne isplati im se da se bune protiv korporacijskih politika koje kažu: što manje vremena, što više novca. Slažem se sa tobom, KOTOR sam igrao skoro i utisak mi je da je ta igra jedan od većih promašaja. Da me neko pogrešno ne razumije; promašaj je u smislu protraćenog potencijala. Svo vrijeme sam imao utisak da je nelinearnost u igri najmanju ruku fingirana, a kada je uporedim sa Falloutom ili Arcanumom, prosto smiješna.
Što se tiče NWN (još jedne igre koju sam odigrao skoro), imao sam utisak da igram jednog Diabla. Idi tamo, idi ovamo, sijeci, bodi, donesi item... Samo par questova odskaču od groznog prosjeka, dok je glavna priča bezveze i likovi blijedi. A opet sam je odigrao do kraja, iz prostog razloga što nisam imao šta bolje.
Onda je došao Oblivion zbog kojeg sam spucao 150 eura da bih mogao da ga igram i da se još jednom razočaram.
Problem je u tome što ove igre postavljaju danas standarde, ne u pogled kvaliteta, već u pogledu grafike, elementa koji je tako dugo smatran najmanje bitnim u RPG žanru. I koji će to klinac da igra igru koju je napravio neki mali talentovani tim, a koja je u pogledu grafike za Oblivion ono što je Far Cry za Quake? Nijedan. I vrata su zatvorena. A korporacije će napraviti kvalitetnu igru onda kad Holivud snimi visokobudžetni umjetnički film.
Ne, mislim da treba da budemo srećni što pripadamo generaciji koja je odigrala gorepomenute naslove jer ne vjerujem da će takve igre ikada više praviti.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2006, 18:51   #4
drgonzo
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 404
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
The mighty Boo kaže:
Meteorski uspon RPG zanra poceo je sa prvim Baldurs Gate-om (pocetak), nastavio sa Falloutom 1 i 2 (razvoj nelinearnosti u RPGovima)
Ne bih sad da kvarim dobar post sa kojim se generalno slazem, ali, ako se ne varam, Fallout 1 je izasao 1997-e, Fallout 2 1998-e, a Baldur's Gate 1 '99-e. Samo da se zna ko je tu "tata"
Btw. i meni su Arcanum i Fallout 2 neke od najdrazih igara.
drgonzo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2006, 20:13   #5
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
drgonzo kaže:
Ne bih sad da kvarim dobar post sa kojim se generalno slazem, ali, ako se ne varam, Fallout 1 je izasao 1997-e, Fallout 2 1998-e, a Baldur's Gate 1 '99-e. Samo da se zna ko je tu "tata"
Btw. i meni su Arcanum i Fallout 2 neke od najdrazih igara.
Tako je ali je istinski uspon zanra poceo sa Baldurs Gate-om, ne pitaj me zasto jednostavno se smatra da je tako. Masovno su izlazili klonovi BG-a a ne Fallouta. Valjda je bio univerzalniji, a definitivno je bio popularniji

Takodje, Corwin zanima me zasto Oblivion ne valja posto nemam prilike ni da vidim kakva je igra a posto si ti dovoljno iskusan u ovom zanru zanima me sta mu fali jer ga mnogi uzdizu u nebesa, a za to ne treba biti Minsc pa videti da tu nesto smrdi.

Da istina je je igracka industrija postala komercijala (sto je ipak uvek bila samo u manjoj meri), ali takvo odsustvo kreativnosti u pravljenju igara je prosto zapanjujuce. Mnogi ce negodovati ali posto imam PS2 presao sam Final Fantasy X (jedinu istinski duboku igru u ovom serijalu) i ostao frapiran inventivnoscu, i lepotom te igre (ne samo u smislu dobre grafike vec cistom estetikom). Tuzna je istina da je poslednji dobar RPG koji sam ja igrao izasao na PS2 (2001). ****m mu mater japanci uzmu nesto da rade i sramota ih je da naprave *****e (mada im se i to desava) dok ovi ameri bez stida i srama izbacuju kojekakve gluposti

Poslednja ispravka: The mighty Boo (28.7.2006 u 22:40)
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2006, 22:33   #6
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Mnogobrojne kompanije su propadale iz raznoraznih razloga. Najbitnije je naravno kesh , medjutim sve te igre koje ste nabrojali(Diablo, Bald. Gate, Fallout 2 ) su se pravile dosta dugo u cinio ih je mali broj odabranih ljudi. Kada naprave nesto originalno, te ljude firme zatrpaju gomilom para. I sve super. Ljudi pocnu da polako i strpljivo prave remek-delo, kad odjednom, nema para, firma u bankrotu(zbog bog zna kog Marfijevog zakona). Talentovani ljudi se razdvoje, odu u druge kompanije... Pokusaju da se ponovo okupe (Black Isle, pa zatim Troika), ali nije to to. I ode mast u propast.
U stvari RPG i avanture su najrizicnije grane igracke industrije. Danas je lako napraviti FPS(pa ima ih mali milion, od onih koji zasluzuju do onih koji zasluzuju ) i RTS(ista prica), ali rpg uvek zahteva nesto novo(Falllout 2 , Diablo, Bal.GAte, one su u svoje donele nesto novo, pa i Morrowind)
Medjutim, pitanje je koliko u svemu ovom ima istine. Jos mi samo treba da Betheseda zbog bog zna kog projekta bankrotira, pa da sacekam Fallout 3 u novoj 2019. godini.
Zar nije tako?
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2006, 23:20   #7
Nemesis
Veteran
 
Član od: 29.11.2005.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 44 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemesis
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
The mighty Boo kaže:
Tako je ali je istinski uspon zanra poceo sa Baldurs Gate-om, ne pitaj me zasto jednostavno se smatra da je tako.
Mala isprvka. Uspon zanra je poceo mnogo ranije sa SSI-jevim AD&D serijalima (npr. Dragonlance), krunisan legendom Eye of the Beholder.
Posle su poceli da se prave mnogi klonovi, a onda je zanr zapao u krizu. Mislim da se to poklopilo sa datumom kada je PC preuzeo primat na igrackom trzistu, i sa novom erom avantura koje je terao sve mocniji hardver. (tada su se pojavile i nove PlayStation konzole)

Onda se pojavio Baldur's Gate za koga kazu da je predstavljao renesansu zanra, jer u vremenu kada je izasao niko nije bio spreman da ozbiljnije ulaze u RPG-ove.

Prema tome, sto bi rekao Darth Vader: "The circle is now complete". Zanr je bio na vrhuncu, zapao u krizu, izdigao se iz nje jos jaci i sada je ponovo u krizi.
Nadajmo se boljim trenutcima. Mada na polju MMO ostvarenja RPG suvereno vlada.
Nemesis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2006, 23:41   #8
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Hm... meni se nešto sve čini da je bilo RPG igara i pre fallouta (Albion, Betrayal at Krondor, Anwil of dawn, Pirates , Wizardry, ...)

A opet, biće ih i posle Fallouta 3
I gle čuda, neke od njih će biti šit, neke će biti dobre, a samo o retkima ćemo pričati ovde za 10 ili više godina, govoriti šta su donele novo za svoje vreme, kako su imale super grafiku, fenomenalnu priču, do tad neviđene...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 2:44   #9
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Bas tako, BG je bio renesansa rpg zanra. Pre toga su rpg igre bile u krizi. Cak mi se cini da je dosta ljudi odigralo fallout posto su odigrali bg preko koga su zavoleli zanr. Bioware je dosta rizikovao sa BG-om, ali se ispostavilo da se rizik isplatio. Rpg je tada bio u situaciji kao danas svemirske pucacine-avanture. Setimo se kako je to bio profitabilan zanr, pocevsi od Elite preko Privateera do Wing Commander serijala, a danas ga nigde nema. Sada su rpg igrice opet u krizi, dostigle su vrhunac i polako padaju. Treba nesto revolucionarno da bi se oziveo zanr, a pitanje da li cemo to dobiti. Po meni jedino Dragon Age ima potencijal da to uradi. Neki KOTOR 3, koliko god bila simpaticna igra, mislim da ipak nece moci to da uradi. Mozda ako ga budu radili Obsidian ili Bioware, i to da se svojski potrude... Saznali smo da ce Fallout 3 biti propast (rade ga u oblivionovom endzinu).

Kotor 1 i 2 su igre sa ogromnim potencijalom kojima nesto fali. Sta je to "nesto", svako ima drugacije misljenje ali se svi uglavnom slazu da fali.
Kotor me podseca na BG kome je oduzet Chapter 2 i 3. To je u dobroj meri ono sto Kotoru fali. Nelinearni deo price koji ti dozvoljava da radis sta hoces i kad hoces. Tek kada se tu "izduvas" kreces u spellhold, underdark itd... koji i nemaju puno sidequestova vec te potpuno vode ka zavrsetku glavnog kvesta. Kotor (i 1 i 2) te od pocetka vode ka zavrsetku glavnog questa, bez mnogo sidequestova. Fali onaj deo gde personalizujes lika.

NWN mislim da nije ni predvidjen da bude nesto revolucionarno. To je trebala da bude jednostavna dungeon-crawling multiplejer igra. Bez mnogo price a sa puno dungeona. Mislim da je to i postigla. Moj savet je da probate da je igrate u mrezi. BG je totalno orijentisana na single player i jako ju je tesko igrati u multiju. Prica se vrti samo oko jednog lika i nije toliko zadovoljstvo za ostale igrace dok su u NWN-u svi ravnopravni...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 9:33   #10
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Sto vise razmisljam o ovoj temi to mi je sve jasnije da novi preporod zanra nikako nece doci iz Bioware-a (a ni iz ovih ostalih jer ne postoje), medjutim ne slazem se bas sa ciklicnim shvatanjima (sad je kriza, a bice bolje), iz nekoliko razloga:

1. Veliki deo trzista PC otisao je na Xbox zbog Microsoftove gladi za profitom, a na tom istom Xbox-u nista dobro nije napravljeno.

2. MMORPG-ovi su se dokazali kao veci izvor prihoda od klasicnog RPG-a (mesecna pretplata) i zato ih se trenutno pravi, verovali ili ne vise od 10 dok se ovi drugi mogu nabrojati na prste jedne ruke.

A to su u sledece 1-2 godine: NWN2, Dragon Age, Mass efect i The Witcher. Ja vam jamcim da nijedna od ovih igara nema revolucionarnog potencijala (sve nade su u Dragon age, dok ovi ostali sigurno nemaju)

Za sve one RPGove koje ste spominjali pre Baldurs Gate-a, oni nikad nisu bili masovno popularni kao BG i RPG zanr sve do tada nije bio narocito igran. Zanimljivo je rangiranje BGa na najboljoj listi koju sam video na internetu - www.metacritic.com bacite pogled pod pc igre i verovatno ce te biti prijatno iznenadjeni.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 12:23   #11
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Ne želim da vređam ničiji ukus, ali i dalje smatram da je Fallout/Arcanum, i po priči i po načinu izvođenja, daleko ispred BG serijala i klonova... Više prilagođen način izvođenja kompjuterima, energija i mana koje se obnavljaju, fast-turn based način borbe... BG koristi verno DND što nekako... ne leži... Razumem zašto mora magija "da se potroši do odmora" kad se igra na papiru, ali komp može da pamti razne stvari umesto igrača, i Fallout je to sjajno pokazao... Šteta što ljudima iz trojke svaki put uspeva da bankrotiraju... Ali UVEREN sam da će za max 5 godina opet otvoriti firmu, možda i treći put pod novim imenom, i izbaciti jedan fenomenalan RPG, a onda opet bankrotirati, ili biti kupljeni....
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 14:03   #12
darthmajor
Član
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 303
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Ne zelim da upadam u veoma interesantnu diskusiju posto tek sad nadoknadjujem zaostatak u rpg-ovima, ali bih vas podsetio na ovogodisnji izlazak Gothic 3-a (nadam se). Blizi je TES serijalu nego ovim legendama ali ima dusu i pokazuje da relativno mala ekipa (19-oro ih je u PB) moze da napravi sjajnu igru. Zato mislim da RPG nikada nece izumreti posto ima predanije fanove nego bilo koji FPS, pa ce se naci grupa koja je odrasla na BG/P:T,... i zeli da pretoci sve nauceno u novu formu. Problem je samo sto ce takvi RPG-ovi biti sve manji posto se vise truda 'mora' uloziti u grafiku nego ranije (da bi imala sanse kod sire publike) pa ostane malo vremena za pisanje dialoga i dizajniranje velikih prostranstva. O tome i da ne pricamo da se danas normalno da svaka linija dijaloga bude izgovorena...
darthmajor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 15:21   #13
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Eniaroyah kaže:
Ne želim da vređam ničiji ukus, ali i dalje smatram da je Fallout/Arcanum, i po priči i po načinu izvođenja, daleko ispred BG serijala i klonova... Više prilagođen način izvođenja kompjuterima, energija i mana koje se obnavljaju, fast-turn based način borbe... BG koristi verno DND što nekako... ne leži... Razumem zašto mora magija "da se potroši do odmora" kad se igra na papiru, ali komp može da pamti razne stvari umesto igrača, i Fallout je to sjajno pokazao... Šteta što ljudima iz trojke svaki put uspeva da bankrotiraju... Ali UVEREN sam da će za max 5 godina opet otvoriti firmu, možda i treći put pod novim imenom, i izbaciti jedan fenomenalan RPG, a onda opet bankrotirati, ili biti kupljeni....
Tvoje je pravo da volis igre koje ti odgovaraju, medjutim BG serijal imao je a i dalje ima vise fanova nego ti naslovi zajedno. Kritika (casopisi i elektronski mediji) ga je proglasila za najbolji FRP XX veka i uvek je rangiran i postovan vise od pomenutih naslova (iako njima ne treba uvek verovati). Fallout i Arcanum pate od prevelike nelinearnosti sto upropastava njihove ionako slabe glavne price. Ovo je pogotovo tacno za Arcanum koji ima nebrojeno mana: slabi questovi, genericki gradovi (svi sem Tarenta prate jednolican obrazac radnji i manje vise su isti), bagovi, slabi NPCjevi, lakoca prelazenja, prebrzo napredovanje itd. Ja ga licno cenim zbog inovativnosti i zbog toga sto je prvi steampunk RPG ali tu njegove prednosti staju. Troika nikada nije uspela da "uci na svojim greskama". Sve one mane koje je imao Fallout imao je i Fallout 2 a posle njega i Arcanum. Sa druge strane Fallout-ov glavni adut je specificna post-apocalyptic atmosfera i tu se upravo nadzire najvece umece Troike - u stvaranju atmosfere. Sve u svemu to su odlicne igre i zasluzne za napredovanje zanra ali ne i njegova "kruna".
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 16:16   #14
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Ma i najveća vrlina Arcanuma je specifična i uvrnuta atmosfera. Ne znam, samo da nije toliko bagovita (mislim da nijesam igrao bagovitiju igru NIKADA) i da borbe nijesu posle određenog vremena toliko lake - u jednom momentu postanu zaista smiješne- bila bi rame uz rame sa Falloutom. Ima u njoj par sjajnih stvari - ubiješ trgovca, naravno da možeš da pokupiš svu njegovu opremu; izbaciš item iz inventara, naravno da će to neko da pokupi itd. Ono što je, po meni, najjači adut Fallouta su likovi i fenomenalni dijalozi. Ovdje je nelinearnost samo plus, jer su svi side questovi zanimljivi, kao i likovi na koje nailaziš. Da ne pominjem mnoštvo citata iz fenomenalnih filmova (a najbolji su, naravno, iz Monty Paytona). BG je čudo od igre, ali ga ne bih upoređivao sa ove dvije - babe i žabe.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 18:20   #15
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Corwin kaže:
Ma i najveća vrlina Arcanuma je specifična i uvrnuta atmosfera. Ne znam, samo da nije toliko bagovita (mislim da nijesam igrao bagovitiju igru NIKADA) i da borbe nijesu posle određenog vremena toliko lake - u jednom momentu postanu zaista smiješne- bila bi rame uz rame sa Falloutom. Ima u njoj par sjajnih stvari - ubiješ trgovca, naravno da možeš da pokupiš svu njegovu opremu; izbaciš item iz inventara, naravno da će to neko da pokupi itd. Ono što je, po meni, najjači adut Fallouta su likovi i fenomenalni dijalozi. Ovdje je nelinearnost samo plus, jer su svi side questovi zanimljivi, kao i likovi na koje nailaziš. Da ne pominjem mnoštvo citata iz fenomenalnih filmova (a najbolji su, naravno, iz Monty Paytona). BG je čudo od igre, ali ga ne bih upoređivao sa ove dvije - babe i žabe.
Nisam ih ja sustinski poredio to su stvarno razlicite igre vec sam primetio da ima odredjenih manjkavosti koje se konstantno ponavljaju i koje sputavaju te igre (Fallout 1+2 i Arcanum). Sve su one male ali kada se nakupe mogu da ti pokvare dozivljaj (kao sto mi se u Arcanumu tri puta korumpirao sejv fajl). Ipak sve igre koje sam nabrojao u prvom post-u su odlicne i napredne iz razloga koje su naznacene pored njih i zaludno je dokazivati da je jedna sustinski bolja od druge kad su sve dobre - iako ja smatram da je BG najsavrsenija od njih, - ali to je naravno moje misljenje

Nego vracamo se na osnovnu temu: sta to treba da se desi da se pojavi neki sustinski bolji RPG jer to najverovatnije nece biti ni NWN2, ni Mass efect, ni Witcher, ni Gothic III a po svemu sudeci ni Dragon Age (iako postoji nada za DA)?
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 18:31   #16
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Treba da se pojavi mali tim sa istoka koji želi da se dokaže pred zapadnim izdavačima, pa će napraviti strava igricu sa dobrom PRIČOM, koja će postati megahit, pa će dobiti glupave nastavke i klonove, a firma će biti otkupljena i raspodeljena na druge projekte... za PS3 ili XBOX360...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 18:46   #17
drgonzo
Član
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 404
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Eniaroyah kaže:
Šteta što ljudima iz trojke svaki put uspeva da bankrotiraju... Ali UVEREN sam da će za max 5 godina opet otvoriti firmu, možda i treći put pod novim imenom, i izbaciti jedan fenomenalan RPG, a onda opet bankrotirati, ili biti kupljeni....
Koliko su to puta oni bankrotirali po tebi? Po mom brojanju, samo jednom.

Troika games je, po meni, bio tim sa velikim potencijalom, ali su nacinili nekoliko gresaka, na zalost. Igra koja je trebala da ih lansira u orbitu bila je Vampire:Bloodlines. Da su umesto Source enginea uzeli Quake 3 engine, tako bi verovatno i bilo. Umesto toga dobili smo igru sa ispodprosecnom grafikom i iznadprosecnom zahtevnoscu. Za ovo krivim pomalo i ljude iz Valve-a - posto je Vampires izlazio 4-5 meseci pre Half-life 2, mislim da nisu hteli igru sa "breath-taking" grafikom, da su hteli najbolje da ostave za premijeru HL2.
Naravno, moram da krivim i Troiku zato sto su popustili pod pritiscima izdavaca (verovatno nisu imali ni izbora) i da bi je izdali u Bozicnom periodu, pustili u promet nezavrsenu igru, punu bugova.
Licenca za Fallout 3 je ostala kod Black Isle-a, koji ionako zna samo da upropasti ono sto mu padne u ruke, tako da originalni tvorci Fallouta nikad nisu dobili sansu da naprave treci nastavak
drgonzo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 19:49   #18
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
drgonzo kaže:
Licenca za Fallout 3 je ostala kod Black Isle-a, koji ionako zna samo da upropasti ono sto mu padne u ruke, tako da originalni tvorci Fallouta nikad nisu dobili sansu da naprave treci nastavak


Ovo je za pamcenje. Ajd mi objasni kako to da Black Isle upropasti ono sto mu padne u ruke...
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 21:46   #19
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Mozda umisljam, ali zar Fallout nije BISov?
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2006, 22:15   #20
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
The mighty Boo kaže:
Zna li neko sta se danas dogadja sa RPG-ovima? Od gore navedenih kompanija Black Isle je zatvoren , Troika je zatvorena , a Interplay je u katastrofalnoj poziciji . Jedini koji se odrzava je Bioware sa igrama koje su bleda senka nekadasnjih naslova.

Meteorski uspon RPG zanra poceo je sa prvim Baldurs Gate-om (pocetak), nastavio sa Falloutom 1 i 2 (razvoj nelinearnosti u RPGovima), Icewind Dale-om (razvoj elementa akcije), Planescape Tormentom (razvoj price), Baldurs Gate-om 2 (savrsenstvo ),Arcanumom (nove inovacije), i ToB-om i... stao. Od tada (2001) izlozeni smo paradi svakojakog *****a koje pokusava da se okarakterise kao RPG. Prvi pad je Neverwinter nights i njegove ekspanzije. Nimalo originalan sa krajnje banalnim zapletom, bezveznim likovima nagovestili su da je "nesto trulo u drzavi Danskoj". Onda idu, KOTOR 1 i 2 (drugi je jedna krajnje kvarna kopija Tormenta, toliko elemenata preuzima iz istog da je to bruka. Da su ti elementi bili tada novi ovo bi bio jedan od najboljih rpgova ikada, ovako je prosto naprosto bedan). U skorije vreme izasao je Jade Empire jedan akcioni rpg od Bioware-a , takodje *****e a sprema se NWN2 (nazalost prema svim izvorima do sada ovaj ce biti isti ko i prvi samo sa lepsom grafikom), i donekle obecavajuci Dragon Age.
Mozda sam malo subjektivan (posto mi je NWNights bila prva igra za PC), ali mi je ostala u jako lepom secanju. Pogotovo ne razumem da nju nazoves padom u okviru zanra, a recimo Arcanum dizes u nebesa. Priseti se revolucionarnog upravljackog interfejsa koji igracu pruza izuzetan osecaj kontrole, mogucnosti za raznorazna taktiziranja i fantasticno uradjenog i preglednog inventara (bolji jos nisam video). Takodje questovi su vrlo raznovrsni i mastoviti, oruzja i item-i takodje, bossovi respektabilni (na Very Hard zasigurno), muzika odlicna, prica sasvim solidna (dobro, nije spektakularna kao u Tormentu, ali pokusaj ti bolju da napises) i ti onda sve to nazoves padom. Mislim, objektivan si nema sta.

Samo da dodam da si zaboravio da pomenes jos jedan izuzetan RPG naslov: Evil Islands: Curse of the Lost Soul, ruske izdavacke kuce Nival Interactiv. Nimalo ne zaostaje za igrama koje su ovde pomenute (naprotiv), samo sto je prilicno teska i zahteva oprezan takticki pristup, pa je vecina igraca izbegava ili odustaje.
Jim Bravura je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com