Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Vesti

Vesti Vesti koje se tiču osnovnih komponenti (procesora, ploča, memorije...)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.6.2013, 10:49   #1
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Nova AMD A Serija APU-a

AMD ce uskoro izbaciti novu seriju APU procesora, baziranih na AMD cipovima koji se nalaze u PS4 i Xbox One konzolama. Evo ga i trailer za nove cipove:

Nova AMD A serija


Mozda ce ovo biti prvi cipovi sa unificiranom memoriskom arhitekturom, tj. prvi cip u kojem ce GPU imati direktan pristum RAM-u. Jos nisu poznati svi detalji. Vise detalja se ocekuje 10.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
Asmodeus (4.6.2013), darko31 (4.6.2013), Filip89x (14.11.2013)
Stara 4.6.2013, 11:20   #2
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Trebalo bi da naprave film od ovog, svaka im čast za video. Kad su na kraju došla Radeon jezgra , čista pobeda.

Zar ne bi trebalo sledeći na redu da budu Richland procesori? Već su procurele informacije o A10 i A8 6xxx procesorima.
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 11:21   #3
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Recenzija
http://www.tomshardware.com/reviews/...view,3518.html

Richland bi trebalo da izadje po najavama ovog meseca, kao unapredjena verzija Trinity procesora, a nova verzija (Kaveri) bazirana na Steamroller arhitekturi do kraja godine. Ovde je rec o procesorima baziranim na Jaguar jezgru, namenjenim pre sve portabl uredjajima niske potrosnje, jeftinijim laptopovina i SoC procesorima.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 19:29   #4
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Evo i vise informacija o cipovima. Izgleda se ne redi o Jaguar jezgrima, barem ne onim koji ce se naci u PS4 i Xbone-u, jer ova jezgra dostizu 4.4GHz (jaguar tesko prelazi 2).

http://sites.amd.com/us/promo/produc...nvincible.aspx
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 19:55   #5
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Mozda ce ovo biti prvi cipovi sa unificiranom memoriskom arhitekturom, tj. prvi cip u kojem ce GPU imati direktan pristum RAM-u. Jos nisu poznati svi detalji. Vise detalja se ocekuje 10.
To bi trebalo da se pojavi u Kaveriju dogodine, to će biti zanimljivo videti.
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 20:00   #6
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Citat:
darko31 kaže: Pregled poruke
To bi trebalo da se pojavi u Kaveriju dogodine, to će biti zanimljivo videti.
Nadam se samo da ce procesori biti FM2, da ne menjaju podnozije. Valjda im je jedan od razloga zamene FM1 bila i unificirani memoriski kontroler.

Interesuje me samo kako ce da uspeju tu stvar da urade sa diskretnim grafikama kad sve mora da ide preko PCI-e bus-a. Da li ces morati da imas APU koji ce biti neka vrsta "prozora" GPU-a ka memoriji ili ce to biti moguce samo sa APU-ovima, ne i sa diskretnim grafikama.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 20:31   #7
PetarDima
Novi član
 
Član od: 19.4.2013.
Lokacija: Бор
Poruke: 15
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
Nadam se samo da ce procesori biti FM2.
неће моћи ...
http://www.xbitlabs.com/news/cpu/dis...ainboards.html
PetarDima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 20:41   #8
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Citat:
PetarDima kaže: Pregled poruke
Nije još utvrđeno koje sve novosti će doneti Kaveri i da li će zbog toga trebati druga matična. Verovatno će Kaveri koristiti FM2+ soket, a dosadšnja praksa kod AMD-a je bila da je moguće ugraditi noviji procesor na stariju ploču ali bez mogućnosti koje dovodi novi procesor, kao što je AM3 i AM3+, pre njega AM2 itd. U svakom slučaju videćemo, o tom potom.
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 21:00   #9
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Citat:
PetarDima kaže: Pregled poruke
E u k... sta su onda izbacivali FM2 na godinu dana?

Ako performanse budu drasticne, bacio sam novac na FM2!
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
Asmodeus (4.6.2013)
Stara 4.6.2013, 21:07   #10
Љуша
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.11.2011.
Poruke: 5.397
Zahvalnice: 643
Zahvaljeno 1.057 puta na 827 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Ако АМД не избаци процесоре из највише класе за фм2 подножје, у наредних годину дана, или ако их нема у плану уопште, бићу приморан да се вратим на Интел. Ти њихови АПУ-ови ме апсолутно не интересују. Требаће ми сирова снага када мој 750к буде почео да застарева.
Љуша je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 21:32   #11
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Citat:
Љуша kaže: Pregled poruke
Ако АМД не избаци процесоре из највише класе за фм2 подножје, у наредних годину дана, или ако их нема у плану уопште, бићу приморан да се вратим на Интел. Ти њихови АПУ-ови ме апсолутно не интересују. Требаће ми сирова снага када мој 750к буде почео да застарева.
Zavisi kako gledas i zasta ti treba sirova snaga. Mislim, igre se vrte na GPU-u, procesori polako postaju totalno nebitni za te operacije. Pogledaj next-gen konzole i njihove procesore. Smesni su. Osam jezgara ne znaci nista kad se radi o procesoru koji ima uzasne performanse i na mnogo vecim kolokovima. Dakle ima samo da iskoriste GPU do maksimuma.

Mislim da je mnogo bitnija ova unificirana memorija od bilo cega u poslednjih 10 godina. Ovo je nesto sto ce dovesti do masivnog zaobilazenja CPU-a i rasterecenja istog. Umesto da se bavi "postarskim" operacijama, on ima da pripomaze GPU-u u fizici i AI zadacima, a GPU nek cepa sam sta mu treba iz RAM-a.

Mada mislim da AMD nece da batali svoju FX liniju za koju verujem da ce raditi na FM2. I ovi procesori ce verovatno raditi na FM2 cipsetovima, barem nekim od njih (recimo A85X).
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dragomix na korisnoj poruci:
Asmodeus (4.6.2013)
Stara 4.6.2013, 21:36   #12
Љуша
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.11.2011.
Poruke: 5.397
Zahvalnice: 643
Zahvaljeno 1.057 puta na 827 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Требаће ми за скоро све сирова снага. Размишљам о будућности. За игре, снимање током играња без штуцања на макс. Ту и тамо конвертовање видеа/аудија, распакивање. Сада ми тренутно не треба ништа јаче од мог/нашег процесора. Али за две године ће вероватно требати неки нови наследник и5 4670к. Ову генерацију ћу сигурно прескочити, било АМД или Интел.
Љуша je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 21:48   #13
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Citat:
Љуша kaže: Pregled poruke
Требаће ми за скоро све сирова снага. Размишљам о будућности. За игре, снимање током играња без штуцања на макс. Ту и тамо конвертовање видеа/аудија, распакивање. Сада ми тренутно не треба ништа јаче од мог/нашег процесора. Али за две године ће вероватно требати неки нови наследник и5 4670к. Ову генерацију ћу сигурно прескочити, било АМД или Интел.
Kako trenutno stoje stvari, za dve godine moze svasta da se desi.

Ja ti kazem da sacekas malo i vidis kako ispadne ova unificirana memorija i sta AMD planira sa FX linijom, koja je izlistana na ovom istom sajtu. Ustvari sacekaj E3, AMD ce biti tamo i pokazati sta zeli.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 22:37   #14
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

@Ljuša:
Ako AMD uspe da izvede ovo što Dragomix pominje sa unificiranom memorijskom arhitekturom, neće ti trebati Intel ako se prvenstveno igraš, čak ni za te druge poslove koje navodiš.

Igre će malo bolje raditi na AMD-ovim procesorima kao što je sad slučaj sa ovim grafički napucanim naslovima kao što je Crysis 3, koji bolje radi na FX8350 nego na bilo kojem i5 čak i četvorojezgarnom i7 procesoru koji je duplo skuplji od njega.
Čitao sam review mobilnih kabini i temash jezgara na anandtech-u, za sve amaterske multimedijalne namene obrade videa/audia je više nego dovoljno dobar, tako da uzimati skuplji Intel i5, a da nije u profesionalne svrhe i nije narocito pametno.
Ja čekam sledeću generaciju APU-a sa unificiranim RAM-om (neki A10-6800 ako se to uopšte i desi) i nadam se nekom desktop "jaguar-like" čipsetu sa isključivo OSAM jezgara (pošto i dalje najbolji modeli iz serije mobile a i desktop imaju 4 jezgra) i brojem stream procesora približnim onim u PS4, baš zbog igara.
Čak i da košta 12-13 hiljada, to bi bilo mnogo bolje rešenje za gejming/multimedijalne poslove nego bilo šta što Intel može da ponudi.
Ako PS4 sa jaguar jezgrima koja da rade na 1,6-2GHz, streamuje sadržaj sa ekrana i pakuje u kompresovani 1080p video "seamlessly" zašto bi ti trebalo bilo šta jače? To se sve hardverski enkoduje, kompresuje, dekompresuje, procesira ili je akcelerirano pomoću stream procesora na GPU. Birati procesor na osnovu obrade zvuka je smešno, da radiš u nekom studiju gde vučeš semplove od po 1GB po kanalu pa i da te razumem, ali ovako mislim da to nije bitan kriterijum za odluku.
Jedino ako se bavim profesionalno poslom koji zahteva ogromnu procesorsku snagu, onda bih išao na Intel, ali amd za sada predstavlja odlično rešenje.
Naravno, kod nas ljudi kupuju mnogo jače mašine nego što im zaista trebaju, jer retko kome treba i7 da mu bilduje projekat u visual studiju za 5 minuta ili radi renderovanje kompleksne 3D scene, videa...
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 22:53   #15
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
Čak i da košta 12-13 hiljada, to bi bilo mnogo bolje rešenje za gejming/multimedijalne poslove nego bilo šta što Intel može da ponudi.
Ako PS4 sa jaguar jezgrima koja da rade na 1,6-2GHz, streamuje sadržaj sa ekrana i pakuje u kompresovani 1080p video "seamlessly" zašto bi ti trebalo bilo šta jače? To se sve hardverski enkoduje, kompresuje, dekompresuje, procesira ili je akcelerirano pomoću stream procesora na GPU. Birati procesor na osnovu obrade zvuka je smešno, da radiš u nekom studiju gde vučeš semplove od po 1GB po kanalu pa i da te razumem, ali ovako mislim da to nije bitan kriterijum za odluku.
Jedino ako se bavim profesionalno poslom koji zahteva ogromnu procesorsku snagu, onda bih išao na Intel, ali amd za sada predstavlja odlično rešenje.
Naravno, kod nas ljudi kupuju mnogo jače mašine nego što im zaista trebaju, jer retko kome treba i7 da mu bilduje projekat u visual studiju za 5 minuta ili radi renderovanje kompleksne 3D scene, videa...
Problem je sto PS4 ima dodatan hardver za te stvari o kojima ti pricas, ali generalno si u pravu. Moze to sve da radi i obican procesor bez problema, jer je tu bitnija grafika.

Sto se tice renderovanja, to je mozda jedino mesto gde se jasno moze videti jasna razlika izmedju procesora i to sam osetio na sopstvenoj kozi. Stvarno je uzasno smorno kad znas da neku stvar mozes da uradis za minut, a ti cekas po 5-10 min. Ali taj minut jako puno kosta, a i ja nisam nesto extra produktivan pa da mi svaki cas treba kompleksan render.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 23:10   #16
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

A šta misliš koliko ima ljudi koji se bave ovim profesionalnim poslovima? 5%, realno?

Meni se APU arhitektura mnogo sviđa, ali ne verujem nešto da će AMD pustiti u prodaju nešto slično APU čipsetu koji je u PS4. Pre će te naterati da kupiš nešto kao FX 9350 i 8870, i pukneš tri puta više para nego li na neki APU koji ima sve što bi ti poželeo za neko razumno igranje i rad.
Inače, za laptopove mislim da će biti konkurentniji Intelu nego li sa prethodnom generacijom.
EDIT:
BTW, ne znam ima li PS4 kakav hardverski dekoder/enkoder kojim vrši video capturing i export, zar ne koristi APU, odnosno dva jezgra i stream procesore?
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 23:18   #17
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Ni ja nisam siguran da ce praviti APU-e koji su slicni onima u PS4 i Xbone-u. Pre svega x86 jezgra u tim procesorima su uzasna. Dakle stavice jaca i brza jezgra, cetri komada, i dosta manje GCN CU-a. Dakle ocekujem 8 do 10 CU-a u ovim procesorima. Tesko ce probiti sa njima 1Tflops.

Stvarno me zanima kako ce diskretnu grafiku da povezu direktno sa RAM-om. Istu stvar pokusava da uradi i nVidia, ali kako? Sve mora da prodje kroz severni most, a sve sto prodje kroz severni most mora da prodje kroz procesor. Kako zaobici procesor? Jedino da izvuku PCI-e kontroler, ali kako? Jedan od nacina je preko APU-a, gde bi kontroler bio direktno vezan za GPU deo APU-a, a da se ceo sistem ponasa kao jedna grafika koja deli RAM. Mada to bi ubogaljilo generalno mnogo brzu memoriju u grafickim karticama.

Morace oni sve tu da ispremestaju, prave neke nove slotove za grafike. Ja ne vidim drugo resenje.

Edit za PS4: Ja isto mislim da koristi jezgra i steam procesore, ali Sony fanbojevi pricaju kako ima poseban ARM koji to radi. Nisam siguran, ali jesu spominjali neke posebne cipove koji bi odradjivali taj posao dosta efikasnije od CPU jezgra.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 23:30   #18
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Realno, ako ARM može da implementira multimedijalne instrukcije u svoja jezgra, može sigurno i AMD, nisu ludi da plaćaju ARM-u, mada možda kao neko ultra low power rešenje je metnut unutra, videćemo kad ga bude neko rasklopio kad izadje.
A to kako će uraditi unificiranu arhitekturu, ti i ja sigurno nemamo ni najmanju predstavu, bitno je da se priča da će je uraditi i uspeće sigurno da prilagode i povezivanje diskretne grafike tu.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2013, 23:47   #19
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
Realno, ako ARM može da implementira multimedijalne instrukcije u svoja jezgra, može sigurno i AMD, nisu ludi da plaćaju ARM-u, mada možda kao neko ultra low power rešenje je metnut unutra, videćemo kad ga bude neko rasklopio kad izadje.
A to kako će uraditi unificiranu arhitekturu, ti i ja sigurno nemamo ni najmanju predstavu, bitno je da se priča da će je uraditi i uspeće sigurno da prilagode i povezivanje diskretne grafike tu.
Ja se nadam da nece biti potrebno menjati maticne za diskretne grafike, posto je i nVidia najavila svoje grafike sa istim mogucnostima.

Sto se tice video obrade, zar nema AMD vec u svojim cipovima UVD koji se bavi dekodirenjem video materijala? Verovatno imaju i neki koji radi obrnut proces, pa procesor bukvalno tu ne bi imao sta da trazi vise.
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.6.2013, 0:39   #20
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Nova AMD A Serija APU-a

Imaju hardverski izgleda, e sad, moguce da ce ga dodati kao neki feature na APU-ove, nvidia je recimo dodala enkoder za project shield. Sad, na osnovu ovih tekstova sa digital foundry-a, cini mi se da mogu lako da "piggyback-uju" tu funkionalnost na stream procesore, tako da ne remete performanse u igrama...
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
P67 motherboards Thaedass Vesti 98 6.12.2014 20:14
Najjeftinija nova konfig. alekre Šta da kupim? 9 8.2.2011 13:32
Vise je nova nova nego upgrade..... Skeptik ŠDK - Osnovne komponente 14 11.11.2010 20:44
nova serija Corsair napajanja TX.. mad_skillz Osnovne komponente 0 18.10.2007 23:56
Nova konfiguracija... ovo ili nesto drugo? FLASH Šta da kupim? 35 7.10.2007 1:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com