Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.9.2011, 12:31   #1
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Arrow Anonimnost: Da ili ne?

Link: http://pescanik.net/content/view/7422/76/

Danas sam na sajtu Peščanika pročitao jedan veoma dobar i zanimljiv tekst autora Muharema Bazdulja (link iznad) i rešio da ga podelim sa Vama. Zašto? Tema o kojoj piše vezana je za anonimnosti na internetu o kojoj se u poslednje vreme sve više raspravlja i daje na značaju. Konkretno u njegovom tekstu on iznosi svoja zapažanja u vezi "problema" anonimnosti korisnika pri pisanju komentara na tekstove, članake i vesti na popularnim sajtovima i portalima koje većina od nas posećuje skoro svakodnevno (tipa Blic, B92, Press, RTS, Mondo, 24sata, Kurir i sl.). On se bavi problemom govora mržnje i neprkladnih (neumesnih) komentara koji često zaobilaze moderatorsku cenzuru (ako ista uopšte i postoji) i bivaju objavljeni na sajtovima. Poseban osvrt stavlja na to da su velika većina tih često zlonamernih komentara (bilo da oni stvarno predstavljaju stav ili mišljenje osobe koja ih piše, ili predstavljaju neku propagandu sa unapred poznatim ciljem da komešaju stvarnost i maskiraju stvarne probleme koje nas okružuju) postavljeni kao anonimni. Pitanje koje on postavlja je sledeće:
Da li bi se umanjilo ili skoro istrebilo ovakvo ponašanje ako bi komentari koje korisnici pišu bili potpisani sa njihovim stvarnim vlastitim imenima i prezimenima. Ako bi narodno rečeno stajali iza svojih reči svojim imenom. Neki inostrani sajtovi povučeni nekadašnjim dešavanjima oko masakra u Norveškoj ozbiljno razmišljaju o uvođenju ove opcije. Sa tehničke strane to se može izvesti povezivanjem naloga sa Facebook-ok ili još svežije sa Google+ na koje su većina ljudi prijavljeno sa svojim pravim imenom. Ko zna možda se udruže i sa Zakerbergovom sestrom koja je veliki zagovornik toga?

Interesuje me Vaše mišljenje o ovome.
Da bi podržali ovu opciju ili ne?
Da li je anonimnost prednost ili mana?

Poslednja ispravka: wega (2.9.2011 u 12:38)
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 13:26   #2
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Anonimnost - da.
U osnovi, isti đavo, ako mi se ne sviđa komentar neću ga čitati, pa me briga da li ga je napisao anon28 ili Žika Žikić. Ali pošto oće da uvedu to da bi mogli da jure i hapse ljude zbog komentara (kao što su već radili zbog komentara sa fb) onda sam za što veću anonimnost.
Sun Tzu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 13:39   #3
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Anonimnost mora da postoji kao opcija uvek, bez obzira sto ima i dobrih i losih strana. U ostalom, ako bas zelis, uvek mozes da budes anoniman na netu sta god oni uradili.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 14:33   #4
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Citat:
Sun Tzu kaže: Pregled poruke
Anonimnost - da.
U osnovi, isti đavo, ako mi se ne sviđa komentar neću ga čitati, pa me briga da li ga je napisao anon28 ili Žika Žikić. Ali pošto oće da uvedu to da bi mogli da jure i hapse ljude zbog komentara (kao što su već radili zbog komentara sa fb) onda sam za što veću anonimnost.
Kao odgovor citiraću još jedan pasus od gorepomenutog autora teksta, sa kojim se i sam slažem:
"Eh, u pravu su forumaši, nezgodna je stvar “ime i prezime“! Kad čovjek nešto uradi ili napiše pod punim imenom i prezimenom, on preuzima svaku moguću odgovornost, pa i krivičnu, za ono što je uradio ili napisao. Kad se nešto uradi ili napiše pod punim imenom i prezimenom, ne samo da su moguće malverzacije i ucjene, mogući su i napadi, uvrede, tužbe, hajke, nesporazumi; moguće su, istini za volju, čak i komplimenti i pohvale. Također, makar na prvi pogled i ne izgledalo tako, prava je sloboda moguća samo pod punim imenom i prezimenom. Nema, naime, slobode bez odgovornosti, kako kaže Jean Paul Sartre i kako dokazuje svako iskustvo dostojno tog imena. "
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 14:39   #5
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Ionako se previše podataka ostavlja prilikom logovanja, tako da je potpisivanje izlišno. Neka svak postuje kako želi, uvijek taj isti komentar može da se ignoriše.
Ja sam za anonimnost na internetu, ne želim da mi iko kuca na vrata zbog bilo kakvih komentara i izjava. Uostalom, ko se još loži i ko još shvata ozbiljno komunikaciju preko interneta?
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 14:49   #6
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

I ja sam za anonimnost, ali interesantnije mi je kako bi sad nekog mogli naterati da ostavi pravo ime i prezime? Prilikom ostavljanja komentara da pošalje i fotokopiju lične karte, jmbg...? Ili da napravi profil na sajtu pa da ga potvrdi slanjem ličnih podataka, u tom slučaju ne verujem da bi mnogo ljudi komentarisalo vesti.A ovo povezivanje sa FB ili G+ je glupo, svako može napraviti lažni nalog sakriven iza proksija itd.
Kad se uzme sve ovo u obzir, tekst mi deluje kao šuplja priča.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 15:01   #7
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Takodje, potpsivanje imenom i prezimenom moze nekad izazvati razne neprijatnosti i probleme cak i kad su u pitanju gluposti. Kao sto se desavalo da neko lupi da mu je dosadno na poslu na Fcb-u pa dobije otkaz zbog toga. Slicno moze da se desi ako na nekom popularnijem sajtu ostavis komentar sa imenom, slikom i linkom do tvog Fcb/G+ naloga.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 15:05   #8
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

A tek o uznemiravanju da ne pričamo. Blogove pišu dokoni ljudi koji najčešće nisu dobro upućeni. Većina ljudi ne shvata da je surfovanje netom ravno ostavljanju djeteta u centru nekog velegrada.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 15:11   #9
Mali Mrav
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 281
Zahvalnice: 274
Zahvaljeno 134 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Pa kad bi se ljudi potpisivali imenom i prezimenom tek bi onda pocelo masovno ubijanje, neko nekog iznervira svojim komentarom, vidi na fejsu gde zivi i motika u glavu.
Mali Mrav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 15:11   #10
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Citat:
White Ripper kaže: Pregled poruke
Uostalom, ko se još loži i ko još shvata ozbiljno komunikaciju preko interneta?
Naše tužilaštvo, koje naložene klince shvata kao teroriste, videti primer.
Citat:
JohnnyNT kaže: Pregled poruke
Kad se uzme sve ovo u obzir, tekst mi deluje kao šuplja priča.
Zar se može očekivati bolje od peščanika?
Citat:
wega kaže: Pregled poruke
Kad čovjek nešto uradi ili napiše pod punim imenom i prezimenom, on preuzima svaku moguću odgovornost, pa i krivičnu, za ono što je uradio ili napisao. Kad se nešto uradi ili napiše pod punim imenom i prezimenom, ne samo da su moguće malverzacije i ucjene, mogući su i napadi, uvrede, tužbe, hajke, nesporazumi; moguće su, istini za volju, čak i komplimenti i pohvale."
Znači imena na netu da bi mogli ljudi da tuže jedni druge zbog uvrede? On troluje na forumu, ja ga tužim? Budalaština.
Sun Tzu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 15:25   #11
Nash Knight
Banned
 
Član od: 23.10.2005.
Lokacija: Nish
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 1.059
Zahvaljeno 821 puta na 447 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Anonimnost je svachije pravo, a moderisanje tema i brisanje potencijalno uvredljivih poruka je moderatoreva OBAVEZA. To je to.
Nash Knight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 15:40   #12
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Kada bi te medijske kuće zaposlile još malo ljudi da im to moderišu, ne verujem da bi se dugo takve poruke zadržavale na sajtovima i forumima.Ali eto, što bi radili na lak i jednostavan način, kad mogu na teži, gluplji, nelogičniji, neizvodljiv i nerealan način.Oni bi zbog komenatara po netu menjali čitav način funkcionisanja interneta (ako bi želeli da im namera urodi plodom)

Citat:
Sun Tzu kaže: Pregled poruke
Zar se može očekivati bolje od peščanika?
I to što kažeš...
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 21:00   #13
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Citat:
wega kaže: Pregled poruke
prava je sloboda moguća samo pod punim imenom i prezimenom. Nema, naime, slobode bez odgovornosti, kako kaže Jean Paul Sartre i kako dokazuje svako iskustvo dostojno tog imena. "
Kaži ti to Kinezima, Irancima ili građanima bilo koje zemlje sa totalitarnim represivnim režimom koji surovo guši svaku slobodu govora. Anonimnost je neophodna jer bez prave anonimnosti ne postoji prava sloboda (govora). Kod nas je na primer jedan novinar kažnjen zbog (objektivne i argumentovane) kritike jedne javne ličnosti, a čak i u zapadnim zemljama ljudi poput Assange-a i Wildersa trpe posledice.

Drugo - ne postoji način da se na internetu obezbedi poptuno sigurna identifikacija ljudi. Koliko je teško napraviti lažan facebook profil? Koliko vremena je potrebno za to, 5 minuta? Ako još to odradite i preko Tor-a ko će onda da vas juri zbog recimo rasističkih komentara na nekom sajtu?
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.9.2011, 23:30   #14
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Kaži ti to Kinezima, Irancima ili građanima bilo koje zemlje sa totalitarnim represivnim režimom koji surovo guši svaku slobodu govora. Anonimnost je neophodna jer bez prave anonimnosti ne postoji prava sloboda (govora). Kod nas je na primer jedan novinar kažnjen zbog (objektivne i argumentovane) kritike jedne javne ličnosti, a čak i u zapadnim zemljama ljudi poput Assange-a i Wildersa trpe posledice.
Sa prvom rečenicom se slažem jer su zaista u pitanju totalitarni i represivni režimi koji ne prezaju ni od čega. Ali ako posmatramo ostatak sveta (pre svega tu mislim na Evropu i SAD) sa stavom iznetim u ostatku citiranog teksta se ne bih mogao složiti. Koliko znam Assange-a nisu uhapsili zbog iznošenja poverljivih informacija već zbog navodne optužbe za silovanje. Mislim da se on nije u javnosti prestavio svojim pravim imenom već da se krio u anonimnosti desile bi se dve sledeće stvari: njega bi verovatno "pojeo mrak", jer koga je briga i ko zna za nekog nighthawk-a, JohnnzNT-a... (uzeo sam samo primer). Ovako se ipak radi o čoveku od krvi i mesa a ne samo o nekom tamo nick-u. Druga stvar da ove poverljive informacije ne bi imale ni približno takvu težinu da su objavljene od strane nekog anonimnog izvora. Ono što hoću da kažem da nije bitno samo ono što neko kaže ili napiše već je mnogo bitnije ko nešto kaže ili napiše.
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2011, 0:38   #15
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Citat:
wega kaže: Pregled poruke
Ono što hoću da kažem da nije bitno samo ono što neko kaže ili napiše već je mnogo bitnije ko nešto kaže ili napiše.
i zato je normalno i podrazumevano da kada neko HOCE da izjavi nesto pod svojim imenom i prezimenom ima apsolutno pravo da to i uradi.

ali to nikako nije argument za ideju da se svako obaveze da uvek i stalno MORA da se predstavlja imenom i prezimenom.

to je kao kada bi ti drzava izdavala licnu kartu metar sa metar koju moras da nosis zakacenu na sebe kada god izadjes iz kuce...
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2011, 0:56   #16
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Citat:
wega kaže: Pregled poruke
link: http://pescanik.net/content/view/7422/76/

danas sam na sajtu peščanika pročitao jedan veoma dobar i zanimljiv tekst autora muharema bazdulja (link iznad) i rešio da ga podelim sa vama. Zašto? Tema o kojoj piše vezana je za anonimnosti na internetu o kojoj se u poslednje vreme sve više raspravlja i daje na značaju. Konkretno u njegovom tekstu on iznosi svoja zapažanja u vezi "problema" anonimnosti korisnika pri pisanju komentara na tekstove, članake i vesti na popularnim sajtovima i portalima koje većina od nas posećuje skoro svakodnevno (tipa blic, b92, press, rts, mondo, 24sata, kurir i sl.). On se bavi problemom govora mržnje i neprkladnih (neumesnih) komentara koji često zaobilaze moderatorsku cenzuru (ako ista uopšte i postoji) i bivaju objavljeni na sajtovima. Poseban osvrt stavlja na to da su velika većina tih često zlonamernih komentara (bilo da oni stvarno predstavljaju stav ili mišljenje osobe koja ih piše, ili predstavljaju neku propagandu sa unapred poznatim ciljem da komešaju stvarnost i maskiraju stvarne probleme koje nas okružuju) postavljeni kao anonimni. Pitanje koje on postavlja je sledeće:
Da li bi se umanjilo ili skoro istrebilo ovakvo ponašanje ako bi komentari koje korisnici pišu bili potpisani sa njihovim stvarnim vlastitim imenima i prezimenima. Ako bi narodno rečeno stajali iza svojih reči svojim imenom. Neki inostrani sajtovi povučeni nekadašnjim dešavanjima oko masakra u norveškoj ozbiljno razmišljaju o uvođenju ove opcije. Sa tehničke strane to se može izvesti povezivanjem naloga sa facebook-ok ili još svežije sa google+ na koje su većina ljudi prijavljeno sa svojim pravim imenom. Ko zna možda se udruže i sa zakerbergovom sestrom koja je veliki zagovornik toga?

Interesuje me vaše mišljenje o ovome.
Da bi podržali ovu opciju ili ne?
Da li je anonimnost prednost ili mana?
Анонимност наравно да.
Текст и закључци су погрешни, јер као што анонимност постоји при попису грађана, изласка на изборе, података у здравственом картону, тако човек сам мора да има право да бира да ли жели да остане анониман.

Шта је следеће, повезивање картона код зубара са фејсбуком?
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2011, 1:47   #17
dijego_
Starosedelac
 
Član od: 2.3.2008.
Lokacija: belgrade
Poruke: 1.419
Zahvalnice: 189
Zahvaljeno 753 puta na 411 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dijego_
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Internet, ako ce da stremi bilo cemu, bice pre "anarhisticko-sajberpank" okruzenje nego Orvel. Igrati Rippera
dijego_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2011, 9:54   #18
Lich_king2
Veteran
 
Član od: 29.6.2008.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.187
Zahvalnice: 722
Zahvaljeno 213 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lich_king2
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Internet je stvoren za svakog da bude ono sto zeli.
Lich_king2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2011, 10:46   #19
wega
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 223
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 69 puta na 41 poruka
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
i zato je normalno i podrazumevano da kada neko HOCE da izjavi nesto pod svojim imenom i prezimenom ima apsolutno pravo da to i uradi.

ali to nikako nije argument za ideju da se svako obaveze da uvek i stalno MORA da se predstavlja imenom i prezimenom.

to je kao kada bi ti drzava izdavala licnu kartu metar sa metar koju moras da nosis zakacenu na sebe kada god izadjes iz kuce...
U potpunosti se slažem sa gore navedenim. Naravno da čovek MORA imati slobodu izbora da li želi ostati anoniman ili ne. Suštinu autorovog teksta ja sam shvatio malo drugačije. Autor je težiše hteo da prebaci na to da li bi komentari, replike, kritike, postovi, blogovi i sl. imali veću težinu, tj. više odjeka u društvu u kome živimo (naručito pri tom mislim na Srbiju koja grca u svim mogućim postranzitnim bolestima) kada bi ih potpisivali ljudi koji predstavljaju nešto u društvu. Pri tom ne mislim samo na javne ličnosti koje svakodnevno možemo videti u medijima, već prvenstveno na ljude koji su svojim znanjem, iskustvom, položajem, veštinama, izumima postigli neki nivo i kojima ljudi bilo da su iz njihovog okruženja, bilo sa kojima poslovno ili na neki drugi način sarađuju imaju uvaženo mišljenje i čije mišljenje i savete cene. To mogu biti doktori, profesori, istraživači, IT stručnjaci raznih oblasti, zanatlije, uspešni privrednici i poljuprivrednici. Mislim da bi njihovi komentari uzburkali javnost i verovatno u dosta slučajeva i imali neke pozitivne rezultate što se tiče promena u društvu u kome živimo. Naravno promena na bolje. Ostavljajući komentare nepotpisano mi samo činimo medveđu uslugu sebi jer se prepiremo i svađamo međusobno uzalud trošeći energiju. Na primer: tema baš iz ovog dela podforuma "Milan Kragujević". Otvorena je diskusija na nekliko stranica da je ono što je dečko uradio plagijat i manipulacija. I dosta ljudi (članova ovog foruma) su to osudili i izneli svoja mišljenja o istom. Ali iskreno to nema nikakvu težinu, niti će nešto promeniti. Iskreno je nisam programer, ali ako su članovi koji se razumeju u programiranje sigurni da je dotični uradio to za šta ga prozivate onda bi trebalo da napišu neki mail ili pismo ComTrade-u i nekim novinama o tome argumentujući svoje tvrdnje. Naravno podpisujući se svojim imenom i prezimenom, a mi ostali ćemo da stanemo iza njih.

Poslednja ispravka: wega (3.9.2011 u 10:53)
wega je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.9.2011, 10:48   #20
cane kurbla
Član
 
Član od: 30.3.2009.
Poruke: 33
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Anonimnost: Da ili ne?

nikad mi nije bilo potpuno jasno, ali da li je uopste moguce ostati anoniman? dokle god su svi vezani za nekog operatera nasa anonimnost je nemoguca za one koji mogu da da odu kod operatera i zatraze podatke? ili mozda gresim?
cane kurbla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako postici anonimnost kod koriscenja P2P programa The Finest Serbian Since '82 Internet tehnologije 31 7.8.2007 1:35
anonimnost nighthawk Internet tehnologije 21 5.11.2006 22:27
linux i web anonimnost nighthawk Slobodni softver 0 2.11.2006 17:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com