Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Pregled rezultata glasanja: koliko provodite vremena igrajuci video igre
do 3 sata dnevno 91 46,43%
od 3 do 6 sati dnevno 73 37,24%
preko 6h dnevno 32 16,33%
Glasova: 196. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.8.2011, 9:43   #1
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Video igre - zavisnost, bolest ili treće?

Mladi britanac umro igrajuci 12sati bez prestanka, verovatno WoW. Da li bi vi pasionirano igranje opisali kao bolest ili zavisnost, koliko uvidjate problem koji moze da nastane sa zdravljem ukoliko sedite preko 10sati za racunarom, sa napregnutim culima, mislima, oci sa fokusom na ekran, ruke u grcu i sa stalnim kliktanjem.

Posto tema nije karakteristicna iznecu i svoje misljenje. Ja bih posveceno igranje opisao kao zavisnost, i to psiho-fizicka, tj razmisljam stalno o igranju i jedva cekam da se 'opustim' seduci ispred ekrana. Bio sam navucen par puta beznadezno, Warblade (svemirska arkada, brod koji ubija svemirske protivnike, razlicita oruzja, nadogradnje itd), Mount&Blade i noviji Warband (srednjovekovni RPG gde igrac vodi skupinu vojnika i bori se za svoje kraljevstvo na konju koristeci razlicita oruzja). Ove dve igre sam igrao po 4-6sati dnevno ali uspeo sam da se izigram i ostavim. Mislim da je zbog toga opasan WoW jer je online sa stalnim novim misijama i dodacima.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2011, 11:50   #2
Uros12
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.1.2008.
Lokacija: Zvezdara
Poruke: 3.979
Zahvalnice: 521
Zahvaljeno 812 puta na 556 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Sve sto je preterano nije dobro.Mislim kakav no lifer moras da budes da igras 12 sati neprestano,nebitno koja je igra u pitanju.Ljudi koji su takvi jednostavno moraju da nadju jos neko zanimanje u zivotu i to je to.
Uros12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Uros12 na korisnoj poruci:
nikolapfc89 (14.8.2011), NIx Car (4.8.2011), Rainman (2.8.2011), Skenderevo (2.8.2011), Vuk123 (5.8.2011), Wolverine (4.8.2011), Yonai (6.6.2015)
Stara 2.8.2011, 12:18   #3
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Причали смо о овоме нашироко у некој теми, не могу да се сетим којој, вероватно о неком Кузмановићевом чланку.
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2011, 12:48   #4
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Citat:
Uros12 kaže: Pregled poruke
Sve sto je preterano nije dobro.Mislim kakav no lifer moras da budes da igras 12 sati neprestano,nebitno koja je igra u pitanju.Ljudi koji su takvi jednostavno moraju da nadju jos neko zanimanje u zivotu i to je to.
nije uopste retko takvo ponasanje, znam lika koji je 3-4meseca sedio u sobi i razvijao WoW profil. imali su velikih problema s njim na kraju su ga s mukom odvojili od racunara. ugojio se 15kila iako je uvek bio mrsav. samo sto niko ne prica o tome, a velikim kucama koje prave igre i nije u interesu da se prica o ovom problemu i da se proglasi za bolest zavisnosti.

takodje, verujem da se svima desavalo da udju u igru i skontaju da je proslo par sati a da nemaju takav utisak, tj da su izgubili pojam o vremenu.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2011, 12:58   #5
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Citat:
orome kaže: Pregled poruke
Mladi britanac umro igrajuci 12sati bez prestanka, verovatno WoW.
Kako je to što je sedeo 12h moglo da ga ubije? Da nije zračenje monitora? Mislim, čovek može dosta duže bez hrane i vode, jedino ako je svaki dan sedeo po 12h i toliko se nagojio da ga je strefio srčani ili moždani udar.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2011, 13:08   #6
alexandar87
Član
 
Član od: 12.2.2010.
Lokacija: Kurtina čuka
Poruke: 330
Zahvalnice: 108
Zahvaljeno 46 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Da, ja sam (bio) jedan od mnogih.Inace FM mi je bio u krvi,igrao sam ga jos od 99',a na pc-u od 2002 aktivno.Desilo mi se dva puta da sam osvanuo uz komp (srednjoskolsko doba),nisam ni primetio da je proletelo vreme.Dodjem iz skole oko 14h i samo bacim ranac i sedam za komp,ceka me fm, bez presvlacenja i rucka.Kad ogladnim,nesto na brzinu zamezim i nazad na fm,i sve tako do pre 3 god.Jbt,igram po ceo dan i noc i samo nastavim u skolu,a ja ostavim asistent da vodi klub.Kad se vratim,ja nastavljam.Imao sam veliku SRECU da mi je komp mator i da jedva radi fm 11,pa sam se " skinuo " sa te igrice ima negde dve godine i sada sam miran.Shvatio sam da su te godine bespotrebno trosene,iako sam mogao nesto pametnije da radim,Doduse,nije da sam ja svih tih godina igrao bez prestanka,ali bilo je dosta kriznih trenutaka kada sam zeleo da igram,a nisam bio kuci.Sada je sve to (hvala Bogu) proslost.Jos se i pitam kako mi je vid ostao perfektan uz stalno " buljenje'' u crt monitore.Ja mislim da je sve to bolest i navika.Isto bih sada rekao i za fesjbuk,kada vidim sta sve ljudi rade na njemu i koliko provode vreme,tako da nisu nista bolji do gejmera.Cak sta vise, navuceniji su znatno na fb nego na neku igru.
alexandar87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2011, 14:59   #7
strajo
Starosedelac
 
Član od: 17.1.2008.
Poruke: 1.373
Zahvalnice: 152
Zahvaljeno 250 puta na 160 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku strajo
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Citat:
orome kaže: Pregled poruke
Mladi britanac umro igrajuci 12sati bez prestanka, verovatno WoW.
softcore


Igre ne mogu nikad da proizvedu fizičku zavisnost, iako i psihička zavisnost može biti teška, pa se možda ne može meriti sa drogom i alkoholom, i same po sebi i nisu opasne ( ti što umru umru od dehidratacije i nedostatka sna) po život, ali su opasne po psihosocijalni deo čoveka

Mislim da je jako glupo generalizovati i određivati koliko sati treba provedeš pred ekranom da bi bio "zavisnik"... Ako igraš i 6 sati jedan dan i to ti se nije mešalo u ostatak dana i u tvoj pravi život onda mislim da to nije problem, problem nastaje kad ti svesno ili nesvesno odbacuješ realne obaveze ili društvene veze da bi proveo više vremena oko onih u igri.

To je moj pogled na to, ja sam bio jedno vreme ( godinu i kusur dana) zavistan od WoWa... i kažem zavistan jer je to direktno nepovoljno uticalo na školu i društvo i na sve ostalo čime bi jedno normalno dete trebalo da se bavi. Sreća u nesreći je da sam tad imao oko 15 godina pa i nisam puno od života propustio. I znam da je jako kliše ali stvarno prvi korak u prevazilaženju takvih problema je da sedneš i razmisliš i sebi iskreno da priznaš da stvarno imaš problem. To je i najteže, znam da sam ja na to uvek gledao kao da radim nešto u slobodno vreme čisto iz razonode i nisam video bilo šta opasno i nenormalno oko toga bez obzira šta su mi ljudi iz okoline govorili... ali kao i većina gejmera tad baš i nisam bio neki druželjubiv momak pa sam imao dosta "slobodnog vremena" i to slobodno vreme je raslo i raslo dok mi ceo dan nije postao slobodan ...

Sad ovako kad gledam na to mogu reći da je ta igra konkretno stvarno jedno lepo iskustvo, i ne mogu reći da je glupa i da ništa ne valja ( ne znam u kakvom je stanju sada) i da se nisam zabavljao dok sam radio šta sam radio, i sad iz ove perspektive stvarno ne žalim što sam, što bi neki rekli, bacio više od godinu dana ( i duže jer sam igrao od ranije, ali daleko manje), opet to ostane deo tebe i to si ti. Da nisi bio kakav si bio ne bi danas bio to što jesi
strajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku strajo na korisnoj poruci:
allokin (2.8.2011), Djordje Nedic (6.3.2012), Partybreaker (5.8.2011)
Stara 3.8.2011, 10:39   #8
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Opet ovo to su medijske patke i gluposti kojima pateticne televizije skrecu paznju na sebe. Valjda se osecaju ugrozeno od strane kompjutera i interneta ...
Cak i da je tacno to je pojedinac ludak sta me briga ako je on bio dovoljno glup da to uradi ... Lepo prirodna selekcija ... Takvih je bilo i bez igara ...
Zavisnost je mozda psihicka ljudi uobraze, zaborave na stvarni svet itd. ima svakakvih. Fizicka kako fizicka pa ne ide u venu !?!?
Ja licno nikad nisam iskusio zavisnost mada cesto ubijem 5 sati ispred ekrana.
Ali ja nikad nisam reko "nemogu to da radim igram nesto". Ako neko kaze idemo negde quicksave quit i idemo. Nikakav problem nikakva zavisnost. Prosto 5 sati je zato sto nema sta da se radi. Kaze kao mogo sam nesto pametnije da radim kao na primer ??? Da pronadjem lek za rak ? Priznajte danas zivot moze da bude prilicno mizeran i dosadan. Zivis u provinciji, zavrsio si skolu, nemas posla. Pametnije sta pametnije ubi se od dosade !!!
Kao da su nasi matori bolji mislim uhvatim ih kako 5 sati gledaju turske serije na televiziji ... Ili prespavaju pola dana. Pa ti vidi sta je bolje !
Naravno posle zvocanje "ti su stalno uz taj kompjuter bla bla bla"
Ljudi ne prihvataju to kao hobi kao sto neko igra fudbal, svira gitaru itd. Ipak jeste hobi za lenje ali sta da se radi ne moze svako da bude savrsen ...

P.S. Ukratko nikad nisam zapostavio obaveze (osim skole ali nju sam zapostavljao i bez kompjutera) nikad nisam stavio igre na prvom mestu u zivotu, jednostavno imam mnooogo slobodnog vremena ...
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku M1L0SH na korisnoj poruci:
Andross (3.8.2011), bokela (6.8.2011), JohnnyNT (3.8.2011), Lich_king2 (4.8.2011), M.C. (4.8.2011), RuF_TD (2.11.2011), Vuk123 (5.8.2011), Vulee (3.8.2011)
Stara 3.8.2011, 11:46   #9
talenat
Starosedelac
 
Član od: 16.2.2010.
Lokacija: Sremeska Kamenica
Poruke: 2.128
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 354 puta na 278 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

cccc samo 12 sati kakav noob...
mislim da zavisnost od igara treba svrstati u kategoriju debil jer je jako zalosno da neko sebi dozvoli da se navuce na igre.mada ima raznih slucajeva.jednan moj drug je bio poslat na lecenje od zavisnosti od igara,mada ustvari ni nije bio zavisan,vec je znao malo duze da zasedi.pravu zavisnost,tipa da je nekom lose ako ne igra igre mislim da treba izbaciti batinama.
talenat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 11:53   #10
Vulee
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.8.2009.
Lokacija: Csilla
Poruke: 3.672
Zahvalnice: 1.551
Zahvaljeno 1.820 puta na 888 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Koliko sam skapirao, taj lik je mesecima (svaki dan) blejao po 12+ sati.
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 12:03   #11
talenat
Starosedelac
 
Član od: 16.2.2010.
Lokacija: Sremeska Kamenica
Poruke: 2.128
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 354 puta na 278 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

ccc,kakav noob
talenat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 12:10   #12
Neshi
Član
 
Član od: 24.1.2011.
Poruke: 51
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Ma jok lik je sedeo 12 sati bez prekida stvorio mu se krvni ugrusak to ga je ubilo,to se desava i na dugim letovima.Krivo je sedenje ne igre.
Neshi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 15:29   #13
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

ponavljao je 12 sati pred kompom. i ne slazem se da se ne moze desiti nikome. zamislite 2-4 litre kole sa brzom hranom, zna se da holesterol i pritisak skacu. znaci telo je napregnuto a ti mirno sedis, mada ti mozak radi 100 na sat i ruke su ti zgrcene jedna za misem druga za tastaturom. ima nesto u tome. ne znam jesam li napisao ali posle igranja od 4-6 sati skoro svaki put igrac ce imati problem da zaspi mozes da porices ali znas da je tako. mozak ti je jos uvek ukljucen i na radnoj je temperaturi a ti mirno lezis i pokusavas da zaspis. meni se to desavalo, i znam da ima i taj problem.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 17:23   #14
Zuti Bar
Starosedelac
 
Član od: 9.12.2010.
Poruke: 1.516
Zahvalnice: 188
Zahvaljeno 333 puta na 206 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Nije ni bolest ni zavisnost vec nacin zivota.
Zuti Bar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 17:24   #15
Rainman
Starosedelac
 
Član od: 5.1.2006.
Poruke: 2.394
Zahvalnice: 1.365
Zahvaljeno 2.322 puta na 924 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Gledam kako se ovde nekima par puta desilo da docekaju jutro uz igru... Meni se to desilo bar nekih 100 puta to u roku od 3 godine. I verujte mi vi koji niste to iskusili - mozak radi 300 na sat, pogotovo posle toliko vremena uz komp, sunce izlazi, a ti se lozis da ces da zaspis. Malo sutra....

Od 2007 do 2009 godine, pri zavrsteku studija (u nekoj "lezi lebe da te jedem" fazi) poceo sam da igram malo ozbiljnije jedan MMO. Ispostavilo se da je igra solidna ali da je drustvo sjajno, toliko da sam posle te ljude upoznao u RL - cak su neki dolazlili iz Svedske i Nemacke i Britanije samo da vide nas iz BG-a... (znam da zvuci suludo, ali je stvarno tako bilo).

I onda malo po malo, desavalo mi se da mi pepeljara bude puna pikavaca, da na VH1-u krece chill out muzika (redovno u 4 ujutru), da sam popio celu koka kolu, a da mi pricamo preko TS-a "ajmo jos jedan dungeon ili ajmo da jurimo bosa".

A onda kad konacno legnes da spavas, treba ti bar pola sata da se iskuliras od celodnevnog pucanja, healovanja, kvestovanja, levelovanja, bafovanja i skupljanja para za nove iteme. Pri tom ti mozak radi i dalje u tom rezimu, a naravno to se nastavlja i sutradan, pa i preko dana razmisljas kako da dodjes do para za nove cizme ili novo oruzje.

Proudis se, palis komp, gledas dal si nesto prodao u aukcijskoj kuci preko noci i opet ispocetka sve. Bili smo najbolji u igri uz par ostalih "no lifera", ali iz ove perspektive - stvarno je bilo preterivanje. Mislim, mnoooogo puta (par desetina sigurno) mi se desilo da ne odem u grad zbog nekog dungeona ili da me drustvo u gradu pita: "kad moras da ides, kad ti je war?" (posto su jelte svi znali da imam "war"). I onda ja gledam, da zapalim kuci u pola 11 npr, jer je war u 11, arena je u 12, posle toga idemo u raid par dungeona, i onda oko 4 jurimo bossove jer naravno tad je najmanje ljudi na serverima.

Oduzio sam (stvarno nisam hteo, ali prsti sami pisu ), al nadam se da ste skapirali pricu koja je iz prve ruke. Ne znam da li je to bolest zavisnosti, ali MMO ume da bude gadan (cak i najstabilnijima), potrebno je samo par elemenata da se poklope... I da, naravno, poenta price je da mi se par puta sigurno desilo da se jednstavno ne osecam dobro posle toliko vremena za kompom.

Onda shvatis da nema kraja, da cak i da budes najbolji da ce non stop izlaziti nova oprema, nova jaca oruzja i a da se ti lozis na to ko mlad majmun bez grama mozga.

Na kraju sam presekao "cold turkey" sto bi rekli. Odjednom, uzeo sam svu opremu, prodao je, i zavrsio sa par stotina evra u dzepu (preprodajom tog ingame novca za evre preko neta) i nisam se osvrnuo vise. Nije neka, ali je bar postojala satisfakcija iz svega toga. Te pare su mi dobro dosle a i to drustvo i dalje vidjam, redje, ali i dalje. To su divna poznanstva (ima i jedna super slika ako je nadjem, deo naseg gild na okupu u RL-u).


Da zavrsavam...

Moze i alkohol da bude bolest zavisnosti ako se pije 12 sati dnevno svaki dan... A mogu i igre... Moze sve da bude zavisnost ako nisi umeren i dovoljno cist u glavi da kazes - dosta. Nekima treba manje, nekima duze, a nekima treba i pomoc sa strane. Nema nista lose u tome - bitno je da se izadje iz zavisnosti - ma koja to bila.

Eto tolko od mene... Znam da sam preterao, ali mozda neko i procita sve Heh, mozda nekom bude i od koristi...
Rainman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 10 korisnika se zahvaljuje korisniku Rainman na korisnoj poruci:
allokin (4.8.2011), Doolio (3.8.2011), ezenkiel (3.12.2011), NIx Car (6.8.2011), Partybreaker (5.8.2011), player1 (4.8.2011), RuF_TD (2.11.2011), Skenderevo (3.8.2011), wolf88 (3.8.2011), _Grotesque_ (3.8.2011)
Stara 3.8.2011, 17:51   #16
alexandar87
Član
 
Član od: 12.2.2010.
Lokacija: Kurtina čuka
Poruke: 330
Zahvalnice: 108
Zahvaljeno 46 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

I sta je uzrok smrti tog Britanca?Preterano igranje igrica?Ljudi umiru na wc soljama,na nogama,stolici,krevetu...Kakvo je ludo vreme doslo, nista me ne cudi, ali da je toliko igranje dovelo do smrti, ne verujem. Uvek ima pametnijih stvari od igrica koje igramo godinama.Zivim na selu i verujte da od igara ima mnooogo pametnijih, a i neophodnih stvari koje moraju da se urade, koje trebaju biti prece od igara.Lepo sam mogao tih par godina da radim i pomazem mojima,a ne da bleim u monitor po celi dan i noc,a oni da crnce da bi meni bilo fino.Naravno, nisam ni ja zapostavaljao obaveze, radio sam koliko sam mogao,ali sam i cepao FM, sto je, po meni jedna teska zaraza, od svih igara.Sedis i dovodis igrace,prodajes,pravis tim i gledas u kruzice (sada vec i 3d figure)... sto sam kasnije shvatio.Ali svaka igra je na svoj nacin specificna i zanimljiva,jer da nisu ne bi ih ni igrali,a ne bi se ni pravile...Sada, sa 24 godina koliko imam i da igram 7-8h pa navise,sta bi rekli za mene oni koji ne igraju igrice i koji nisu nikada igrali,ili zreli ljudi u godinama koji su samo radili i radili? " Ti nisi normalan,idi da se lecis..." Ma daa,pravac klinika.Kao sto sam rekao,to je stvar navike a ne zavisnost.
alexandar87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 17:57   #17
High life
Starosedelac
 
Član od: 12.9.2009.
Poruke: 1.581
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 807 puta na 347 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

12 sati Pa hebote, ja sam juce presao ceo Bioshock (13 sati), samo sam jednom do WCa otisao da se umijem.
High life je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 17:59   #18
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

Mislim da nisu problem samo kompjuterske igre, nego, generalno, besmisleno i neosmišljeno slobodno vreme koje imamo. 90% slobodnog vremena je blejanje i gluvarenje, pa je u odnosu na to sve drugo vrlo smisleno i privlačno. Umeli smo i da satima igramo karte, bilijar, monopol, ne samo kompjuterske igre.
Igranje na kompjuteru je "opasnije" samo zato što je tu, u tvojoj sobi, ne moraš čak ni da odeš negde, ne mora niko da dođe, nije važno koje je doba dana... pristupačno i zanimljivo, povezano sa osećajem zadovoljstva kada nešto postigneš (ili, sledeći put će biti bolje) i eto zavisnosti, koja, kao i svaka zavisnost počinje da potiskuje ostale "dosadne" sadržaje.
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2011, 18:44   #19
_Grotesque_
Veteran
 
Član od: 16.2.2006.
Lokacija: Negotin
Poruke: 505
Zahvalnice: 263
Zahvaljeno 102 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

To da su video igre ista vrsta hobija kao svirajne nekog instrumenta, igranje karata, monopola, rizika (drustvene igre, je l`) ili bilo koje druge aktivnosti koja ukljucuje jos ljudi.. jednostavno nije istina.
Covek je drustveno bice i posle nekog vremena povlacenja u video igre, bezanja od real life problema i zamenom te realnosti za pravu definitivno pocnu da se osecaju posledice.
Gojaznost, pojava raznih "stanja" (pritisak, holesterol, cuda-moodah..), nesanica... su samo nuspojava koja kasnije moze da se dovede u red i zaleci.
Ali, asocijalizacija moze biti daleeeko opasnija.
Mogu se javiti neverovatni psihicki problemi, iako to gameri ne zele da priznaju sebi ili okolini.
A kad covek jednom izgubi samopouzdanje zbog retkih druzenja sa bliskim ljudima, to je strasna stvar.

Ima tu jos mnogo stvari o kojima bi moglo danima da se raspravlja, ali upravo to otudjivanje od prijatelja/porodice itd je najstrasnija stvar.

Mnogo je lako pobeci od problema bilo koje vrste, nebitno da li se bezi u video igre, alkoholizam/drogu ili bilo sta drugo.
Frka je da se izvuce covek posle.


Ozbiljno, razmislite malo o svemu ovome.
Lako covek potone u zavisnost, bilo koje vrste.
_Grotesque_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku _Grotesque_ na korisnoj poruci:
allokin (4.8.2011), Doolio (4.8.2011), NIx Car (4.8.2011)
Stara 4.8.2011, 13:34   #20
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Igrice - zavisnost bolest ili trece

@Rainman i @_Grotesque_

slazem se u potpunosti sa svim sto ste rekli, rain je odlicno opisao iz prve ruke ono sto sam pricao a grotesque je spomenuo jos jedan problem a to je asocijativnost. vrlo bitna stvar je to sto ti posle nekog vremena zaista niko ne treba u zivotu, komp je u sobi tvoj je 24h dnevno i mozes da igras bez drustva. kao i ono sto rece rain da mozak radi 300 na sat i da je tesko posle zaspati sto sve nije dobro za coveka. ovaj sto ga ja znam je podivljao, posvadjao se sa roditeljima i bukvalno nije hteo da izadje iz kuce posle 4meseca igranja mmo. nije mogao (fizicki) da razgovara ni sa svojima, tj nije mu bilo do gubljenja vremena kad ima war ili drugu aktivnost u igri. uz mnogo muke zavrsio je kod psihijatra na seansama koji ga je posle nekog vremena ubedio da proda sve iz igre i ugasi ili proda i profil. jer problem je sto ako se zaista navuces nema vise smanjicu na 2-3 sata igranja, nema, ili ces igrati kao sto si navikao i ostati u svetu igara ili ces preseci i morati upotrebiti to vreme za druge stvari.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li su stare igre bile zabavnije? Sasa92 Stare igre 671 11.10.2023 0:34
Video igre - uticaj na mlade i još ponešto Nenad Stevanović O igrama uopšte 116 10.3.2009 0:04
Video igre: sklonište od stvarnosti - RTS1 ponedeljak 12 februar oluja O igrama uopšte 321 19.10.2008 14:43
video igre i vashe vrijeme bobo cc 2001 O igrama uopšte 54 26.3.2008 12:15
G-thing program za LG(imam U8180) za java igre trazim gde ima? besplatno?trial? Ilic Marko Programi za mobilne telefone 1 9.2.2006 14:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com