Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Grafički softver i radovi Programi za pregled slika, programi za obradu vektorskih i rasterskih slika, programi za projektovanje, modelovanje i rendering, konvertori; takođe i primeri fotografija i radova

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.5.2006, 2:40   #1
alonso kihano
Novi član
 
Član od: 19.1.2006.
Poruke: 22
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom ucim polako

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Poslednja ispravka: alonso kihano (18.7.2006 u 9:57)
alonso kihano je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2006, 2:59   #2
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: ucim polako

Pa to je sve jako širok pojam... Ovde ima dosta ljudi koji će ti rado pomoći, ali moraš da kažeš šta te konkretno interesuje. Moraš da budeš "malo" precizniji...
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2006, 7:13   #3
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: ucim polako

Такође би ти било добро да прегледаш постојеће теме јер и из њих можеш нешто да научиш.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2006, 14:35   #4
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

program je po meni potpuna kopija samog photoshopa, osim sto ima par drugih alata. I bas se cudim sto to ne spoje u jedan program. Dakle, prvo savladaj photoshop, lako je posle izvaliti image ready, i kako se prave gif animacije. Ako ti nesto konkretno treba, slobodno pitaj
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2006, 15:23   #5
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Smile Re: ucim polako

Pa ne bih se baš složila s tim da je program kopija Photoshopa, jer nema ni 20% opcija koje Photoshop nudi... Image Ready uglavnom služi za editovanje slika urađenih u Photoshopu i za njihovu pripremu za web. Pod tim se (najčešće korišćeno) podrazumeva sečenje slika (slice tool), pri čemu će npr. jedna veća slika koja treba da stoji na web strani biti isečena na više delova, pa će se samo učitavanje slike vršiti brže (optička varka - slika je ustvari samo iseckana).
Što se tiče pravljenja gif animacije u Image Ready-ju, za to bih ti preporučila neki dobar tutorijal, jer je nemoguće objasniti ceo postupak u par rečenica... Prvo što treba da uradiš to je da klikneš u Window - animation , da bi ti se otvorio prozor za animaciju. Svaka animacija podrazumeva nekoliko sličica (u ovom slučaju layera), koji će uz frejmove, njihovo vremensko trajanje i raspored layera napraviti malu animaciju... Bilo da radiš sa već postojećom ili praviš svoju, moraš imati unapred urađene sličice istih dimenzija.
Pri definisanju trajanja frejmova, ne moraš se ograničavati na to da svaki od njih traje npr. 05. sec... Neka ti neki traje malo duže, pa malo kraće itd., tako se dobija na lepoj dinamici.
Imaćeš i par opcija (mislim da se baš ta zove tween), uz pomoć koje ćeš duplirati određeni layer ako žliš da se na nekom određenom mestu ponavlja. Ne mogu sad baš svega da se setim, ali to bi ti bilo ono najosnovnije...
Ako imaš dobru intuiciju ili ako si uporan, sve možeš naučiti sam, pa čak i iz običnog help fajla... U drugom slučaju, uvek možeš naći dobar tutorijal i ovo savladati za veoma kratko vreme, jer nije nikakva posebna nauka u pitanju... Srećno.
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2006, 17:42   #6
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

Evo jedan mini tutorial za animaciju u photoshopu koji sam ja skoro koristio:

Poslednja ispravka: [Imzadi] (22.7.2006 u 15:51)
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2006, 17:44   #7
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

Citat:
Imzadi kaže:
Pa ne bih se baš složila s tim da je program kopija Photoshopa, jer nema ni 20% opcija koje Photoshop nudi... Image Ready uglavnom služi za editovanje slika urađenih u Photoshopu i za njihovu pripremu za web. Pod tim se (najčešće korišćeno) podrazumeva sečenje slika (slice tool), pri čemu će npr. jedna veća slika koja treba da stoji na web strani biti isečena na više delova, pa će se samo učitavanje slike vršiti brže (optička varka - slika je ustvari samo iseckana).
kada sam rekao da je kopija, mislio sam da su pruzeti neki alati iz photoshopa. Da te alate nisu stavili u image ready, program bi bio verovatno prazan, imao bi samo par opcija. Sto se tice slice tool-a, photoshop to radi odlicno, jedino sto photoshop nema, to je time line, (animation prozor), preview za pretrazivac, i mozda jos par nebitnih sitnica. Dakle, i photoshop ima opciju save for web, koja isto odradjuje posao kao i image ready.
Inace, slice tool sluzi da se slika podeli, ali ne samo da bi slika bila podeljena, vec da bi se neki delovi slike optimizovali, ili totalno izbacili. Inace, nista se ne dobija ako se slika izdeli na par delova, a ne optimizuju se ti delovi...
sto se jos weba tice, treba poznavati gif format, tj, kada on daje najbolje rezultate. gif je format koji radi sa paletom od max 256 boja, inace, moze da koristi i samo 2 boje. Smanjejem boja, dobija se manje kb. Takodje, gif ima i masku, tako da neki delovi mogu da budu i nevidljivi (mana je sto su ivice ostre, pa se ne preporucuje osim ako nije neki pravougaoni oblik) Gif se preporucuje za ilustracije, ili slike sa malo boja. Nikako ga ne treba koristiti za fotografije, osim ako se bas ne mora, radi neke animacije. ( za slike, mnogo bolji odnos kvaliteta-velicine, ima jpg )
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2006, 18:27   #8
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: ucim polako

@kintec
U pravu si, sve si lepo napisao... Ja sam samo objasnila čoveku na najprostiji način... Neki alati jesu preuzeti iz Photoshopa, ali zar onda nije ista stvar sa Ilustratorom (koji, doduše ne može da se poredi po broju opcija sa Image Ready-om ali svaki od njih obavlja svoj deo posla)... Hoću da kažem da je ceo Adobe paket povezan i da su sve opcije slične (i da ih ima dosta istih) ako ćemo to da poredimo. Inače, to je i najveća prednost CS-a. Ovako možeš lepo samo da "skačeš" iz jednog u drugi... Zamisli da moram da uradim sliku u Photoshopu, da je snimim kao .jpg pa tek onda da je prebacujem u Ilustrator...
Citat:
Dakle, i photoshop ima opciju save for web, koja isto odradjuje posao kao i image ready.
Ima, ali Image Ready je namenjen za web. Slice tool u Image Ready-ju služi baš za to ša šta je namenjen i ako već postoji program sa svojom konkretnom namenom za web (koji će mi podeliti i optimizovati sliku sa dva, tri klika), zašto bih to isto radila "peške" u photoshopu? Dobro, može i tamo, ali opet kažem: za šta će mi onda Image Ready... (konkretne stvari sa konretnim programom - molim lepo )
Citat:
Inace, nista se ne dobija ako se slika izdeli na par delova, a ne optimizuju se ti delovi...
Naravno, to se podrazumeva... save optimised as...
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2006, 18:43   #9
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

Citat:
Imzadi kaže:
@kintec

Ima, ali Image Ready je namenjen za web. Slice tool u Image Ready-ju služi baš za to ša šta je namenjen i ako već postoji program sa svojom konkretnom namenom za web (koji će mi podeliti i optimizovati sliku sa dva, tri klika), zašto bih to isto radila "peške" u photoshopu? Dobro, može i tamo, ali opet kažem: za šta će mi onda Image Ready... (konkretne stvari sa konretnim programom - molim lepo )
sry...ali cemu onda sluzi slice tool u photoshopu? samo se podeli slika, pritisne se ctrl+alt+shift+s, izaberu se opcije, stavi se da se sacuva i html, i eto ti osnove za sajt...

Citat:
Imzadi kaže:
Naravno, to se podrazumeva... save optimised as...
uzgred, tu sam mislio i na web optimizaciju, recimo, ako imas neku pozadinu, 100x400pixela, a sva je jednobojna, uzece se samo 1x1pixel koji ce se kopirati. Inace, tako sam i uradio svoj sajt. Recimo, crveni kvadratici, koji cine pozadinu, to nije jedna slika, vec je samo jedan kvadratic koji se ponavlja
http://kintecdesign.host.sk/
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2006, 16:47   #10
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: ucim polako

Ја сам направио screensaver за мобилни телефон помоћу програма Corel R.A.V.E. једноставним налепљивањем фрејмова претходно урађених у Photoshopu, а после сам анимацију експортовао као GIF. По мени је он један од најбољих програма за прављење анимација од постојећих фрејмова.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2006, 18:28   #11
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: ucim polako

Macromedia Flash v. bilo koja
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2006, 22:07   #12
Balan
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 111
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

Najbolji program za crtanje je"PAINT"!!!
ako ne verujete posetite www.developer.rs.sr sve ZMMAY aplikacije'programi '
su nacrtani u samom paintu.
Balan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2006, 22:29   #13
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

Ne lupaj Balan!
Po istoj logici bi mogao da kazes da su najbolje stvari nacrtane ACD-SEE-om zato sto je nekad, hipoteticki, u njima skenirana neka Mikelandjelova slika.

Boj ne bije srce u junaka, vec boj bije tablet,
Oko umetnika,
Boziija dusa i njegova ruka...

A?
U cugu sam prepravio poslovicu.
Sta kazete?
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2006, 4:09   #14
djolepiv
Član
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 254
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

crtani film? moho
djolepiv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2006, 4:45   #15
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: ucim polako

Citat:
djolepiv kaže:
crtani film? moho
Хеј, доступан је и за Линукс!
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2006, 8:03   #16
Balan
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 111
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

Citat:
bobi kaže:
Ne lupaj Balan!
Po istoj logici bi mogao da kazes da su najbolje stvari nacrtane ACD-SEE-om zato sto je nekad, hipoteticki, u njima skenirana neka Mikelandjelova slika.

Boj ne bije srce u junaka, vec boj bije tablet,
Oko umetnika,
Boziija dusa i njegova ruka...

A?
U cugu sam prepravio poslovicu.
Sta kazete?
Prvo pogledaj aplikacije koje je napravio ZMMAY Tim,na datoj adresi www.developer.rs.sr, pa onda vidi da li lupam ili ne!!!
Balan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2006, 15:12   #17
madhatterYU
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Krusevac - Nis
Poruke: 631
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 27 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

ama covece reko ti lepo da nije do programa kolko je vazno iskustvo animatora/crtaca, bilo da je corel, photoshop ili obicna olovka i papir/tabak papira.
madhatterYU je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2006, 17:04   #18
Balan
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 111
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

Citat:
madhatterYU kaže:
ama covece reko ti lepo da nije do programa kolko je vazno iskustvo animatora/crtaca, bilo da je corel, photoshop ili obicna olovka i papir/tabak papira.
Bravo,bravo!!! tako treba.
Balan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2006, 19:09   #19
nesonjacc
Veteran
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Neo Zeon
Poruke: 906
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 50 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nesonjacc
Određen forumom Re: ucim polako

Covek je u pravu

Nije do ALATA vec do onoga ko alatom upravlja.
Daj majmunu( evo npr SIMPANZI) da sedi uz MAJU( ili 3ds Max) - I sta ce napraviti???
Bitna je ovde izuzetno jaka volja. Sa tim sve se moze savladati.( naravno pozeljno je da uz tu volju postoji makar malo talenta)

Baci pogled na:
http://www.robotech.united-earth-group.com
Tu ces videti kako ljudi iz Nisa( a ja sam jedan od njih) rade animacije.
Tu imas veliki Trejler video koji je plod naseg visemesechnog rada.
nesonjacc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2006, 21:24   #20
Balan
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 111
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: ucim polako

Citat:
nesonjacc kaže:
Covek je u pravu

Nije do ALATA vec do onoga ko alatom upravlja.
Daj majmunu( evo npr SIMPANZI) da sedi uz MAJU( ili 3ds Max) - I sta ce napraviti???
Bitna je ovde izuzetno jaka volja. Sa tim sve se moze savladati.( naravno pozeljno je da uz tu volju postoji makar malo talenta)

Baci pogled na:
http://www.robotech.united-earth-group.com
Tu ces videti kako ljudi iz Nisa( a ja sam jedan od njih) rade animacije.
Tu imas veliki Trejler video koji je plod naseg visemesechnog rada.
Citao sam negde o vama,mislim da je bas u svetu kompijutera,bravo!!! samo napred,nadam se da jos uvek radite tako nesto,Mogli bih da saradjujemo oko nekih projekata!!!
Balan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com